REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Czy gmina może odliczyć vat od projektu budowy pływalni?

pływanie, basen, sport, aktywność fizyczna/ fot. Fotolia
pływanie, basen, sport, aktywność fizyczna/ fot. Fotolia
pływanie, basen, sport, aktywność fizyczna/ fot. Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Krajowa Informacja Skarbowa w swojej interpretacji wyjaśniła, że wniesienie budynku pływalni aportem do spółki komunalnej po zakończeniu projektu budowlanego nie jest zwolnione od podatku VAT.

Projekt budowy krytej pływalni

Wnioskodawca - gmina, będąc zarejestrowanym podatnikiem VAT i jednostką samorządu terytorialnego, realizuje projekt budowy krytej pływalni. Projekt obejmuje dwukondygnacyjny budynek z basenem rekreacyjnym i pływackim oraz przestrzenią techniczną. Po zakończeniu projektu, planowane jest wniesienie budynku aportem do spółki komunalnej, zarządzającej gminnymi obiektami sportowymi. Projekt jest dofinansowany z różnych źródeł i ma zakończyć się do 31 grudnia 2024 r.

REKLAMA

REKLAMA

Wnioskodawca chciał dowiedzieć się, czy gmina ma prawo do odliczenia całego podatku naliczonego od wydatków na realizację projektu w związku z planowanym wniesieniem budynku pływalni aportem do spółki? Gmina twierdziła, że ma prawo do odliczenia całego podatku naliczonego od wydatków na realizację Projektu.

Wnioskodawca powołał się na art. 86 ust. 1 ustawy o VAT, twierdząc, że wniesienie budynku pływalni aportem do spółki stanowi działalność gospodarczą objętą podatkiem VAT. Wnioskodawca argumentował, że spełnione są przesłanki do odliczenia VAT, a gmina nie zamierza używać obiektu ani udostępniać go przed aportem. Dodatkowo, gmina jako jednostka samorządu terytorialnego może być uznana za podatnika VAT w związku z umową o aport. Wnioskodawca odniósł się również do przepisów zwolnień z VAT, twierdząc, że dostawa budynku będzie opodatkowana VAT, gdyż nie spełnia warunków zwolnienia z art. 43 ust. 1 pkt 10a ustawy o VAT.

Wniesienie budynku pływalni aportem do spółki komunalnej stanowi pierwsze zasiedlenie

Dyrektor KIS nie zgodził się ze stanowiskiem wnioskodawcy. Uznał, że wniesienie budynku pływalni aportem do spółki komunalnej stanowi pierwsze zasiedlenie, co oznacza, że nie spełnione są warunki zwolnienia od podatku VAT na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 10 ustawy VAT. Podkreślił, że budowa budynku jest związana z czynnościami opodatkowanymi VAT, a wniesienie budynku jako aport stanowi odpłatną dostawę towarów, co wymaga opodatkowania transakcji VAT.

REKLAMA

"W konsekwencji, skoro nie można zastosować żadnego z przewidzianych zwolnień od podatku VAT do czynności wniesienia aportem budynku pływalni do Spółki, czynność ta podlega opodatkowaniu przy zastosowaniu właściwej stawki podatku VAT jako odpłatna dostawa towarów.

Tym samym, zgodnie z art. 86 ust. 1 ustawy, przysługuje Państwu prawo do obniżenia w całości kwoty podatku VAT należnego o kwoty podatku VAT naliczonego z faktur dokumentujących wydatki poniesione w związku z realizacją projektu pn. „(…)”. Prawo do odliczenia przysługuje pod warunkiem niezaistnienia przesłanek negatywnych wynikających z art. 88 ustawy o VAT." - wskazał organ. 

Podsumowanie

Interpretacja Dyrektora KIS wskazuje, że wniesienie budynku pływalni aportem do spółki komunalnej po zakończeniu projektu nie jest zwolnione od podatku VAT. Organ podatkowy uznał, że transakcja ta podlega opodatkowaniu VAT, nie akceptując argumentacji gminy o możliwości odliczenia całego podatku naliczonego od wydatków na realizację projektu.

