REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Czy likwidacja spółki z o.o. generuje przychód podatkowy dla udziałowców?

PIT
PIT
ShutterStock

REKLAMA

REKLAMA

Krajowa Informacja Skarbowa w swojej interpretacji wyjaśniła, że likwidacja spółki z o.o. bez spłaty zobowiązań nie generuje przychodu podatkowego dla jej udziałowców.

Likwidacja spółki zgodnie z Kodeksem spółek handlowych

Wnioskodawca - pewna spółka z ograniczoną odpowiedzialnością w Polsce, mająca dwóch udziałowców, postanowiła przeprowadzić likwidację zgodnie z Kodeksem spółek handlowych. Spółka ta posiadała nieuregulowane zobowiązanie pieniężne wobec udziałowca, wynikające z umowy pożyczki z terminem spłaty w 2025 roku. Należy podkreślić, że spółka nie dysponowała środkami na spłatę tego zobowiązania, a udziałowiec nie wyraził zgody na umorzenie długu.

REKLAMA

Wnioskodawca chciał dowiedzieć się, czy nieuregulowane zobowiązanie po likwidacji spółki będzie stanowić przychód podatkowy dla spółki oraz czy to samo zobowiązanie będzie stanowić przychód podatkowy dla któregoś z udziałowców.

Spółka twierdziła, że wartość niespłaconego zobowiązania nie będzie stanowić przychodu podatkowego dla udziałowców

Likwidacja nie skutkuje przysporzeniem majątkowym dla udziałowców

Organ podatkowy potwierdził stanowisko wnioskodawcy, argumentując swoją decyzję na podstawie przepisów prawa podatkowego. Główne punkty uzasadnienia to:

  1. Zastosowanie art. 9 ust. 1 i 2 ustawy o PIT, który mówi o opodatkowaniu wszelkiego rodzaju dochodów, z pewnymi wyjątkami. Dochód jest definiowany jako nadwyżka przychodów nad kosztami uzyskania w roku podatkowym.

  2. Przychody to otrzymane środki finansowe i wartości pieniężne, jak również inne nieodpłatne świadczenia, zgodnie z art. 11 ust. 1 ustawy PIT.

  3. Artykuł 17 ust. 1 pkt 4 lit. c) ustawy PIT wskazuje, że za przychody z kapitałów pieniężnych uważa się dywidendy i inne przychody z udziału w zyskach osób prawnych, co obejmuje również podział majątku likwidowanej osoby prawnej.

|godnie z interpretacją organu podatkowego, dla powstania przychodu podatkowego kluczowe jest realne przysporzenie majątkowe po stronie podatnika, czego nie ma w przypadku likwidacji spółki bez spłaty zobowiązań. Spółka nie dysponuje środkami na spłatę zobowiązania, a likwidacja nie skutkuje przysporzeniem majątkowym dla udziałowców.

Podsumowanie

REKLAMA

Interpretacja organu podatkowego potwierdza, że w kontekście likwidacji spółki z o.o. bez spłaty zobowiązań, udziałowcy nie uzyskują przychodu podatkowego. To rozstrzygnięcie ma istotne znaczenie dla zrozumienia zasad opodatkowania w kontekście likwidacji spółek, podkreślając, że brak realnego przysporzenia.

"Zatem w związku z wykreśleniem Spółki z rejestru przedsiębiorców po zakończeniu likwidacji Udziałowiec – osoba fizyczna nie otrzyma majątku zlikwidowanej Spółki, tym samym, nie można mówić o przychodzie z zysków kapitałowych/udziału w zyskach osób prawnych na podstawie art. 24 ust. 5 pkt 3 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Wykreślenie Spółki z rejestru przedsiębiorców powoduje, że spółka z ograniczoną odpowiedzialnością straci swój byt prawny. Podstawę do rozpoznania przychodu podatkowego zawsze powinno stanowić wystąpienie realnego przysporzenia majątkowego po stronie podatnika. Takie przysporzenie natomiast po stronie Udziałowca nie wystąpi.

Podsumowując, wartość niespłaconego i nieprzedawnionego zobowiązania, który pozostanie w Spółce na dzień zakończenia jej likwidacji i wykreślenia z rejestru przedsiębiorców KRS, nie będzie stanowić dla Udziałowców (osób fizycznych) przychodu podatkowego, podlegającego opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych." - wskazał Dyrektor KIS.

