Czy wydatki na zakup aparatów słuchowych można zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów w prowadzonej działalności gospodarczej?
REKLAMA
REKLAMA
Zakup aparatów słuchowych a koszty uzyskania przychodów
Wnioskodawca prowadzi działalność gospodarczą od 1988 r., będąc właścicielem firmy produkującej złącza elektryczne dla przemysłu motoryzacyjnego i rolnictwa. W lutym 2023 r. specjalista otolaryngolog rozpoznał u przedsiębiorcy upośledzenie słuchu czuciowo-nerwowe obustronne, zalecając aparatowanie słuchowe. Praca przez około czterdzieści lat w środowisku maszyn (wtryskarki, automaty, wiertarki) oraz wiek wpłynęły negatywnie na jakość słuchu wnioskodawcy, uniemożliwiając mu zrozumienie słów i kontekstu rozmowy. Mężczyzna powrócił do sprawnego wykonywania obowiązków zawodowych i codziennego funkcjonowania dzięki zakupowi dwóch aparatów słuchowych. Podatnik dysponuje fakturami VAT za zakup aparatów słuchowych, jednakże nie uwzględnił przedmiotowych wydatków jako kosztów uzyskania przychodów.
REKLAMA
W związku z tym zainteresowany zwrócił się do organu podatkowego z pytaniem, czy koszty zakupu aparatów słuchowych mogą stanowić koszty uzyskania przychodów w prowadzonej działalności gospodarczej.
Przedsiębiorca był zdania, że wydatki poniesione na zakup aparatów słuchowych stanowią koszty uzyskania przychodów w prowadzonej działalności gospodarczej. Argumentował, że przedmiotowe wydatki pozostają w związku przyczynowym z prowadzoną działalnością gospodarczą. Zakup aparatów słuchowych pomógł mu w prawidłowym wykonywaniu obowiązków zawodowych oraz w komunikowaniu się z innymi osobami podczas wykonywania obowiązków służbowych.
Wydatków nie można zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów
Dyrektor KIS uznał, że stanowisko wnioskodawcy, który twierdził, że koszty zakupu aparatów słuchowych mogą stanowić koszty uzyskania przychodów w prowadzonej działalności gospodarczej, jest nieprawidłowe.
W swojej interpretacji organ podatkowy zaznaczył, że do kosztów uzyskania przychodów pozarolniczej działalności gospodarczej nie można zaliczyć wydatków osobistych, tj. m.in. takich, których poniesienie spowodowane jest wyłącznie stanem zdrowia podatnika prowadzącego działalność gospodarczą. Podstawowym celem poniesienia takich wydatków jest poprawa stanu zdrowia, bądź jakości życia podatnika, a nie osiągnięcie przychodu.
KIS wskazała w szczególności:
"Nie sposób również twierdzić, że aparat słuchowy jest niezbędny wyłącznie dla potrzeb prowadzonej przez Pana działalności gospodarczej, bowiem doświadczenie życiowe wskazuje, że urządzenia te nie są wykorzystywane wyłącznie w pracy zawodowej, a i w życiu osobistym. Pomimo zatem wskazania, że dzięki poniesionym wydatkom może prawidłowo wykonywać obowiązki służbowe, kontaktować się z pracownikami, klientami obecnymi, a także pozyskiwać przyszłych kontrahentów, powyższy zakup jest uwarunkowany Pana stanem zdrowia, a więc jest wydatkiem o charakterze osobistym, niezależnym od prowadzenia działalności gospodarczej i jako taki nie może stanowić kosztu uzyskania przychodu prowadzonej przez Pana pozarolniczej działalności gospodarczej".
Podsumowując organ stwierdził, że przedsiębiorca nie może zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów wydatków na zakup aparatów słuchowych.
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.