Czy zakup domu jednorodzinnego nieoddanego do użytkowania korzysta ze zwolnienia od PCC?
REKLAMA
REKLAMA
Zakup domu jednorodzinnego w trakcie budowy a PCC
Wnioskodawca planuje zakup nieruchomości gruntowej wraz z budynkiem znajdującym się w stanie surowym otwartym lub zamkniętym. Budynek ten jest jednorodzinnym budynkiem mieszkalnym, który jest w trakcie budowy i nie został jeszcze oddany do użytku. Nieruchomość ta po zakupie będzie przeznaczona na cele mieszkaniowe, gdzie mężczyzna zamierza przeprowadzić prace wykończeniowe i zamieszkać w niej. Podatnik oświadczył, że w dniu sprzedaży ani przed tym dniem nie będzie mu przysługiwało mu żadne z praw własności budynku mieszkalnego jednorodzinnego, spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu dotyczącego lokalu mieszkalnego albo domu jednorodzinnego.
REKLAMA
REKLAMA
Z uwagi na powyższe zainteresowany zwrócił się do organu podatkowego z pytaniem, czy zakup opisanej nieruchomości gruntowej wraz z budynkiem mieszkalnym jednorodzinnym w trakcie budowy i nieoddanym do użytku korzysta ze zwolnienia od podatku PCC i w związku z tym można zastosować preferencyjną stawkę podatku wynoszącą 0%.
Podatnik argumentował, że zakup nieruchomości gruntowej z jednorodzinnym budynkiem mieszkalnym w trakcie budowy, który nie jest oddany do użytkowania, będzie zwolniony od opodatkowania PCC, ponieważ nieruchomość ta będzie służyła do zaspokajania jego potrzeb mieszkaniowych.
Brak możliwości skorzystania ze zwolnienia od PCC
Dyrektor KIS uznał przedstawione stanowisko za nieprawidłowe i wyjaśnił, że zakup domu jednorodzinnego w trakcie budowy, nieoddanego jeszcze do użytkowania nie korzysta ze zwolnienia podatkowego na podstawie art. 9 ust. 17 ustawy o PCC.
REKLAMA
W swojej interpretacji organ podatkowy odwołał się do konkretnych przepisów prawa, a w szczególności do art. 9 pkt 17 ustawy o PCC, który zwalnia od podatku sprzedaż praw własności lokalu mieszkalnego stanowiącego odrębną nieruchomość, prawo własności budynku mieszkalnego jednorodzinnego, spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu dotyczącego lokalu mieszkalnego albo domu jednorodzinnego, pod warunkiem, że kupującemu w dniu sprzedaży i przed tym dniem nie przysługiwały żadne z tych praw ani udział w tych prawach. Na podstawie powyższego organ zauważył, że zwolnienie to odnosi się do sprzedaży budynków mieszkalnych jednorodzinnych, które są w stanie umożliwiającym ich normalne użytkowanie i służą zaspokajaniu potrzeb mieszkaniowych. Zaznaczył, że zakup budynku, który nie został oddany do użytku lub nie posiada pozwolenia na użytkowanie, nie kwalifikuje się do tego zwolnienia.
KIS zauważyła, że w przedmiotowej sprawie podatnik wskazał, że budynek w stanie surowym otwartym lub zamkniętym jest w trakcie budowy, co jest jednoznaczne, z tym że na moment transakcji nie będzie mógł być formalnie oddany do użytkowania. Niezależnie od tego, czy budynek będzie w stanie surowym otwartym, czy zamkniętym jego budowa nie będzie zakończona, więc budynek nie będzie w momencie zakupu mógł służyć do zaspokajania potrzeb mieszkaniowych. Na podstawie powyższego organ jednoznacznie stwierdził, że zakup budynku, co do którego nie uzyskano pozwolenia na użytkowanie lub nie złożono zawiadomienia o zakończeniu budowy, nie podlega zwolnieniu, o którym mowa w art. 9 ust. 17 ustawy o PCC.
"Skoro zatem przedmiotem umowy sprzedaży będzie budynek w budowie, nieoddany jeszcze do użytkowania, to nie będzie Pan mógł skorzystać ze zwolnienia, o którym mowa art. 9 pkt 17 ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych. Jeżeli bowiem w momencie zawarcia umowy sprzedaży budynku, nie zostanie wydane pozwolenie na jego użytkowanie lub nie zostanie złożone zawiadomienie o zakończeniu budowy, to w świetle prawa niemożliwe będzie jego użytkowanie w celu zaspokajania potrzeb mieszkaniowych" - podsumował organ.
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.