REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Czy wydatki na przyczepę kempingową można zaliczyć do kosztów działalności gospodarczej?

Materiały prasowe Volkswagen

REKLAMA

REKLAMA

Krajowa Informacja Skarbowa w swojej interpretacji wyjaśniła, że wydatki na zakup i eksploatację przyczepy kempingowej mogą być zaliczone do kosztów uzyskania przychodu w działalności gospodarczej, pod warunkiem ich właściwego udokumentowania oraz wykazania związku z prowadzoną działalnością.

Wydatki na przyczepę kempingową jako koszty działalności gospodarczej

Podatnik prowadzący jednoosobową działalność gospodarczą, specjalizował się w tworzeniu i rozwijaniu oprogramowania. Z powodu braku odrębnego biura, jego praca często odbywała się w domu, co było utrudnione z uwagi na obecność trójki dzieci. W związku z tym, mężczyzna planował zakup przyczepy kempingowej, która miałaby służyć jako mobilne biuro zarówno podczas wyjazdów do klientów, jak i stacjonarnie, kiedy warunki domowe nie sprzyjają skupieniu. Zamierzał zaliczyć wydatki na zakup i eksploatację przyczepy do kosztów uzyskania przychodu w działalności gospodarczej.

REKLAMA

Podatnik chciał się dowiedzieć, czy ma prawo zaliczyć wartość zakupu przyczepy oraz przyszłe wydatki związane z jej eksploatacją do kosztów uzyskania przychodów w ramach prowadzonej działalności gospodarczej. Uważał, że wydatki te są ściśle związane z prowadzoną działalnością i mają na celu zwiększenie efektywności jego pracy. Podkreślił, że przyczepa umożliwiłaby mu podjęcie dodatkowych zleceń oraz zapewniłaby odpowiednie warunki do pracy podczas wyjazdów służbowych i w domu. Podnosił również, że przyczepa stanowiłaby środek trwały w jego działalności gospodarczej i byłaby wykorzystywana głównie na cele zawodowe, z incydentalnym wykorzystaniem na cele prywatne.

Stanowisko organu podatkowego

REKLAMA

Krajowa Informacja Skarbowa w swojej interpretacji wyjaśniła, że zgodnie z art. 22 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, kosztami uzyskania przychodów są wydatki poniesione w celu osiągnięcia przychodów, zachowania albo zabezpieczenia źródła przychodów. Organ podatkowy zaznaczył, że aby wydatek mógł zostać uznany za koszt uzyskania przychodów, musi spełniać łącznie kilka warunków: zostać poniesiony przez podatnika, być definitywny, pozostawać w związku z prowadzoną działalnością, zostać poniesiony w celu uzyskania, zachowania lub zabezpieczenia przychodów oraz być właściwie udokumentowany.

Organ podatkowy podkreślił, że przyczepa kempingowa, w odróżnieniu od samochodu osobowego, nie podlega ograniczeniom związanym z możliwością zaliczenia wydatków na jej eksploatację do kosztów uzyskania przychodów. Oznacza to, że wydatki te podlegają rozliczeniu w kosztach bez ograniczenia, o ile są związane z prowadzoną działalnością gospodarczą i spełniają ogólne warunki uznania ich za koszty podatkowe.

KIS stwierdziła, że wydatki na nabycie przyczepy kempingowej mogą być zaliczone do kosztów uzyskania przychodu, pod warunkiem ich prawidłowego udokumentowania oraz wykazania związku z prowadzoną działalnością. Organ podatkowy uznał, że w przypadku opisanym przez wnioskodawcę, zachodzi związek przyczynowo-skutkowy, dający podstawy do zaliczenia w koszty uzyskania przychodów prowadzonej działalności gospodarczej wskazanych wydatków.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Źródło: Interpretacja indywidualna z dnia 30 stycznia 2024 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0114-KDIP3-1.4011.1034.2023.4.EC

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Podatki
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Czy sprzedaż nieruchomości może być uznana za działalność gospodarczą?

