REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Czy nagrody wypłacane uczestnikom programu poleceń podlegają opodatkowaniu?

interview rozmowa w sprawie pracy rekrutacja
ShutterStock

REKLAMA

REKLAMA

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji wyjaśniła, że nagrody wypłacane uczestnikom programu poleceń podlegają różnym zasadom opodatkowania, w zależności od statusu podatkowego odbiorców i charakteru ich działalności.

Nagrody z wypłacane uczestnikom programu poleceń a opodatkowanie

Polska spółka, agencja pracy tymczasowej, zainicjowała program poleceń, w ramach którego uczestnicy programu mogli zgłaszać kandydatów na wolne stanowiska pracy. Za pomyślnie zakończony proces rekrutacji, polecający otrzymywali nagrodę pieniężną. Program nie obejmował pracowników ani współpracowników agencji, a zgłoszenia dokonywane były drogą elektroniczną.

Spółka zwróciła się do KIS z pytaniami dotyczącymi opodatkowania wypłacanych nagród, rozróżniając sytuacje uczestników będących polskimi rezydentami podatkowymi, nierezydentami, oraz osobami prowadzącymi działalność gospodarczą w zakresie rekrutacji.

Spółka uważała, że nagrody dla polskich rezydentów podatkowych, stanowią przychód z innych źródeł, a tym samym spółka nie ma obowiązku poboru zaliczek na podatek dochodowy, lecz musi spełnić obowiązek informacyjny. Dla nierezydentów podatkowych według spółki nagrody te nie podlegałyby opodatkowaniu w Polsce, a w przypadku osób prowadzących działalność gospodarczą w zakresie rekrutacji, nagrody te byłyby traktowane jako przychód z działalności gospodarczej.

Stanowisko KIS

Krajowa Informacja Skarbowa w swojej odpowiedzi częściowo potwierdziła stanowisko spółki. Wskazała, że nagrody dla uczestników programu z rezydencją podatkową w Polsce, faktycznie stanowią przychód z innych źródeł, zgodnie z art. 20 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, od którego spółka nie musi pobierać zaliczek na podatek dochodowy, lecz ma obowiązek informacyjny tj. sporządzenia informacji o wysokości przychodów i przesłania jej uczestnikom programu oraz właściwemu urzędowi skarbowemu.

W odniesieniu do uczestników niebędących rezydentami podatkowymi Polski, organ podatkowy stwierdził, że nagrody podlegają opodatkowaniu 20% zryczałtowanym podatkiem dochodowym od osób fizycznych, na podstawie art. 29 ust. 1 pkt 5 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, a spółka ma obowiązek jego poboru z uwzględnieniem regulacji właściwej umowy o unikaniu podwójnego opodatkowania.

Dla osób prowadzących działalność gospodarczą w zakresie rekrutacji, nagrody są traktowane jako przychód z tej działalności, co oznacza, że spółka nie miała w tym przypadku obowiązków związanych z poborem podatku.

Źródło: Interpretacja indywidualna z dnia 26 lutego 2024 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0115-KDIT1.4011.860.2023.1.JG

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Podatki
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Czy prezenty dla dzieci pracowników stanowią przychód ze stosunku pracy?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji potwierdziła, że prezenty dla dzieci pracowników nie stanowią przychodu w rozumieniu art. 12 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, a zatem nie powodują obowiązku pobrania zaliczki na podatek dochodowy.

Czy wydatki na sesje u psychoterapeuty można zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów w prowadzonej działalności gospodarczej?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji potwierdziła, że wydatki na sesje u psychoterapeuty można zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów w prowadzonej działalności gospodarczej, jeżeli wydatki te mają bezpośredni związek z działalnością i przyczyniają się do osiągnięcia, zachowania lub zabezpieczenia źródła przychodów.

Czy owoce winogron z własnej uprawy stosowane do produkcji wina mogą stanowić koszty uzyskania przychodów?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji wyjaśniła, że owoce winogron pochodzące z własnej uprawy rolnika, które są używane do produkcji wina, nie mogą być zaliczone do kosztów uzyskania przychodów.

Czy diety radnych za grudzień powinny być wykazywane w PIT-R za styczeń?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji wyjaśniła, że diety radnych za grudzień, wypłacane w styczniu, powinny być wykazywane w deklaracji PIT-R za styczeń nowego roku podatkowego.

REKLAMA

Czy odsetki od zaciągniętej pożyczki można zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów?

Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej (KIS) w swojej interpretacji potwierdził, że odsetki od pożyczki zaciągniętej w celu finansowania bieżącej działalności spółki mogą być zaliczone do kosztów uzyskania przychodów.

Czy sprzedaż rzeczy używanych może generować przychód podlegający opodatkowaniu?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) potwierdziła, że sprzedaż rzeczy nabytych w celach osobistych i posiadanych przez więcej niż pół roku nie stanowi źródła przychodu w rozumieniu art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. d) ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Tym samym, uzyskany z takiej sprzedaży przychód nie podlega opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych.

Czy można skorzystać z ulgi prorodzinnej na pełnoletnie uczące się dziecko prowadzące działalność gospodarczą?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji wyjaśniła, że rodzice pełnoletniego, uczącego się syna, który osiągnął przychody z działalności gospodarczej opodatkowanej podatkiem liniowym, nie mogą skorzystać z ulgi prorodzinnej na dziecko.

Czy dochód uzyskany ze sprzedaży działki w całości przeznaczony na cele mieszkaniowe podlega zwolnieniu z PIT?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji wyjaśniła, że dochód uzyskany z odpłatnego zbycia nieruchomości może być zwolniony od podatku dochodowego od osób fizycznych (PIT), jeśli środki zostaną przeznaczone na własne cele mieszkaniowe w ciągu trzech lat od końca roku podatkowego, w którym nastąpiła sprzedaż.

REKLAMA

Czy zakup ładowarki teleskopowej zobowiązuje do złożenia informacji VAT-23 i zapłaty podatku VAT?

Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej (KIS) w swojej interpretacji wyjaśnił, że zakup od kontrahenta unijnego ładowarki teleskopowej nie zobowiązuje do złożenia informacji VAT-23 ani do zapłaty podatku VAT, ponieważ nie jest ona uznawana za środek transportu.

Czy powiat ma prawo odliczyć VAT od zakupu samochodu elektrycznego?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji wyjaśniła, że powiat nie ma prawa do odliczenia VAT z tytułu zakupu samochodu elektrycznego, jeżeli nie jest on wykorzystywany do czynności opodatkowanych.

REKLAMA