REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Czy komornik jest zobowiązany do odprowadzenia VAT przy licytacyjnej sprzedaży nieruchomości?

sąd majątek
sąd majątek
Shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej (KIS) wyjaśnił, że w przypadku sprzedaży nieruchomości w drodze licytacji, komornik nie jest zobowiązany do odprowadzenia podatku VAT, jeżeli dłużnik z tytułu sprzedaży będzie podatnikiem podatku VAT, a transakcja sprzedaży będzie korzystała ze zwolnienia od podatku na mocy art. 43 ust. 1 pkt 10 ustawy o podatku od towarów i usług.

Licytacyjna sprzedaż nieruchomości a VAT

Wnioskodawczyni jest komornikiem i prowadzi postępowanie egzekucyjne przeciwko dłużnikowi J.K. Egzekucja została wszczęta z nieruchomości, którą dłużnik nabył w 2008 r. w celu prowadzenia działalności gospodarczej, finansując zakup kredytem i ustanawiając hipotekę na niej. Dłużnik nie prowadzi działalności gospodarczej od maja 2017 r., a w okresie faktycznie prowadzonej przez niego działalności nie ponosił nakładów na ulepszanie zabudowań znajdujących się na zajętej nieruchomości w wysokości przekraczającej 30% wartości początkowej zabudowy. Nieruchomość zabudowana jest budynkiem biurowym i budynkiem magazynowo-garażowym wyłączonym z użytkowania. Zajęta nieruchomość zostanie wystawiona na sprzedaż w drodze licytacji komorniczej, podczas której może dojść do jej sprzedaży. 

REKLAMA

W związku z tym do organu podatkowego zostało złożone pytanie, czy w przypadku sprzedaży przedmiotowej nieruchomości komornik będzie zobowiązany do wykonania obowiązku płatnika podatku VAT wskazanego w art. 18 ustawy o VAT.

Kobieta była zdania, że w przypadku sprzedaży przedmiotowej nieruchomości nie powinien być naliczony i odprowadzony podatek VAT. Argumentowała, że dłużnik nie jest czynnym podatnikiem VAT, nie prowadzi działalności gospodarczej od 2017 r., a zajęta nieruchomość nie jest od tego czasu wykorzystywana do celów prowadzenia działalności gospodarczej. Ponadto brak jest informacji, co do faktu czy od zakupu przedmiotowej nieruchomości dłużnik odliczał podatek VAT.

Komornik nie jest zobowiązany do odprowadzenia VAT

Dyrektor KIS uznał przedstawione stanowisko za nieprawidłowe i wyjaśnił, że dłużnik z tytułu sprzedaży będzie podatnikiem podatku VAT, a transakcja sprzedaży będzie korzystała ze zwolnienia z tego podatku.

REKLAMA

Organ podatkowy zwrócił uwagę, że w przypadku dostawy nieruchomości, kluczowe jest ustalenie, czy doszło do pierwszego zasiedlenia, co ma wpływ na opodatkowanie podatkiem VAT. Sprzedaż nieruchomości może korzystać ze zwolnienia na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 10 ustawy o VAT, jeśli spełnione są określone warunki, takie jak okres pomiędzy pierwszym zasiedleniem a sprzedażą oraz wydatki na ulepszenia nieruchomości. Natomiast opodatkowanie gruntu, na którym znajdują się budynki lub budowle, zależy od zwolnień wynikających z art. 29a ust. 8 ww. ustawy.

KIS zauważyła, że w przedmiotowej sprawie dłużnik nabył nieruchomość w 2008 r. w celu prowadzenia działalności gospodarczej. Ponadto, nie poniósł nakładów na ulepszenie zabudowań znajdujących się na zajętej nieruchomości w wysokości przekraczającej 30% wartości początkowej zabudowy. Z uwagi na to w odniesieniu do licytacyjnej sprzedaży nieruchomości doszło do pierwszego zasiedlenia, ponieważ nieruchomość od 2008 r. była użytkowana w działalności gospodarczej i od momentu pierwszego zasiedlenia do chwili sprzedaży upłynie okres dłuższy niż 2 lata. Na podstawie powyższego KIS stwierdziła, że sprzedaż licytacyjna nieruchomości będzie korzystała ze zwolnienia wynikającego z art. 43 ust. 1 pkt 10 ustawy o VAT, a grunt, na którym posadowione są ww. obiekty, będzie korzystał ze zwolnienia na podstawie art. 29a ust. 8 tej ustawy.

