REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Czy cotygodniowe kwoty otrzymywane od męża na utrzymanie rodziny podlegają opodatkowaniu?

Środki na utrzymanie i zaspokojenie potrzeb rodziny
Środki na utrzymanie i zaspokojenie potrzeb rodziny
Shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) potwierdziła, że przekazywanie środków pieniężnych przez męża na osobisty rachunek żony, przeznaczonych na pokrywanie bieżących wydatków związanych z utrzymaniem wspólnego gospodarstwa domowego, nie stanowi darowizny. W związku z tym cotygodniowe kwoty otrzymywane od męża nie podlegają opodatkowaniu podatkiem od spadków i darowizn.

Środki na utrzymanie rodziny a podatek od darowizn

Wnioskodawczyni wraz z mężem, mimo ustanowionej rozdzielności majątkowej, prowadzą wspólne gospodarstwo domowe. Mąż zobowiązał się przekazywać jej tygodniowo 5 000 zł na osobisty rachunek bankowy na utrzymanie i zaspokojenie potrzeb rodziny. Środki te obejmują koszty utrzymania domu, samochodów, zakupy, leczenie oraz rekreację i edukację dzieci.

REKLAMA

Kobieta zwróciła się do organu podatkowego z pytaniem, czy cotygodniowe kwoty w wysokości 5 000 zł przekazywane na jej rachunek bankowy przez męża będą podlegały opodatkowaniu podatkiem od spadków i darowizn. Argumentowała, że otrzymywane środki są przeznaczone na utrzymanie i zaspokojenie potrzeb rodziny, a ona jedynie zarządza ich wydatkowaniem.

Skutki podatkowe otrzymywania środków od męża

Dyrektor KIS uznał przedstawione stanowisko za prawidłowe i potwierdził, że przekazywane środki nie podlegają opodatkowaniu.

REKLAMA

Organ podatkowy uzasadnił swoją interpretację, odwołując się do odpowiednich przepisów prawa podatkowego oraz Kodeksu cywilnego. Wskazał, że zgodnie z art. 1 ust. 1 pkt 2 ustawy o podatku od spadków i darowizn, podatkowi podlega nabycie własności rzeczy lub praw majątkowych tytułem darowizny. Jednakże z art. 888 § 1 Kodeksu cywilnego wynika, że darowizna musi być świadczeniem bezpłatnym, co oznacza, że obdarowany nie zobowiązuje się do jakiegokolwiek świadczenia w zamian.

KIS podkreśliła, że przekazywane przez męża środki służą wspólnemu gospodarstwu domowemu i zaspokajaniu potrzeb rodziny, a nie wzbogaceniu wnioskodawczyni. Stanowisko to wspiera art. 27 Kodeksu rodzinnego i opiekuńczego, który stanowi, że oboje małżonkowie są obowiązani przyczyniać się do zaspokajania potrzeb rodziny. W związku z tym środki otrzymywane od męża przeznaczone na prowadzenie wspólnego gospodarstwa domowego nie stanowią przysporzenia majątkowego i nie podlegają opodatkowaniu podatkiem od spadków i darowizn.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

„To oznacza, że skoro nie dochodzi do aktu darowizny, bo jak Pani wskazała – będzie Pani jedynie pośrednikiem w wydatkowaniu środków, które Pani mąż, wypełniając obowiązek, o którym mowa w art. 27 ustawy Kodeks rodzinny i opiekuńczy przekazuje Pani na utrzymanie i zaspokojenie potrzeb całej rodziny, to cotygodniowe kwoty otrzymywane od męża nie będą podlegały opodatkowaniu podatkiem od spadków i darowizn” - zakończył organ.

Źródło: Interpretacja indywidualna z dnia 14 czerwca 2024 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0111-KDIB2-2.4015.70.2024.1.MM

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Podatki
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Czy działalność w zakresie obsługi BHP przedsiębiorstw korzysta ze zwolnienia od podatku VAT?

Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej (KIS) potwierdził, że działalność w zakresie obsługi BHP przedsiębiorstw może korzystać ze zwolnienia od podatku VAT. Decyzja ta opiera się na spełnieniu kryteriów dotyczących limitu obrotów oraz rodzaju świadczonych usług.

Czy opłaty za aplikację radcowską można zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) potwierdziła możliwość zaliczenia opłat za aplikację radcowską, tj. opłaty rocznej i składki członkowskiej do kosztów uzyskania przychodów z prowadzonej działalności gospodarczej. Wydatki te spełniają wymogi określone w art. 22 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

Czy odszkodowanie przyznane za nienależyte wykonanie zobowiązania przez doradcę podatkowego podlega opodatkowaniu PIT?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji wyjaśniła, że odszkodowanie przyznane przez ubezpieczyciela z tytułu ubezpieczenia majątkowego w związku z nienależytym wykonaniem zobowiązania przez doradcę podatkowego jest zwolnione z podatku dochodowego od osób fizycznych (PIT).

Czy sprzedaż samochodów po ich wykupie z leasingu korzysta ze zwolnienia od podatku VAT?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) wyjaśniła, że sprzedaż samochodów wykupionych z leasingu nie korzysta ze zwolnienia od podatku VAT. Interpretacja wskazuje, że kluczowym warunkiem zwolnienia jest wykorzystywanie pojazdów wyłącznie na cele działalności zwolnionej od podatku przez cały okres ich posiadania, co w tym przypadku nie zostało spełnione.

REKLAMA

Jaką stawką ryczałtu opodatkowane są przychody z tytułu wytwarzania protez zębowych?

Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej (KIS) wydał interpretację, w której wyjaśnił, że przychody osiągane w ramach działalności gospodarczej polegającej na wytwarzaniu protez zębowych ruchomych i stałych z powierzonych przez zleceniodawcę materiałów, są opodatkowane ryczałtem w wysokości 8,5%.

Czy przeniesienie praw i obowiązków wspólnika w spółce jawnej podlega opodatkowaniu PCC?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji wyjaśniła, że umowa przeniesienia ogółu praw i obowiązków wspólnika w spółce jawnej nie podlega opodatkowaniu podatkiem od czynności cywilnoprawnych (PCC).

Czy sprzedaż nieruchomości podlega opodatkowaniu PCC, gdy jest opodatkowana VAT?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji wyjaśniła, że sprzedaż nieruchomości opodatkowana podatkiem od towarów i usług (VAT) nie podlega opodatkowaniu podatkiem od czynności cywilnoprawnych (PCC).

Czy gratyfikacja pieniężna za tytuł honorowy profesora oświaty stanowi przychód z innych źródeł?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) potwierdziła, że wypłacona przez Ministra Edukacji i Nauki jednorazowa gratyfikacja pieniężna za tytuł honorowy profesora oświaty stanowi przychód z innych źródeł, który należy rozliczyć w rocznym zeznaniu podatkowym PIT-37 w części „E” poz. 76-80 – wraz z pozostałymi dochodami uzyskanymi w tym samym roku.

REKLAMA

Czy szkolenia zawodowe finansowane w 70% ze środków publicznych podlegają zwolnieniu z VAT?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji wyjaśniła, że usługi szkoleniowe finansowane w co najmniej 70% ze środków publicznych mogą być zwolnione z podatku od towarów i usług (VAT) na podstawie § 3 ust. 1 pkt 14 rozporządzenia Ministra Finansów w sprawie zwolnień od podatku od towarów i usług.

Czy darowizna na kościelną działalność charytatywno-opiekuńczą może być odliczona od dochodu?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) wyjaśniła, że darowizna charytatywno-opiekuńcza przekazana na rzecz kościelnej osoby prawnej, która nie posiada ustawy regulującej stosunek państwa do tego kościoła, nie uprawnia do odliczenia od dochodu. Odliczenia takie są możliwe tylko dla darowizn na rzecz kościołów, które mają odrębne ustawy określające ich status prawny wobec państwa.

REKLAMA