Czy sprzedaż samochodów po ich wykupie z leasingu korzysta ze zwolnienia od podatku VAT?
REKLAMA
REKLAMA
Sprzedaż samochodów po ich wykupie z leasingu a VAT
Spółka działająca w branży medycznej, specjalizująca się w rehabilitacji domowej oraz ambulatoryjnej korzysta ze zwolnienia od podatku VAT zgodnie z art. 43 ust. 1 pkt 18 ustawy o VAT. Firma użytkuje samochody z leasingu operacyjnego dla potrzeb służbowych i prywatnych pracowników. Zbliżający się termin wykupu samochodów skłania spółkę do rozważenia ich sprzedaży. Po wykupie od leasingodawcy spółka planuje przechowywać pojazdy na placu, z możliwością ich użytkowania w ramach działalności.
REKLAMA
W związku z planowaną sprzedażą samochodów wykupionych z leasingu oraz wątpliwościami co do możliwości zastosowania zwolnienia od podatku VAT, spółka złożyła wniosek o interpretację indywidualną do organu podatkowego. Argumentowała, że pojazdy te, używane wyłącznie na potrzeby działalności zwolnionej od podatku i niepodlegające prawu do odliczenia VAT przy ich nabyciu, powinny być zwolnione od podatku VAT przy sprzedaży, zgodnie z art. 43 ust. 1 pkt 2 ustawy o VAT.
KIS: sprzedaż nie będzie korzystać ze zwolnienia od VAT
Dyrektor KIS uznał przedstawione stanowisko za nieprawidłowe i wyjaśnił, że w analizowanym przypadku sprzedaż samochodów po ich wykupie z leasingu nie będzie korzystać ze zwolnienia od podatku VAT.
REKLAMA
Organ podatkowy uzasadnił swoją interpretację, odwołując się do odpowiednich przepisów ustawy o VAT. Wskazał, że zgodnie z art. 43 ust. 1 pkt 2, zwolnienie od podatku VAT przysługuje tylko wtedy, gdy towary od momentu nabycia do momentu sprzedaży są wykorzystywane wyłącznie na cele działalności zwolnionej od podatku. W żadnym momencie ich posiadania nie można zmieniać ich przeznaczenia ani sposobu wykorzystywania, a przy ich nabyciu nie przysługiwało prawo do odliczenia podatku VAT naliczonego.
Następnie KIS wskazała, że w przedmiotowym przypadku sprzedaży samochodów wykupionych z leasingu, nie zostały spełnione warunki konieczne do zastosowania zwolnienia od podatku VAT. Zwróciła uwagę, że spółka planuje przechowywać samochody na placu, z możliwością ich wykorzystania do działalności gospodarczej, co oznacza, że nie będą one wykorzystywane wyłącznie na cele działalności zwolnionej od podatku. Sam fakt przechowywania samochodów z zamiarem ich sprzedaży nie spełnia wymogów zwolnienia.
„W analizowanym przypadku opisane we wniosku samochody od momentu nabycia w ramach wykupu z leasingu nie będą wykorzystywane wyłącznie na cele działalności zwolnionej od podatku od towarów i usług. W konsekwencji należy stwierdzić, że w analizowanym przypadku sprzedaż samochodów po ich wykupie z leasingu nie będzie korzystać ze zwolnienia od podatku od towarów i usług, na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 2 ustawy” - podsumował organ.
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.