REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Czy można zaliczyć odpisy amortyzacyjne od darowanego samochodu ciężarowego do kosztów uzyskania przychodów?

Odpisy amortyzacyjne od darowanego samochodu a koszty uzyskania przychodów
Odpisy amortyzacyjne od darowanego samochodu a koszty uzyskania przychodów
Shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji potwierdziła, że podatnik, który nie korzystał ze zwolnienia od podatku od spadków i darowizn i dokonał zapłaty tego podatku, ma prawo do amortyzacji samochodu ciężarowego otrzymanego w drodze darowizny od ojca. Może on również zaliczać odpisy amortyzacyjne do kosztów uzyskania przychodów.

Odpisy amortyzacyjne od darowanego samochodu

Wnioskodawca otrzymał w darowiźnie od swojego ojca samochód ciężarowy, który stanowił majątek prywatny darczyńcy i nie był amortyzowany. Podatnik zapomniał zgłosić darowiznę do urzędu skarbowego w wymaganym terminie sześciu miesięcy, co skutkowało koniecznością zapłaty podatku od spadków i darowizn. Samochód został później wprowadzony do ewidencji środków trwałych i obecnie jest amortyzowany w ramach prowadzonej przez przedsiębiorcę działalności gospodarczej.

REKLAMA

W związku z tym zainteresowany zwrócił się do organu podatkowego z pytaniem, czy ma prawo do amortyzacji samochodu otrzymanego w darowiźnie od ojca i czy może zaliczać odpisy amortyzacyjne do kosztów uzyskania przychodów. Jednocześnie mężczyzna argumentował, że jako przedsiębiorca, który otrzymał samochód w darowiźnie i zapłacił należny podatek, ma prawo do amortyzacji tego środka trwałego oraz zaliczania odpisów amortyzacyjnych do kosztów uzyskania przychodów.

Możliwość zaliczenia odpisów do KUP - decyzja KIS

Dyrektor KIS uznał przedstawione stanowisko za prawidłowe i potwierdził możliwość zaliczenia odpisów amortyzacyjnych od darowanego samochodu ciężarowego do kosztów uzyskania przychodów.

REKLAMA

Organ podatkowy uzasadnił swoją interpretację, odwołując się do przepisów ustawy o PIT. W szczególności podkreślił, że zgodnie z art. 22 ust. 1 tej ustawy, kosztami uzyskania przychodów są koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów lub zabezpieczenia źródła przychodów, o ile nie są wymienione w art. 23. Wykazał, że wydatki na amortyzację są związane z prowadzoną działalnością gospodarczą i mają wpływ na przychody. Przepisy art. 22 ust. 8 i art. 22a ust. 1 ww. ustawy doprecyzowują, że odpisy amortyzacyjne mogą być zaliczane do kosztów uzyskania przychodów tylko wtedy, gdy dotyczą środków trwałych wykorzystywanych w działalności gospodarczej.

W kontekście darowizn KIS wyjaśniła, że zgodnie z art. 4a ustawy o podatku od spadków i darowizn, aby skorzystać ze zwolnienia od podatku, należy zgłosić darowiznę w ciągu sześciu miesięcy od jej otrzymania. Brak zgłoszenia w tym terminie skutkuje obowiązkiem zapłaty podatku od darowizny, co w przypadku wnioskodawcy miało miejsce. Tym samym, podatnik nie skorzystał ze zwolnienia podatkowego, co pozwala mu na zaliczenie odpisów amortyzacyjnych do kosztów uzyskania przychodów zgodnie z art. 23 ust. 1 pkt 45a lit. a) ustawy o PIT. W związku z tym, że darowizna nie była objęta zwolnieniem, amortyzacja może być uwzględniona w kosztach uzyskania przychodów.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

„Mając na uwadze opis sprawy oraz powołane wyżej przepisy prawa podatkowego wskazać należy, że zgodnie z treścią art. 23 ust. 1 pkt 45a lit. a) ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, skoro nie korzystał Pan ze zwolnienia od podatku od spadków i darowizn i dokonał Pan zapłaty podatku od spadków i darowizn, to ma Pan prawo do amortyzacji ww. samochodu otrzymanego w drodze darowizny od ojca i zaliczania od niego odpisów amortyzacyjnych do kosztów podatkowych” - podsumował organ.

Źródło: Interpretacja indywidualna z dnia 18 czerwca 2024 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0113-KDIPT2-1.4011.295.2024.2.AP

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

REKLAMA

Podatki
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Ulga dla seniorów – w jaki sposób można z niej skorzystać w 2025 r.? [zerowy podatek dla seniorów 2025]

Seniorzy, którzy pomimo osiągnięcia powszechnego wieku emerytalnego (który dla kobiet wynosi obecnie 60 lat, a dla mężczyzn – 65 lat) nadal pozostają aktywni zawodowo – mogą skorzystać ze zwolnienia od podatku dochodowego swoich przychodów, do wysokości nieprzekraczającej w roku podatkowym kwoty 85 528 zł. Zwolnienie to, potocznie zwane jest ulgą dla pracujących seniorów i obowiązuje również w 2025 r.

