Czy dodatek rodzinny otrzymywany z Irlandii podlega opodatkowaniu w Polsce?
REKLAMA
REKLAMA
Dodatek rodzinny z Irlandii a opodatkowanie PIT
W 2018 r. wnioskodawca otrzymał dodatek na osobę podopieczną (żonę) do wypracowanej emerytury irlandzkiej opartej na składkach socjalnych w Irlandii. Dodatek ten nosi nazwę „Dodatek dla Kwalifikowanej Osoby Dorosłej” i jest uzależniony od dochodów żony oraz faktu bycia w związku małżeńskim. Jest to świadczenie rodzinne, przyznawane na podstawie przepisów obowiązujących w Irlandii. Do 2020 r. podatnik pracował i mieszkał w Irlandii, ale miejscem zamieszkania dla celów podatkowych była Polska, gdzie corocznie składał zeznania podatkowe, a w następnych latach rozliczał się z emerytury irlandzkiej i polskiej. Dotychczas suma dodatku wraz z emeryturą przekazywana była na irlandzkie konto bankowe podatnika. W czerwcu 2023 r. mężczyzna zwrócił się do irlandzkiego urzędu z prośbą o przekazywanie ww. sumy świadczeń na polskie konto bankowe.
REKLAMA
Z uwagi na powyższe zainteresowany skierował do organu podatkowego pytanie, czy otrzymywany przez niego dodatek podlega zwolnieniu z podatku dochodowego i nie musi rozliczać go w PIT ani teraz, ani za lata 2018-2022.
Mężczyzna argumentował, że Dodatek dla Kwalifikowanej Osoby Dorosłej jest przyznawany na podstawie przepisów o świadczeniach rodzinnych obowiązujących w Irlandii i jest odpowiednikiem polskich świadczeń rodzinnych. Twierdził, że zgodnie z art. 21 ust. 1 pkt 8 ustawy o PIT nie musiał i nie musi odprowadzać podatku od ww. dodatku i nie ma obowiązku wykazywania go w rozliczeniu rocznym PIT.
Zwolnienie z opodatkowania PIT
Dyrektor KIS uznał przedstawione stanowisko za prawidłowe i potwierdził, że podatnik nie jest zobowiązany do zapłaty PIT od przedmiotowego świadczenia z uwagi na to, że korzysta ono ze zwolnienia w myśl art. 21 ust. 1 pkt 8 ustawy o PIT.
REKLAMA
Organ podatkowy uzasadnił swoją interpretację, odwołując się do odpowiednich przepisów ustawy o PIT oraz Umowy między Rządem Rzeczypospolitej Polskiej a Rządem Irlandii w sprawie unikania podwójnego opodatkowania. Zaznaczył, że zgodnie z art. 3 ust. 1 ustawy o PIT: „osoby fizyczne, jeżeli mają miejsce zamieszkania na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, podlegają obowiązkowi podatkowemu od całości swoich dochodów (przychodów) bez względu na miejsce położenia źródeł przychodów (nieograniczony obowiązek podatkowy)". Zauważył, że w okresie, którego dotyczy wniosek, tj. lata podatkowe 2018-2022 i obecnie wnioskodawca posiadał/posiada miejsce zamieszkania dla celów podatkowych w Polsce i w związku z tym ma nieograniczony obowiązek podatkowy w rozumieniu ww. uregulowania.
Następnie organ zwrócił uwagę, że skoro podatnik otrzymywał/otrzymuje dodatek rodzinny, tj. świadczenie rodzinne z Irlandii, to w przedmiotowej sprawie zastosowanie znajdą przepisy Umowy między Rządem Rzeczypospolitej Polskiej a Rządem Irlandii w sprawie unikania podwójnego opodatkowania. Zgodnie z zapisami ww. umowy emerytury, renty i podobne świadczenia wypłacane z Irlandii rezydentowi podatkowemu Polski podlegają opodatkowaniu tylko w Polsce. Oznacza to, że do ich opodatkowania w Polsce stosuje się przepisy polskiego prawa podatkowego. Z uwagi na to organ uznał, że dodatek rodzinny otrzymywany przez mężczyznę z Irlandii podlega opodatkowaniu tylko w Polsce.
REKLAMA
W dalszej części interpretacji KIS przywołała przepis art. 21 ust. 1 pkt 8 ustawy o PIT, który stanowi, że: „wolne od podatku dochodowego są: świadczenia rodzinne otrzymane na podstawie przepisów o świadczeniach rodzinnych, dodatki rodzinne i pielęgnacyjne, zasiłki dla opiekunów otrzymane na podstawie przepisów o ustaleniu i wypłacie zasiłków dla opiekunów, świadczenia pieniężne otrzymane w przypadku bezskuteczności egzekucji alimentów, zasiłki porodowe otrzymane na podstawie odrębnych przepisów oraz świadczenie wychowawcze otrzymane na podstawie przepisów o pomocy państwa w wychowywaniu dzieci". Na podstawie powyższego organ doszedł do wniosku, że dodatek rodzinny otrzymywany przez wnioskodawcę z Irlandii uznawany za świadczenie rodzinne według polskiego prawa podatkowego jest zwolniony z opodatkowania PIT.
„Wskazał Pan, że dodatek rodzinny wypłacany jest Panu na podstawie przepisów o świadczeniach rodzinnych obowiązujących w Irlandii i dochód ten jest rodzajem świadczenia rodzinnego będącym odpowiednikiem polskich świadczeń rodzinnych przyznawanych na podstawie ustawy o świadczeniach rodzinnych. Zatem otrzymywany przez Pana dodatek korzysta ze zwolnienia w myśl art. 21 ust. 1 pkt 8 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Nie jest Pan zobowiązany do zapłaty podatku dochodowego od osób fizycznych od ww. świadczenia” - podsumował organ.
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.