Kiedy powstaje moment uzyskania przychodu podatkowego przy wypłacie tantiemów z platformy?
REKLAMA
REKLAMA
Tantiemy za nagrania dźwiękowe, przechowywane na wirtualnym rachunku
Wnioskodawca w sprawie - osoba fizyczna prowadząca działalność gospodarczą w Polsce, zajmuje się tworzeniem i udostępnianiem nagrań dźwiękowych na platformie internetowej, należącej do spółki zarejestrowanej za granicą. W zamian otrzymuje tantiemy, przechowywane na wirtualnym rachunku, wypłacane w dolarach przez partnera za pośrednictwem firmy.
REKLAMA
Wnioskodawca chciał dowiedzieć się, czy momentem uzyskania przychodu jest faktyczna wypłata środków z platformy oraz czy należy rozpoznawać różnice kursowe powstające w transakcjach z platformy.
Wnioskodawca wysnuł następujące wnioski:
Przychód podatkowy powstaje przy faktycznej wypłacie środków, jako definitywne zwiększenie majątku.
Różnice kursowe, jako element dochodu z działalności gospodarczej, powinny być rozpoznawane przy wypłacie środków.
Przychód podatkowy powstaje w momencie wpływu środków na wirtualny rachunek
Dyrektor KIS stwierdził, że przychód powstaje w momencie wpływu środków na wirtualny rachunek. Różnice kursowe, powstające przy transakcjach w walutach obcych, są uznawane za element działalności gospodarczej i należy je rozliczać.
REKLAMA
Organ podatkowy powołuje się na przepisy ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych oraz ustawy o rachunkowości, podkreślając, że przychód z tantiem uznaje się za powstały w momencie wpływu środków na rachunek. Różnice kursowe wynikające z ruchu środków na rachunku walutowym traktowane są jako przychody lub koszty.
"Ustalając różnice kursowe od środków własnych powinien Pan porównać wartość wypływających środków pieniężnych z platformy X – ustaloną po średnim kursie NBP z ostatniego dnia roboczego poprzedzającego dzień wpływu środków na rachunek na platformie X, z wartością tych środków przeliczoną po kursie faktycznie zastosowanym przez F z dnia wypływu tych środków z rachunku F (tj. z dnia przewalutowania przez F) czyli z kwotą złotówek jaka wpłynie na Pana konto firmowe.
Zaznaczam, że powyższe ma zastosowanie wyłącznie do środków pieniężnych które są wykorzystywane na cele działalności gospodarczej, a nie na własne potrzeby.
Różnicę wynikającą z porównania tych wartości należy zaliczyć odpowiednio do przychodów, bądź kosztów uzyskania przychodów prowadzonej działalności gospodarczej." - wskazał organ.
Podsumowanie
Stanowisko organu podatkowego wydaje się być zgodne z przepisami prawa podatkowego, dostarczając jasnych wytycznych dotyczących rozliczania przychodów i różnic kursowych. Organ dokładnie wyjaśnił, kiedy przychód powstaje i jakie różnice kursowe mogą wystąpić, co pomoże wnioskodawcy w prawidłowym rozliczeniu się z podatku dochodowego od osób fizycznych.
Źródło: Moment powstania przychodu oraz różnic kursowych. - Interpretacja - 0112-KDWL.4011.91.2023.2.JK
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.