REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Czy wymiana pieniądza elektronicznego na złotówki generuje przychód dla banku?

pieniądze banknoty liczenie
shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej (KIS) wydał interpretację, w której potwierdził, że wymiana pieniądza elektronicznego na złotówki nie generuje po stronie banku przychodu w rozumieniu art. 12 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych.

Wymiana pieniądza elektronicznego na złotówki a przychód

Bank postanowił wdrożyć projekt dotyczący wymiany pieniądza elektronicznego na złotówki i odwrotnie. W ramach realizacji instytucja finansowa będzie emitowała (wydawała) pieniądz elektroniczny o wartości otrzymanych uprzednio od klienta środków w polskiej walucie, czyli złotym. Klient będzie mógł nabyć przedmiotowy pieniądz elektroniczny, przekazując na rachunek banku odpowiednią kwotę, która będzie następnie zamieniana na pieniądz elektroniczny. Pieniądz ten zostanie uwidoczniony na specjalnym indywidualnym rachunku klienta prowadzonym przez bank. Co więcej, klient będzie miał prawo w każdej chwili wystąpić do podmiotu z żądaniem wymiany zwrotnej pieniądza elektronicznego na złotówki. Po takim żądaniu bank będzie zobowiązany do wymiany pieniędzy elektronicznych z zastosowaniem takiej samej wartości nominalnej, jaka była zastosowana przy ich zbyciu klientowi, czyli zawsze wymiana 1 zł do 1 zł w pieniądzu elektronicznym.

REKLAMA

W związku z tym do organu podatkowego zostało złożone pytanie, czy wymiana pieniądza elektronicznego na złotówki będzie powodowała powstanie po stronie banku przychodu w rozumieniu art. 12 ustawy o CIT.

Podmiot argumentował, że wymiana pieniędzy elektronicznych na złotówki w proporcji 1:1, jako że jest jedynie wymianą środków płatniczych, nie będzie powodowała powstania przychodu podlegającego opodatkowaniu w rozumieniu art. 12 ustawy o CIT.

Transakcja nie generuje przychodu

Dyrektor KIS uznał przedstawione stanowisko za prawidłowe i potwierdził, że wymiana pieniądza elektronicznego na złotówki nie będzie generowała po stronie banku przychodu w rozumieniu art. 12 ustawy o CIT.

REKLAMA

Organ podatkowy uzasadnił swoją interpretację, odwołując się do odpowiednich przepisów ustawy o CIT oraz ustawy o usługach płatniczych. Zaznaczył, że przepisy art. 12 ust. 1 ustawy o CIT nie definiują pojęcia przychodu, jednak zawarty w nich otwarty katalog przykładowych rodzajów przysporzeń stanowiących przychody pozwala na przyjęcie, że za przychody uznaje się przysporzenia o charakterze definitywnym (trwałe i bezzwrotne), które skutkują zwiększeniem aktywów lub zmniejszeniem pasywów podatnika, a nie zostały wyłączone na mocy przepisów art. 12 ust. 4 ww. ustawy.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

„Zmiana prawnej formy pieniądza jest jednak nieistotna w kontekście powinności rozpoznania przez podatnika przychodu i powoduje, że proces emisji pieniądza elektronicznego może być uznany za neutralny dla Banku na gruncie podatku dochodowego od osób prawnych. Oznacza to, że opisana w analizowanym zdarzeniu przyszłym wymiana przez Bank pieniądza elektronicznego na złotówki (w tym wymiana powrotna) w proporcji 1:1 nie będzie powodowała powstania po jego stronie przychodu w rozumieniu art. 12 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych. Podkreślić należy przy tym, że bezwzględnym warunkiem aktualności niniejszego stanowiska o braku powstania obowiązku podatkowego na podstawie art. 12 ust. 1 ustawy CIT jest również stałe powiązanie w stosunku 1:1, zarówno przy wydaniu, jak i transferze zwrotnym jednostek pieniądza elektronicznego z otrzymaną wartością pieniężną wyrażoną w tradycyjnej walucie” - wyjaśnił organ.

