Czy usługi nauczania śpiewu podlegają zwolnieniu z podatku VAT?
REKLAMA
REKLAMA
Usługi nauczania śpiewu a zwolnienie z VAT
Podatniczka prowadząca działalność gospodarczą związaną z nauczaniem śpiewu oferowała szeroki zakres usług edukacyjnych. W jej ofercie znajdowały się m.in. nauka śpiewu, emisji głosu, kształcenia słuchu, teorii muzyki, rytmiki a także zajęcia rozwijające umiejętność mówienia i dbania o głos. Zajęcia te kierowane były do różnych grup wiekowych, od dzieci po dorosłych, i były prowadzone zarówno indywidualnie, jak i grupowo, w tym online.
REKLAMA
Nauczycielka śpiewu, zwróciła się do KIS z pytaniem, czy świadczone przez nią usługi nauczania śpiewu kwalifikują się do zwolnienia z podatku VAT, na mocy art. 43 ust. 1 pkt 27 ustawy o VAT.
Stanowisko organu podatkowego
REKLAMA
Organ podatkowy, analizując przedstawiony stan faktyczny oraz obowiązujące przepisy, stwierdził, że usługi nauczania śpiewu świadczone przez podatniczkę nie kwalifikują się do zwolnienia z podatku VAT. Organ podkreślił, że choć usługi te mają charakter edukacyjny, nie wypełniają kryteriów kształcenia powszechnego lub wyższego w rozumieniu art. 43 ust. 1 pkt 27 ustawy o VAT.
KIS uznała, że zajęcia mają charakter doraźny i nie są prowadzone w ramach formalnego systemu oświaty. "Przeważającym celem tych usług jest ogólny rozwój uczestnika zajęć, a nie kształcenie powszechne lub wyższe rozumiane jako przekazywanie wiedzy i kompetencji dotyczących obszernego i zróżnicowanego zespołu dziedzin, a także ich pogłębianie oraz rozwój." - ocenił organ.
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.