REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Czy dodatek rodzinny otrzymywany z Irlandii podlega opodatkowaniu w Polsce?

renta, emeryt
Shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) wydała interpretację, w której potwierdziła, że dodatek rodzinny otrzymywany z Irlandii jest zwolniony z opodatkowania w Polsce na podstawie art. 21 ust. 1 pkt 8 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, uznając go za odpowiednik polskich świadczeń rodzinnych.

Dodatek rodzinny z Irlandii a opodatkowanie PIT

W 2018 r. wnioskodawca otrzymał dodatek na osobę podopieczną (żonę) do wypracowanej emerytury irlandzkiej opartej na składkach socjalnych w Irlandii. Dodatek ten nosi nazwę „Dodatek dla Kwalifikowanej Osoby Dorosłej” i jest uzależniony od dochodów żony oraz faktu bycia w związku małżeńskim. Jest to świadczenie rodzinne, przyznawane na podstawie przepisów obowiązujących w Irlandii. Do 2020 r. podatnik pracował i mieszkał w Irlandii, ale miejscem zamieszkania dla celów podatkowych była Polska, gdzie corocznie składał zeznania podatkowe, a w następnych latach rozliczał się z emerytury irlandzkiej i polskiej. Dotychczas suma dodatku wraz z emeryturą przekazywana była na irlandzkie konto bankowe podatnika. W czerwcu 2023 r. mężczyzna zwrócił się do irlandzkiego urzędu z prośbą o przekazywanie ww. sumy świadczeń na polskie konto bankowe.

REKLAMA

Z uwagi na powyższe zainteresowany skierował do organu podatkowego pytanie, czy otrzymywany przez niego dodatek podlega zwolnieniu z podatku dochodowego i nie musi rozliczać go w PIT ani teraz, ani za lata 2018-2022.

Mężczyzna argumentował, że Dodatek dla Kwalifikowanej Osoby Dorosłej jest przyznawany na podstawie przepisów o świadczeniach rodzinnych obowiązujących w Irlandii i jest odpowiednikiem polskich świadczeń rodzinnych. Twierdził, że zgodnie z art. 21 ust. 1 pkt 8 ustawy o PIT nie musiał i nie musi odprowadzać podatku od ww. dodatku i nie ma obowiązku wykazywania go w rozliczeniu rocznym PIT.

Zwolnienie z opodatkowania PIT

Dyrektor KIS uznał przedstawione stanowisko za prawidłowe i potwierdził, że podatnik nie jest zobowiązany do zapłaty PIT od przedmiotowego świadczenia z uwagi na to, że korzysta ono ze zwolnienia w myśl art. 21 ust. 1 pkt 8 ustawy o PIT.

REKLAMA

Organ podatkowy uzasadnił swoją interpretację, odwołując się do odpowiednich przepisów ustawy o PIT oraz Umowy między Rządem Rzeczypospolitej Polskiej a Rządem Irlandii w sprawie unikania podwójnego opodatkowania. Zaznaczył, że zgodnie z art. 3 ust. 1 ustawy o PIT: „osoby fizyczne, jeżeli mają miejsce zamieszkania na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, podlegają obowiązkowi podatkowemu od całości swoich dochodów (przychodów) bez względu na miejsce położenia źródeł przychodów (nieograniczony obowiązek podatkowy)". Zauważył, że w okresie, którego dotyczy wniosek, tj. lata podatkowe 2018-2022 i obecnie wnioskodawca posiadał/posiada miejsce zamieszkania dla celów podatkowych w Polsce i w związku z tym ma nieograniczony obowiązek podatkowy w rozumieniu ww. uregulowania.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Następnie organ zwrócił uwagę, że skoro podatnik otrzymywał/otrzymuje dodatek rodzinny, tj. świadczenie rodzinne z Irlandii, to w przedmiotowej sprawie zastosowanie znajdą przepisy Umowy między Rządem Rzeczypospolitej Polskiej a Rządem Irlandii w sprawie unikania podwójnego opodatkowania. Zgodnie z zapisami ww. umowy emerytury, renty i podobne świadczenia wypłacane z Irlandii rezydentowi podatkowemu Polski podlegają opodatkowaniu tylko w Polsce. Oznacza to, że do ich opodatkowania w Polsce stosuje się przepisy polskiego prawa podatkowego. Z uwagi na to organ uznał, że dodatek rodzinny otrzymywany przez mężczyznę z Irlandii podlega opodatkowaniu tylko w Polsce.

REKLAMA

W dalszej części interpretacji KIS przywołała przepis art. 21 ust. 1 pkt 8 ustawy o PIT, który stanowi, że: „wolne od podatku dochodowego są: świadczenia rodzinne otrzymane na podstawie przepisów o świadczeniach rodzinnych, dodatki rodzinne i pielęgnacyjne, zasiłki dla opiekunów otrzymane na podstawie przepisów o ustaleniu i wypłacie zasiłków dla opiekunów, świadczenia pieniężne otrzymane w przypadku bezskuteczności egzekucji alimentów, zasiłki porodowe otrzymane na podstawie odrębnych przepisów oraz świadczenie wychowawcze otrzymane na podstawie przepisów o pomocy państwa w wychowywaniu dzieci". Na podstawie powyższego organ doszedł do wniosku, że dodatek rodzinny otrzymywany przez wnioskodawcę z Irlandii uznawany za świadczenie rodzinne według polskiego prawa podatkowego jest zwolniony z opodatkowania PIT.

