Czy wymiana pieniądza elektronicznego na złotówki generuje przychód dla banku?
REKLAMA
REKLAMA
Wymiana pieniądza elektronicznego na złotówki a przychód
Bank postanowił wdrożyć projekt dotyczący wymiany pieniądza elektronicznego na złotówki i odwrotnie. W ramach realizacji instytucja finansowa będzie emitowała (wydawała) pieniądz elektroniczny o wartości otrzymanych uprzednio od klienta środków w polskiej walucie, czyli złotym. Klient będzie mógł nabyć przedmiotowy pieniądz elektroniczny, przekazując na rachunek banku odpowiednią kwotę, która będzie następnie zamieniana na pieniądz elektroniczny. Pieniądz ten zostanie uwidoczniony na specjalnym indywidualnym rachunku klienta prowadzonym przez bank. Co więcej, klient będzie miał prawo w każdej chwili wystąpić do podmiotu z żądaniem wymiany zwrotnej pieniądza elektronicznego na złotówki. Po takim żądaniu bank będzie zobowiązany do wymiany pieniędzy elektronicznych z zastosowaniem takiej samej wartości nominalnej, jaka była zastosowana przy ich zbyciu klientowi, czyli zawsze wymiana 1 zł do 1 zł w pieniądzu elektronicznym.
REKLAMA
W związku z tym do organu podatkowego zostało złożone pytanie, czy wymiana pieniądza elektronicznego na złotówki będzie powodowała powstanie po stronie banku przychodu w rozumieniu art. 12 ustawy o CIT.
Podmiot argumentował, że wymiana pieniędzy elektronicznych na złotówki w proporcji 1:1, jako że jest jedynie wymianą środków płatniczych, nie będzie powodowała powstania przychodu podlegającego opodatkowaniu w rozumieniu art. 12 ustawy o CIT.
Transakcja nie generuje przychodu
Dyrektor KIS uznał przedstawione stanowisko za prawidłowe i potwierdził, że wymiana pieniądza elektronicznego na złotówki nie będzie generowała po stronie banku przychodu w rozumieniu art. 12 ustawy o CIT.
REKLAMA
Organ podatkowy uzasadnił swoją interpretację, odwołując się do odpowiednich przepisów ustawy o CIT oraz ustawy o usługach płatniczych. Zaznaczył, że przepisy art. 12 ust. 1 ustawy o CIT nie definiują pojęcia przychodu, jednak zawarty w nich otwarty katalog przykładowych rodzajów przysporzeń stanowiących przychody pozwala na przyjęcie, że za przychody uznaje się przysporzenia o charakterze definitywnym (trwałe i bezzwrotne), które skutkują zwiększeniem aktywów lub zmniejszeniem pasywów podatnika, a nie zostały wyłączone na mocy przepisów art. 12 ust. 4 ww. ustawy.
„Zmiana prawnej formy pieniądza jest jednak nieistotna w kontekście powinności rozpoznania przez podatnika przychodu i powoduje, że proces emisji pieniądza elektronicznego może być uznany za neutralny dla Banku na gruncie podatku dochodowego od osób prawnych. Oznacza to, że opisana w analizowanym zdarzeniu przyszłym wymiana przez Bank pieniądza elektronicznego na złotówki (w tym wymiana powrotna) w proporcji 1:1 nie będzie powodowała powstania po jego stronie przychodu w rozumieniu art. 12 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych. Podkreślić należy przy tym, że bezwzględnym warunkiem aktualności niniejszego stanowiska o braku powstania obowiązku podatkowego na podstawie art. 12 ust. 1 ustawy CIT jest również stałe powiązanie w stosunku 1:1, zarówno przy wydaniu, jak i transferze zwrotnym jednostek pieniądza elektronicznego z otrzymaną wartością pieniężną wyrażoną w tradycyjnej walucie” - wyjaśnił organ.
Po szczegółowej analizie stanu faktycznego oraz konkretnych przepisów prawa KIS stwierdziła, że transakcje wymiany pieniądza elektronicznego na złotówki i odwrotnie nie generują przychodu, ponieważ nie dochodzi do zwiększenia aktywów ani zmniejszenia pasywów banku. Ponadto, wskazała, że obowiązek podatkowy na gruncie ustawy o CIT w analizowanej sytuacji powodować będą ewentualne prowizje lub inne opłaty otrzymywane przez bank za dokonywane transakcje wymiany złotówek/pieniądza elektronicznego na pieniądz elektroniczny/złotówki stosownie do treści art. 12 ust. 3 – 3a tej ustawy.
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.