Czy można odliczyć pełen VAT od zakupu i eksploatacji quada?
REKLAMA
REKLAMA
Zakup i eksploatacja quada a VAT
Wnioskodawca prowadzi jednoosobową działalność gospodarczą i jest czynnym podatnikiem podatku VAT. We wrześniu 2023 r. zakupił quada oraz pług do niego. W związku z przedmiotowym zakupem podatnik ponosi wydatki eksploatacyjne, tj. paliwo, serwis oraz zakup płynów niezbędnych do prawidłowego działania pojazdu. Quad zgodnie z dowodem rejestracyjnym jest ciągnikiem rolniczym, a w świadectwie homologacji pojazdu wpisana jest kategoria T3B. Ciągnik rolniczy zakupiony został z zamiarem poszerzenia działalności gospodarczej o usługi związane z odśnieżaniem parkingów oraz placów firmowych. Pojazd jest wykorzystywany wyłącznie na potrzeby prowadzenia działalności gospodarczej, a usługi odśnieżania quadem są czynnościami opodatkowanymi podatkiem VAT.
REKLAMA
REKLAMA
Z uwagi na powyższe zainteresowany zwrócił się do organu podatkowego z pytaniem, czy przysługuje mu prawo do pełnego odliczenia podatku VAT od zakupu quada będącego ciągnikiem rolniczym oraz związanych z tym pojazdem wydatków eksploatacyjnych.
Podatnik był zdania, że przysługuje mu prawo do pełnego odliczenia podatku naliczonego z tytułu nabycia quada zakwalifikowanego jako ciągnik rolniczy oraz związanych z tym pojazdem wydatków eksploatacyjnych. Argumentował, że nabyty pojazd nie stanowi pojazdu samochodowego w rozumieniu art. 2 pkt 34 ustawy o VAT i jest wykorzystywany tylko do czynności opodatkowanych podatkiem VAT.
Prawo do pełnego odliczenia podatku VAT
Dyrektor KIS uznał przedstawione stanowisko za prawidłowe i potwierdził możliwość pełnego odliczenia podatku VAT od zakupu quada będącego ciągnikiem rolniczym oraz związanych z tym pojazdem wydatków eksploatacyjnych.
Organ podatkowy uzasadnił swoją interpretację, odnosząc się do odpowiednich przepisów ustawy o VAT. Szczegółowo omówił przepisy dotyczące odliczenia podatku naliczonego w przypadku wydatków związanych z pojazdami samochodowymi. Podkreślił, że ograniczenia prawa do odliczenia podatku naliczonego wynikające z art. 86a ust. 1 pkt 1 ustawy o VAT dotyczą wydatków związanych z pojazdami samochodowymi. Natomiast w przypadku pojazdów innych niż pojazdy samochodowe, które nie spełniają definicji zawartej w art. 2 pkt 34 ww. ustawy wykorzystywanych do działalności gospodarczej do czynności opodatkowanych, przysługuje prawo do odliczenia 100% podatku naliczonego z tytułu nabycia towarów i usług związanych z eksploatacją lub używaniem tych pojazdów.
KIS wskazała w szczególności:
REKLAMA
„Zatem mając na uwadze przedstawione we wniosku okoliczności sprawy oraz obowiązujące przepisy prawa podatkowego stwierdzić należy, że w analizowanym przypadku przysługuje Panu prawo do pełnego odliczenia podatku od zakupu quada będącego ciągnikiem rolniczym oraz związanych z tym pojazdem wydatków eksploatacyjnych. W przedmiotowej sprawie nie znajduje zastosowania ograniczenie prawa do odliczenia podatku naliczonego wynikające z art. 86a ust. 1 pkt 1 ustawy. W rozpatrywanym przypadku bowiem, jak wskazał Pan we wniosku, quad zgodnie z dowodem rejestracyjnym jest ciągnikiem rolniczym, a w świadectwie homologacji pojazdu wpisana jest kategoria T3B, czyli pojazd, który nie stanowi pojazdu samochodowego w rozumieniu ustawy prawo o ruchu drogowym i nie stanowi pojazdu samochodowego w rozumieniu art. 2 pkt 34 ustawy o podatku od towarów i usług. Jednocześnie, jak wynika z wniosku, zakupiony quad jest wykorzystywany wyłącznie na potrzeby prowadzenia działalności gospodarczej (usługi odśnieżania). Usługi odśnieżania są czynnościami opodatkowanymi podatkiem od towarów i usług. Pojazd jest wykorzystywany do czynności opodatkowanych”.
Podsumowując, organ stwierdził, że skoro w przedmiotowej sprawie quad jest wykorzystywany wyłącznie w działalności gospodarczej do czynności opodatkowanych, to podatnikowi przysługuje prawo do pełnego odliczenia podatku VAT od zakupu quada będącego ciągnikiem rolniczym oraz związanych z tym pojazdem wydatków eksploatacyjnych zgodnie z art. 86 ust. 1 ustawy o VAT. Zaznaczył, że w analizowanej sprawie nie znajduje zastosowania ograniczenie prawa do odliczenia podatku naliczonego wynikające z art. 86a ust. 1 pkt 1 ww. ustawy.
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.