REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Czy usługi dostępu do chmury internetowej podlegają podatkowi dochodowemu od osób prawnych w Polsce?

nowe technologie nowa technologia kompetencje umiejętności zdolności cyfrowe cyfrowa cyfrowo
nowe technologie nowa technologia kompetencje umiejętności zdolności cyfrowe cyfrowa cyfrowo
shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Krajowa Informacja Skarbowa w swojej interpretacji wyjaśniła, że opłaty za usługi dostępu do chmury internetowej podlegają opodatkowaniu jako podatek dochodowy od osób prawnych (CIT) w Polsce, a zobowiązaniem płatnika jest pobranie tego podatku u źródła, pod warunkiem udokumentowania siedziby dostawcy usług za pomocą certyfikatu rezydencji podatkowej.

Usługa dostępu do chmury internetowej od irlandzkiego dostawcy

Wnioskodawca - pewna spółka akcyjna, działający w branży oprogramowania i technologii informatycznej, planuje nabyć usługę dostępu do chmury internetowej od irlandzkiego dostawcy. Ta usługa obejmuje przechowywanie i gromadzenie danych na serwerach dostawcy, który nie ma dostępu do modyfikacji danych Spółki.

REKLAMA

W związku z tym, spółka zapytała, czy płatności za tę usługę podlegają podatkowi dochodowemu od osób prawnych i czy wymagane jest uzyskanie certyfikatu rezydencji podatkowej dostawcy.

REKLAMA

Spółka argumentowała, że usługa dostępu do chmury internetowej ma specyficzny charakter i nie pasuje do żadnego z kryteriów wymienionych w przepisach dotyczących opodatkowania podatkiem dochodowym od osób prawnych. Usługa polega na udostępnieniu wirtualnej przestrzeni na serwerze zewnętrznego dostawcy, a nie na przetwarzaniu danych ani na korzystaniu z urządzeń przemysłowych.

Wnioskodawca również twierdził, że nie ma umowy licencyjnej na oprogramowanie ani inny utwór, więc nie ma podstawy do uznania tych płatności za przychody z praw autorskich. Podkreślił, że serwery usługodawcy nie są używane w procesach produkcyjnych ani nie są powiązane z urządzeniami przemysłowymi, co wyklucza kwalifikację tych płatności jako korzystanie z urządzenia przemysłowego.

CIT u źródła

Dyrektor KIS uznał, że opłaty za te usługi podlegają opodatkowaniu w Polsce jako podatek dochodowy od osób prawnych (CIT) u źródła. Organ uzasadnił to stanowisko, odnosząc się do odpowiednich przepisów prawa podatkowego oraz umowy międzynarodowej między Rządem Rzeczypospolitej Polskiej a Rządem Irlandii w sprawie unikania podwójnego opodatkowania i zapobiegania uchylaniu się od opodatkowania.

REKLAMA

Według organu podatkowego, opłaty za usługę dostępu do chmury internetowej stanowią przychody przedsiębiorstwa i podlegają opodatkowaniu w Polsce zgodnie z art. 21 ust. 1 pkt 1 ustawy o CIT. Zgodnie z tą regulacją, podatek dochodowy od osób prawnych (CIT) wynosi 20% od przychodów z tytułu należności za użytkowanie lub prawo do użytkowania urządzenia przemysłowego, w tym także urządzeń handlowych, naukowych i innych.

Organ podatkowy uznał, że serwery komputerowe wykorzystywane do świadczenia usług dostępu do chmury internetowej można zakwalifikować jako urządzenia przemysłowe, handlowe lub naukowe w rozumieniu przepisów podatkowych. Wskazał również na potrzebę udokumentowania siedziby podatnika (dostawcy usług) dla celów podatkowych za pomocą certyfikatu rezydencji podatkowej.

W związku z tym organ doszedł do wniosku, że opłaty za usługi dostępu do chmury internetowej powinny być opodatkowane w Polsce jako podatek dochodowy od osób prawnych (CIT) u źródła, przy czym obowiązkiem pobrania tego podatku u źródła będzie obciążony płatnik, który dokonuje wypłaty tych należności. Jednakże, jeśli dostawca usług posiada certyfikat rezydencji podatkowej, to nie będzie obowiązany do pobierania podatku u źródła.

Podsumowanie

Stanowisko organu podatkowego jest uzasadnione przepisami prawa podatkowego i umową międzynarodową. Analiza definicji urządzeń przemysłowych, handlowych lub naukowych wskazuje na możliwość zakwalifikowania serwerów komputerowych jako takich urządzeń. Wymóg posiadania certyfikatu rezydencji podatkowej dostawcy jest zgodny z obowiązującymi przepisami.

