REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Czy w działalności nierejestrowanej można dokonywać amortyzacji środków trwałych?

Amortyzacja środków trwałych w działalności nierejestrowanej
Amortyzacja środków trwałych w działalności nierejestrowanej
shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) wyjaśniła, że w działalności nierejestrowanej nie można dokonywać amortyzacji środków trwałych. Interpretacja wskazuje, że możliwość ta jest zarezerwowana dla osób prowadzących działalność gospodarczą, które mają obowiązek prowadzenia ksiąg rachunkowych i ewidencji środków trwałych, oraz wartości niematerialnych i prawnych.

Amortyzacja środków trwałych w działalności nierejestrowanej

Wnioskodawca od 2021 roku prowadzi działalność określaną jako działalność nieewidencjonowana zgodnie z art. 5 ust. 1 ustawy Prawo przedsiębiorców. Przychody z tej działalności rozlicza jako przychody z innych źródeł. W celu realizacji działalności podatnik zakupił pojazd dostawczy, a jego wniosek dotyczy także laptopa, nabytego wcześniej, ale obecnie używanego do wykonywania działalności. Mężczyzna zastanawia się, czy może dokonywać odpisów amortyzacyjnych od tych zakupionych środków trwałych, w tym od pojazdu dostawczego.

REKLAMA

Zainteresowany argumentował, że działalność nierejestrowana, mimo że formalnie nie jest uznawana za działalność gospodarczą, powinna umożliwiać amortyzację środków trwałych. Dodatkowo uważał, że opłacony podatek (PCC) powinien być uwzględniony w kosztach uzyskania przychodu, ponieważ stanowi on realny wydatek związany z zakupem środków trwałych. W celu uzyskania oficjalnego potwierdzenia swojej interpretacji przepisów zwrócił się do organu podatkowego z pytaniem, czy jego stanowisko jest zgodne z obowiązującym prawem.

Brak możliwości amortyzacji w działalności nierejestrowanej

Dyrektor KIS uznał przedstawione stanowisko za nieprawidłowe i wyjaśnił, że w działalności nierejestrowanej nie można dokonywać odpisów amortyzacyjnych.

REKLAMA

Organ podatkowy uzasadnił swoją interpretację, odwołując się do odpowiednich przepisów ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Zgodnie z tymi przepisami, możliwość dokonywania odpisów amortyzacyjnych jest zarezerwowana dla osób prowadzących działalność gospodarczą, które mają obowiązek prowadzenia podatkowej księgi przychodów i rozchodów oraz ewidencji środków trwałych. Podkreślił, że przychody z działalności nierejestrowanej są kwalifikowane jako przychody z innych źródeł, co wyklucza je z możliwości dokonywania odpisów amortyzacyjnych.

Następnie organ wskazał, że definicja środków trwałych, zgodnie z art. 22a ust. 1 ustawy o PIT, obejmuje m.in. maszyny, urządzenia oraz środki transportu, ale jedynie wtedy, gdy są one wykorzystywane w działalności gospodarczej. Działalność nierejestrowana, z uwagi na brak obowiązku prowadzenia ksiąg rachunkowych i ewidencji środków trwałych, nie spełnia warunków wymaganych do zaliczania odpisów amortyzacyjnych do kosztów uzyskania przychodu. Środki wykorzystywane w takiej działalności, jak pojazd dostawczy czy laptop, nie są uznawane za środki trwałe w rozumieniu przepisów podatkowych.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

„Z uwagi na fakt, że prowadzi Pan działalność nierejestrowaną, to nie ma Pan obowiązku prowadzenia podatkowej księgi przychodów i rozchodów oraz ewidencji środków trwałych, oraz wartości niematerialnych i prawnych. Co za tym idzie wykorzystywane przez Pana w działalności nierejestrowanej pojazd dostawczy oraz laptop nie stanowią środka trwałego w tej działalności i nie mogą zostać umieszczone ewidencji środków trwałych, oraz wartości niematerialnych i prawnych, a tym samym nie ma Pan możliwości zaliczania do kosztów uzyskania przychodu odpisów amortyzacyjnych dokonywanych od ich wartości początkowej” - podsumował organ.

