REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Czy bezzwrotna pomoc dla przedsiębiorstw energochłonnych podlega zwolnieniu z CIT?

CIT
ShutterStock

REKLAMA

REKLAMA

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji wyjaśniła, że bezzwrotna pomoc finansowa otrzymana przez przedsiębiorstwa energochłonne z funduszu rekompensat pośrednich kosztów emisji nie kwalifikuje się do zwolnienia z podatku dochodowego od osób prawnych (CIT).

Pomoc finansowa z funduszu rekompensat a zwolnienie z CIT

Polska spółka akcyjna, działająca w sektorze produkcji papieru i tektury otrzymała w 2023 roku bezzwrotną pomoc finansową z funduszu rekompensat pośrednich kosztów emisji, ustanowionego na mocy art. 21 ust. 1 ustawy z dnia 19 lipca 2019 r. o systemie rekompensat dla sektorów i podsektorów energochłonnych. Pomoc ta została przyznana jako część rządowego programu wspierającego sektory energochłonne w obliczu rosnących cen surowców energetycznych.

REKLAMA

Spółka, będąca podatnikiem CIT, chciała się dowiedzieć czy przychód z tytułu otrzymanej pomocy podlega zwolnieniu z opodatkowania. Jej zdaniem, otrzymana pomoc finansowa spełniała warunki dotacji, jak określa to art. 17 ust. 1 pkt 47 ustawy o CIT. Podkreślała, że jest to pomoc bezzwrotna i pochodzi z publicznych środków, co w jej ocenie kwalifikowało ją jako dotację zwolnioną z podatku.

Stanowisko KIS

REKLAMA

Krajowa Informacja Skarbowa podjęła jednak odmienne stanowisko. W swojej interpretacji wskazała, że pomoc otrzymana przez spółkę z funduszu rekompensat pośrednich kosztów emisji nie może być traktowana jako dotacja w rozumieniu przepisów podatkowych. Tym samym, nie podlega zwolnieniu z opodatkowania CIT.

Organ podatkowy szczegółowo przeanalizował charakter i źródło przyznanej pomocy. Zwrócił uwagę, że fundusz rekompensat pośrednich kosztów emisji, mimo że jest państwowym funduszem celowym, nie przyznaje dotacji w sensie tradycyjnym, lecz rekompensuje przedsiębiorstwom konkretne straty finansowe. W przeciwieństwie do dotacji, które są przeznaczone na realizację zadań publicznych, rekompensaty z tego funduszu miały na celu zrównoważenie bezpośrednich strat spowodowanych wzrostem cen energii, co nie wpisuje się w definicję dotacji zawartą w ustawie o finansach publicznych. Użycie terminu "rekompensata" przez ustawodawcę wyraźnie odróżnia je od dotacji, co ma istotny wpływ na kwalifikację podatkową otrzymanych środków.

Źródło: Czy przychód z tytułu Pomocy uzyskanej przez Spółkę podlega zwolnieniu z opodatkowania podatkiem dochodowym od osób prawnych? - Interpretacja - 0111-KDIB1-3.4010.638.2023.1.JKU

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Podatki
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Czy sprzedaż nieruchomości może być uznana za działalność gospodarczą?

Krajowa Informacja Skarbowa w swojej interpretacji wyjaśniła, że sprzedaż nieruchomości przez podatnika w 2019 roku nie kwalifikuje się jako działalność gospodarcza ze względu na brak ciągłości, zarobkowości oraz zorganizowania transakcji, które są kluczowe dla takiej kwalifikacji.

Czy usługi zarządzania projektami mogą być opodatkowane ryczałtem według stawki 8,5%?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji wyjaśniła, że usługi zarządzania projektami sklasyfikowane pod symbolem PKWiU 70.22.20.0 podlegają opodatkowaniu 8,5% stawką ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych określoną w art. 12 ust. 1 pkt 5 lit. a ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne.

Czy transakcja udzielenia pożyczki podlega opodatkowaniu VAT?

Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej (KIS) w swojej interpretacji potwierdził, że transakcja udzielenia przez pożyczkodawcę odpłatnej pożyczki, na rzecz pożyczkobiorcy, jako odpłatne świadczenie usług podlega opodatkowaniu podatkiem VAT.

Czy podmiot zwolniony od VAT może odzyskać podatek w ramach realizowanego projektu?

Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej (KIS) w swojej interpretacji potwierdził, że podmiot zwolniony od podatku VAT na podstawie art. 113 ust. 1 ustawy o podatku od towarów i usług nie może odzyskać podatku VAT w zakresie realizowanego projektu.

REKLAMA

Czy przychody z tworzenia gier komputerowych mogą być uznane za działalność twórczą?

Krajowa Informacja Skarbowa w swojej interpretacji wyjaśniła, że przychody z przenoszenia autorskich praw majątkowych do utworów związanych z tworzeniem gier komputerowych mogą być traktowane jako przychody z działalności twórczej, podlegające preferencyjnym zasadom opodatkowania.

Czy spółka pośrednicząca może korzystać ze zwolnienia akcyzowego na paliwo lotnicze?

Krajowa Informacja Skarbowa w swojej interpretacji wyjaśniła, że spółka pośrednicząca ma prawo do zwolnienia akcyzowego na dostarczane paliwo lotnicze, pod warunkiem spełnienia ściśle określonych warunków związanych z bezpośrednim dostarczeniem paliwa i właściwą dokumentacją.

Czy usługi akupunktury oraz zaleceń dietetycznych korzystają ze zwolnienia od podatku VAT?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) wyjaśniła, że usługi przeprowadzania zabiegów akupunktury oraz zaleceń dietetycznych nie kwalifikują się do zwolnienia od podatku VAT jako usługi w zakresie opieki medycznej. Brak odpowiednich kwalifikacji medycznych u osoby świadczącej te usługi uniemożliwia korzystanie ze zwolnienia określonego w art. 43 ust. 1 pkt 19 ustawy o podatku od towarów i usług.

Czy wydatki na zarządzanie kontami mediów społecznościowych stanowią koszty uzyskania przychodów?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) uznała, że wydatki na zarządzanie kontami mediów społecznościowych mogą być zaliczone do kosztów uzyskania przychodów, nawet jeżeli konta były własnością osobistą byłego prezesa, pod warunkiem, że były one wykorzystywane wyłącznie na potrzeby spółki i służyły do generowania jej przychodów.

REKLAMA

Czy korzystanie z samochodu służbowego przez prezesa zarządu generuje przychód podlegający opodatkowaniu?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji wyjaśniła, że prezes zarządu korzystający z samochodu służbowego nie uzyskuje przychodu podlegającego opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych.

Czy usługi inspektora ochrony danych są zwolnione z podatku VAT?

Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej (KIS) w swojej interpretacji wyjaśnił, że usługi inspektora ochrony danych należy uznać za usługi doradztwa, które bez względu na wysokość sprzedaży nie podlegają zwolnieniu z podatku VAT.

REKLAMA