REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Czy można zaliczyć odpisy amortyzacyjne od darowanego samochodu ciężarowego do kosztów uzyskania przychodów?

Odpisy amortyzacyjne od darowanego samochodu a koszty uzyskania przychodów
Odpisy amortyzacyjne od darowanego samochodu a koszty uzyskania przychodów
Shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji potwierdziła, że podatnik, który nie korzystał ze zwolnienia od podatku od spadków i darowizn i dokonał zapłaty tego podatku, ma prawo do amortyzacji samochodu ciężarowego otrzymanego w drodze darowizny od ojca. Może on również zaliczać odpisy amortyzacyjne do kosztów uzyskania przychodów.

Odpisy amortyzacyjne od darowanego samochodu

Wnioskodawca otrzymał w darowiźnie od swojego ojca samochód ciężarowy, który stanowił majątek prywatny darczyńcy i nie był amortyzowany. Podatnik zapomniał zgłosić darowiznę do urzędu skarbowego w wymaganym terminie sześciu miesięcy, co skutkowało koniecznością zapłaty podatku od spadków i darowizn. Samochód został później wprowadzony do ewidencji środków trwałych i obecnie jest amortyzowany w ramach prowadzonej przez przedsiębiorcę działalności gospodarczej.

REKLAMA

W związku z tym zainteresowany zwrócił się do organu podatkowego z pytaniem, czy ma prawo do amortyzacji samochodu otrzymanego w darowiźnie od ojca i czy może zaliczać odpisy amortyzacyjne do kosztów uzyskania przychodów. Jednocześnie mężczyzna argumentował, że jako przedsiębiorca, który otrzymał samochód w darowiźnie i zapłacił należny podatek, ma prawo do amortyzacji tego środka trwałego oraz zaliczania odpisów amortyzacyjnych do kosztów uzyskania przychodów.

Możliwość zaliczenia odpisów do KUP - decyzja KIS

Dyrektor KIS uznał przedstawione stanowisko za prawidłowe i potwierdził możliwość zaliczenia odpisów amortyzacyjnych od darowanego samochodu ciężarowego do kosztów uzyskania przychodów.

REKLAMA

Organ podatkowy uzasadnił swoją interpretację, odwołując się do przepisów ustawy o PIT. W szczególności podkreślił, że zgodnie z art. 22 ust. 1 tej ustawy, kosztami uzyskania przychodów są koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów lub zabezpieczenia źródła przychodów, o ile nie są wymienione w art. 23. Wykazał, że wydatki na amortyzację są związane z prowadzoną działalnością gospodarczą i mają wpływ na przychody. Przepisy art. 22 ust. 8 i art. 22a ust. 1 ww. ustawy doprecyzowują, że odpisy amortyzacyjne mogą być zaliczane do kosztów uzyskania przychodów tylko wtedy, gdy dotyczą środków trwałych wykorzystywanych w działalności gospodarczej.

W kontekście darowizn KIS wyjaśniła, że zgodnie z art. 4a ustawy o podatku od spadków i darowizn, aby skorzystać ze zwolnienia od podatku, należy zgłosić darowiznę w ciągu sześciu miesięcy od jej otrzymania. Brak zgłoszenia w tym terminie skutkuje obowiązkiem zapłaty podatku od darowizny, co w przypadku wnioskodawcy miało miejsce. Tym samym, podatnik nie skorzystał ze zwolnienia podatkowego, co pozwala mu na zaliczenie odpisów amortyzacyjnych do kosztów uzyskania przychodów zgodnie z art. 23 ust. 1 pkt 45a lit. a) ustawy o PIT. W związku z tym, że darowizna nie była objęta zwolnieniem, amortyzacja może być uwzględniona w kosztach uzyskania przychodów.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

„Mając na uwadze opis sprawy oraz powołane wyżej przepisy prawa podatkowego wskazać należy, że zgodnie z treścią art. 23 ust. 1 pkt 45a lit. a) ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, skoro nie korzystał Pan ze zwolnienia od podatku od spadków i darowizn i dokonał Pan zapłaty podatku od spadków i darowizn, to ma Pan prawo do amortyzacji ww. samochodu otrzymanego w drodze darowizny od ojca i zaliczania od niego odpisów amortyzacyjnych do kosztów podatkowych” - podsumował organ.

