REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Czy umowa o współpracy wyklucza możliwość korzystania ze zwolnienia akcyzowego dla "małych browarów"?

piwo
piwo
Shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) uznała, że zawarcie umowy o współpracy z innym podmiotem produkującym piwo, przy jednoczesnych powiązaniach kapitałowych i osobowych, wyklucza możliwość korzystania ze zwolnienia akcyzowego dla "małych browarów".

Umowa o współpracy a zwolnienie akcyzowe 

Wnioskodawcą jest spółka, prowadząca działalność w zakresie produkcji piwa, która jest zarejestrowana jako czynny podatnik VAT. Zgodnie z posiadanym certyfikatem "małego browaru", produkcja piwa spółki nie przekracza 200 tys. hl rocznie. Spółka zawarła umowę o współpracy z innym podmiotem - zamawiającym, w celu produkcji i sprzedaży piwa. W ramach umowy, spółka produkuje piwo na terenie własnego składu podatkowego, wykorzystując własne receptury lub opracowane wspólnie z zamawiającym. Piwo jest sprzedawane w opakowaniach jednostkowych, oznaczonych brandem zamawiającego, a następnie odsprzedawane przez zamawiającego pod jego własnym znakiem towarowym. Działalność spółek znajduje się na tym samym obszarze geograficznym, ale działania biznesowe prowadzone są w różnych budynkach znajdujących się w tej samej lokalizacji.

REKLAMA

Spółka zwróciła się z pytaniem do KIS, czy w świetle zawarcia umowy o współpracy z zamawiającym oraz przy zachowaniu limitu produkcji piwa do 200 000 hl rocznie, może korzystać ze zwolnienia akcyzowego dla "małych browarów". Wnioskodawca twierdzi, że zarówno spółka, jak i zamawiający są niezależni ekonomicznie i prawnie od innych producentów piwa, a ich współpraca opiera się na pisemnej umowie. Dodatkowo, spółka posiadała już wcześniej umowę o współpracy z inną spółką powiązaną, gdzie również nie przekraczano limitu produkcji piwa. 

KIS: powiązania kapitałowe i osobowe wykluczają zwolnienie z zapłaty akcyzy

Według oceny KIS, przedstawione stanowisko przez spółkę było błędne. Organ podatkowy stwierdził, że spółka nie była uprawniona do korzystania ze zwolnienia z akcyzy. Organ wyjaśnił, że piwo jest uznane za wyrób akcyzowy. Produkcja piwa, jak również jego rozlew, podlega opodatkowaniu akcyzą. KIS stwierdziła, że najważniejszym czynnikiem wykluczającym korzystanie ze zwolnienia był fakt, że spółka współpracowała ze spółką powiązaną zarówno kapitałowo, jak i osobowo. Organ uznał, że produkcja piwa przez wnioskodawcę w ilości nieprzekraczającej 200 000 hl w roku kalendarzowym spełniałaby warunki ustawowe, natomiast obecność powiązań kapitałowych i osobowych między spółką a spółką powiązaną wykluczało możliwość uzyskania zwolnienia na podstawie § 12 ust. 6 pkt 1 rozporządzenia w sprawie zwolnień od podatku akcyzowego w przypadku współpracy z zamawiającym.

Dodatkowo, KIS podkreśliła, że zgodnie z orzeczeniem TSUE, aby producent mógł skorzystać ze zwolnienia, musi być prawnie i ekonomicznie niezależny od innych producentów piwa.

Źródło: Interpretacja indywidualna z dnia 23 stycznia 2024 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0111-KDIB3-3.4013.337.2023.3.MAZ

REKLAMA

Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code

  © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

  Podatki
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Czy wydatki na budowę ogrodu mającego służyć jako biuro można zaliczyć do kosztów podatkowych?

  Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) uznała, że wydatki związane z budową ogrodu, mającego służyć jako biuro w ramach jednoosobowej działalności gospodarczej, nie mogą być bezpośrednio zaliczone do kosztów uzyskania przychodów.

  Czy sprzedaż licencji do używania aplikacji komputerowych może być rozliczana miesięcznie?

  Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji wyjaśniła, że sprzedaż licencji do używania aplikacji komputerowych w różnych wariantach subskrypcji nie może być rozliczana w miesięcznych okresach rozliczeniowych, jeśli strony nie ustaliły takiego sposobu rozliczania w umowie lub na wystawionej fakturze.

  Czy wynagrodzenie za czas pozostawania bez pracy podlega opodatkowaniu?

  Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) uznała, że wynagrodzenie za czas pozostawania bez pracy, wypłacone pracownikowi przywróconemu do pracy przez sąd, stanowi przychód ze stosunku pracy i podlega opodatkowaniu oraz oskładkowaniu.

  Czy zakup łodzi motorowej może być kosztem uzyskania przychodu?

  Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji wyjaśniła, że wydatki związane z eksploatacją łodzi mogą być uznane za koszty uzyskania przychodu, pod warunkiem, że będą one służyć celom pracowniczym, natomiast odpisy amortyzacyjne oraz inne koszty związane z nabyciem i utrzymaniem łodzi nie kwalifikują się jako koszty uzyskania przychodu.

  REKLAMA

  Czy wydatki na sensor do pomiaru cukru można odliczyć od podatku dochodowego?

  Krajowa Informacja Skarbowa w swojej interpretacji wyjaśniła, że wydatki na zakup sensorów do pomiaru cukru mogą być odliczone w ramach ulgi rehabilitacyjnej w zeznaniu podatkowym.

  Czy prezenty okolicznościowe dla pracowników są opodatkowane PIT?

  Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) uznała, że prezenty okolicznościowe przekazywane pracownikom nie będą stanowić dla nich przychodu ze stosunku pracy i w związku z tym na pracodawcy, jako płatniku, nie będą ciążyły obowiązki związane z pobraniem zaliczki na podatek dochodowy od osób fizycznych.

  Czy zakup robota przemysłowego do usług serwisowych uprawnia do ulgi na robotyzację?

  Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji wyjaśniła, że robot przemysłowy wykorzystywany do usług serwisowych nie kwalifikuje się do ulgi na robotyzację przewidzianej w art. 38eb ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych (CIT).

  Czy odszkodowanie z tytułu śmierci bliskiej osoby jest zwolnione z podatku dochodowego?

  Krajowa Informacja Skarbowa w swojej interpretacji wyjaśniła, że świadczenie otrzymane na mocy ugody, wynikające z wypadku, w którym zginęła matka wnioskodawcy, korzysta ze zwolnienia podatkowego zgodnie z art. 21 ust. 1 pkt 4 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych (PIT).

  REKLAMA

  Czy umorzenie długu z kredytu hipotecznego podlega opodatkowaniu?

  W świetle interpretacji Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej pojawiły się istotne wytyczne dotyczące traktowania podatkowego umorzenia pozostałej kwoty kredytu hipotecznego. Zgodnie z tą interpretacją, nie każde umorzenie długu z tytułu kredytu hipotecznego będzie objęte zaniechaniem poboru podatku.

  Czy wniesienie darowizny na rzecz fundacji rodzinnej generuje dla spółki przychód podlegający opodatkowaniu?

  Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji wyjaśniła, że wniesienie darowizny na rzecz fundacji rodzinnej nie generuje dla spółki przychodu podlegającego opodatkowaniu na podstawie przepisów ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych (CIT).

  REKLAMA