REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Czy lekarz może odliczyć VAT od zakupu samochodu w programie „Mój Elektryk”?

Zakup samochodu w programie
Zakup samochodu w programie "Mój Elektryk" a VAT
Shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) potwierdziła, że lekarz nie może odliczyć VAT od zakupu samochodu w programie „Mój Elektryk”, jeśli pojazd jest używany do działalności zwolnionej z VAT. Decyzja opiera się na art. 86 ust. 1 ustawy o podatku od towarów i usług, który zezwala na odliczenie podatku tylko dla czynności opodatkowanych.

Zakup samochodu w programie „Mój Elektryk” a VAT

Wnioskodawczyni prowadzi działalność w zakresie specjalistycznej praktyki lekarskiej, świadcząc usługi zwolnione z VAT. Jest zarejestrowana jako czynny podatnik VAT. W 2023 roku wykonywała wyłącznie usługi zwolnione z VAT, a plany na przyszłość również nie zakładają zmian w profilu działalności. W ramach Programu Priorytetowego „Mój Elektryk” zakupiła samochód, który będzie wykorzystywany wyłącznie do czynności zwolnionych od podatku VAT.

REKLAMA

W związku z powyższym, zainteresowana zwróciła się do organu podatkowego z pytaniem, czy w opisanej sytuacji przysługuje jej prawo do odliczenia VAT naliczonego przy zakupie samochodu. Jednocześnie wnioskodawczyni uważała, że ze względu na brak możliwości odliczenia VAT od świadczonych usług, nie przysługuje jej prawo do odliczenia podatku VAT przy zakupie pojazdu w ramach programu „Mój Elektryk”.

Brak prawa do odliczenia VAT od zakupu samochodu

Dyrektor KIS w odpowiedzi na pytanie wnioskodawczyni potwierdził, że nie przysługuje jej prawo do odliczenia podatku VAT naliczonego przy zakupie samochodu.

REKLAMA

Organ podatkowy uzasadnił swoją interpretację, wskazując na podstawowe zasady dotyczące odliczania podatku naliczonego określone w art. 86 ust. 1 ustawy o VAT. Zgodnie z tym przepisem, prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego przysługuje jedynie w zakresie, w jakim towary i usługi są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych. W przypadku wnioskodawczyni, zakupiony samochód będzie wykorzystywany wyłącznie do czynności zwolnionych od VAT, co oznacza, że nie spełnia ona tego kluczowego warunku.

Następnie KIS podkreśliła, że przepisy ustawy o VAT wyraźnie wykluczają możliwość odliczenia podatku naliczonego w sytuacjach, gdy nabyte towary lub usługi są przeznaczone do czynności zwolnionych z opodatkowania. Artykuł 88 ust. 3a pkt 2 ustawy wskazuje, że faktury dokumentujące transakcje zwolnione z VAT nie stanowią podstawy do obniżenia podatku należnego ani do zwrotu różnicy podatku. W związku z tym, skoro samochód nie będzie wykorzystywany do działalności opodatkowanej, nie ma podstaw prawnych do odliczenia VAT.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

„Podsumowując, stwierdzam, że nie będzie Pani przysługiwało – na podstawie art. 86 ust. 1 ustawy – prawo do odliczenia podatku naliczonego VAT w związku zakupem samochodu” - zakończył organ.

Źródło: Interpretacja indywidualna z dnia 27 czerwca 2024 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0112-KDIL1-2.4012.241.2024.1.PM

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Podatki
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Czy działalność w zakresie obsługi BHP przedsiębiorstw korzysta ze zwolnienia od podatku VAT?

Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej (KIS) potwierdził, że działalność w zakresie obsługi BHP przedsiębiorstw może korzystać ze zwolnienia od podatku VAT. Decyzja ta opiera się na spełnieniu kryteriów dotyczących limitu obrotów oraz rodzaju świadczonych usług.

Czy opłaty za aplikację radcowską można zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) potwierdziła możliwość zaliczenia opłat za aplikację radcowską, tj. opłaty rocznej i składki członkowskiej do kosztów uzyskania przychodów z prowadzonej działalności gospodarczej. Wydatki te spełniają wymogi określone w art. 22 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

Czy odszkodowanie przyznane za nienależyte wykonanie zobowiązania przez doradcę podatkowego podlega opodatkowaniu PIT?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji wyjaśniła, że odszkodowanie przyznane przez ubezpieczyciela z tytułu ubezpieczenia majątkowego w związku z nienależytym wykonaniem zobowiązania przez doradcę podatkowego jest zwolnione z podatku dochodowego od osób fizycznych (PIT).

Czy sprzedaż samochodów po ich wykupie z leasingu korzysta ze zwolnienia od podatku VAT?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) wyjaśniła, że sprzedaż samochodów wykupionych z leasingu nie korzysta ze zwolnienia od podatku VAT. Interpretacja wskazuje, że kluczowym warunkiem zwolnienia jest wykorzystywanie pojazdów wyłącznie na cele działalności zwolnionej od podatku przez cały okres ich posiadania, co w tym przypadku nie zostało spełnione.

REKLAMA

Jaką stawką ryczałtu opodatkowane są przychody z tytułu wytwarzania protez zębowych?

Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej (KIS) wydał interpretację, w której wyjaśnił, że przychody osiągane w ramach działalności gospodarczej polegającej na wytwarzaniu protez zębowych ruchomych i stałych z powierzonych przez zleceniodawcę materiałów, są opodatkowane ryczałtem w wysokości 8,5%.

Czy przeniesienie praw i obowiązków wspólnika w spółce jawnej podlega opodatkowaniu PCC?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji wyjaśniła, że umowa przeniesienia ogółu praw i obowiązków wspólnika w spółce jawnej nie podlega opodatkowaniu podatkiem od czynności cywilnoprawnych (PCC).

Czy sprzedaż nieruchomości podlega opodatkowaniu PCC, gdy jest opodatkowana VAT?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji wyjaśniła, że sprzedaż nieruchomości opodatkowana podatkiem od towarów i usług (VAT) nie podlega opodatkowaniu podatkiem od czynności cywilnoprawnych (PCC).

Czy gratyfikacja pieniężna za tytuł honorowy profesora oświaty stanowi przychód z innych źródeł?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) potwierdziła, że wypłacona przez Ministra Edukacji i Nauki jednorazowa gratyfikacja pieniężna za tytuł honorowy profesora oświaty stanowi przychód z innych źródeł, który należy rozliczyć w rocznym zeznaniu podatkowym PIT-37 w części „E” poz. 76-80 – wraz z pozostałymi dochodami uzyskanymi w tym samym roku.

REKLAMA

Czy szkolenia zawodowe finansowane w 70% ze środków publicznych podlegają zwolnieniu z VAT?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji wyjaśniła, że usługi szkoleniowe finansowane w co najmniej 70% ze środków publicznych mogą być zwolnione z podatku od towarów i usług (VAT) na podstawie § 3 ust. 1 pkt 14 rozporządzenia Ministra Finansów w sprawie zwolnień od podatku od towarów i usług.

Czy darowizna na kościelną działalność charytatywno-opiekuńczą może być odliczona od dochodu?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) wyjaśniła, że darowizna charytatywno-opiekuńcza przekazana na rzecz kościelnej osoby prawnej, która nie posiada ustawy regulującej stosunek państwa do tego kościoła, nie uprawnia do odliczenia od dochodu. Odliczenia takie są możliwe tylko dla darowizn na rzecz kościołów, które mają odrębne ustawy określające ich status prawny wobec państwa.

REKLAMA