Szopy na opał czy rowery uszczuplą portfele Polaków bardziej niż 100-metrowe domy. W sprawie kuriozalnych stawek podatku interweniuje RPO

Stawki podatku od nieruchomości ustalane są rokrocznie jednostki samorządu terytorialnego, jednak nie mogą być one wyższe od stawek maksymalnych, ustalonych na danych rok przez Ministra Finansów. W praktyce – najczęściej – stanowią one równowartość ww. stawek maksymalnych. Zgodnie z nimi natomiast – stawka podatku od nieruchomości od szopy ogrodowej, jest niemal 10-krotnie wyższa od stawki podatku za budynek mieszkalny. Oznacza to, że właściciel 20-metrowej szopy na opał, zapłaci od niej wyższy podatek niż ten, który jest zobowiązany uiścić od 100-metrowego domu.

Jak rozliczyć PIT? Ulga na działalność badawczo-rozwojową lub na stworzenie prototypu

Twoja firma inwestowała w ubiegłym roku w działalność badawczo-rozwojową albo wydała niemało środków na wprowadzenie na rynek nowego produktu? Jeżeli tak, to warto w zeznaniu rocznym PIT poinformować fiskusa o tych pracach i uzyskać z tego tytułu ulgę w podatku dochodowym.

Do kiedy można się rozliczyć w Niemczech w 2025 roku?

Szczegółowo terminy związane z rozliczeniem podatku za rok 2024 w Niemczech, które należy wziąć pod uwagę opisaliśmy poniżej, najważniejszym jednak jest ten dla osób mających obowiązek rozliczenia - upływający 31.07.2025 - dowiedz się więcej na jego temat.

REKLAMA

Sprzedajesz prywatną rzecz (np. samochód, wózek dziecięcy, telefon, mebel albo nawet jakiś element odzieży) przed upływem 6 miesięcy od jej zakupu? Musisz zapłacić podatek, jeżeli na tym zarobiłeś!

Nie każdy ma świadomość, że incydentalna sprzedaż prywatnej rzeczy może wiązać się z obowiązkiem zapłaty podatku dochodowego. Sytuacja jeszcze bardziej komplikuje się, jeżeli jest to sprzedaż samochodu wykupionego wcześniej do majątku prywatnego z leasingu operacyjnego. Obowiązki te, każdy powinien jednak znać, a tym bardziej teraz – kiedy już niebawem, o wielu z takich transakcjach, organy podatkowe dowiedzą się w związku z raportami, które będą do nich rokrocznie składać cyfrowe platformy sprzedażowe. 

Sprzedajesz na internetowych platformach sprzedażowych (takich jak Allegro, Olx czy Vinted)? Uważaj, bo możesz być zobowiązany do zapłaty podatku, a fiskus niebawem się o tym dowie

1 lipca 2024 r. weszły w życie przepisy ustawy z dnia 23 maja 2024 r. o zmianie ustawy o wymianie informacji podatkowych z innymi państwami oraz niektórych innych ustaw, która implementuje do polskiego porządku prawnego tzw. dyrektywę DAC7 i nakłada na cyfrowe platformy sprzedażowe (takie jak Allegro, Olx czy Vinted) obowiązek corocznego raportowania do szefa Krajowej Administracji Skarbowej na temat sprzedawców aktywnych na tych platformach. O jakich transakcjach internetowych już niebawem dowiedzą się organy podatkowe oraz czy sprzedając przez internet prywatne rzeczy – należy liczyć się z obowiązkiem zapłaty podatku i kontroli podatkowej w tym zakresie? 

Czy wydatki na festyn mogą być uznane za koszty uzyskania przychodów w ramach polityki CSR?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) wyjaśniła, że wydatki poniesione na organizację festynu nie mogą stanowić kosztów uzyskania przychodów jako element polityki CSR, ponieważ z wniosku nie wynika, aby spółka prowadziła taką formalną politykę. Samo powołanie się na społeczną odpowiedzialność biznesu nie jest wystarczające do uznania tych wydatków za koszty podatkowe.

Czy przesłanie faktury elektronicznej przez aplikację mobilną jest równoznaczne z jej wydaniem nabywcy?

Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej (KIS) potwierdził, że przesyłanie faktury elektronicznej w formacie PDF przez aplikację mobilną na adres e-mail nabywcy, który wyraził na to zgodę, jest równoznaczne z jej wydaniem. Taka forma dostarczenia dokumentu spełnia wymogi prawne określone w ustawie o podatku od towarów i usług.

REKLAMA

Czy wydatki na gadżety reklamowe można zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) potwierdziła, że wydatki na zakup gadżetów reklamowych, przekazywanych nieodpłatnie odbiorcom, mogą zostać uznane za koszty reklamowe. Takie wydatki mogą być zaliczone do pośrednich kosztów uzyskania przychodów, potrącalnych w dacie ich poniesienia zgodnie z art. 15 ust. 4d ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych.

Czy darowizna miejsca postojowego od siostry jest zwolniona z opodatkowania?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) potwierdziła, że darowizna miejsca postojowego od siostry, pochodzącego z majątku wspólnego małżonków, jest zwolniona z opodatkowania podatkiem od spadków i darowizn. W związku z tym, obdarowany nie jest zobowiązany do zgłoszenia tego nabycia do urzędu skarbowego, pod warunkiem, że darowizna zostanie udokumentowana aktem notarialnym.

REKLAMA