Czy bezzwrotna pomoc dla przedsiębiorstw energochłonnych podlega zwolnieniu z CIT?
REKLAMA
REKLAMA
Pomoc finansowa z funduszu rekompensat a zwolnienie z CIT
Polska spółka akcyjna, działająca w sektorze produkcji papieru i tektury otrzymała w 2023 roku bezzwrotną pomoc finansową z funduszu rekompensat pośrednich kosztów emisji, ustanowionego na mocy art. 21 ust. 1 ustawy z dnia 19 lipca 2019 r. o systemie rekompensat dla sektorów i podsektorów energochłonnych. Pomoc ta została przyznana jako część rządowego programu wspierającego sektory energochłonne w obliczu rosnących cen surowców energetycznych.
REKLAMA
Spółka, będąca podatnikiem CIT, chciała się dowiedzieć czy przychód z tytułu otrzymanej pomocy podlega zwolnieniu z opodatkowania. Jej zdaniem, otrzymana pomoc finansowa spełniała warunki dotacji, jak określa to art. 17 ust. 1 pkt 47 ustawy o CIT. Podkreślała, że jest to pomoc bezzwrotna i pochodzi z publicznych środków, co w jej ocenie kwalifikowało ją jako dotację zwolnioną z podatku.
Stanowisko KIS
REKLAMA
Krajowa Informacja Skarbowa podjęła jednak odmienne stanowisko. W swojej interpretacji wskazała, że pomoc otrzymana przez spółkę z funduszu rekompensat pośrednich kosztów emisji nie może być traktowana jako dotacja w rozumieniu przepisów podatkowych. Tym samym, nie podlega zwolnieniu z opodatkowania CIT.
Organ podatkowy szczegółowo przeanalizował charakter i źródło przyznanej pomocy. Zwrócił uwagę, że fundusz rekompensat pośrednich kosztów emisji, mimo że jest państwowym funduszem celowym, nie przyznaje dotacji w sensie tradycyjnym, lecz rekompensuje przedsiębiorstwom konkretne straty finansowe. W przeciwieństwie do dotacji, które są przeznaczone na realizację zadań publicznych, rekompensaty z tego funduszu miały na celu zrównoważenie bezpośrednich strat spowodowanych wzrostem cen energii, co nie wpisuje się w definicję dotacji zawartą w ustawie o finansach publicznych. Użycie terminu "rekompensata" przez ustawodawcę wyraźnie odróżnia je od dotacji, co ma istotny wpływ na kwalifikację podatkową otrzymanych środków.
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.