REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Czy cotygodniowe kwoty otrzymywane od męża na utrzymanie rodziny podlegają opodatkowaniu?

Środki na utrzymanie i zaspokojenie potrzeb rodziny
Środki na utrzymanie i zaspokojenie potrzeb rodziny
Shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) potwierdziła, że przekazywanie środków pieniężnych przez męża na osobisty rachunek żony, przeznaczonych na pokrywanie bieżących wydatków związanych z utrzymaniem wspólnego gospodarstwa domowego, nie stanowi darowizny. W związku z tym cotygodniowe kwoty otrzymywane od męża nie podlegają opodatkowaniu podatkiem od spadków i darowizn.

Środki na utrzymanie rodziny a podatek od darowizn

Wnioskodawczyni wraz z mężem, mimo ustanowionej rozdzielności majątkowej, prowadzą wspólne gospodarstwo domowe. Mąż zobowiązał się przekazywać jej tygodniowo 5 000 zł na osobisty rachunek bankowy na utrzymanie i zaspokojenie potrzeb rodziny. Środki te obejmują koszty utrzymania domu, samochodów, zakupy, leczenie oraz rekreację i edukację dzieci.

REKLAMA

Kobieta zwróciła się do organu podatkowego z pytaniem, czy cotygodniowe kwoty w wysokości 5 000 zł przekazywane na jej rachunek bankowy przez męża będą podlegały opodatkowaniu podatkiem od spadków i darowizn. Argumentowała, że otrzymywane środki są przeznaczone na utrzymanie i zaspokojenie potrzeb rodziny, a ona jedynie zarządza ich wydatkowaniem.

Skutki podatkowe otrzymywania środków od męża

Dyrektor KIS uznał przedstawione stanowisko za prawidłowe i potwierdził, że przekazywane środki nie podlegają opodatkowaniu.

REKLAMA

Organ podatkowy uzasadnił swoją interpretację, odwołując się do odpowiednich przepisów prawa podatkowego oraz Kodeksu cywilnego. Wskazał, że zgodnie z art. 1 ust. 1 pkt 2 ustawy o podatku od spadków i darowizn, podatkowi podlega nabycie własności rzeczy lub praw majątkowych tytułem darowizny. Jednakże z art. 888 § 1 Kodeksu cywilnego wynika, że darowizna musi być świadczeniem bezpłatnym, co oznacza, że obdarowany nie zobowiązuje się do jakiegokolwiek świadczenia w zamian.

KIS podkreśliła, że przekazywane przez męża środki służą wspólnemu gospodarstwu domowemu i zaspokajaniu potrzeb rodziny, a nie wzbogaceniu wnioskodawczyni. Stanowisko to wspiera art. 27 Kodeksu rodzinnego i opiekuńczego, który stanowi, że oboje małżonkowie są obowiązani przyczyniać się do zaspokajania potrzeb rodziny. W związku z tym środki otrzymywane od męża przeznaczone na prowadzenie wspólnego gospodarstwa domowego nie stanowią przysporzenia majątkowego i nie podlegają opodatkowaniu podatkiem od spadków i darowizn.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

„To oznacza, że skoro nie dochodzi do aktu darowizny, bo jak Pani wskazała – będzie Pani jedynie pośrednikiem w wydatkowaniu środków, które Pani mąż, wypełniając obowiązek, o którym mowa w art. 27 ustawy Kodeks rodzinny i opiekuńczy przekazuje Pani na utrzymanie i zaspokojenie potrzeb całej rodziny, to cotygodniowe kwoty otrzymywane od męża nie będą podlegały opodatkowaniu podatkiem od spadków i darowizn” - zakończył organ.

Źródło: Interpretacja indywidualna z dnia 14 czerwca 2024 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0111-KDIB2-2.4015.70.2024.1.MM

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Podatki
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Czy lekarz może odliczyć VAT od zakupu samochodu w programie „Mój Elektryk”?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) potwierdziła, że lekarz nie może odliczyć VAT od zakupu samochodu w programie „Mój Elektryk”, jeśli pojazd jest używany do działalności zwolnionej z VAT. Decyzja opiera się na art. 86 ust. 1 ustawy o podatku od towarów i usług, który zezwala na odliczenie podatku tylko dla czynności opodatkowanych.

