Czy umowa dożywocia generuje przychód dla zobowiązanego?
REKLAMA
REKLAMA
Umowa dożywocia a przychód podatkowy
Podatnik, który zwrócił się do KIS z wnioskiem o wydanie interpretacji podatkowej planował zawarcie umowy dożywocia z dożywotnikiem, należącym do III grupy podatkowej. Na mocy umowy, wnioskodawca miał zostać zobowiązany do dożywotniego utrzymania dożywotnika, w tym zapewnienia mu wyżywienia, ubrania, mieszkania, opieki w chorobie, a także pokrycia kosztów pogrzebu. W zamian dożywotnik miał przenieść na wnioskodawcę własność nieruchomości.
REKLAMA
Wnioskodawca zadał KIS pytania dotyczące ewentualnego powstania przychodu z tytułu zawarcia umowy dożywocia, w tym czy spełnienie świadczeń w ramach umowy generuje przychód, oraz czy niekorzystanie przez dożywotnika ze świadczeń będzie skutkowało powstaniem przychodu. W jego ocenie zawarcie umowy dożywocia i przeniesienie własności nieruchomości nie powinno generować przychodu z żadnego tytułu.
Stanowisko organu podatkowego
REKLAMA
Organ podatkowy odpowiedział, zgadzając się ze stanowiskiem wnioskodawcy. Podkreślił, że umowa dożywocia jest umową wzajemną i odpłatną, charakteryzującą się subiektywną ekwiwalentnością świadczeń. Stwierdzono, że czynność nabycia nieruchomości w drodze umowy dożywocia jest neutralna podatkowo dla nabywcy i nie generuje przychodu z tytułu nieodpłatnych świadczeń, częściowo nieodpłatnych świadczeń, ani żadnego innego tytułu na gruncie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.
KIS potwierdziła , że umowa dożywocia nie generuje przychodu zarówno w przypadku spełnienia świadczeń, jak i w sytuacji gdy w określonych okresach czasu trwania umowy dożywotnik nie będzie korzystał z własnego wyboru ze świadczeń należnych mu na podstawie umowy dożywocia.
Źródło: Skutki podatkowe zawarcia umowy dożywocia. - Interpretacja - 0112-KDIL2-1.4011.684.2023.2.MB
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.