Źródło: W zakresie nieuznania za przychód wartości niespłaconego zobowiązania pozostajacego w Spółce z. o.o. na dzień jej likwidacji. - Interpretacja - 0114-KDIP3-1.4011.853.2023.2.EC

REKLAMA

Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
    QR Code

    © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

    Podatki
    Zapisz się na newsletter
    Zobacz przykładowy newsletter
    Zapisz się
    Wpisz poprawny e-mail
    Czy wydatki na budowę ogrodu mającego służyć jako biuro można zaliczyć do kosztów podatkowych?

    Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) uznała, że wydatki związane z budową ogrodu, mającego służyć jako biuro w ramach jednoosobowej działalności gospodarczej, nie mogą być bezpośrednio zaliczone do kosztów uzyskania przychodów.

    Czy sprzedaż licencji do używania aplikacji komputerowych może być rozliczana miesięcznie?

    Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji wyjaśniła, że sprzedaż licencji do używania aplikacji komputerowych w różnych wariantach subskrypcji nie może być rozliczana w miesięcznych okresach rozliczeniowych, jeśli strony nie ustaliły takiego sposobu rozliczania w umowie lub na wystawionej fakturze.

    Czy wynagrodzenie za czas pozostawania bez pracy podlega opodatkowaniu?

    Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) uznała, że wynagrodzenie za czas pozostawania bez pracy, wypłacone pracownikowi przywróconemu do pracy przez sąd, stanowi przychód ze stosunku pracy i podlega opodatkowaniu oraz oskładkowaniu.

    Czy zakup łodzi motorowej może być kosztem uzyskania przychodu?

    Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji wyjaśniła, że wydatki związane z eksploatacją łodzi mogą być uznane za koszty uzyskania przychodu, pod warunkiem, że będą one służyć celom pracowniczym, natomiast odpisy amortyzacyjne oraz inne koszty związane z nabyciem i utrzymaniem łodzi nie kwalifikują się jako koszty uzyskania przychodu.

    REKLAMA

    Czy wydatki na sensor do pomiaru cukru można odliczyć od podatku dochodowego?

    Krajowa Informacja Skarbowa w swojej interpretacji wyjaśniła, że wydatki na zakup sensorów do pomiaru cukru mogą być odliczone w ramach ulgi rehabilitacyjnej w zeznaniu podatkowym.

    Czy prezenty okolicznościowe dla pracowników są opodatkowane PIT?

    Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) uznała, że prezenty okolicznościowe przekazywane pracownikom nie będą stanowić dla nich przychodu ze stosunku pracy i w związku z tym na pracodawcy, jako płatniku, nie będą ciążyły obowiązki związane z pobraniem zaliczki na podatek dochodowy od osób fizycznych.

    Czy zakup robota przemysłowego do usług serwisowych uprawnia do ulgi na robotyzację?

    Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji wyjaśniła, że robot przemysłowy wykorzystywany do usług serwisowych nie kwalifikuje się do ulgi na robotyzację przewidzianej w art. 38eb ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych (CIT).

    Czy odszkodowanie z tytułu śmierci bliskiej osoby jest zwolnione z podatku dochodowego?

    Krajowa Informacja Skarbowa w swojej interpretacji wyjaśniła, że świadczenie otrzymane na mocy ugody, wynikające z wypadku, w którym zginęła matka wnioskodawcy, korzysta ze zwolnienia podatkowego zgodnie z art. 21 ust. 1 pkt 4 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych (PIT).

    REKLAMA

    Czy umorzenie długu z kredytu hipotecznego podlega opodatkowaniu?

    W świetle interpretacji Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej pojawiły się istotne wytyczne dotyczące traktowania podatkowego umorzenia pozostałej kwoty kredytu hipotecznego. Zgodnie z tą interpretacją, nie każde umorzenie długu z tytułu kredytu hipotecznego będzie objęte zaniechaniem poboru podatku.

    Czy wniesienie darowizny na rzecz fundacji rodzinnej generuje dla spółki przychód podlegający opodatkowaniu?

    Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji wyjaśniła, że wniesienie darowizny na rzecz fundacji rodzinnej nie generuje dla spółki przychodu podlegającego opodatkowaniu na podstawie przepisów ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych (CIT).

    REKLAMA