REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Czy organizator konwentów powinien płacić VAT od wpłat sponsorskich?

pieniądze wpłata
shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) uznała, że świadczenia oferowane uczestnikom konwentu, którzy przekraczają minimalną kwotę wpłaty sponsorskiej, stanowią wynagrodzenie za dokonane wpłaty i podlegają opodatkowaniu VAT.

Wpłaty sponsorskie a VAT

Wnioskodawca jest osobą fizyczną, która organizuje konwenty dla miłośników różnych zjawisk kulturowych, takie jak filmy, książki czy sztuka. Uczestnicy konwentów mogą zakupić wejściówki, przy czym mają możliwość dokonania dodatkowej, dobrowolnej wpłaty, która nazywana jest "wpłatą sponsorską." Za dokonaną wpłatę klienci otrzymują pewne "formy podziękowania," takie jak możliwość wyboru tury śniadaniowej, upominki, specjalne oznaczenie jako sponsor na stronie internetowej oraz różnego rodzaju wyróżnienia. Wpłata sponsorska jest całkowicie dobrowolna i nie jest warunkiem uczestnictwa w konwencie.

REKLAMA

Wnioskodawca skierował pytanie do KIS czy jest zobowiązany do odprowadzania podatku VAT od części sponsorskich wpłat uczestników konwentu. Mężczyzna jest zdania, że nie jest zobowiązany do zapłaty podatku. 

KIS: wpłaty sponsorskie na konwentach podlegają VAT

REKLAMA

Według oceny KIS, zaprezentowane stanowisko przez podatnika było nieprawidłowe. Organ podatkowy uznał, że organizator konwentu był zobowiązany opodatkować część sponsorskich wpłat, które przekraczają koszt wejściówki. Organ zaznaczył, że, aby określić, czy dana czynność podlega opodatkowaniu VAT, konieczne jest istnienie odpłatności. Odpłatność oznacza wykonanie czynności za wynagrodzeniem. W przypadku dodatkowych wpłat ponad koszt wejściówki, uczestnicy konwentu otrzymywali korzyści w postaci różnych upominków lub wyróżnień. Według KIS, korzyści stanowiły świadczenia wzajemne w zamian za dokonanie wpłaty, co spełniało warunek odpłatności.

 Organ podatkowy zwrócił uwagę, że część "sponsorów", którzy przekraczają ustaloną z góry minimalną kwotę wpłaty sponsorskiej, otrzymywała określone korzyści, takie jak specjalne identyfikatory, sponsorskie koszulki, breloczki, opaski czy możliwość wyboru tury śniadaniowej lub pokoju hotelowego przed innymi uczestnikami, jeżeli w ramach konwentu udostępniony był nocleg. Organ podatkowy uznał, że świadczenia są równoważne świadczeniom wzajemnym w ramach stosunku prawnego i stanowią wynagrodzenie za dokonane wpłaty. KIS podkreśliła, że istniały przypadki, gdy uczestnik dokonywał wpłaty, która była niższa od minimalnej kwoty wymaganej do bycia "sponsorem" i rzeczywiście nie otrzymywał żadnych dodatkowych korzyści od wnioskodawcy. Organ podatkowy zaznaczył, że w takim przypadku, gdy osoba dokonująca wpłaty nie otrzymywała żadnych dodatkowych świadczeń wzajemnych, nie dochodziło do dostawy towarów ani świadczenia usług, co oznacza, że nie podlegała ona opodatkowaniu podatkiem VAT.

Źródło: Interpretacja indywidualna z dnia 9 października 2023 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0112-KDIL1-1.4012.414.2023.2.WK

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Podatki
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Czy wynagrodzenie pełnomocnika spółki cywilnej może być zaliczone do kosztów uzyskania przychodów wspólnika?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji wyjaśniła, że wynagrodzenie pełnomocnika spółki cywilnej może być zaliczone do kosztów uzyskania przychodów w prowadzonej przez wspólnika działalności gospodarczej proporcjonalnie do jego udziałów w zyskach spółki, jeśli spełnione są określone warunki.

Czy działalność w zakresie obsługi BHP przedsiębiorstw korzysta ze zwolnienia od podatku VAT?

Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej (KIS) potwierdził, że działalność w zakresie obsługi BHP przedsiębiorstw może korzystać ze zwolnienia od podatku VAT. Decyzja ta opiera się na spełnieniu kryteriów dotyczących limitu obrotów oraz rodzaju świadczonych usług.

Czy opłaty za aplikację radcowską można zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) potwierdziła możliwość zaliczenia opłat za aplikację radcowską, tj. opłaty rocznej i składki członkowskiej do kosztów uzyskania przychodów z prowadzonej działalności gospodarczej. Wydatki te spełniają wymogi określone w art. 22 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

Czy odszkodowanie przyznane za nienależyte wykonanie zobowiązania przez doradcę podatkowego podlega opodatkowaniu PIT?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji wyjaśniła, że odszkodowanie przyznane przez ubezpieczyciela z tytułu ubezpieczenia majątkowego w związku z nienależytym wykonaniem zobowiązania przez doradcę podatkowego jest zwolnione z podatku dochodowego od osób fizycznych (PIT).

REKLAMA

Czy sprzedaż samochodów po ich wykupie z leasingu korzysta ze zwolnienia od podatku VAT?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) wyjaśniła, że sprzedaż samochodów wykupionych z leasingu nie korzysta ze zwolnienia od podatku VAT. Interpretacja wskazuje, że kluczowym warunkiem zwolnienia jest wykorzystywanie pojazdów wyłącznie na cele działalności zwolnionej od podatku przez cały okres ich posiadania, co w tym przypadku nie zostało spełnione.

Jaką stawką ryczałtu opodatkowane są przychody z tytułu wytwarzania protez zębowych?

Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej (KIS) wydał interpretację, w której wyjaśnił, że przychody osiągane w ramach działalności gospodarczej polegającej na wytwarzaniu protez zębowych ruchomych i stałych z powierzonych przez zleceniodawcę materiałów, są opodatkowane ryczałtem w wysokości 8,5%.

Czy przeniesienie praw i obowiązków wspólnika w spółce jawnej podlega opodatkowaniu PCC?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji wyjaśniła, że umowa przeniesienia ogółu praw i obowiązków wspólnika w spółce jawnej nie podlega opodatkowaniu podatkiem od czynności cywilnoprawnych (PCC).

Czy sprzedaż nieruchomości podlega opodatkowaniu PCC, gdy jest opodatkowana VAT?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji wyjaśniła, że sprzedaż nieruchomości opodatkowana podatkiem od towarów i usług (VAT) nie podlega opodatkowaniu podatkiem od czynności cywilnoprawnych (PCC).

REKLAMA

Czy gratyfikacja pieniężna za tytuł honorowy profesora oświaty stanowi przychód z innych źródeł?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) potwierdziła, że wypłacona przez Ministra Edukacji i Nauki jednorazowa gratyfikacja pieniężna za tytuł honorowy profesora oświaty stanowi przychód z innych źródeł, który należy rozliczyć w rocznym zeznaniu podatkowym PIT-37 w części „E” poz. 76-80 – wraz z pozostałymi dochodami uzyskanymi w tym samym roku.

Czy szkolenia zawodowe finansowane w 70% ze środków publicznych podlegają zwolnieniu z VAT?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji wyjaśniła, że usługi szkoleniowe finansowane w co najmniej 70% ze środków publicznych mogą być zwolnione z podatku od towarów i usług (VAT) na podstawie § 3 ust. 1 pkt 14 rozporządzenia Ministra Finansów w sprawie zwolnień od podatku od towarów i usług.

REKLAMA