Źródło: Interpretacja indywidualna z dnia 18 czerwca 2024 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0113-KDIPT2-1.4011.295.2024.2.AP

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Podatki
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Czy działalność w zakresie obsługi BHP przedsiębiorstw korzysta ze zwolnienia od podatku VAT?

Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej (KIS) potwierdził, że działalność w zakresie obsługi BHP przedsiębiorstw może korzystać ze zwolnienia od podatku VAT. Decyzja ta opiera się na spełnieniu kryteriów dotyczących limitu obrotów oraz rodzaju świadczonych usług.

Czy opłaty za aplikację radcowską można zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) potwierdziła możliwość zaliczenia opłat za aplikację radcowską, tj. opłaty rocznej i składki członkowskiej do kosztów uzyskania przychodów z prowadzonej działalności gospodarczej. Wydatki te spełniają wymogi określone w art. 22 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

Czy odszkodowanie przyznane za nienależyte wykonanie zobowiązania przez doradcę podatkowego podlega opodatkowaniu PIT?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji wyjaśniła, że odszkodowanie przyznane przez ubezpieczyciela z tytułu ubezpieczenia majątkowego w związku z nienależytym wykonaniem zobowiązania przez doradcę podatkowego jest zwolnione z podatku dochodowego od osób fizycznych (PIT).

Czy sprzedaż samochodów po ich wykupie z leasingu korzysta ze zwolnienia od podatku VAT?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) wyjaśniła, że sprzedaż samochodów wykupionych z leasingu nie korzysta ze zwolnienia od podatku VAT. Interpretacja wskazuje, że kluczowym warunkiem zwolnienia jest wykorzystywanie pojazdów wyłącznie na cele działalności zwolnionej od podatku przez cały okres ich posiadania, co w tym przypadku nie zostało spełnione.

REKLAMA

Jaką stawką ryczałtu opodatkowane są przychody z tytułu wytwarzania protez zębowych?

Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej (KIS) wydał interpretację, w której wyjaśnił, że przychody osiągane w ramach działalności gospodarczej polegającej na wytwarzaniu protez zębowych ruchomych i stałych z powierzonych przez zleceniodawcę materiałów, są opodatkowane ryczałtem w wysokości 8,5%.

Czy przeniesienie praw i obowiązków wspólnika w spółce jawnej podlega opodatkowaniu PCC?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji wyjaśniła, że umowa przeniesienia ogółu praw i obowiązków wspólnika w spółce jawnej nie podlega opodatkowaniu podatkiem od czynności cywilnoprawnych (PCC).

Czy sprzedaż nieruchomości podlega opodatkowaniu PCC, gdy jest opodatkowana VAT?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji wyjaśniła, że sprzedaż nieruchomości opodatkowana podatkiem od towarów i usług (VAT) nie podlega opodatkowaniu podatkiem od czynności cywilnoprawnych (PCC).

Czy gratyfikacja pieniężna za tytuł honorowy profesora oświaty stanowi przychód z innych źródeł?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) potwierdziła, że wypłacona przez Ministra Edukacji i Nauki jednorazowa gratyfikacja pieniężna za tytuł honorowy profesora oświaty stanowi przychód z innych źródeł, który należy rozliczyć w rocznym zeznaniu podatkowym PIT-37 w części „E” poz. 76-80 – wraz z pozostałymi dochodami uzyskanymi w tym samym roku.

REKLAMA

Czy szkolenia zawodowe finansowane w 70% ze środków publicznych podlegają zwolnieniu z VAT?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji wyjaśniła, że usługi szkoleniowe finansowane w co najmniej 70% ze środków publicznych mogą być zwolnione z podatku od towarów i usług (VAT) na podstawie § 3 ust. 1 pkt 14 rozporządzenia Ministra Finansów w sprawie zwolnień od podatku od towarów i usług.

Czy darowizna na kościelną działalność charytatywno-opiekuńczą może być odliczona od dochodu?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) wyjaśniła, że darowizna charytatywno-opiekuńcza przekazana na rzecz kościelnej osoby prawnej, która nie posiada ustawy regulującej stosunek państwa do tego kościoła, nie uprawnia do odliczenia od dochodu. Odliczenia takie są możliwe tylko dla darowizn na rzecz kościołów, które mają odrębne ustawy określające ich status prawny wobec państwa.

REKLAMA