REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Czy dodatek rodzinny otrzymywany z Irlandii podlega opodatkowaniu w Polsce?

renta, emeryt
Shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) wydała interpretację, w której potwierdziła, że dodatek rodzinny otrzymywany z Irlandii jest zwolniony z opodatkowania w Polsce na podstawie art. 21 ust. 1 pkt 8 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, uznając go za odpowiednik polskich świadczeń rodzinnych.

Dodatek rodzinny z Irlandii a opodatkowanie PIT

W 2018 r. wnioskodawca otrzymał dodatek na osobę podopieczną (żonę) do wypracowanej emerytury irlandzkiej opartej na składkach socjalnych w Irlandii. Dodatek ten nosi nazwę „Dodatek dla Kwalifikowanej Osoby Dorosłej” i jest uzależniony od dochodów żony oraz faktu bycia w związku małżeńskim. Jest to świadczenie rodzinne, przyznawane na podstawie przepisów obowiązujących w Irlandii. Do 2020 r. podatnik pracował i mieszkał w Irlandii, ale miejscem zamieszkania dla celów podatkowych była Polska, gdzie corocznie składał zeznania podatkowe, a w następnych latach rozliczał się z emerytury irlandzkiej i polskiej. Dotychczas suma dodatku wraz z emeryturą przekazywana była na irlandzkie konto bankowe podatnika. W czerwcu 2023 r. mężczyzna zwrócił się do irlandzkiego urzędu z prośbą o przekazywanie ww. sumy świadczeń na polskie konto bankowe.

REKLAMA

Z uwagi na powyższe zainteresowany skierował do organu podatkowego pytanie, czy otrzymywany przez niego dodatek podlega zwolnieniu z podatku dochodowego i nie musi rozliczać go w PIT ani teraz, ani za lata 2018-2022.

Mężczyzna argumentował, że Dodatek dla Kwalifikowanej Osoby Dorosłej jest przyznawany na podstawie przepisów o świadczeniach rodzinnych obowiązujących w Irlandii i jest odpowiednikiem polskich świadczeń rodzinnych. Twierdził, że zgodnie z art. 21 ust. 1 pkt 8 ustawy o PIT nie musiał i nie musi odprowadzać podatku od ww. dodatku i nie ma obowiązku wykazywania go w rozliczeniu rocznym PIT.

Zwolnienie z opodatkowania PIT

Dyrektor KIS uznał przedstawione stanowisko za prawidłowe i potwierdził, że podatnik nie jest zobowiązany do zapłaty PIT od przedmiotowego świadczenia z uwagi na to, że korzysta ono ze zwolnienia w myśl art. 21 ust. 1 pkt 8 ustawy o PIT.

REKLAMA

Organ podatkowy uzasadnił swoją interpretację, odwołując się do odpowiednich przepisów ustawy o PIT oraz Umowy między Rządem Rzeczypospolitej Polskiej a Rządem Irlandii w sprawie unikania podwójnego opodatkowania. Zaznaczył, że zgodnie z art. 3 ust. 1 ustawy o PIT: „osoby fizyczne, jeżeli mają miejsce zamieszkania na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, podlegają obowiązkowi podatkowemu od całości swoich dochodów (przychodów) bez względu na miejsce położenia źródeł przychodów (nieograniczony obowiązek podatkowy)". Zauważył, że w okresie, którego dotyczy wniosek, tj. lata podatkowe 2018-2022 i obecnie wnioskodawca posiadał/posiada miejsce zamieszkania dla celów podatkowych w Polsce i w związku z tym ma nieograniczony obowiązek podatkowy w rozumieniu ww. uregulowania.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Następnie organ zwrócił uwagę, że skoro podatnik otrzymywał/otrzymuje dodatek rodzinny, tj. świadczenie rodzinne z Irlandii, to w przedmiotowej sprawie zastosowanie znajdą przepisy Umowy między Rządem Rzeczypospolitej Polskiej a Rządem Irlandii w sprawie unikania podwójnego opodatkowania. Zgodnie z zapisami ww. umowy emerytury, renty i podobne świadczenia wypłacane z Irlandii rezydentowi podatkowemu Polski podlegają opodatkowaniu tylko w Polsce. Oznacza to, że do ich opodatkowania w Polsce stosuje się przepisy polskiego prawa podatkowego. Z uwagi na to organ uznał, że dodatek rodzinny otrzymywany przez mężczyznę z Irlandii podlega opodatkowaniu tylko w Polsce.

REKLAMA

W dalszej części interpretacji KIS przywołała przepis art. 21 ust. 1 pkt 8 ustawy o PIT, który stanowi, że: „wolne od podatku dochodowego są: świadczenia rodzinne otrzymane na podstawie przepisów o świadczeniach rodzinnych, dodatki rodzinne i pielęgnacyjne, zasiłki dla opiekunów otrzymane na podstawie przepisów o ustaleniu i wypłacie zasiłków dla opiekunów, świadczenia pieniężne otrzymane w przypadku bezskuteczności egzekucji alimentów, zasiłki porodowe otrzymane na podstawie odrębnych przepisów oraz świadczenie wychowawcze otrzymane na podstawie przepisów o pomocy państwa w wychowywaniu dzieci". Na podstawie powyższego organ doszedł do wniosku, że dodatek rodzinny otrzymywany przez wnioskodawcę z Irlandii uznawany za świadczenie rodzinne według polskiego prawa podatkowego jest zwolniony z opodatkowania PIT.

