REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Czy pełne odliczenie VAT od pojazdów samochodowych wykorzystywanych wyłącznie do działalności gospodarczej jest możliwe?

samochód, auto
shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) uznała, że spółki stosujące właściwe procedury i prowadzące dokładną ewidencję przebiegu pojazdów mogą korzystać z pełnego odliczenia VAT od wydatków związanych z pojazdami samochodowymi wykorzystywanymi wyłącznie do celów działalności gospodarczej.

Pojazdy samochodowe a pełne odliczenie VAT 

Wnioskodawcą jest spółka, będąca czynnym podatnikiem VAT. Spółka w swojej działalności gospodarczej wykorzystuje pojazdy samochodowe zgodnie z definicją art. 2 pkt 34 ustawy o VAT. Wewnętrzne regulacje spółki wyraźnie określają wykorzystanie pojazdów wyłącznie do celów prowadzonej działalności, zabraniając jednocześnie ich użytkowania do celów prywatnych przez pracowników. Wszystkie pojazdy są parkowane na zamkniętych parkingach spółki, a ich wykorzystanie jest dokładnie monitorowane i rejestrowane, w tym za pomocą systemu GPS. Wnioskodawca zapytał, czy sposób prowadzenia ewidencji przebiegu pojazdów samochodowych umożliwia pełne odliczenie VAT od wydatków związanych z pojazdami.

REKLAMA

Wnioskodawca przedstawił szczegółowy opis prowadzonej przez siebie ewidencji przebiegu pojazdów oraz procedur wewnętrznych dotyczących korzystania z pojazdów. Uzasadnił, że wprowadzone przez spółkę rozwiązania i systemy gwarantują, że pojazdy są wykorzystywane wyłącznie do działalności gospodarczej, co pozwala na pełne odliczenie VAT.

KIS: system GPS w ewidencji pojazdów gwarantuje pełne odliczenie VAT

REKLAMA

Według oceny KIS przedstawione stanowisko przez spółkę było prawidłowe. Organ podatkowy uznał, że zaproponowany przez spółkę sposób prowadzenia ewidencji przebiegu pojazdów samochodowych za pośrednictwem systemu GPS spełniał wymogi art. 86a ust. 7 ustawy o VAT. KIS uznała, że system GPS posiada funkcje cechujące się dokładnością oraz obiektywnością danych. System ten zapewnia precyzyjną rejestrację każdego użycia pojazdu, włącznie z informacjami takimi jak lokalizacja początkowa i końcowa podróży, czas trwania podróży, liczba przejechanych kilometrów oraz cel wyjazdu. Dodatkowo, fakt, że system GPS jest stale zainstalowany w pojazdach i nie może być ręcznie wyłączony ani demontowany, zwiększa wiarygodność i rzetelność prowadzonej ewidencji. 
Organ podatkowy zwrócił również uwagę na to, że wprowadzone przez spółkę wewnętrzne regulacje dotyczące użytkowania pojazdów samochodowych jednoznacznie wykluczają ich użycie do celów prywatnych. Wskazano, że spółka stosowała rygorystyczne zasady, zgodnie z którymi pojazdy były parkowane na zamkniętych parkingach spółki po zakończeniu dnia pracy, a ich użycie odbywało się wyłącznie na podstawie polecenia kierownika lub dyrektora.

Organ podatkowy uznał również, że prowadzenie ewidencji przebiegu pojazdu w sposób opisany przez spółkę, w tym potwierdzenie autentyczności wpisów przez osoby upoważnione, zapewniało dodatkową warstwę kontroli i wiarygodności informacji. KIS uznała, że było to zgodne z wymogami ustawy o VAT, która wymaga, aby ewidencja przebiegu pojazdu zawierała szczegółowe informacje o każdym wykorzystaniu pojazdu. Reasumując, organ podatkowy uznał, że spółka spełniła wszystkie warunki niezbędne do korzystania z pełnego odliczenia VAT od wydatków związanych z eksploatacją pojazdów samochodowych.

