Czy sprzedaż wysyłkowa przez internet wymaga prowadzenia ewidencji sprzedaży na kasie fiskalnej?
REKLAMA
REKLAMA
Sprzedaż wysyłkowa przez internet a kasa fiskalna
Spółka, będąca czynnym podatnikiem VAT, prowadzi sklep internetowy, w którym sprzedaje materace w systemie wysyłkowym. Osoby fizyczne nieprowadzące działalności gospodarczej otrzymują faktury imienne. Płatności dokonywane są za pośrednictwem systemu płatności, który umożliwia m.in. przelewy online, płatności kartą bankową oraz płatności odroczone. Każda transakcja jest dokumentowana i przypisywana do indywidualnego numeru zamówienia, co umożliwia identyfikację nabywcy oraz powiązanie płatności z danym zamówieniem.
REKLAMA
Firma twierdziła, że przy sprzedaży przez sklep internetowy na rzecz osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej nie ma obowiązku prowadzenia ewidencji sprzedaży przy użyciu kasy fiskalnej. Swoje stanowisko opierała na możliwości skorzystania ze zwolnienia przewidzianego w § 2 ust. 1 i poz. 36 załącznika do rozporządzenia Ministra Finansów w sprawie zwolnień z obowiązku prowadzenia ewidencji sprzedaży przy zastosowaniu kas rejestrujących. Aby uzyskać oficjalne potwierdzenie, spółka wystąpiła do organu podatkowego o interpretację indywidualną.
Zwolnienie z ewidencji sprzedaży na kasie fiskalnej
Dyrektor KIS uznał przedstawione stanowisko za prawidłowe i potwierdził, że spółka może skorzystać ze zwolnienia z obowiązku ewidencjonowania sprzedaży na kasie fiskalnej.
REKLAMA
Organ podatkowy wyjaśnił, że aby skorzystać ze zwolnienia z obowiązku ewidencjonowania sprzedaży na kasie rejestrującej, zgodnie z § 2 ust. 1 rozporządzenia oraz poz. 36 załącznika do tego rozporządzenia, muszą zostać spełnione wszystkie poniższe warunki: dostawa towaru musi być realizowana w systemie wysyłkowym; dostawca towaru powinien otrzymać pełną zapłatę za wykonaną czynność poprzez pocztę, bank lub spółdzielczą kasę oszczędnościowo-kredytową; z ewidencji i dokumentów potwierdzających zapłatę musi jednoznacznie wynikać, jaka czynność była przedmiotem transakcji oraz kto był odbiorcą; ponadto, przedmiotem dostawy nie mogą być towary ani usługi wymienione w § 4 tego rozporządzenia.
Następnie KIS szczegółowo przeanalizowała stan faktyczny przedstawiony przez spółkę, potwierdzając, że spełnia ona wszystkie wymogi określone w przepisach. W analizie uwzględniła, że dostawa towarów odbywa się w systemie wysyłkowym za pośrednictwem kuriera, a spółka otrzymuje pełną zapłatę za sprzedane towary bezpośrednio na swoje konto bankowe. Każda transakcja jest dokładnie dokumentowana, co umożliwia spółce prowadzenie szczegółowej ewidencji, identyfikującej każde zamówienie i nabywcę. Dodatkowo organ potwierdził, że przedmiotem sprzedaży nie są towary, o których mowa w § 4 ust. 1 pkt 1 rozporządzenia, co pozwala firmie skorzystać ze zwolnienia z obowiązku używania kasy rejestrującej.
„Odnosząc się zatem do sprzedaży będącej przedmiotem Państwa wątpliwości, wskazać należy, że zostaną spełnione łącznie wszystkie warunki umożliwiające – na podstawie § 2 ust. 1 rozporządzenia w związku z poz. 36 załącznika do niego – zwolnienie z obowiązku ewidencjonowania na kasie rejestrującej sprzedaży towarów. Przy czym, w myśl aktualnie obowiązujących przepisów zwolnienie na podstawie § 2 ust. 1 rozporządzenia będzie obowiązywało do 31 grudnia 2024 r.” - podsumował organ.
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.