REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Czy organizator konwentów powinien płacić VAT od wpłat sponsorskich?

pieniądze wpłata
pieniądze wpłata
shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) uznała, że świadczenia oferowane uczestnikom konwentu, którzy przekraczają minimalną kwotę wpłaty sponsorskiej, stanowią wynagrodzenie za dokonane wpłaty i podlegają opodatkowaniu VAT.

Wpłaty sponsorskie a VAT

Wnioskodawca jest osobą fizyczną, która organizuje konwenty dla miłośników różnych zjawisk kulturowych, takie jak filmy, książki czy sztuka. Uczestnicy konwentów mogą zakupić wejściówki, przy czym mają możliwość dokonania dodatkowej, dobrowolnej wpłaty, która nazywana jest "wpłatą sponsorską." Za dokonaną wpłatę klienci otrzymują pewne "formy podziękowania," takie jak możliwość wyboru tury śniadaniowej, upominki, specjalne oznaczenie jako sponsor na stronie internetowej oraz różnego rodzaju wyróżnienia. Wpłata sponsorska jest całkowicie dobrowolna i nie jest warunkiem uczestnictwa w konwencie.

REKLAMA

Wnioskodawca skierował pytanie do KIS czy jest zobowiązany do odprowadzania podatku VAT od części sponsorskich wpłat uczestników konwentu. Mężczyzna jest zdania, że nie jest zobowiązany do zapłaty podatku. 

KIS: wpłaty sponsorskie na konwentach podlegają VAT

REKLAMA

Według oceny KIS, zaprezentowane stanowisko przez podatnika było nieprawidłowe. Organ podatkowy uznał, że organizator konwentu był zobowiązany opodatkować część sponsorskich wpłat, które przekraczają koszt wejściówki. Organ zaznaczył, że, aby określić, czy dana czynność podlega opodatkowaniu VAT, konieczne jest istnienie odpłatności. Odpłatność oznacza wykonanie czynności za wynagrodzeniem. W przypadku dodatkowych wpłat ponad koszt wejściówki, uczestnicy konwentu otrzymywali korzyści w postaci różnych upominków lub wyróżnień. Według KIS, korzyści stanowiły świadczenia wzajemne w zamian za dokonanie wpłaty, co spełniało warunek odpłatności.

 Organ podatkowy zwrócił uwagę, że część "sponsorów", którzy przekraczają ustaloną z góry minimalną kwotę wpłaty sponsorskiej, otrzymywała określone korzyści, takie jak specjalne identyfikatory, sponsorskie koszulki, breloczki, opaski czy możliwość wyboru tury śniadaniowej lub pokoju hotelowego przed innymi uczestnikami, jeżeli w ramach konwentu udostępniony był nocleg. Organ podatkowy uznał, że świadczenia są równoważne świadczeniom wzajemnym w ramach stosunku prawnego i stanowią wynagrodzenie za dokonane wpłaty. KIS podkreśliła, że istniały przypadki, gdy uczestnik dokonywał wpłaty, która była niższa od minimalnej kwoty wymaganej do bycia "sponsorem" i rzeczywiście nie otrzymywał żadnych dodatkowych korzyści od wnioskodawcy. Organ podatkowy zaznaczył, że w takim przypadku, gdy osoba dokonująca wpłaty nie otrzymywała żadnych dodatkowych świadczeń wzajemnych, nie dochodziło do dostawy towarów ani świadczenia usług, co oznacza, że nie podlegała ona opodatkowaniu podatkiem VAT.

Źródło: Interpretacja indywidualna z dnia 9 października 2023 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0112-KDIL1-1.4012.414.2023.2.WK

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code

  © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

  Podatki
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Czy działalność gospodarcza wnioskodawcy kwalifikuje się do opodatkowania ryczałtem?

  Krajowa Informacja Skarbowa w swojej interpretacji wyjaśniła, że działalność gospodarcza wnioskodawcy, obejmująca zarządzanie systemami informatycznymi i sprzedaż zestawów prezentowych, kwalifikuje się do opodatkowania w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych z 3% stawką podatku.

