Czy komornik jest zobowiązany do odprowadzenia VAT przy licytacyjnej sprzedaży nieruchomości?
REKLAMA
REKLAMA
Licytacyjna sprzedaż nieruchomości a VAT
Wnioskodawczyni jest komornikiem i prowadzi postępowanie egzekucyjne przeciwko dłużnikowi J.K. Egzekucja została wszczęta z nieruchomości, którą dłużnik nabył w 2008 r. w celu prowadzenia działalności gospodarczej, finansując zakup kredytem i ustanawiając hipotekę na niej. Dłużnik nie prowadzi działalności gospodarczej od maja 2017 r., a w okresie faktycznie prowadzonej przez niego działalności nie ponosił nakładów na ulepszanie zabudowań znajdujących się na zajętej nieruchomości w wysokości przekraczającej 30% wartości początkowej zabudowy. Nieruchomość zabudowana jest budynkiem biurowym i budynkiem magazynowo-garażowym wyłączonym z użytkowania. Zajęta nieruchomość zostanie wystawiona na sprzedaż w drodze licytacji komorniczej, podczas której może dojść do jej sprzedaży.
REKLAMA
W związku z tym do organu podatkowego zostało złożone pytanie, czy w przypadku sprzedaży przedmiotowej nieruchomości komornik będzie zobowiązany do wykonania obowiązku płatnika podatku VAT wskazanego w art. 18 ustawy o VAT.
Kobieta była zdania, że w przypadku sprzedaży przedmiotowej nieruchomości nie powinien być naliczony i odprowadzony podatek VAT. Argumentowała, że dłużnik nie jest czynnym podatnikiem VAT, nie prowadzi działalności gospodarczej od 2017 r., a zajęta nieruchomość nie jest od tego czasu wykorzystywana do celów prowadzenia działalności gospodarczej. Ponadto brak jest informacji, co do faktu czy od zakupu przedmiotowej nieruchomości dłużnik odliczał podatek VAT.
Komornik nie jest zobowiązany do odprowadzenia VAT
Dyrektor KIS uznał przedstawione stanowisko za nieprawidłowe i wyjaśnił, że dłużnik z tytułu sprzedaży będzie podatnikiem podatku VAT, a transakcja sprzedaży będzie korzystała ze zwolnienia z tego podatku.
REKLAMA
Organ podatkowy zwrócił uwagę, że w przypadku dostawy nieruchomości, kluczowe jest ustalenie, czy doszło do pierwszego zasiedlenia, co ma wpływ na opodatkowanie podatkiem VAT. Sprzedaż nieruchomości może korzystać ze zwolnienia na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 10 ustawy o VAT, jeśli spełnione są określone warunki, takie jak okres pomiędzy pierwszym zasiedleniem a sprzedażą oraz wydatki na ulepszenia nieruchomości. Natomiast opodatkowanie gruntu, na którym znajdują się budynki lub budowle, zależy od zwolnień wynikających z art. 29a ust. 8 ww. ustawy.
KIS zauważyła, że w przedmiotowej sprawie dłużnik nabył nieruchomość w 2008 r. w celu prowadzenia działalności gospodarczej. Ponadto, nie poniósł nakładów na ulepszenie zabudowań znajdujących się na zajętej nieruchomości w wysokości przekraczającej 30% wartości początkowej zabudowy. Z uwagi na to w odniesieniu do licytacyjnej sprzedaży nieruchomości doszło do pierwszego zasiedlenia, ponieważ nieruchomość od 2008 r. była użytkowana w działalności gospodarczej i od momentu pierwszego zasiedlenia do chwili sprzedaży upłynie okres dłuższy niż 2 lata. Na podstawie powyższego KIS stwierdziła, że sprzedaż licytacyjna nieruchomości będzie korzystała ze zwolnienia wynikającego z art. 43 ust. 1 pkt 10 ustawy o VAT, a grunt, na którym posadowione są ww. obiekty, będzie korzystał ze zwolnienia na podstawie art. 29a ust. 8 tej ustawy.
"W konsekwencji, mając na uwadze powołane powyżej przepisy prawa oraz przedstawiony opis sprawy należy stwierdzić, że z tytułu dostawy licytacyjnej sprzedaży nieruchomości zabudowanej budynkami i budowlami, objętej księgą wieczystą nr KW (…), Dłużnik – Pan J. K. będzie działał w charakterze podatnika w rozumieniu art. 15 ust. 1 ustawy, prowadzącego działalność gospodarczą, o której mowa w art. 15 ust. 2 ustawy. Jednakże wskazana wyżej dostawa budynków i budowli będzie korzystała ze zwolnienia od podatku VAT na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 10 ustawy. Zatem, odpowiadając na Pani pytanie, stwierdzić należy, że w przypadku sprzedaży przedmiotowej nieruchomości nie będzie Pani jako komornik zobowiązana do wykonania obowiązku płatnika podatku od towarów i usług wskazanego w art. 18 ustawy" - podsumował organ.
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.