REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Czy brak pełnych danych darczyńcy uniemożliwia opodatkowanie darowizny?

Czy brak pełnych danych darczyńcy uniemożliwia opodatkowanie darowizny?
Czy brak pełnych danych darczyńcy uniemożliwia opodatkowanie darowizny?
ShutterStock

REKLAMA

REKLAMA

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) potwierdziła, że nie jest przeszkodą opodatkowania to, że osoba obdarowana nie jest w stanie zweryfikować wszystkich danych darczyńcy. Istotny jest fakt otrzymania od konkretnej osoby (znanej z imienia i nazwiska) darowizny, która przekracza kwotę wolną od opodatkowania, a więc darowizny, którą należy opodatkować i wykazać w zeznaniu SD-3.

Zgłaszanie darowizny bez pełnych danych darczyńcy

Wnioskodawczyni, która prowadzi jednoosobową działalność gospodarczą w internecie, regularnie otrzymuje wsparcie finansowe od swoich obserwatorów. Wcześniej wpłaty te były realizowane za pośrednictwem portalu płatnych subskrypcji i traktowane jako dochód firmy. Ostatnio jedna z osób zaczęła przekazywać darowizny bezpośrednio na jej konto bankowe. Suma tych wpłat przekroczyła limit zwolniony od podatku dla III grupy podatkowej. Podatniczka chciała zgłosić te darowizny, lecz nie miała dostępu do wszystkich wymaganych danych darczyńcy, takich jak adres czy data urodzenia.

REKLAMA

Z tego powodu zwróciła się do organu podatkowego z pytaniem, jak zgłosić darowiznę, mając jedynie imię i nazwisko darczyńcy. Darowizna została przekazana przez system płatności, który nie udostępniał dodatkowych informacji. W swoim stanowisku wnioskodawczyni argumentowała, że mimo braku pełnych danych powinna mieć możliwość złożenia formularza SD-3 i opłacenia należnego podatku. Sugerowała wprowadzenie procedury umożliwiającej zgłoszenie darowizny bez kompletnych danych darczyńcy, szczególnie gdy dotyczy to osoby z zagranicy.

Opodatkowanie darowizn od nieznanych darczyńców

Dyrektor KIS uznał przedstawione stanowisko za prawidłowe i potwierdził, że darowizna od osoby znanej tylko z imienia i nazwiska, nawet bez pełnych danych darczyńcy, podlega opodatkowaniu.

REKLAMA

Organ podatkowy uzasadnił swoją interpretację, odwołując się do odpowiednich przepisów ustawy o podatku od spadków i darowizn oraz Kodeksu cywilnego. Wskazał, że zgodnie z art. 890 Kodeksu cywilnego, umowa darowizny staje się ważna, jeśli przyrzeczone świadczenie zostało spełnione, nawet bez zachowania formy aktu notarialnego. Ponadto, ważne jest, by darczyńca dokonał bezpłatnego świadczenia na rzecz obdarowanego kosztem własnego majątku, co stanowi podstawę do opodatkowania darowizny zgodnie z ustawą o podatku od spadków i darowizn.

Następnie KIS podkreśliła, że każda darowizna otrzymana od osoby znanej z imienia i nazwiska, która regularnie wspiera podatniczkę finansowo, podlega opodatkowaniu zgodnie z ustawą o podatku od spadków i darowizn. Jeśli suma wpłat od jednego darczyńcy przekroczy w pięciu latach kwotę wolną od podatku wynoszącą 5 733 zł, darowizna musi być opodatkowana. W analizowanym przypadku regularne przelewy od osoby z III grupy podatkowej przekroczyły ten limit, co obliguje do zgłoszenia darowizny i uiszczenia należnego podatku.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

„Od ww. wpłat należy więc zapłacić należny podatek od spadków i darowizn. Przy czym, nie jest przeszkodą opodatkowania to, że nie jest Pani w stanie zweryfikować wszystkich danych darczyńcy. Istotny jest fakt otrzymania od konkretnej osoby (znanej z imienia i nazwiska) darowizny, która przekracza kwotę wolną od opodatkowania, a więc darowizny, którą należy opodatkować i wykazać w zeznaniu SD-3. Jako darczyńcę wskazać należy imię i nazwisko, które podał wpłacający” - zakończył organ.

Źródło: Interpretacja indywidualna z dnia 5 sierpnia 2024 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0111-KDIB2-3.4015.122.2024.3.JKU

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Podatki
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Sprzedajesz prywatną rzecz (np. samochód, wózek dziecięcy, telefon, mebel albo nawet jakiś element odzieży) przed upływem 6 miesięcy od jej zakupu? Musisz zapłacić podatek, jeżeli na tym zarobiłeś!

Nie każdy ma świadomość, że incydentalna sprzedaż prywatnej rzeczy może wiązać się z obowiązkiem zapłaty podatku dochodowego. Sytuacja jeszcze bardziej komplikuje się, jeżeli jest to sprzedaż samochodu wykupionego wcześniej do majątku prywatnego z leasingu operacyjnego. Obowiązki te, każdy powinien jednak znać, a tym bardziej teraz – kiedy już niebawem, o wielu z takich transakcjach, organy podatkowe dowiedzą się w związku z raportami, które będą do nich rokrocznie składać cyfrowe platformy sprzedażowe. 