Źródło: Prawo do odliczenia podatku naliczonego w związku z realizacją inwestycji polegającej na wybudowaniu budynku pływalni, która będzie przedmiotem aportu... - Interpretacja - 0114-KDIP4-1.4012.537.2023.2.MK

REKLAMA

Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
    QR Code

    © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

    Podatki
    Zapisz się na newsletter
    Zobacz przykładowy newsletter
    Zapisz się
    Wpisz poprawny e-mail
    Czy wydatki na budowę ogrodu mającego służyć jako biuro można zaliczyć do kosztów podatkowych?

    Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) uznała, że wydatki związane z budową ogrodu, mającego służyć jako biuro w ramach jednoosobowej działalności gospodarczej, nie mogą być bezpośrednio zaliczone do kosztów uzyskania przychodów.

    Czy sprzedaż licencji do używania aplikacji komputerowych może być rozliczana miesięcznie?

    Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji wyjaśniła, że sprzedaż licencji do używania aplikacji komputerowych w różnych wariantach subskrypcji nie może być rozliczana w miesięcznych okresach rozliczeniowych, jeśli strony nie ustaliły takiego sposobu rozliczania w umowie lub na wystawionej fakturze.

    Czy wynagrodzenie za czas pozostawania bez pracy podlega opodatkowaniu?

    Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) uznała, że wynagrodzenie za czas pozostawania bez pracy, wypłacone pracownikowi przywróconemu do pracy przez sąd, stanowi przychód ze stosunku pracy i podlega opodatkowaniu oraz oskładkowaniu.

    Czy zakup łodzi motorowej może być kosztem uzyskania przychodu?

    Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji wyjaśniła, że wydatki związane z eksploatacją łodzi mogą być uznane za koszty uzyskania przychodu, pod warunkiem, że będą one służyć celom pracowniczym, natomiast odpisy amortyzacyjne oraz inne koszty związane z nabyciem i utrzymaniem łodzi nie kwalifikują się jako koszty uzyskania przychodu.

    REKLAMA

    Czy wydatki na sensor do pomiaru cukru można odliczyć od podatku dochodowego?

    Krajowa Informacja Skarbowa w swojej interpretacji wyjaśniła, że wydatki na zakup sensorów do pomiaru cukru mogą być odliczone w ramach ulgi rehabilitacyjnej w zeznaniu podatkowym.

    Czy prezenty okolicznościowe dla pracowników są opodatkowane PIT?

    Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) uznała, że prezenty okolicznościowe przekazywane pracownikom nie będą stanowić dla nich przychodu ze stosunku pracy i w związku z tym na pracodawcy, jako płatniku, nie będą ciążyły obowiązki związane z pobraniem zaliczki na podatek dochodowy od osób fizycznych.

    Czy zakup robota przemysłowego do usług serwisowych uprawnia do ulgi na robotyzację?

    Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji wyjaśniła, że robot przemysłowy wykorzystywany do usług serwisowych nie kwalifikuje się do ulgi na robotyzację przewidzianej w art. 38eb ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych (CIT).

    Czy odszkodowanie z tytułu śmierci bliskiej osoby jest zwolnione z podatku dochodowego?

    Krajowa Informacja Skarbowa w swojej interpretacji wyjaśniła, że świadczenie otrzymane na mocy ugody, wynikające z wypadku, w którym zginęła matka wnioskodawcy, korzysta ze zwolnienia podatkowego zgodnie z art. 21 ust. 1 pkt 4 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych (PIT).

    REKLAMA

    Czy umorzenie długu z kredytu hipotecznego podlega opodatkowaniu?

    W świetle interpretacji Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej pojawiły się istotne wytyczne dotyczące traktowania podatkowego umorzenia pozostałej kwoty kredytu hipotecznego. Zgodnie z tą interpretacją, nie każde umorzenie długu z tytułu kredytu hipotecznego będzie objęte zaniechaniem poboru podatku.

    Czy wniesienie darowizny na rzecz fundacji rodzinnej generuje dla spółki przychód podlegający opodatkowaniu?

    Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji wyjaśniła, że wniesienie darowizny na rzecz fundacji rodzinnej nie generuje dla spółki przychodu podlegającego opodatkowaniu na podstawie przepisów ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych (CIT).

    REKLAMA