Źródło: Interpretacja indywidualna z dnia 18 kwietnia 2024 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0115-KDIT3.4011.138.2024.3.KP

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Podatki
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Czy działalność w zakresie obsługi BHP przedsiębiorstw korzysta ze zwolnienia od podatku VAT?

Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej (KIS) potwierdził, że działalność w zakresie obsługi BHP przedsiębiorstw może korzystać ze zwolnienia od podatku VAT. Decyzja ta opiera się na spełnieniu kryteriów dotyczących limitu obrotów oraz rodzaju świadczonych usług.

Czy opłaty za aplikację radcowską można zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) potwierdziła możliwość zaliczenia opłat za aplikację radcowską, tj. opłaty rocznej i składki członkowskiej do kosztów uzyskania przychodów z prowadzonej działalności gospodarczej. Wydatki te spełniają wymogi określone w art. 22 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

Czy odszkodowanie przyznane za nienależyte wykonanie zobowiązania przez doradcę podatkowego podlega opodatkowaniu PIT?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji wyjaśniła, że odszkodowanie przyznane przez ubezpieczyciela z tytułu ubezpieczenia majątkowego w związku z nienależytym wykonaniem zobowiązania przez doradcę podatkowego jest zwolnione z podatku dochodowego od osób fizycznych (PIT).

Czy sprzedaż samochodów po ich wykupie z leasingu korzysta ze zwolnienia od podatku VAT?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) wyjaśniła, że sprzedaż samochodów wykupionych z leasingu nie korzysta ze zwolnienia od podatku VAT. Interpretacja wskazuje, że kluczowym warunkiem zwolnienia jest wykorzystywanie pojazdów wyłącznie na cele działalności zwolnionej od podatku przez cały okres ich posiadania, co w tym przypadku nie zostało spełnione.

REKLAMA

Jaką stawką ryczałtu opodatkowane są przychody z tytułu wytwarzania protez zębowych?

Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej (KIS) wydał interpretację, w której wyjaśnił, że przychody osiągane w ramach działalności gospodarczej polegającej na wytwarzaniu protez zębowych ruchomych i stałych z powierzonych przez zleceniodawcę materiałów, są opodatkowane ryczałtem w wysokości 8,5%.

Czy przeniesienie praw i obowiązków wspólnika w spółce jawnej podlega opodatkowaniu PCC?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji wyjaśniła, że umowa przeniesienia ogółu praw i obowiązków wspólnika w spółce jawnej nie podlega opodatkowaniu podatkiem od czynności cywilnoprawnych (PCC).

Czy sprzedaż nieruchomości podlega opodatkowaniu PCC, gdy jest opodatkowana VAT?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji wyjaśniła, że sprzedaż nieruchomości opodatkowana podatkiem od towarów i usług (VAT) nie podlega opodatkowaniu podatkiem od czynności cywilnoprawnych (PCC).

Czy gratyfikacja pieniężna za tytuł honorowy profesora oświaty stanowi przychód z innych źródeł?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) potwierdziła, że wypłacona przez Ministra Edukacji i Nauki jednorazowa gratyfikacja pieniężna za tytuł honorowy profesora oświaty stanowi przychód z innych źródeł, który należy rozliczyć w rocznym zeznaniu podatkowym PIT-37 w części „E” poz. 76-80 – wraz z pozostałymi dochodami uzyskanymi w tym samym roku.

REKLAMA

Czy szkolenia zawodowe finansowane w 70% ze środków publicznych podlegają zwolnieniu z VAT?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji wyjaśniła, że usługi szkoleniowe finansowane w co najmniej 70% ze środków publicznych mogą być zwolnione z podatku od towarów i usług (VAT) na podstawie § 3 ust. 1 pkt 14 rozporządzenia Ministra Finansów w sprawie zwolnień od podatku od towarów i usług.

Czy darowizna na kościelną działalność charytatywno-opiekuńczą może być odliczona od dochodu?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) wyjaśniła, że darowizna charytatywno-opiekuńcza przekazana na rzecz kościelnej osoby prawnej, która nie posiada ustawy regulującej stosunek państwa do tego kościoła, nie uprawnia do odliczenia od dochodu. Odliczenia takie są możliwe tylko dla darowizn na rzecz kościołów, które mają odrębne ustawy określające ich status prawny wobec państwa.

REKLAMA