Czy organizator konwentów powinien płacić VAT od wpłat sponsorskich?
REKLAMA
REKLAMA
Wpłaty sponsorskie a VAT
Wnioskodawca jest osobą fizyczną, która organizuje konwenty dla miłośników różnych zjawisk kulturowych, takie jak filmy, książki czy sztuka. Uczestnicy konwentów mogą zakupić wejściówki, przy czym mają możliwość dokonania dodatkowej, dobrowolnej wpłaty, która nazywana jest "wpłatą sponsorską." Za dokonaną wpłatę klienci otrzymują pewne "formy podziękowania," takie jak możliwość wyboru tury śniadaniowej, upominki, specjalne oznaczenie jako sponsor na stronie internetowej oraz różnego rodzaju wyróżnienia. Wpłata sponsorska jest całkowicie dobrowolna i nie jest warunkiem uczestnictwa w konwencie.
REKLAMA
Wnioskodawca skierował pytanie do KIS czy jest zobowiązany do odprowadzania podatku VAT od części sponsorskich wpłat uczestników konwentu. Mężczyzna jest zdania, że nie jest zobowiązany do zapłaty podatku.
KIS: wpłaty sponsorskie na konwentach podlegają VAT
REKLAMA
Według oceny KIS, zaprezentowane stanowisko przez podatnika było nieprawidłowe. Organ podatkowy uznał, że organizator konwentu był zobowiązany opodatkować część sponsorskich wpłat, które przekraczają koszt wejściówki. Organ zaznaczył, że, aby określić, czy dana czynność podlega opodatkowaniu VAT, konieczne jest istnienie odpłatności. Odpłatność oznacza wykonanie czynności za wynagrodzeniem. W przypadku dodatkowych wpłat ponad koszt wejściówki, uczestnicy konwentu otrzymywali korzyści w postaci różnych upominków lub wyróżnień. Według KIS, korzyści stanowiły świadczenia wzajemne w zamian za dokonanie wpłaty, co spełniało warunek odpłatności.
Organ podatkowy zwrócił uwagę, że część "sponsorów", którzy przekraczają ustaloną z góry minimalną kwotę wpłaty sponsorskiej, otrzymywała określone korzyści, takie jak specjalne identyfikatory, sponsorskie koszulki, breloczki, opaski czy możliwość wyboru tury śniadaniowej lub pokoju hotelowego przed innymi uczestnikami, jeżeli w ramach konwentu udostępniony był nocleg. Organ podatkowy uznał, że świadczenia są równoważne świadczeniom wzajemnym w ramach stosunku prawnego i stanowią wynagrodzenie za dokonane wpłaty. KIS podkreśliła, że istniały przypadki, gdy uczestnik dokonywał wpłaty, która była niższa od minimalnej kwoty wymaganej do bycia "sponsorem" i rzeczywiście nie otrzymywał żadnych dodatkowych korzyści od wnioskodawcy. Organ podatkowy zaznaczył, że w takim przypadku, gdy osoba dokonująca wpłaty nie otrzymywała żadnych dodatkowych świadczeń wzajemnych, nie dochodziło do dostawy towarów ani świadczenia usług, co oznacza, że nie podlegała ona opodatkowaniu podatkiem VAT.
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.