„Wskazał Pan, że dodatek rodzinny wypłacany jest Panu na podstawie przepisów o świadczeniach rodzinnych obowiązujących w Irlandii i dochód ten jest rodzajem świadczenia rodzinnego będącym odpowiednikiem polskich świadczeń rodzinnych przyznawanych na podstawie ustawy o świadczeniach rodzinnych. Zatem otrzymywany przez Pana dodatek korzysta ze zwolnienia w myśl art. 21 ust. 1 pkt 8 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Nie jest Pan zobowiązany do zapłaty podatku dochodowego od osób fizycznych od ww. świadczenia” - podsumował organ.

Źródło: https://www.inforlex.pl/dok/tresc,FOB0000000000006456511,Interpretacja-indywidualna-z-dnia-29-stycznia-2024-r-Dyrektor-Krajowej-Informacji-Skarbowej-sygn-0114-KDIP3-2-4011-1069-2023-1-JK3.html

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Podatki
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Czy wydatki na sesje u psychoterapeuty można zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów w prowadzonej działalności gospodarczej?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji potwierdziła, że wydatki na sesje u psychoterapeuty można zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów w prowadzonej działalności gospodarczej, jeżeli wydatki te mają bezpośredni związek z działalnością i przyczyniają się do osiągnięcia, zachowania lub zabezpieczenia źródła przychodów.

Czy owoce winogron z własnej uprawy stosowane do produkcji wina mogą stanowić koszty uzyskania przychodów?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji wyjaśniła, że owoce winogron pochodzące z własnej uprawy rolnika, które są używane do produkcji wina, nie mogą być zaliczone do kosztów uzyskania przychodów.

Czy diety radnych za grudzień powinny być wykazywane w PIT-R za styczeń?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji wyjaśniła, że diety radnych za grudzień, wypłacane w styczniu, powinny być wykazywane w deklaracji PIT-R za styczeń nowego roku podatkowego.

Czy odsetki od zaciągniętej pożyczki można zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów?

Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej (KIS) w swojej interpretacji potwierdził, że odsetki od pożyczki zaciągniętej w celu finansowania bieżącej działalności spółki mogą być zaliczone do kosztów uzyskania przychodów.

REKLAMA

Czy sprzedaż rzeczy używanych może generować przychód podlegający opodatkowaniu?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) potwierdziła, że sprzedaż rzeczy nabytych w celach osobistych i posiadanych przez więcej niż pół roku nie stanowi źródła przychodu w rozumieniu art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. d) ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Tym samym, uzyskany z takiej sprzedaży przychód nie podlega opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych.

Czy można skorzystać z ulgi prorodzinnej na pełnoletnie uczące się dziecko prowadzące działalność gospodarczą?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji wyjaśniła, że rodzice pełnoletniego, uczącego się syna, który osiągnął przychody z działalności gospodarczej opodatkowanej podatkiem liniowym, nie mogą skorzystać z ulgi prorodzinnej na dziecko.

Czy dochód uzyskany ze sprzedaży działki w całości przeznaczony na cele mieszkaniowe podlega zwolnieniu z PIT?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji wyjaśniła, że dochód uzyskany z odpłatnego zbycia nieruchomości może być zwolniony od podatku dochodowego od osób fizycznych (PIT), jeśli środki zostaną przeznaczone na własne cele mieszkaniowe w ciągu trzech lat od końca roku podatkowego, w którym nastąpiła sprzedaż.

Czy zakup ładowarki teleskopowej zobowiązuje do złożenia informacji VAT-23 i zapłaty podatku VAT?

Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej (KIS) w swojej interpretacji wyjaśnił, że zakup od kontrahenta unijnego ładowarki teleskopowej nie zobowiązuje do złożenia informacji VAT-23 ani do zapłaty podatku VAT, ponieważ nie jest ona uznawana za środek transportu.

REKLAMA

Czy powiat ma prawo odliczyć VAT od zakupu samochodu elektrycznego?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji wyjaśniła, że powiat nie ma prawa do odliczenia VAT z tytułu zakupu samochodu elektrycznego, jeżeli nie jest on wykorzystywany do czynności opodatkowanych.

Czy opłata pobierana od opakowań jednorazowego użytku stanowi przychód w świetle ustawy o CIT?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) potwierdziła, że opłata pobierana od opakowań jednorazowego użytku, przekazywana w całości na rachunek bankowy marszałka województwa nie stanowi przychodu w świetle ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, ponieważ nie jest trwałym, bezzwrotnym i definitywnym przysporzeniem majątkowym dla przedsiębiorcy.

REKLAMA