Sprzedajesz na internetowych platformach sprzedażowych (takich jak Allegro, Olx czy Vinted)? Uważaj, bo możesz być zobowiązany do zapłaty podatku, a fiskus niebawem się o tym dowie

1 lipca 2024 r. weszły w życie przepisy ustawy z dnia 23 maja 2024 r. o zmianie ustawy o wymianie informacji podatkowych z innymi państwami oraz niektórych innych ustaw, która implementuje do polskiego porządku prawnego tzw. dyrektywę DAC7 i nakłada na cyfrowe platformy sprzedażowe (takie jak Allegro, Olx czy Vinted) obowiązek corocznego raportowania do szefa Krajowej Administracji Skarbowej na temat sprzedawców aktywnych na tych platformach. O jakich transakcjach internetowych już niebawem dowiedzą się organy podatkowe oraz czy sprzedając przez internet prywatne rzeczy – należy liczyć się z obowiązkiem zapłaty podatku i kontroli podatkowej w tym zakresie? 

Czy wydatki na festyn mogą być uznane za koszty uzyskania przychodów w ramach polityki CSR?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) wyjaśniła, że wydatki poniesione na organizację festynu nie mogą stanowić kosztów uzyskania przychodów jako element polityki CSR, ponieważ z wniosku nie wynika, aby spółka prowadziła taką formalną politykę. Samo powołanie się na społeczną odpowiedzialność biznesu nie jest wystarczające do uznania tych wydatków za koszty podatkowe.

Czy przesłanie faktury elektronicznej przez aplikację mobilną jest równoznaczne z jej wydaniem nabywcy?

Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej (KIS) potwierdził, że przesyłanie faktury elektronicznej w formacie PDF przez aplikację mobilną na adres e-mail nabywcy, który wyraził na to zgodę, jest równoznaczne z jej wydaniem. Taka forma dostarczenia dokumentu spełnia wymogi prawne określone w ustawie o podatku od towarów i usług.

REKLAMA

Czy wydatki na gadżety reklamowe można zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) potwierdziła, że wydatki na zakup gadżetów reklamowych, przekazywanych nieodpłatnie odbiorcom, mogą zostać uznane za koszty reklamowe. Takie wydatki mogą być zaliczone do pośrednich kosztów uzyskania przychodów, potrącalnych w dacie ich poniesienia zgodnie z art. 15 ust. 4d ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych.

Czy darowizna miejsca postojowego od siostry jest zwolniona z opodatkowania?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) potwierdziła, że darowizna miejsca postojowego od siostry, pochodzącego z majątku wspólnego małżonków, jest zwolniona z opodatkowania podatkiem od spadków i darowizn. W związku z tym, obdarowany nie jest zobowiązany do zgłoszenia tego nabycia do urzędu skarbowego, pod warunkiem, że darowizna zostanie udokumentowana aktem notarialnym.

Czy usługi świadczone w aptece w zakresie opieki farmaceutycznej są zwolnione od podatku VAT?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) potwierdziła, że usługi świadczone w aptekach, takie jak szczepienia, konsultacje, przeglądy lekowe, indywidualne plany opieki, badania diagnostyczne i wystawianie recept, są zwolnione od podatku VAT. Zwolnienie to przysługuje, ponieważ usługi te są świadczone przez osoby wykonujące zawód medyczny i mają na celu profilaktykę oraz poprawę zdrowia pacjentów.

Czy korzystanie z samochodu służbowego przez prezesa zarządu podlega opodatkowaniu?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) potwierdziła, że przekazanie samochodu służbowego prezesowi zarządu do użytku, w tym w celu dojazdu z miejsca zamieszkania do pracy, nie generuje przychodu z tytułu nieodpłatnych świadczeń. W związku z tym nie podlega opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych.

REKLAMA

Czy brak pełnych danych darczyńcy uniemożliwia opodatkowanie darowizny?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) potwierdziła, że nie jest przeszkodą opodatkowania to, że osoba obdarowana nie jest w stanie zweryfikować wszystkich danych darczyńcy. Istotny jest fakt otrzymania od konkretnej osoby (znanej z imienia i nazwiska) darowizny, która przekracza kwotę wolną od opodatkowania, a więc darowizny, którą należy opodatkować i wykazać w zeznaniu SD-3.

Czy otrzymanie kodu rabatowego powoduje powstanie przychodu podatkowego?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) potwierdziła, że otrzymanie lub realizacja kodu rabatowego przez klientów nie powoduje powstania przychodu podatkowego. Oznacza to, że w świetle przepisów ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, takie zdarzenia są neutralne podatkowo i nie generują obowiązku wystawienia PIT-11 ani pobrania zaliczki na podatek dochodowy.

REKLAMA