REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Kiedy powstaje moment uzyskania przychodu podatkowego przy wypłacie tantiemów z platformy?

PIT
ShutterStock

REKLAMA

REKLAMA

Krajowa Informacja Skarbowa w swojej interpretacji wyjaśniła, że przychód podatkowy powstaje w momencie wpływu środków pieniężnych na wirtualny rachunek internetowy, a różnice kursowe związane z transakcjami w walutach obcych powinny być traktowane jako element przychodów lub kosztów uzyskania przychodów.

Tantiemy za nagrania dźwiękowe, przechowywane na wirtualnym rachunku

Wnioskodawca w sprawie - osoba fizyczna prowadząca działalność gospodarczą w Polsce, zajmuje się tworzeniem i udostępnianiem nagrań dźwiękowych na platformie internetowej, należącej do spółki zarejestrowanej za granicą. W zamian otrzymuje tantiemy, przechowywane na wirtualnym rachunku, wypłacane w dolarach przez partnera za pośrednictwem firmy.

REKLAMA

Wnioskodawca chciał dowiedzieć się, czy momentem uzyskania przychodu jest faktyczna wypłata środków z platformy oraz czy należy rozpoznawać różnice kursowe powstające w transakcjach z platformy. 

Wnioskodawca wysnuł następujące wnioski:

 • Przychód podatkowy powstaje przy faktycznej wypłacie środków, jako definitywne zwiększenie majątku.

 • Różnice kursowe, jako element dochodu z działalności gospodarczej, powinny być rozpoznawane przy wypłacie środków.

Przychód podatkowy powstaje w momencie wpływu środków na wirtualny rachunek

Dyrektor KIS stwierdził, że przychód powstaje w momencie wpływu środków na wirtualny rachunek. Różnice kursowe, powstające przy transakcjach w walutach obcych, są uznawane za element działalności gospodarczej i należy je rozliczać.

REKLAMA

Organ podatkowy powołuje się na przepisy ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych oraz ustawy o rachunkowości, podkreślając, że przychód z tantiem uznaje się za powstały w momencie wpływu środków na rachunek. Różnice kursowe wynikające z ruchu środków na rachunku walutowym traktowane są jako przychody lub koszty.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

"Ustalając różnice kursowe od środków własnych powinien Pan porównać wartość wypływających środków pieniężnych z platformy X – ustaloną po średnim kursie NBP z ostatniego dnia roboczego poprzedzającego dzień wpływu środków na rachunek na platformie X, z wartością tych środków przeliczoną po kursie faktycznie zastosowanym przez F z dnia wypływu tych środków z rachunku F (tj. z dnia przewalutowania przez F) czyli z kwotą złotówek jaka wpłynie na Pana konto firmowe.

Zaznaczam, że powyższe ma zastosowanie wyłącznie do środków pieniężnych które są wykorzystywane na cele działalności gospodarczej, a nie na własne potrzeby.

Różnicę wynikającą z porównania tych wartości należy zaliczyć odpowiednio do przychodów, bądź kosztów uzyskania przychodów prowadzonej działalności gospodarczej." - wskazał organ. 

Podsumowanie

Stanowisko organu podatkowego wydaje się być zgodne z przepisami prawa podatkowego, dostarczając jasnych wytycznych dotyczących rozliczania przychodów i różnic kursowych. Organ dokładnie wyjaśnił, kiedy przychód powstaje i jakie różnice kursowe mogą wystąpić, co pomoże wnioskodawcy w prawidłowym rozliczeniu się z podatku dochodowego od osób fizycznych. 

Źródło: Moment powstania przychodu oraz różnic kursowych. - Interpretacja - 0112-KDWL.4011.91.2023.2.JK 

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code

  © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

  Podatki
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Czy odszkodowanie odpowiadające wysokości zapłaconych odsetek za zwłokę z tytułu nieterminowej wpłaty podatku dochodowego stanowi przychód podlegający opodatkowaniu?

  Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) potwierdziła, że odszkodowanie odpowiadające wysokości zapłaconych odsetek za zwłokę z tytułu nieterminowej wpłaty podatku dochodowego, otrzymane na podstawie polisy OC biura rachunkowego, nie stanowi przychodu podlegającego opodatkowaniu, na podstawie art. 14 ust. 3 pkt 3a ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

  Czy wyroby z konopi Cannabis w formie papierosów to cygara?

  Krajowa Informacja Skarbowa w swojej interpretacji wyjaśniła, że wyroby z konopi Cannabis w formie papierosów powinny być oznaczane znakami akcyzy przed ich importem, zgodnie z obowiązującymi przepisami o cygarach i cygaretkach, a nie jako papierosy.

  Czy ulga termomodernizacyjna obejmuje wymianę pokrycia dachowego?

  Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) uznała, że wymiana pokrycia dachowego jako część przedsięwzięcia termomodernizacyjnego może korzystać z ulgi termomodernizacyjnej, pod warunkiem spełnienia określonych warunków.

  Czy sprzedaż apartamentów wynajmowanych w ramach działalności gospodarczej podlega zwolnieniu z VAT?

  Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji wyjaśniła, że sprzedaż apartamentów wynajmowanych w ramach działalności gospodarczej podlega zwolnieniu z podatku VAT, pod warunkiem spełnienia określonych warunków.

  REKLAMA

  Czy wydatki na kosmetyki, usługi kosmetyczne i fryzjerskie oraz rajstopy można zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów?

  Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) wyjaśniła, że wydatki na kosmetyki, usługi kosmetyczne i fryzjerskie oraz rajstopy w odpowiednim kolorze nie mogą zostać zaliczone do kosztów uzyskania przychodów w ramach prowadzonej działalności gospodarczej, ponieważ mają one charakter wydatków osobistych związanych z poprawą wizerunku i w konsekwencji nie można ich uznać za ściśle związane z działalnością gospodarczą.

  Czy świadczenie usług masażu leczniczego podlega zwolnieniu z podatku VAT?

  Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji wyjaśniła, że usługi masażu leczniczego świadczone przez podatniczkę nie będą podlegały zwolnieniu z opodatkowania podatkiem VAT, gdyż nie spełnia ona wymogów podmiotowych określonych w art. 43 ust. 1 pkt 19 ustawy o VAT dotyczących wykonywania zawodów medycznych.

  Czy usługi świadczone przez kluby sportowe podlegają zwolnieniu z VAT?

  Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji wyjaśniła, że usługi świadczone przez kluby sportowe, takie jak prowadzenie szkółki piłkarskiej czy organizacja obozów piłkarskich dla dzieci, mogą korzystać ze zwolnienia z podatku VAT, pod warunkiem że spełniają określone warunki.

  Czy odsetki za opóźnienie w spełnieniu zadośćuczynienia są zwolnione z podatku dochodowego?

  Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji potwierdziła, że odsetki za opóźnienie w spełnieniu świadczenia zadośćuczynienia, które korzysta ze zwolnienia z opodatkowania, są również zwolnione z podatku dochodowego na mocy art. 21 ust. 1 pkt 95b ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

  REKLAMA

  Czy dyrektor przedszkola może zastosować 3% stawkę ryczałtu dla przychodów z dotacji oświatowej?

  Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) uznała, że dyrektor przedszkola może stosować stawkę ryczałtu w wysokości 3% dla przychodów z dotacji oświatowej przeznaczonych na jego wynagrodzenie, pod warunkiem prowadzenia odpowiedniej ewidencji przychodów.

  Czy stypendia stażowe dla uczniów są zwolnione z podatku dochodowego?

  Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) wydała interpretację, w której potwierdziła, że stypendia stażowe udzielane w ramach programu finansowanego ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego + stanowią dla uczniów (uczestników projektu) przychód z innych źródeł korzystający ze zwolnienia z opodatkowania na podstawie art. 21 ust. 1 pkt 137 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. 

  REKLAMA