Czy przeniesienie praw i obowiązków wspólnika w spółce jawnej podlega opodatkowaniu PCC?
REKLAMA
REKLAMA
Przeniesienie praw i obowiązków wspólnika w spółce jawnej a PCC
Wspólnik spółki jawnej, który planował nabyć ogół praw i obowiązków innego wspólnika tej samej spółki zwrócił się do KIS z wnioskiem o wydanie interpretacji podatkowej. Transakcja miała zostać zrealizowana na podstawie umowy zawartej w formie pisemnej, w zamian za przekazanie określonej kwoty pieniężnej. Aktualnie w spółce jawnej było trzech wspólników, którzy zgodnie oświadczyli, że wyrażą na piśmie zgodę na przeniesienie ogółu praw i obowiązków.
REKLAMA
Wnioskodawca chciał się dowiedzieć, czy planowana umowa jest czynnością podlegającą opodatkowaniu PCC, oraz czy w związku z tym powinien złożyć deklarację PCC-3 i uiścić podatek. Zdaniem wnioskodawcy, umowa przeniesienia ogółu praw i obowiązków w spółce jawnej nie podlega opodatkowaniu PCC, zgodnie z przepisami ustawy o PCC.
Stanowisko organu podatkowego
REKLAMA
Krajowa Informacja Skarbowa w odpowiedzi na postawione pytanie zgodziła się ze stanowiskiem wnioskodawcy i potwierdziła, że planowana umowa przeniesienia ogółu praw i obowiązków w spółce jawnej nie podlega opodatkowaniu podatkiem od czynności cywilnoprawnych.
Organ podatkowy w uzasadnieniu interpretacji wskazał, że przepis art. 1 ust. 1 ustawy o PCC zawiera zamknięty katalog czynności podlegających opodatkowaniu, a ponieważ umowa przeniesienia ogółu praw i obowiązków wspólnika nie jest w nim wymieniona, nie podlega opodatkowaniu PCC. W związku z tym, wnioskodawca nie musiał składać deklaracji PCC-3 ani uiszczać tego podatku.
Art. 1 Ustawy z dnia 9 września 2000 r. o podatku od czynności cywilnoprawnych (Dz.U. z 2024 r., poz. 295)
Interpretacja indywidualna z dnia 25 czerwca 2024 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0111-KDIB2-3.4014.221.2024.1.JS
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.