„Wskazał Pan, że dodatek rodzinny wypłacany jest Panu na podstawie przepisów o świadczeniach rodzinnych obowiązujących w Irlandii i dochód ten jest rodzajem świadczenia rodzinnego będącym odpowiednikiem polskich świadczeń rodzinnych przyznawanych na podstawie ustawy o świadczeniach rodzinnych. Zatem otrzymywany przez Pana dodatek korzysta ze zwolnienia w myśl art. 21 ust. 1 pkt 8 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Nie jest Pan zobowiązany do zapłaty podatku dochodowego od osób fizycznych od ww. świadczenia” - podsumował organ.

Źródło: https://www.inforlex.pl/dok/tresc,FOB0000000000006456511,Interpretacja-indywidualna-z-dnia-29-stycznia-2024-r-Dyrektor-Krajowej-Informacji-Skarbowej-sygn-0114-KDIP3-2-4011-1069-2023-1-JK3.html

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Podatki
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Czy masaże oferowane w SPA mogą korzystać ze zwolnienia od podatku VAT?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) potwierdziła, że usługi masażu klasycznego, relaksacyjnego i orientalnego świadczone w ramach działalności SPA mogą korzystać ze zwolnienia od podatku VAT. Warunkiem jest, aby były one wykonywane przez dyplomowanych fizjoterapeutów lub techników masażystów, służąc jednocześnie celom takim jak profilaktyka, zachowanie, przywracanie lub poprawa zdrowia.

Czy nadpłata zasiłku chorobowego umorzona pracownikowi generuje przychód podatkowy?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji potwierdziła, że nadpłacony zasiłek chorobowy, umorzony jako dług pracownika, nie generuje przychodu ze stosunku pracy. Tym samym nie wymaga odprowadzenia podatku dochodowego od osób fizycznych.

Czy wydatki na studia podyplomowe poniesione przed założeniem firmy można zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) potwierdziła, że wydatki na studia podyplomowe poniesione przed zarejestrowaniem działalności gospodarczej mogą być uznane za koszty uzyskania przychodów. Decyzja ta wynika z bezpośredniego związku tych wydatków z planowaną działalnością oraz ich wpływu na osiągnięcie i zabezpieczenie przyszłych przychodów.

Czy zakup okularów korekcyjnych można zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) wyjaśniła, że wydatku poniesionego na zakup okularów korekcyjnych do pracy przy komputerze nie można zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów, zgodnie z art. 22 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Wydatek ten jest traktowany jako osobisty, niezależny od prowadzenia działalności gospodarczej.

REKLAMA

Czy sprzedaż budynku restauracji może korzystać ze zwolnienia od podatku VAT?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) potwierdziła, że sprzedaż budynku restauracji może korzystać ze zwolnienia od podatku VAT. Decyzja ta oparta została na przepisach art. 43 ust. 1 pkt 10 ustawy o podatku od towarów i usług, które przewidują zwolnienie od podatku dla dostawy budynków po upływie co najmniej 2 lat od ich pierwszego zasiedlenia.

Czy wynagrodzenie pełnomocnika spółki cywilnej może być zaliczone do kosztów uzyskania przychodów wspólnika?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji wyjaśniła, że wynagrodzenie pełnomocnika spółki cywilnej może być zaliczone do kosztów uzyskania przychodów w prowadzonej przez wspólnika działalności gospodarczej proporcjonalnie do jego udziałów w zyskach spółki, jeśli spełnione są określone warunki.

Czy działalność w zakresie obsługi BHP przedsiębiorstw korzysta ze zwolnienia od podatku VAT?

Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej (KIS) potwierdził, że działalność w zakresie obsługi BHP przedsiębiorstw może korzystać ze zwolnienia od podatku VAT. Decyzja ta opiera się na spełnieniu kryteriów dotyczących limitu obrotów oraz rodzaju świadczonych usług.

Czy opłaty za aplikację radcowską można zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) potwierdziła możliwość zaliczenia opłat za aplikację radcowską, tj. opłaty rocznej i składki członkowskiej do kosztów uzyskania przychodów z prowadzonej działalności gospodarczej. Wydatki te spełniają wymogi określone w art. 22 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

REKLAMA

Czy odszkodowanie przyznane za nienależyte wykonanie zobowiązania przez doradcę podatkowego podlega opodatkowaniu PIT?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji wyjaśniła, że odszkodowanie przyznane przez ubezpieczyciela z tytułu ubezpieczenia majątkowego w związku z nienależytym wykonaniem zobowiązania przez doradcę podatkowego jest zwolnione z podatku dochodowego od osób fizycznych (PIT).

Czy sprzedaż samochodów po ich wykupie z leasingu korzysta ze zwolnienia od podatku VAT?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) wyjaśniła, że sprzedaż samochodów wykupionych z leasingu nie korzysta ze zwolnienia od podatku VAT. Interpretacja wskazuje, że kluczowym warunkiem zwolnienia jest wykorzystywanie pojazdów wyłącznie na cele działalności zwolnionej od podatku przez cały okres ich posiadania, co w tym przypadku nie zostało spełnione.

REKLAMA