REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Czy wydatki na zdrowie i kondycję fizyczną można uznać jako koszty podatkowe dla zawodowego sportowca?

działalność
Shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) uznała, że poniesione wydatki zawodowego sportowca na usługi wspierające zdrowie i trening można uznać jako koszty uzyskania przychodów, podkreślając ich znaczenie dla osiągnięcia sukcesu sportowego.

Zdrowie i przygotowanie fizyczne a koszt podatkowy zawodowego sportowca

Wnioskodawcą jest mężczyzna, który prowadzi działalność gospodarczą związaną z zawodowym uprawianiem sportu, udziałem w zawodach oraz świadczeniem usług reklamowych związanych z działalnością sportową. Mężczyzna jest zawodowym sportowcem, który zarówno trenuje, jak i uczestniczy w zawodach sportowych, a także angażuje się w sprzedaż miejsca reklamowego na swojej odzieży i innych produktach. Podatnik skierował pytanie do KIS, czy wydatki na usługi fizjoterapeuty, psychologa, diety, karnetu na siłownię, odżywek, suplementów i ubrań do uprawiania sportu mogą być uznane za koszty podatkowe.

REKLAMA

Mężczyzna uważa, że wydatki są konieczne dla zachowania zdrowia fizycznego i psychicznego, co z kolei ma bezpośredni wpływ na jej zdolność do wykonywania zawodu oraz generowania przychodów. 

KIS: wydatki na zdrowie i trening stanowią koszty podatkowe sportowca

REKLAMA

Według oceny organu podatkowego, przedstawione stanowisko przez mężczyznę było prawidłowe. KIS uznała, że poniesione przez podatnika wydatki mogły być uznane za koszty uzyskania przychodów w prowadzonej działalności gospodarczej. Według organu podatkowego, kosztami uzyskania przychodów są koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów lub zachowania lub zabezpieczenia źródła przychodów, z zastrzeżeniem określonych wyjątków zawartych w art. 23 ustawy o PIT. Zatem aby wydatek mógł zostać uznany za koszt podatkowy, muszą być spełnione określone kryteria, takie jak związek przyczynowo - skutkowy między poniesieniem kosztu a osiągnięciem przychodów oraz celowość poniesienia tego kosztu w kontekście prowadzonej działalności. KIS uznała, że wszystkie wymienione przez wnioskodawcę wydatki (na fizjoterapeutę, psychologa, dietę specjalną dla sportowców, karnet na siłownię, odżywki, suplementy i specjalne ubrania do uprawiania sportu) spełniały wymagane kryteria. Ponadto, organ podatkowy podkreślił, że brak poniesienia tych wydatków mógłby negatywnie wpłynąć na zdrowie i kondycję fizyczną i psychiczną wnioskodawcy, co z kolei mogłoby prowadzić do spadku jego wydajności i produktywności oraz utraty możliwości osiągania przychodów z prowadzonej działalności.

Organ podatkowy wskazał również, że poniesione wydatki przez mężczyznę nie zostały wymienione w art. 23 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych jako wydatki niestanowiące kosztów uzyskania przychodów. Ponadto, KIS uznała, że poniesienie tych wydatków było konieczne dla osiągnięcia sukcesu w zawodach sportowych, co z kolei miało istotne znaczenie dla generowania przychodów przez wnioskodawcę.

Źródło: Interpretacja indywidualna z dnia 15 lutego 2024 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0115-KDIT3.4011.801.2023.2.AD

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Podatki
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Czy sprzedaż nieruchomości może być uznana za działalność gospodarczą?

Krajowa Informacja Skarbowa w swojej interpretacji wyjaśniła, że sprzedaż nieruchomości przez podatnika w 2019 roku nie kwalifikuje się jako działalność gospodarcza ze względu na brak ciągłości, zarobkowości oraz zorganizowania transakcji, które są kluczowe dla takiej kwalifikacji.

Czy usługi zarządzania projektami mogą być opodatkowane ryczałtem według stawki 8,5%?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji wyjaśniła, że usługi zarządzania projektami sklasyfikowane pod symbolem PKWiU 70.22.20.0 podlegają opodatkowaniu 8,5% stawką ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych określoną w art. 12 ust. 1 pkt 5 lit. a ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne.

Czy transakcja udzielenia pożyczki podlega opodatkowaniu VAT?

Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej (KIS) w swojej interpretacji potwierdził, że transakcja udzielenia przez pożyczkodawcę odpłatnej pożyczki, na rzecz pożyczkobiorcy, jako odpłatne świadczenie usług podlega opodatkowaniu podatkiem VAT.

Czy podmiot zwolniony od VAT może odzyskać podatek w ramach realizowanego projektu?

Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej (KIS) w swojej interpretacji potwierdził, że podmiot zwolniony od podatku VAT na podstawie art. 113 ust. 1 ustawy o podatku od towarów i usług nie może odzyskać podatku VAT w zakresie realizowanego projektu.

REKLAMA

Czy przychody z tworzenia gier komputerowych mogą być uznane za działalność twórczą?

Krajowa Informacja Skarbowa w swojej interpretacji wyjaśniła, że przychody z przenoszenia autorskich praw majątkowych do utworów związanych z tworzeniem gier komputerowych mogą być traktowane jako przychody z działalności twórczej, podlegające preferencyjnym zasadom opodatkowania.

Czy spółka pośrednicząca może korzystać ze zwolnienia akcyzowego na paliwo lotnicze?

Krajowa Informacja Skarbowa w swojej interpretacji wyjaśniła, że spółka pośrednicząca ma prawo do zwolnienia akcyzowego na dostarczane paliwo lotnicze, pod warunkiem spełnienia ściśle określonych warunków związanych z bezpośrednim dostarczeniem paliwa i właściwą dokumentacją.

Czy usługi akupunktury oraz zaleceń dietetycznych korzystają ze zwolnienia od podatku VAT?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) wyjaśniła, że usługi przeprowadzania zabiegów akupunktury oraz zaleceń dietetycznych nie kwalifikują się do zwolnienia od podatku VAT jako usługi w zakresie opieki medycznej. Brak odpowiednich kwalifikacji medycznych u osoby świadczącej te usługi uniemożliwia korzystanie ze zwolnienia określonego w art. 43 ust. 1 pkt 19 ustawy o podatku od towarów i usług.

Czy wydatki na zarządzanie kontami mediów społecznościowych stanowią koszty uzyskania przychodów?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) uznała, że wydatki na zarządzanie kontami mediów społecznościowych mogą być zaliczone do kosztów uzyskania przychodów, nawet jeżeli konta były własnością osobistą byłego prezesa, pod warunkiem, że były one wykorzystywane wyłącznie na potrzeby spółki i służyły do generowania jej przychodów.

REKLAMA

Czy korzystanie z samochodu służbowego przez prezesa zarządu generuje przychód podlegający opodatkowaniu?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji wyjaśniła, że prezes zarządu korzystający z samochodu służbowego nie uzyskuje przychodu podlegającego opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych.

Czy usługi inspektora ochrony danych są zwolnione z podatku VAT?

Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej (KIS) w swojej interpretacji wyjaśnił, że usługi inspektora ochrony danych należy uznać za usługi doradztwa, które bez względu na wysokość sprzedaży nie podlegają zwolnieniu z podatku VAT.

REKLAMA