Źródło: Interpretacja indywidualna z dnia 20 grudnia 2023 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0113-KDIPT1-3.4012.636.2023.2.OS

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Podatki
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Czy sprzedaż nieruchomości może być uznana za działalność gospodarczą?

Krajowa Informacja Skarbowa w swojej interpretacji wyjaśniła, że sprzedaż nieruchomości przez podatnika w 2019 roku nie kwalifikuje się jako działalność gospodarcza ze względu na brak ciągłości, zarobkowości oraz zorganizowania transakcji, które są kluczowe dla takiej kwalifikacji.

Czy usługi zarządzania projektami mogą być opodatkowane ryczałtem według stawki 8,5%?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji wyjaśniła, że usługi zarządzania projektami sklasyfikowane pod symbolem PKWiU 70.22.20.0 podlegają opodatkowaniu 8,5% stawką ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych określoną w art. 12 ust. 1 pkt 5 lit. a ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne.

Czy transakcja udzielenia pożyczki podlega opodatkowaniu VAT?

Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej (KIS) w swojej interpretacji potwierdził, że transakcja udzielenia przez pożyczkodawcę odpłatnej pożyczki, na rzecz pożyczkobiorcy, jako odpłatne świadczenie usług podlega opodatkowaniu podatkiem VAT.

Czy podmiot zwolniony od VAT może odzyskać podatek w ramach realizowanego projektu?

Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej (KIS) w swojej interpretacji potwierdził, że podmiot zwolniony od podatku VAT na podstawie art. 113 ust. 1 ustawy o podatku od towarów i usług nie może odzyskać podatku VAT w zakresie realizowanego projektu.

REKLAMA

Czy przychody z tworzenia gier komputerowych mogą być uznane za działalność twórczą?

Krajowa Informacja Skarbowa w swojej interpretacji wyjaśniła, że przychody z przenoszenia autorskich praw majątkowych do utworów związanych z tworzeniem gier komputerowych mogą być traktowane jako przychody z działalności twórczej, podlegające preferencyjnym zasadom opodatkowania.

Czy spółka pośrednicząca może korzystać ze zwolnienia akcyzowego na paliwo lotnicze?

Krajowa Informacja Skarbowa w swojej interpretacji wyjaśniła, że spółka pośrednicząca ma prawo do zwolnienia akcyzowego na dostarczane paliwo lotnicze, pod warunkiem spełnienia ściśle określonych warunków związanych z bezpośrednim dostarczeniem paliwa i właściwą dokumentacją.

Czy usługi akupunktury oraz zaleceń dietetycznych korzystają ze zwolnienia od podatku VAT?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) wyjaśniła, że usługi przeprowadzania zabiegów akupunktury oraz zaleceń dietetycznych nie kwalifikują się do zwolnienia od podatku VAT jako usługi w zakresie opieki medycznej. Brak odpowiednich kwalifikacji medycznych u osoby świadczącej te usługi uniemożliwia korzystanie ze zwolnienia określonego w art. 43 ust. 1 pkt 19 ustawy o podatku od towarów i usług.

Czy wydatki na zarządzanie kontami mediów społecznościowych stanowią koszty uzyskania przychodów?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) uznała, że wydatki na zarządzanie kontami mediów społecznościowych mogą być zaliczone do kosztów uzyskania przychodów, nawet jeżeli konta były własnością osobistą byłego prezesa, pod warunkiem, że były one wykorzystywane wyłącznie na potrzeby spółki i służyły do generowania jej przychodów.

REKLAMA

Czy korzystanie z samochodu służbowego przez prezesa zarządu generuje przychód podlegający opodatkowaniu?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji wyjaśniła, że prezes zarządu korzystający z samochodu służbowego nie uzyskuje przychodu podlegającego opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych.

Czy usługi inspektora ochrony danych są zwolnione z podatku VAT?

Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej (KIS) w swojej interpretacji wyjaśnił, że usługi inspektora ochrony danych należy uznać za usługi doradztwa, które bez względu na wysokość sprzedaży nie podlegają zwolnieniu z podatku VAT.

REKLAMA