Źródło: 1. Czy płatności z tytułu zakupu usługi dostępu do chmury internetowej są objęte zakresem stosowania art. 21 ust. 1 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o ... - Interpretacja - 0111-KDIB1-2.4010.488.2023.1.MC

REKLAMA

Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
    QR Code

    © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

    Podatki
    Zapisz się na newsletter
    Zobacz przykładowy newsletter
    Zapisz się
    Wpisz poprawny e-mail
    Czy odszkodowanie z tytułu śmierci bliskiej osoby jest zwolnione z podatku dochodowego?

    Krajowa Informacja Skarbowa w swojej interpretacji wyjaśniła, że świadczenie otrzymane na mocy ugody, wynikające z wypadku, w którym zginęła matka wnioskodawcy, korzysta ze zwolnienia podatkowego zgodnie z art. 21 ust. 1 pkt 4 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych (PIT).

    Czy umorzenie długu z kredytu hipotecznego podlega opodatkowaniu?

    W świetle interpretacji Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej pojawiły się istotne wytyczne dotyczące traktowania podatkowego umorzenia pozostałej kwoty kredytu hipotecznego. Zgodnie z tą interpretacją, nie każde umorzenie długu z tytułu kredytu hipotecznego będzie objęte zaniechaniem poboru podatku.

    Czy wydatki na zdrowie i kondycję fizyczną można uznać jako koszty podatkowe dla zawodowego sportowca?

    Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) uznała, że poniesione wydatki zawodowego sportowca na usługi wspierające zdrowie i trening można uznać jako koszty uzyskania przychodów, podkreślając ich znaczenie dla osiągnięcia sukcesu sportowego.

    Czy usługi uczelni świadczone na rzecz słuchaczy uniwersytetu trzeciego wieku w zamian za opłaty wpisowe i czesne są zwolnione od podatku VAT?

    Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) potwierdziła, że usługi uczelni publicznej, które spełniają definicję „usług kształcenia” świadczone na rzecz słuchaczy uniwersytetu trzeciego wieku w zamian za pobierane opłaty wpisowe i czesne zwolnione są od podatku VAT na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 26 lit. b ustawy o podatku od towarów i usług.

    REKLAMA

    Czy rekompensata za niewykonane umowy stanowi koszt uzyskania przychodu?

    Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji wyjaśniła, że wydatki poniesione przez podatnika z tytułu zapłaty rekompensaty za niewykonane umowy stanowią koszt uzyskania przychodu w rozumieniu art. 15 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych (CIT).

    Czy premia gwarantowana dla producentów energii elektrycznej w wysokosprawnej kogeneracji podlega zwolnieniu z CIT?

    Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) wyjaśniła, że premia gwarantowana otrzymywana przez producentów energii elektrycznej w wysokosprawnej kogeneracji nie kwalifikuje się do zwolnienia przedmiotowego od podatku dochodowego od osób prawnych (CIT).

    Czy zajęcia ruchowo-taneczne dla dzieci mogą być zwolnione z VAT?

    Krajowa Informacja Skarbowa w swojej interpretacji wyjaśniła, że opłata za udział w zajęciach ruchowo-tanecznych dla dzieci, organizowanych przez instytucję kultury, może być zwolniona z podatku VAT na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 33.a ustawy o podatku od towarów i usług.

    Czy osiągane przez fundację rodzinną przychody z tytułu odsetek od lokat terminowych są zwolnione z CIT?

    Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej (KIS) wydał interpretację, w której potwierdził, że osiągane przez fundację rodzinną przychody z tytułu odsetek od lokat terminowych są zwolnione z podatku dochodowego od osób prawnych (CIT) na podstawie art. 6 ust. 1 pkt 25 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych.

    REKLAMA

    Czy nieodpłatne przekazanie punktów w serwisie internetowym podlega opodatkowaniu VAT?

    Krajowa Informacja Skarbowa w swojej interpretacji wyjaśniła, że nieodpłatne przekazanie pakietu punktów dla nowo zarejestrowanych użytkowników serwisu internetowego nie podlega opodatkowaniu podatkiem VAT.

    Czy senior może skorzystać z ulgi podatkowej przed otrzymaniem emerytury?

    Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji wyjaśniła, że senior prowadzący działalność gospodarczą i nie pobierający emerytury ma prawo do skorzystania z ulgi dla seniora do momentu faktycznego otrzymania świadczenia emerytalnego.

    REKLAMA