REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Czy sprzedaż nieruchomości może być uznana za działalność gospodarczą?

prawo nieruchomości
Shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Krajowa Informacja Skarbowa w swojej interpretacji wyjaśniła, że sprzedaż nieruchomości przez podatnika w 2019 roku nie kwalifikuje się jako działalność gospodarcza ze względu na brak ciągłości, zarobkowości oraz zorganizowania transakcji, które są kluczowe dla takiej kwalifikacji.

Klasyfikacja podatkowa sprzedaży nieruchomości 

Wnioskodawca - podatnik zatrudniony w firmie realizującej długoterminowe kontrakty budowlane, przez lata zmieniał miejsca zamieszkania, za każdym razem kupując nieruchomość, by zapewnić rodzinie odpowiednie warunki mieszkaniowe. Transakcje te miały miejsce w latach 2014-2019, kiedy to podatnik dokonywał zarówno zakupu, jak i sprzedaży nieruchomości.

REKLAMA

Pytanie wnioskodawcy dotyczyło klasyfikacji sprzedaży nieruchomości w 2019 roku. Argumentował on, że działania te miały charakter wyłącznie mieszkaniowy, a uzyskane środki służyły poprawie warunków życia jego rodziny, nie zaś osiąganiu zysku.

Brak zorganizowania i ciągłości

REKLAMA

W swojej odpowiedzi Dyrektor KIS uznał, że czynności te nie mogą być traktowane jako działalność gospodarcza. Decyzję tę uzasadnił analizą okoliczności przeprowadzonych transakcji. Zwrócił uwagę na brak zorganizowania i ciągłości, które są niezbędne do uznania działalności za gospodarczą, oraz na charakter niezarobkowy przedsięwzięć podatnika.

Podstawą prawną dla interpretacji były przepisy ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, w tym artykuł 10, który określa źródła przychodów. W analizowanym przypadku nie zostały spełnione warunki umożliwiające zaklasyfikowanie sprzedaży nieruchomości jako działalności gospodarczej.

"Pana czynności nie stanowią aktywnych działań w zakresie obrotu nieruchomościami, które świadczyłyby o angażowaniu środków w sposób podobny do wykorzystywanych przez handlowców. Zatem, Pana działania należy wpisać w zarząd majątkiem prywatnym i są wystarczające do uznania, że sprzedaż w 2019 r. wskazanych we wniosku nieruchomości nie nosi przymiotów działalności gospodarczej.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

REKLAMA

Wobec tego należy stwierdzić, że sprzedaż w 2019 r. nieruchomości przedstawionych w opisie stanu faktycznego, które zostały nabyte do Pana majątku prywatnego w latach: 2014 r. (miejsce postojowe 1), 2016 r. (mieszkanie w P.), 2016 r. (miejsce postojowe 2), 2017 r. (mieszkanie w G.) oraz 2018 r. (mieszkanie w Z. ) nie nastąpiła w wykonaniu działalności gospodarczej, a zatem nie spowodowała powstania przychodów ze źródła, o którym mowa w art. 10 ust. 1 pkt 3 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

Wobec powyższego, przychód ze sprzedaży przez Pana nieruchomości w 2019 r. nie kwalifikuje się jako przychód z działalności gospodarczej, tj. ze źródła przychodów, o którym mowa w art. 10 ust. 1 pkt 3 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych." - wskazał Dyrektor KIS. 

Podsumowanie

Organ podatkowy szczegółowo przeanalizował cel zakupów i sprzedaży nieruchomości, co pozwoliło na stwierdzenie, że transakcje te były związane z normalnym zarządzaniem majątkiem. W związku z tym sprzedaż nieruchomości w 2019 roku nie została zakwalifikowana jako działalność gospodarcza i nie podlegała opodatkowaniu jako taka.

Źródło: System Informacji Celno-Skarbowej EUREKA, https://eureka.mf.gov.pl/

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Podatki
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Czy prezenty dla dzieci pracowników stanowią przychód ze stosunku pracy?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji potwierdziła, że prezenty dla dzieci pracowników nie stanowią przychodu w rozumieniu art. 12 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, a zatem nie powodują obowiązku pobrania zaliczki na podatek dochodowy.

Czy wydatki na sesje u psychoterapeuty można zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów w prowadzonej działalności gospodarczej?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji potwierdziła, że wydatki na sesje u psychoterapeuty można zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów w prowadzonej działalności gospodarczej, jeżeli wydatki te mają bezpośredni związek z działalnością i przyczyniają się do osiągnięcia, zachowania lub zabezpieczenia źródła przychodów.

Czy owoce winogron z własnej uprawy stosowane do produkcji wina mogą stanowić koszty uzyskania przychodów?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji wyjaśniła, że owoce winogron pochodzące z własnej uprawy rolnika, które są używane do produkcji wina, nie mogą być zaliczone do kosztów uzyskania przychodów.

Czy diety radnych za grudzień powinny być wykazywane w PIT-R za styczeń?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji wyjaśniła, że diety radnych za grudzień, wypłacane w styczniu, powinny być wykazywane w deklaracji PIT-R za styczeń nowego roku podatkowego.

REKLAMA

Czy odsetki od zaciągniętej pożyczki można zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów?

Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej (KIS) w swojej interpretacji potwierdził, że odsetki od pożyczki zaciągniętej w celu finansowania bieżącej działalności spółki mogą być zaliczone do kosztów uzyskania przychodów.

Czy sprzedaż rzeczy używanych może generować przychód podlegający opodatkowaniu?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) potwierdziła, że sprzedaż rzeczy nabytych w celach osobistych i posiadanych przez więcej niż pół roku nie stanowi źródła przychodu w rozumieniu art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. d) ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Tym samym, uzyskany z takiej sprzedaży przychód nie podlega opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych.

Czy można skorzystać z ulgi prorodzinnej na pełnoletnie uczące się dziecko prowadzące działalność gospodarczą?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji wyjaśniła, że rodzice pełnoletniego, uczącego się syna, który osiągnął przychody z działalności gospodarczej opodatkowanej podatkiem liniowym, nie mogą skorzystać z ulgi prorodzinnej na dziecko.

Czy dochód uzyskany ze sprzedaży działki w całości przeznaczony na cele mieszkaniowe podlega zwolnieniu z PIT?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji wyjaśniła, że dochód uzyskany z odpłatnego zbycia nieruchomości może być zwolniony od podatku dochodowego od osób fizycznych (PIT), jeśli środki zostaną przeznaczone na własne cele mieszkaniowe w ciągu trzech lat od końca roku podatkowego, w którym nastąpiła sprzedaż.

REKLAMA

Czy zakup ładowarki teleskopowej zobowiązuje do złożenia informacji VAT-23 i zapłaty podatku VAT?

Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej (KIS) w swojej interpretacji wyjaśnił, że zakup od kontrahenta unijnego ładowarki teleskopowej nie zobowiązuje do złożenia informacji VAT-23 ani do zapłaty podatku VAT, ponieważ nie jest ona uznawana za środek transportu.

Czy powiat ma prawo odliczyć VAT od zakupu samochodu elektrycznego?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji wyjaśniła, że powiat nie ma prawa do odliczenia VAT z tytułu zakupu samochodu elektrycznego, jeżeli nie jest on wykorzystywany do czynności opodatkowanych.

REKLAMA