REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Czy odpłatne zajęcia sportowe podlegają opodatkowaniu VAT?

WF ćwiczenia
WF ćwiczenia
Shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji wyjaśniła, że odpłatne zajęcia sportowe prowadzone przez spółkę prawa handlowego, nawet jeśli w pełni należy do gminy, podlegają opodatkowaniu VAT.

Opodatkowanie VAT odpłatnych zajęć sportowych

Spółka, która zwróciła się do KIS z wnioskiem o wydanie interpretacji podatkowej, była w pełni kontrolowana przez gminę, która posiadała 100% udziałów w jej kapitale zakładowym. Głównym przedmiotem działalności spółki była organizacja różnorodnych zajęć sportowych i rekreacyjnych na terenie gminy, włączając w to utrzymanie obiektów sportowych oraz wykonywanie zadań zleconych przez gminę. Oprócz tego, spółka angażowała się w odpłatny wynajem infrastruktury sportowej i inne działania komercyjne.

REKLAMA

Wnioskodawca zwrócił się do KIS z pytaniem, czy prowadzenie przez spółkę odpłatnych zajęć sportowych dla mieszkańców gminy stanowi odpłatne świadczenie usług podlegające opodatkowaniu VAT, czy też mogą one korzystać ze zwolnienia z VAT. To pytanie wynikło z unikalnej natury działalności spółki, która, choć komercyjna, była w pełni własnością gminy i prowadziła działalność związaną ze sportem i rekreacją.

Stanowisko organu podatkowego

REKLAMA

W odpowiedzi, KIS wskazała, że działalność spółki nie mieści się w ramach zwolnienia z VAT przewidzianego dla usług ściśle związanych ze sportem lub wychowaniem fizycznym, świadczonych przez kluby sportowe lub inne podmioty nienastawione na osiąganie zysku. Organ podatkowy podkreślił, że spółka, jako podmiot komercyjny, nastawiony na osiąganie zysku, nie spełnia warunków do skorzystania ze zwolnienia z VAT.

Argumentacja KIS opierała się na dogłębnej analizie przepisów ustawy o VAT, w tym art. 43 ust. 1 pkt 32, który mówi o zwolnieniu z VAT usług ściśle związanych ze sportem lub wychowaniem fizycznym.

Co więcej, KIS zauważyła, że ewentualne zyski osiągane przez spółkę nie są przeznaczane w całości na kontynuację lub doskonalenie świadczonych usług, lecz na szeroko zakrojoną działalność gospodarczą, w tym na odpłatny wynajem obiektów sportowych. To dodatkowo potwierdzało, że działalność spółki nie mieści się w ramach zwolnienia.

Źródło: Interpretacja indywidualna z dnia 22 stycznia 2024 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0114-KDIP4-2.4012.641.2023.2.KS

REKLAMA

Źródło: gazetaprawna.pl
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
    QR Code
    Podatki
    Zapisz się na newsletter
    Zobacz przykładowy newsletter
    Zapisz się
    Wpisz poprawny e-mail
    Czy wydatki na budowę ogrodu mającego służyć jako biuro można zaliczyć do kosztów podatkowych?

    Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) uznała, że wydatki związane z budową ogrodu, mającego służyć jako biuro w ramach jednoosobowej działalności gospodarczej, nie mogą być bezpośrednio zaliczone do kosztów uzyskania przychodów.

    Czy sprzedaż licencji do używania aplikacji komputerowych może być rozliczana miesięcznie?

    Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji wyjaśniła, że sprzedaż licencji do używania aplikacji komputerowych w różnych wariantach subskrypcji nie może być rozliczana w miesięcznych okresach rozliczeniowych, jeśli strony nie ustaliły takiego sposobu rozliczania w umowie lub na wystawionej fakturze.

    Czy wynagrodzenie za czas pozostawania bez pracy podlega opodatkowaniu?

    Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) uznała, że wynagrodzenie za czas pozostawania bez pracy, wypłacone pracownikowi przywróconemu do pracy przez sąd, stanowi przychód ze stosunku pracy i podlega opodatkowaniu oraz oskładkowaniu.

    Czy zakup łodzi motorowej może być kosztem uzyskania przychodu?

    Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji wyjaśniła, że wydatki związane z eksploatacją łodzi mogą być uznane za koszty uzyskania przychodu, pod warunkiem, że będą one służyć celom pracowniczym, natomiast odpisy amortyzacyjne oraz inne koszty związane z nabyciem i utrzymaniem łodzi nie kwalifikują się jako koszty uzyskania przychodu.

    REKLAMA

    Czy wydatki na sensor do pomiaru cukru można odliczyć od podatku dochodowego?

    Krajowa Informacja Skarbowa w swojej interpretacji wyjaśniła, że wydatki na zakup sensorów do pomiaru cukru mogą być odliczone w ramach ulgi rehabilitacyjnej w zeznaniu podatkowym.

    Czy prezenty okolicznościowe dla pracowników są opodatkowane PIT?

    Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) uznała, że prezenty okolicznościowe przekazywane pracownikom nie będą stanowić dla nich przychodu ze stosunku pracy i w związku z tym na pracodawcy, jako płatniku, nie będą ciążyły obowiązki związane z pobraniem zaliczki na podatek dochodowy od osób fizycznych.

    Czy zakup robota przemysłowego do usług serwisowych uprawnia do ulgi na robotyzację?

    Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji wyjaśniła, że robot przemysłowy wykorzystywany do usług serwisowych nie kwalifikuje się do ulgi na robotyzację przewidzianej w art. 38eb ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych (CIT).

    Czy odszkodowanie z tytułu śmierci bliskiej osoby jest zwolnione z podatku dochodowego?

    Krajowa Informacja Skarbowa w swojej interpretacji wyjaśniła, że świadczenie otrzymane na mocy ugody, wynikające z wypadku, w którym zginęła matka wnioskodawcy, korzysta ze zwolnienia podatkowego zgodnie z art. 21 ust. 1 pkt 4 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych (PIT).

    REKLAMA

    Czy umorzenie długu z kredytu hipotecznego podlega opodatkowaniu?

    W świetle interpretacji Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej pojawiły się istotne wytyczne dotyczące traktowania podatkowego umorzenia pozostałej kwoty kredytu hipotecznego. Zgodnie z tą interpretacją, nie każde umorzenie długu z tytułu kredytu hipotecznego będzie objęte zaniechaniem poboru podatku.

    Czy wniesienie darowizny na rzecz fundacji rodzinnej generuje dla spółki przychód podlegający opodatkowaniu?

    Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji wyjaśniła, że wniesienie darowizny na rzecz fundacji rodzinnej nie generuje dla spółki przychodu podlegającego opodatkowaniu na podstawie przepisów ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych (CIT).

    REKLAMA