"W konsekwencji, mając na uwadze powołane powyżej przepisy prawa oraz przedstawiony opis sprawy należy stwierdzić, że z tytułu dostawy licytacyjnej sprzedaży nieruchomości zabudowanej budynkami i budowlami, objętej księgą wieczystą nr KW (…), Dłużnik – Pan J. K. będzie działał w charakterze podatnika w rozumieniu art. 15 ust. 1 ustawy, prowadzącego działalność gospodarczą, o której mowa w art. 15 ust. 2 ustawy. Jednakże wskazana wyżej dostawa budynków i budowli będzie korzystała ze zwolnienia od podatku VAT na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 10 ustawy. Zatem, odpowiadając na Pani pytanie, stwierdzić należy, że w przypadku sprzedaży przedmiotowej nieruchomości nie będzie Pani jako komornik zobowiązana do wykonania obowiązku płatnika podatku od towarów i usług wskazanego w art. 18 ustawy" - podsumował organ.

Źródło: Opodatkowanie podatkiem VAT licytacyjnej sprzedaży nieruchomości. - Interpretacja - 0114-KDIP1-3.4012.502.2023.2.MPA - (interpretacje.pl)

REKLAMA

Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
    QR Code

    © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

    Podatki
    Zapisz się na newsletter
    Zobacz przykładowy newsletter
    Zapisz się
    Wpisz poprawny e-mail
    Czy wydatki na budowę ogrodu mającego służyć jako biuro można zaliczyć do kosztów podatkowych?

    Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) uznała, że wydatki związane z budową ogrodu, mającego służyć jako biuro w ramach jednoosobowej działalności gospodarczej, nie mogą być bezpośrednio zaliczone do kosztów uzyskania przychodów.

    Czy sprzedaż licencji do używania aplikacji komputerowych może być rozliczana miesięcznie?

    Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji wyjaśniła, że sprzedaż licencji do używania aplikacji komputerowych w różnych wariantach subskrypcji nie może być rozliczana w miesięcznych okresach rozliczeniowych, jeśli strony nie ustaliły takiego sposobu rozliczania w umowie lub na wystawionej fakturze.

    Czy wynagrodzenie za czas pozostawania bez pracy podlega opodatkowaniu?

    Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) uznała, że wynagrodzenie za czas pozostawania bez pracy, wypłacone pracownikowi przywróconemu do pracy przez sąd, stanowi przychód ze stosunku pracy i podlega opodatkowaniu oraz oskładkowaniu.

    Czy zakup łodzi motorowej może być kosztem uzyskania przychodu?

    Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji wyjaśniła, że wydatki związane z eksploatacją łodzi mogą być uznane za koszty uzyskania przychodu, pod warunkiem, że będą one służyć celom pracowniczym, natomiast odpisy amortyzacyjne oraz inne koszty związane z nabyciem i utrzymaniem łodzi nie kwalifikują się jako koszty uzyskania przychodu.

    REKLAMA

    Czy wydatki na sensor do pomiaru cukru można odliczyć od podatku dochodowego?

    Krajowa Informacja Skarbowa w swojej interpretacji wyjaśniła, że wydatki na zakup sensorów do pomiaru cukru mogą być odliczone w ramach ulgi rehabilitacyjnej w zeznaniu podatkowym.

    Czy prezenty okolicznościowe dla pracowników są opodatkowane PIT?

    Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) uznała, że prezenty okolicznościowe przekazywane pracownikom nie będą stanowić dla nich przychodu ze stosunku pracy i w związku z tym na pracodawcy, jako płatniku, nie będą ciążyły obowiązki związane z pobraniem zaliczki na podatek dochodowy od osób fizycznych.

    Czy zakup robota przemysłowego do usług serwisowych uprawnia do ulgi na robotyzację?

    Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji wyjaśniła, że robot przemysłowy wykorzystywany do usług serwisowych nie kwalifikuje się do ulgi na robotyzację przewidzianej w art. 38eb ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych (CIT).

    Czy odszkodowanie z tytułu śmierci bliskiej osoby jest zwolnione z podatku dochodowego?

    Krajowa Informacja Skarbowa w swojej interpretacji wyjaśniła, że świadczenie otrzymane na mocy ugody, wynikające z wypadku, w którym zginęła matka wnioskodawcy, korzysta ze zwolnienia podatkowego zgodnie z art. 21 ust. 1 pkt 4 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych (PIT).

    REKLAMA

    Czy umorzenie długu z kredytu hipotecznego podlega opodatkowaniu?

    W świetle interpretacji Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej pojawiły się istotne wytyczne dotyczące traktowania podatkowego umorzenia pozostałej kwoty kredytu hipotecznego. Zgodnie z tą interpretacją, nie każde umorzenie długu z tytułu kredytu hipotecznego będzie objęte zaniechaniem poboru podatku.

    Czy wniesienie darowizny na rzecz fundacji rodzinnej generuje dla spółki przychód podlegający opodatkowaniu?

    Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji wyjaśniła, że wniesienie darowizny na rzecz fundacji rodzinnej nie generuje dla spółki przychodu podlegającego opodatkowaniu na podstawie przepisów ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych (CIT).

    REKLAMA