REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Czy przedsiębiorstwa energetyczne muszą sporządzać PIT-11 przy zastosowaniu kwoty obniżki za energię?

rozliczenie pit jako osoba samotnie wychowująca dzieci
Shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Krajowa Informacja Skarbowa w swojej interpretacji wyjaśniła, że przedsiębiorstwa energetyczne nie są zobowiązane do sporządzania informacji PIT-11 w związku z zastosowaniem kwoty obniżki za energię elektryczną dla gospodarstw domowych.

Informacja PIT-11 w związku z zastosowaniem kwoty obniżki na energię elektryczną 

W przedstawionym stanie faktycznym wnioskodawca, będący przedsiębiorstwem energetycznym, znajdował się w sytuacji wzrostu cen energii elektrycznej w Polsce, co było spowodowane inflacją, wojną na Ukrainie i zwiększonym zapotrzebowaniem na energię. Polski rząd wprowadził rozwiązania osłonowe dla gospodarstw domowych, w tym mechanizm obniżenia zobowiązań za energię elektryczną w 2023 r. Zgodnie z rozporządzeniem, przedsiębiorstwo energetyczne ma obniżyć wyliczoną kwotę należności o 12% średniej ceny energii za 2022 r. dla grupy taryfowej G11 i wolumenu 2523 kWh, pod pewnymi warunkami.

REKLAMA

Wnioskodawca zadał dwa pytania dotyczące obowiązku sporządzenia informacji PIT-11 w związku z zastosowaniem kwoty obniżki. Stanowisko wnioskodawcy było takie, że nie będzie on zobowiązany do sporządzenia informacji PIT-11 zarówno w przypadku zastosowania kwoty obniżki, jak i w przypadku potwierdzenia spełnienia warunków przez klienta. Uzasadnienie opierało się na analizie ustawy PIT, z której wynika, że przychód podatkowy to definitywny przyrost aktywów lub zmniejszenie pasywów podatnika. Rabaty, jako obniżki ceny towarów lub usług, powszechnie nie są uznawane za przychód podatkowy. Wnioskodawca stwierdził, że kwota obniżki stanowi neutralny podatkowo rabat, który nie powoduje powstania przychodu podatkowego, mając na uwadze cel osłonowy rozporządzenia.

Nie można mówić o przysporzeniu majątkowym

Stanowisko Dyrektora KIS było zgodne ze stanowiskiem wnioskodawcy. Organ uznał, że zastosowanie kwoty obniżki na zasadach rozporządzenia Ministra Klimatu i Środowiska nie obliguje przedsiębiorstwa do sporządzania informacji PIT-11. 

REKLAMA

Organ podatkowy wskazał, że choć kwota obniżki mogłaby być potencjalnie rozpatrywana jako przychód z innych źródeł, kluczowe znaczenie ma fakt, że skorzystanie z niej jest potencjalnie nieograniczone. Dlatego nie można mówić o przysporzeniu majątkowym dla osób uprawnionych do jej skorzystania. W związku z tym, w analizowanym przypadku nie dochodzi do powstania przychodu podatkowego, a przedsiębiorstwo nie jest zobowiązane do sporządzania i przekazywania informacji PIT-11.

"Należy zauważyć, że opisany we wniosku krąg osób uprawnionych do skorzystania z Kwoty obniżki jest potencjalnie nieograniczony. Jeśli zatem grono beneficjentów – podmiotów korzystających z Kwoty obniżki nie jest ograniczony, a więc dotyczy szerokiego grona uczestników, to nie powstanie przychód w rozumieniu art. 11 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. W takiej sytuacji nie można mówić o jakimkolwiek przysporzeniu majątkowym po stronie osób uprawnionych do skorzystania z Kwoty obniżki, o której mowa w rozporządzeniu Ministra Klimatu i Środowiska w sprawie sposobu kształtowania i kalkulacji taryf oraz sposobu rozliczeń w obrocie energią elektryczną. Każdy uczestnik może bowiem skorzystać z obniżenia kwoty po spełnieniu warunków określonych w ww. rozporządzeniu.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

REKLAMA

W konsekwencji, należy zgodzić się z Państwa stanowiskiem, zgodnie z którym Spółka nie będzie zobowiązana do sporządzenia informacji PIT-11 w związku z zastosowaniem w rozliczeniach za 2023 r. z klientem będącym odbiorcą energii elektrycznej w gospodarstwie domowym Kwoty obniżki, na zasadach wynikających z rozporządzenia. Na Spółce również nie będą ciążyły obowiązki informacyjne, o których mowa w art. art. 42a ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, w przypadku gdy przeprowadzona przez Spółkę weryfikacja potwierdzi spełnienie co najmniej jednego warunku zastosowania w rozliczeniach za 2023 r. z klientem będącym odbiorcą energii elektrycznej w gospodarstwie domowym Kwoty obniżki.