Czy cotygodniowe kwoty otrzymywane od męża na utrzymanie rodziny podlegają opodatkowaniu?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) potwierdziła, że przekazywanie środków pieniężnych przez męża na osobisty rachunek żony, przeznaczonych na pokrywanie bieżących wydatków związanych z utrzymaniem wspólnego gospodarstwa domowego, nie stanowi darowizny. W związku z tym cotygodniowe kwoty otrzymywane od męża nie podlegają opodatkowaniu podatkiem od spadków i darowizn.

Czy usługi w zakresie przeprowadzania spotkań autorskich mogą korzystać ze zwolnienia od podatku VAT?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji potwierdziła, że usługi w zakresie przeprowadzania spotkań autorskich mogą korzystać ze zwolnienia od podatku VAT. Organ podatkowy uznał, że tego typu usługi kulturalne spełniają kryteria zwolnienia określone w art. 43 ust. 1 pkt 33 lit. b ustawy o podatku od towarów i usług.

Czy można skorygować zawyżoną stawkę VAT na kasie fiskalnej?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji wyjaśniła, że przedsiębiorca nie ma prawa do dokonania korekty, w przypadku zaewidencjonowania na kasie fiskalnej sprzedaży towarów z zawyżoną stawką VAT, jeżeli nie jest w stanie zidentyfikować klientów oraz zwrócić im nadpłaconych kwot.

REKLAMA

Czy można zaliczyć odpisy amortyzacyjne od darowanego samochodu ciężarowego do kosztów uzyskania przychodów?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji potwierdziła, że podatnik, który nie korzystał ze zwolnienia od podatku od spadków i darowizn i dokonał zapłaty tego podatku, ma prawo do amortyzacji samochodu ciężarowego otrzymanego w drodze darowizny od ojca. Może on również zaliczać odpisy amortyzacyjne do kosztów uzyskania przychodów.

Czy wynajem domków letniskowych korzysta ze zwolnienia z obowiązku ewidencjonowania na kasie rejestrującej?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) potwierdziła, że wynajem domków letniskowych może korzystać ze zwolnienia z obowiązku ewidencjonowania na kasie rejestrującej. Decyzja wynika z faktu, że płatności za usługi dokonywane są za pomocą terminala płatniczego przy użyciu karty płatniczej oraz płatności internetowych, co umożliwia jednoznaczne powiązanie transakcji z konkretnymi zamówieniami i klientami.

Czy usługi wystawiania spektakli teatralnych korzystają ze zwolnienia od podatku VAT?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) potwierdziła, że usługi wystawiania spektakli teatralnych mogą korzystać ze zwolnienia od podatku VAT. Kluczowe dla uzyskania tego zwolnienia są kryteria indywidualnej twórczości artystycznej oraz wynagrodzenie w formie honorarium.

Czy zakup zegarka mechanicznego można zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji wyjaśniła, że zakup przez radcę prawnego zegarka mechanicznego, może zostać zaliczony do kosztów uzyskania przychodów. Podkreślono, że zegarek był używany wyłącznie w dni robocze do celów zawodowych i był niezbędny do precyzyjnego odmierzania czasu pracy.

REKLAMA

Czy zakup opatrunków hydrożelowych można odliczyć od dochodu w ramach ulgi rehabilitacyjnej?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji wyjaśniła, że wydatki poniesione na zakup opatrunków hydrożelowych nie mogą być uznane za wydatki rehabilitacyjne w rozumieniu art. 26 ust. 7a pkt 3 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Oznacza to, że nie można odliczyć tych wydatków od dochodu w ramach ulgi rehabilitacyjnej.

Czy miasto może odliczyć VAT od inwestycji w system wypożyczalni rowerów publicznych?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) po ponownym rozpatrzeniu sprawy ostatecznie potwierdziła, że miasto realizujące projekt wypożyczalni rowerów publicznych ma prawo do odliczenia pełnej kwoty podatku naliczonego VAT. Decyzja ta została podjęta po uwzględnieniu wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego, który uznał, że działalność związana z wynajmem rowerów, mimo że częściowo bezpłatna, jest działalnością gospodarczą.

REKLAMA