  Czy wydatek na studia informatyczne pracownika może być kosztem uzyskania przychodu?

  Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji wyjaśniła, że wydatek na studia informatyczne pracownika, będącego jednocześnie wspólnikiem spółki, może stanowić koszt uzyskania przychodu, pod pewnymi warunkami.

  Czy kwota zwrotu poniesionych przez pracownika kosztów na ładowanie służbowego samochodu elektrycznego podlega opodatkowaniu PIT?

  Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) potwierdziła, że zwrot kosztów poniesionych przez pracownika w celu ładowania służbowego samochodu hybrydowego lub elektrycznego wykorzystywanego zarówno do celów służbowych, jak i celów prywatnych, nie będzie stanowił po stronie pracownika dodatkowego przychodu ze stosunku pracy, ani z innego źródła. Z uwagi na to, kwota zwrotu nie będzie podlegała opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych, a w konsekwencji, na pracodawcy nie będą ciążyły obowiązki płatnika z tego tytułu.

  Czy szkolenia z pierwszej pomocy kwalifikują się do zwolnienia z VAT?

  Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) stwierdziła, że szkolenia z pierwszej pomocy dla pracowników są zwolnione z VAT ze względu na ich związek z obowiązkowym przeszkoleniem zawodowym, natomiast usługi dla dzieci i uczestników eventów nie korzystają z tego zwolnienia, gdyż nie są związane z wykonywaniem zawodu ani obowiązkiem służbowym.

  REKLAMA

  Jaką stawką ryczałtu opodatkowane będą przychody ze świadczenia usług związanych ze zwalczaniem pożarów i zapobieganiem im?

  Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej (KIS) potwierdził, że przychody uzyskiwane przez podatnika w 2024 roku w ramach działalności gospodarczej ze świadczenia usług związanych ze zwalczaniem pożarów i zapobieganiem pożarom (PKWiU 84.25.11.0) będą mogły być opodatkowane 8,5% stawką ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych.

  Czy trzeba zapłacić podatek PIT w przypadku wypłaty wkładu mieszkaniowego?

  Krajowa Informacja Skarbowa wyjaśniła, że otrzymanie wypłaty wkładu mieszkaniowego podlega opodatkowaniu, jako przychód z innych źródeł zgodnie z ustawą o podatku dochodowym od osób fizycznych (PIT).

  Czy wykupienie ubezpieczenia na życie dla zarządu i współpracowników jest kosztem uzyskania przychodów?

  Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji wyjaśniła, że wydatki na ubezpieczenie na życie dla prezesa zarządu mogą być zaliczone do kosztów uzyskania przychodów, ale wydatki na ubezpieczenie współpracowników zatrudnionych na B2B nie.

  Czy ogłoszenie internetowe sprzedaży komputerów wyklucza zwolnienie z VAT?

  Według Krajowej Informacji Skarbowej (KIS mężczyzna zamieszczający ogłoszenie online dotyczące sprzedaży komputerów może skorzystać ze zwolnienia z VAT, ponieważ nie przekroczył limitu sprzedaży oraz zawierał umowy przy fizycznej obecności stron.

  REKLAMA

  Jaką stawką ryczałtu opodatkowane są przychody ze świadczenia usług wynajmu sprzętu bez obsługi?

  Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) potwierdziła, że do przychodów uzyskanych z tytułu świadczenia usług wynajmu sprzętu bez obsługi, mieszczących się w grupowaniach PKWiU 77.32.10.0 oraz PKWiU 77.39.19.0, stawka ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych wynosi 8,5%.

  Czy usługi trychologiczne korzystają ze zwolnienia od podatku VAT?

  Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej (KIS) wyjaśnił, że świadczone przez podatniczkę usługi trychologiczne mogą korzystać ze zwolnienia od podatku VAT, pod warunkiem, że są usługami w zakresie opieki medycznej, służą profilaktyce, zachowaniu, ratowaniu, przywracaniu i poprawie zdrowia, a także są wykonywane w ramach zawodu medycznego.

  REKLAMA