Jednocześnie, skoro w okolicznościach niniejszej sprawy nie powstanie przychód w rozumieniu art. 11 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, to odniesienie się do zwolnienia, o którym mowa w art. 21 ust. 1 pkt 68 omawianej ustawy, stało się bezprzedmiotowe." - wskazał Dyrektor KIS. 

Podsumowanie

Podsumowując, interpretacja Krajowej Informacji Skarbowej potwierdza, że w kontekście zastosowania kwoty obniżki za energię elektryczną, przedsiębiorstwa energetyczne nie muszą sporządzać informacji PIT-11. Decyzja ta jest zgodna z zasadami interpretacji przepisów podatkowych, które nakazują ocenę faktycznego charakteru świadczenia w kontekście jego wpływu na sytuację majątkową podatnika, oraz wyraźnie wskazuje na możliwość wyłączenia z opodatkowania pewnych form wsparcia finansowego dla odbiorców energii.

Źródło: System Informacji Celno-Skarbowej EUREKA, https://eureka.mf.gov.pl/

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Podatki
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Czy sprzedaż nieruchomości może być uznana za działalność gospodarczą?

Krajowa Informacja Skarbowa w swojej interpretacji wyjaśniła, że sprzedaż nieruchomości przez podatnika w 2019 roku nie kwalifikuje się jako działalność gospodarcza ze względu na brak ciągłości, zarobkowości oraz zorganizowania transakcji, które są kluczowe dla takiej kwalifikacji.

Czy usługi zarządzania projektami mogą być opodatkowane ryczałtem według stawki 8,5%?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji wyjaśniła, że usługi zarządzania projektami sklasyfikowane pod symbolem PKWiU 70.22.20.0 podlegają opodatkowaniu 8,5% stawką ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych określoną w art. 12 ust. 1 pkt 5 lit. a ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne.

Czy transakcja udzielenia pożyczki podlega opodatkowaniu VAT?

Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej (KIS) w swojej interpretacji potwierdził, że transakcja udzielenia przez pożyczkodawcę odpłatnej pożyczki, na rzecz pożyczkobiorcy, jako odpłatne świadczenie usług podlega opodatkowaniu podatkiem VAT.

Czy podmiot zwolniony od VAT może odzyskać podatek w ramach realizowanego projektu?

Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej (KIS) w swojej interpretacji potwierdził, że podmiot zwolniony od podatku VAT na podstawie art. 113 ust. 1 ustawy o podatku od towarów i usług nie może odzyskać podatku VAT w zakresie realizowanego projektu.

REKLAMA

Czy przychody z tworzenia gier komputerowych mogą być uznane za działalność twórczą?

Krajowa Informacja Skarbowa w swojej interpretacji wyjaśniła, że przychody z przenoszenia autorskich praw majątkowych do utworów związanych z tworzeniem gier komputerowych mogą być traktowane jako przychody z działalności twórczej, podlegające preferencyjnym zasadom opodatkowania.

Czy spółka pośrednicząca może korzystać ze zwolnienia akcyzowego na paliwo lotnicze?

Krajowa Informacja Skarbowa w swojej interpretacji wyjaśniła, że spółka pośrednicząca ma prawo do zwolnienia akcyzowego na dostarczane paliwo lotnicze, pod warunkiem spełnienia ściśle określonych warunków związanych z bezpośrednim dostarczeniem paliwa i właściwą dokumentacją.

Czy usługi akupunktury oraz zaleceń dietetycznych korzystają ze zwolnienia od podatku VAT?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) wyjaśniła, że usługi przeprowadzania zabiegów akupunktury oraz zaleceń dietetycznych nie kwalifikują się do zwolnienia od podatku VAT jako usługi w zakresie opieki medycznej. Brak odpowiednich kwalifikacji medycznych u osoby świadczącej te usługi uniemożliwia korzystanie ze zwolnienia określonego w art. 43 ust. 1 pkt 19 ustawy o podatku od towarów i usług.

Czy wydatki na zarządzanie kontami mediów społecznościowych stanowią koszty uzyskania przychodów?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) uznała, że wydatki na zarządzanie kontami mediów społecznościowych mogą być zaliczone do kosztów uzyskania przychodów, nawet jeżeli konta były własnością osobistą byłego prezesa, pod warunkiem, że były one wykorzystywane wyłącznie na potrzeby spółki i służyły do generowania jej przychodów.

REKLAMA

Czy korzystanie z samochodu służbowego przez prezesa zarządu generuje przychód podlegający opodatkowaniu?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji wyjaśniła, że prezes zarządu korzystający z samochodu służbowego nie uzyskuje przychodu podlegającego opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych.

Czy usługi inspektora ochrony danych są zwolnione z podatku VAT?

Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej (KIS) w swojej interpretacji wyjaśnił, że usługi inspektora ochrony danych należy uznać za usługi doradztwa, które bez względu na wysokość sprzedaży nie podlegają zwolnieniu z podatku VAT.

REKLAMA