Czy sprzedaż towarów dla kontrahentów z UE na terytorium Polski stanowi dostawę krajową?
REKLAMA
REKLAMA
Sprzedaż towarów dla kontrahentów z UE na terytorium Polski jako dostawa krajowa
Podatniczka, która zwróciła się do KIS z wnioskiem o wydanie interpretacji podatkowej prowadziła działalność gospodarczą w branży produkcyjnej, współpracując zarówno z podmiotami krajowymi, jak i z kontrahentami z innego kraju członkowskiego UE. W ramach tej współpracy, sprzedawała towary, które następnie były dostarczane w umówione miejsce lub odbierane przez kontrahenta, lecz cała transakcja odbywała się na terytorium Polski.
REKLAMA
Wnioskodawczyni chciała się dowiedzieć czy opisane zdarzenie stanowiło dostawę krajową, czy też wewnątrzwspólnotową dostawę towarów. Powołując się na art. 13 ust. 1 ustawy o podatku od towarów i usług, argumentowała, że transakcja nie kwalifikuje się jako wewnątrzwspólnotowa dostawa towarów, ponieważ nie doszło do wywozu towarów z terytorium Polski.
Stanowisko organu podatkowego
REKLAMA
Krajowa Informacja Skarbowa potwierdziła stanowisko wnioskodawczyni. Zgodnie z interpretacją KIS, aby uznać transakcję za wewnątrzwspólnotową dostawę towarów, niezbędne jest fizyczne przemieszczenie towaru poza terytorium Polski. W omawianym przypadku, towary nie opuściły terytorium Polski, a prawa do nich zostały przeniesione na nabywcę w Polsce.
Organ podatkowy podkreślił, że brak fizycznego wywozu towaru z terytorium Polski oraz brak odpowiednich dokumentów potwierdzających taki wywóz, uniemożliwiają kwalifikację transakcji jako wewnątrzwspólnotowej dostawy towarów. W związku z tym, dostawa ta powinna być traktowana jako dostawa krajowa i opodatkowana według odpowiedniej stawki podatku od towarów i usług.
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.