Krajowa Informacja Skarbowa w swojej interpretacji wyjaśniła, że sprzedaż nieruchomości przez podatnika w 2019 roku nie kwalifikuje się jako działalność gospodarcza ze względu na brak ciągłości, zarobkowości oraz zorganizowania transakcji, które są kluczowe dla takiej kwalifikacji.

Czy usługi zarządzania projektami mogą być opodatkowane ryczałtem według stawki 8,5%?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji wyjaśniła, że usługi zarządzania projektami sklasyfikowane pod symbolem PKWiU 70.22.20.0 podlegają opodatkowaniu 8,5% stawką ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych określoną w art. 12 ust. 1 pkt 5 lit. a ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne.

Czy transakcja udzielenia pożyczki podlega opodatkowaniu VAT?

Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej (KIS) w swojej interpretacji potwierdził, że transakcja udzielenia przez pożyczkodawcę odpłatnej pożyczki, na rzecz pożyczkobiorcy, jako odpłatne świadczenie usług podlega opodatkowaniu podatkiem VAT.

Czy podmiot zwolniony od VAT może odzyskać podatek w ramach realizowanego projektu?

Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej (KIS) w swojej interpretacji potwierdził, że podmiot zwolniony od podatku VAT na podstawie art. 113 ust. 1 ustawy o podatku od towarów i usług nie może odzyskać podatku VAT w zakresie realizowanego projektu.

REKLAMA

Czy przychody z tworzenia gier komputerowych mogą być uznane za działalność twórczą?

Krajowa Informacja Skarbowa w swojej interpretacji wyjaśniła, że przychody z przenoszenia autorskich praw majątkowych do utworów związanych z tworzeniem gier komputerowych mogą być traktowane jako przychody z działalności twórczej, podlegające preferencyjnym zasadom opodatkowania.

Czy spółka pośrednicząca może korzystać ze zwolnienia akcyzowego na paliwo lotnicze?

Krajowa Informacja Skarbowa w swojej interpretacji wyjaśniła, że spółka pośrednicząca ma prawo do zwolnienia akcyzowego na dostarczane paliwo lotnicze, pod warunkiem spełnienia ściśle określonych warunków związanych z bezpośrednim dostarczeniem paliwa i właściwą dokumentacją.

Czy usługi akupunktury oraz zaleceń dietetycznych korzystają ze zwolnienia od podatku VAT?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) wyjaśniła, że usługi przeprowadzania zabiegów akupunktury oraz zaleceń dietetycznych nie kwalifikują się do zwolnienia od podatku VAT jako usługi w zakresie opieki medycznej. Brak odpowiednich kwalifikacji medycznych u osoby świadczącej te usługi uniemożliwia korzystanie ze zwolnienia określonego w art. 43 ust. 1 pkt 19 ustawy o podatku od towarów i usług.

Czy wydatki na zarządzanie kontami mediów społecznościowych stanowią koszty uzyskania przychodów?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) uznała, że wydatki na zarządzanie kontami mediów społecznościowych mogą być zaliczone do kosztów uzyskania przychodów, nawet jeżeli konta były własnością osobistą byłego prezesa, pod warunkiem, że były one wykorzystywane wyłącznie na potrzeby spółki i służyły do generowania jej przychodów.

REKLAMA

Czy korzystanie z samochodu służbowego przez prezesa zarządu generuje przychód podlegający opodatkowaniu?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji wyjaśniła, że prezes zarządu korzystający z samochodu służbowego nie uzyskuje przychodu podlegającego opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych.

Czy usługi inspektora ochrony danych są zwolnione z podatku VAT?

Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej (KIS) w swojej interpretacji wyjaśnił, że usługi inspektora ochrony danych należy uznać za usługi doradztwa, które bez względu na wysokość sprzedaży nie podlegają zwolnieniu z podatku VAT.

REKLAMA