Czy niespłacona kwota pożyczki po likwidacji spółki stanowi przychód podlegający opodatkowaniu CIT?
REKLAMA
REKLAMA
Niespłacona pożyczka po likwidacji spółki a CIT
Spółka z powodu pogarszającej się sytuacji finansowej i braku perspektyw rozwoju planuje likwidację zgodnie z przepisami Kodeksu spółek handlowych. Obecnie posiada zobowiązania z tytułu dwóch pożyczek. Dla celów księgowych w określonych terminach od kwoty pożyczek naliczane były odsetki. Na dzień złożenia wniosku jedna z pożyczek została spłacona w całości, z kolei druga na dzień wykreślenia z rejestru przedsiębiorców KRS nie zostanie spłacona, w związku z tym spółka będzie posiadać zobowiązane z tego tytułu. Pożyczkodawcy nie umorzą spółce zobowiązań z tytułu udzielonych pożyczek ani nie zwolnią jej z długu. Co więcej, zobowiązania nie ulegną przedawnieniu.
REKLAMA
REKLAMA
Z uwagi na powyższe do organu podatkowego zostało złożone pytanie, czy wartość niespłaconych i nieprzedawnionych zobowiązań pozostających w spółce na dzień wykreślenia z KRS będzie stanowić dla spółki przychód podatkowy podlegający opodatkowaniu CIT.
Firma była zdania, że wartość niespłaconych i nieprzedawnionych zobowiązań z tytułu pożyczek, tj. kapitału pożyczki oraz naliczonych odsetek, które pozostaną w spółce na dzień zakończenia jej likwidacji i wykreślenia jej z rejestru KRS, nie będą stanowić dla spółki przychodu podatkowego podlegającego opodatkowaniu CIT. Argumentowała, że w przedmiotowej sprawie nie będzie miało miejsca realne przysporzenie majątkowe po stronie spółki, która przestanie istnieć w momencie wykreślenia, co oznacza, że nie będzie podatnikiem CIT.
Brak opodatkowania CIT
Dyrektor KIS uznał przedstawione stanowisko za prawidłowe i potwierdził, że pozostała kwota pożyczki po likwidacji spółki nie będzie stanowić dla spółki przychodu podatkowego podlegającego opodatkowaniu CIT.
REKLAMA
Organ podatkowy uzasadnił swoją interpretację, odwołując się do odpowiednich przepisów ustawy o CIT oraz Kodeksu cywilnego. Wyjaśnił, że aby powstał przychód podatkowy, konieczne jest, by po stronie podatnika doszło do faktycznego przysporzenia majątkowego mającego konkretny wymiar finansowy wskutek otrzymania czegoś nieodpłatnie (częściowo odpłatnie) albo na skutek umorzenia istniejącego już zobowiązania.
„W niniejszej sprawie nie można więc uznać, że mają Państwo otrzymać w związku z wykreśleniem z rejestru przedsiębiorców jakiekolwiek nieodpłatne (lub częściowo odpłatne) świadczenie (realne przysporzenie). Tym samym, nie można mówić o przychodzie na podstawie art. 12 ust. 1 pkt 2 ustawy o CIT” - wskazał organ.
Na podstawie powyższego KIS stwierdziła, że podstawę do rozpoznania przychodu podatkowego zawsze powinno stanowić wystąpienie realnego przysporzenia majątkowego po stronie podatnika, co w rozpatrywanej sprawie nie miało miejsca. Zauważyła, że w chwili wykreślenia spółki z KRS przestanie ona istnieć, więc niemożliwe będzie przypisanie jej jakiegokolwiek przysporzenia, a tym samym przychodu z tego tytułu.
„Podsumowując, wartość niespłaconych zobowiązań z tytułu Pożyczek, które pozostałyby w Spółce na dzień wykreślenia jej z rejestru przedsiębiorców, nie będzie stanowić dla Spółki przychodu podatkowego podlegającego opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób prawnych” - zakończył organ.
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.