Po szczegółowej analizie stanu faktycznego oraz konkretnych przepisów prawa KIS stwierdziła, że transakcje wymiany pieniądza elektronicznego na złotówki i odwrotnie nie generują przychodu, ponieważ nie dochodzi do zwiększenia aktywów ani zmniejszenia pasywów banku. Ponadto, wskazała, że obowiązek podatkowy na gruncie ustawy o CIT w analizowanej sytuacji powodować będą ewentualne prowizje lub inne opłaty otrzymywane przez bank za dokonywane transakcje wymiany złotówek/pieniądza elektronicznego na pieniądz elektroniczny/złotówki stosownie do treści art. 12 ust. 3 – 3a tej ustawy.

Źródło: Dotyczy ustalenia, czy wymiana pieniądza elektronicznego na złotówki będzie powodowała powstanie po stronie Banku przychodu w rozumieniu art. 12 ustaw... - Interpretacja - 0111-KDIB1-1.4010.333.2023.1.MF - (interpretacje.pl)

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Podatki
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Czy wydatki na sesje u psychoterapeuty można zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów w prowadzonej działalności gospodarczej?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji potwierdziła, że wydatki na sesje u psychoterapeuty można zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów w prowadzonej działalności gospodarczej, jeżeli wydatki te mają bezpośredni związek z działalnością i przyczyniają się do osiągnięcia, zachowania lub zabezpieczenia źródła przychodów.

Czy owoce winogron z własnej uprawy stosowane do produkcji wina mogą stanowić koszty uzyskania przychodów?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji wyjaśniła, że owoce winogron pochodzące z własnej uprawy rolnika, które są używane do produkcji wina, nie mogą być zaliczone do kosztów uzyskania przychodów.

Czy diety radnych za grudzień powinny być wykazywane w PIT-R za styczeń?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji wyjaśniła, że diety radnych za grudzień, wypłacane w styczniu, powinny być wykazywane w deklaracji PIT-R za styczeń nowego roku podatkowego.

Czy odsetki od zaciągniętej pożyczki można zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów?

Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej (KIS) w swojej interpretacji potwierdził, że odsetki od pożyczki zaciągniętej w celu finansowania bieżącej działalności spółki mogą być zaliczone do kosztów uzyskania przychodów.

REKLAMA

Czy sprzedaż rzeczy używanych może generować przychód podlegający opodatkowaniu?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) potwierdziła, że sprzedaż rzeczy nabytych w celach osobistych i posiadanych przez więcej niż pół roku nie stanowi źródła przychodu w rozumieniu art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. d) ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Tym samym, uzyskany z takiej sprzedaży przychód nie podlega opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych.

Czy można skorzystać z ulgi prorodzinnej na pełnoletnie uczące się dziecko prowadzące działalność gospodarczą?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji wyjaśniła, że rodzice pełnoletniego, uczącego się syna, który osiągnął przychody z działalności gospodarczej opodatkowanej podatkiem liniowym, nie mogą skorzystać z ulgi prorodzinnej na dziecko.

Czy dochód uzyskany ze sprzedaży działki w całości przeznaczony na cele mieszkaniowe podlega zwolnieniu z PIT?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji wyjaśniła, że dochód uzyskany z odpłatnego zbycia nieruchomości może być zwolniony od podatku dochodowego od osób fizycznych (PIT), jeśli środki zostaną przeznaczone na własne cele mieszkaniowe w ciągu trzech lat od końca roku podatkowego, w którym nastąpiła sprzedaż.

Czy zakup ładowarki teleskopowej zobowiązuje do złożenia informacji VAT-23 i zapłaty podatku VAT?

Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej (KIS) w swojej interpretacji wyjaśnił, że zakup od kontrahenta unijnego ładowarki teleskopowej nie zobowiązuje do złożenia informacji VAT-23 ani do zapłaty podatku VAT, ponieważ nie jest ona uznawana za środek transportu.

REKLAMA

Czy powiat ma prawo odliczyć VAT od zakupu samochodu elektrycznego?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji wyjaśniła, że powiat nie ma prawa do odliczenia VAT z tytułu zakupu samochodu elektrycznego, jeżeli nie jest on wykorzystywany do czynności opodatkowanych.

Czy opłata pobierana od opakowań jednorazowego użytku stanowi przychód w świetle ustawy o CIT?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) potwierdziła, że opłata pobierana od opakowań jednorazowego użytku, przekazywana w całości na rachunek bankowy marszałka województwa nie stanowi przychodu w świetle ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, ponieważ nie jest trwałym, bezzwrotnym i definitywnym przysporzeniem majątkowym dla przedsiębiorcy.

REKLAMA