Czy miasto może odliczyć VAT od inwestycji w stację ładowania pojazdów elektrycznych?
REKLAMA
REKLAMA
Odliczenie VAT od inwestycji w stację ładowania pojazdów elektrycznych
Miasto, będące zarejestrowanym podatnikiem VAT, planuje zrealizować inwestycję w postaci budowy ogólnodostępnej stacji ładowania pojazdów elektrycznych na swojej nieruchomości. Po zakończeniu inwestycji, miasto będzie właścicielem stacji, która będzie zarządzana przez Miejski Ośrodek Sportu i Rekreacji. Za korzystanie z tej stacji będą pobierane od użytkowników opłaty.
REKLAMA
Miasto chciało się dowiedzieć, czy w świetle art. 86 ust. 1 ustawy o VAT, będzie miało prawo do pełnego odliczenia podatku naliczonego z tytułu nakładów poniesionych na stację ładowania pojazdów elektrycznych. Miasto argumentowało, że ma prawo do pełnego odliczenia podatku naliczonego, ponieważ wydatki związane z budową stacji będą wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych VAT. Podkreślało, że prawo do odliczenia jest fundamentalne dla podatnika VAT i nie powinno być ograniczane, jeśli spełnione są określone przesłanki. Wskazało również na liczne interpretacje indywidualne potwierdzające takie stanowisko.
Stanowisko organu podatkowego
Krajowa Informacja Skarbowa potwierdziła prawo miasta do odliczenia VAT z tytułu wydatków poniesionych na budowę stacji ładowania pojazdów elektrycznych.
REKLAMA
Zgodnie z art. 86 ust. 1 ustawy o VAT, w zakresie w jakim towary i usługi są wykorzystywane do wykonania czynności opodatkowanych, podatnikowi, o którym mowa w art. 15 tej ustawy, przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego, z zastrzeżeniem art. 114, art. 119 ust. 4, art. 120 ust. 17 i 19 oraz art. 124 ustawy. Z powyższej regulacji wynika, że prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego przysługuje w przypadku spełnienia określonych warunków, tj. odliczenia tego dokonuje podatnik podatku od towarów i usług, a towary i usługi, w związku z nabyciem których podatek został naliczony, są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych, a więc w szczególności takich, w wyniku których rozliczany jest VAT należny.
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.
REKLAMA