Czy otrzymany od dzierżawcy zwrot podatku od nieruchomości podlega opodatkowaniu zryczałtowanym podatkiem dochodowym?
REKLAMA
REKLAMA
Otrzymanie od dzierżawcy zwrotu podatku od nieruchomości
Wnioskodawca jest osobą fizyczną nieprowadzącą działalności gospodarczej, która zawarła umowę dzierżawy nieruchomości w zamian za określony w umowie czynsz. Uzyskiwany przychód z ww. tytułu mężczyzna zamierza opodatkować w formie zryczałtowanego podatku dochodowego od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne. Zgodnie z umową dzierżawy, dzierżawca odpowiada za całość kosztów podatku od nieruchomości związanego z użytkowaniem dzierżawionej powierzchni, zobowiązując się do regularnego zwrotu tej kwoty wydzierżawiającemu.
REKLAMA
REKLAMA
Z uwagi na powyższe zainteresowany zwrócił się do organu podatkowego z pytaniem, czy otrzymana od dzierżawcy kwota zwrotu podatku od nieruchomości stanowi przychód podlegający opodatkowaniu zryczałtowanym podatkiem dochodowym w wysokości 8,5%.
Podatnik był zdania, że kwota otrzymana od dzierżawcy jako zwrot podatku od nieruchomości nie stanowi przychodu podlegającego opodatkowaniu. Argumentował, że kwoty te nie będą miały również wpływu na wysokość stawki ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych na gruncie art. 12 ust. 1 pkt 4 lit. a ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym.
Zwrot podatku wolny od zryczałtowanego podatku dochodowego
Dyrektor KIS uznał przedstawione stanowisko za prawidłowe i potwierdził, że otrzymana od dzierżawcy kwota zwrotu podatku od nieruchomości nie stanowi przychodu podlegającego opodatkowaniu zryczałtowanym podatkiem dochodowym.
REKLAMA
Organ podatkowy oparł swoją interpretację na przepisach ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych oraz ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne. Organ zaznaczył, że w przypadku dzierżawy nierealizowanej w ramach działalności gospodarczej jedynie określona w umowie kwota czynszu będzie stanowić przysporzenie majątkowe dla podatnika jako wydzierżawiającego, a tym samym generować przychód do opodatkowania zryczałtowanym podatkiem dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne. Natomiast podatek od nieruchomości do ponoszenia którego zgodnie z umową dzierżawy jest zobowiązany dzierżawca, nie stanowi dla wnioskodawcy przysporzenia majątkowego. KIS zauważyła, że w zakresie uiszczania tego podatku mężczyzna pełni jedynie rolę pośrednika między dzierżawcą a odpowiednim organem.
„Stąd podatek od nieruchomości (zwracany Panu) nie stanowi dla Pana przysporzenia majątkowego, a tym samym nie powoduje w ramach opisanej we wniosku dzierżawy powstania przychodu podlegającego opodatkowaniu ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych. Tym samym przychód dla Pana, od którego powinien Pan obliczyć ryczałt od przychodów ewidencjonowanych, stanowi wyłącznie kwota otrzymana od dzierżawcy tytułem czynszu dzierżawy rozumianego jako oddanie nieruchomości w dzierżawę” - podsumował organ.
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.