Czy spółka powinna pobrać podatek od wynagrodzenia z tytułu dobrowolnego umorzenia udziałów?
REKLAMA
REKLAMA
Wynagrodzenie z tytułu dobrowolnego umorzenia udziałów
Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością jest polskim rezydentem podatkowym oraz czynnym podatnikiem VAT. Udziałowcem spółki był niemiecki rezydent podatkowy. W 2022 roku udziałowiec dokonał zbycia wszystkich posiadanych udziałów w drodze nabycia udziałów przez spółkę w celu ich dobrowolnego umorzenia za wynagrodzeniem płatnym z czystego zysku spółki. W związku z tym firma pobrała zryczałtowany podatek dochodowy od osób prawnych na podstawie art. 22 ustawy o CIT od wypłaconego wynagrodzenia z tytułu dobrowolnego umorzenia udziałów.
REKLAMA
W związku z tym do organu podatkowego zostało złożone pytanie, czy spółka prawidłowo pobrała podatek od wypłaconego wynagrodzenia z tytułu dobrowolnego umorzenia udziałów.
Firma uważała, że nie powinna pobierać zryczałtowanego podatku dochodowego od osób prawnych od wypłaconego wynagrodzenia z tytułu dobrowolnego umorzenia udziałów. Argumentowała, że dobrowolne umorzenie poprzez nabycie przez spółkę udziałów lub akcji celem ich umorzenia jest wskazane jako oddzielna kategoria zysków kapitałowych uregulowana w art. 7b ust. 1 pkt 3 lit. a ustawy CIT z tytułu udziału w zyskach osób prawnych.
KIS: brak obowiązku pobrania podatku
REKLAMA
Dyrektor KIS uznał stanowisko spółki za prawidłowe i potwierdził, że w przypadku dobrowolnego umorzenia udziałów, nie ma obowiązku pobierania zryczałtowanego podatku dochodowego od wypłaconego wynagrodzenia na rzecz udziałowca będącego niemieckim rezydentem podatkowym.
KIS zaznaczyła, że przychody z tytułu dobrowolnego umorzenia udziałów nie mieszczą się w dyspozycji art. 21 ust. 1 ustawy o CIT, ani w dyspozycji art. 22 ust. 1 ustawy o CIT w zw. z art. 7b ust. 1 pkt 1 tej ustawy. Przychody te uregulowane zostały w art. 7b ust. 1 pkt 3 lit. a ustawy o CIT.
REKLAMA
Organ podatkowy wskazał, że zgodnie z art. 7b ust. 1 pkt 3 lit. a ustawy CIT za przychody z zysków kapitałowych uważa się inne, niż określone w pkt 1 i 2, przychody z udziału (akcji) w osobie prawnej lub spółce, o której mowa w art. 1 ust. 3, w tym przychody ze zbycia udziału (akcji), w tym ze zbycia dokonanego celem ich umorzenia. Innym słowy, umorzenie dobrowolne poprzez nabycie przez spółkę swoich udziałów lub akcji celem ich umorzenia jest wskazane jako oddzielna kategoria zysków kapitałowych w art. 7b ust. 1 pkt 3 lit. a ustawy CIT z tytułu udziału w zyskach osób prawnych i nie stanowi przychodu z tytułu udziału w zyskach osób prawnych.
"Zatem, skoro należności z tytułu dobrowolnego umorzenia udziałów nie mieszczą się w dyspozycji art. 21 ust. 1 ustawy o CIT, ani w dyspozycji art. 22 ust. 1 ustawy o CIT, to po stronie Wnioskodawcy (płatnika), zgodnie z art. 26 ust. 1 ustawy o CIT, nie powstanie obowiązek poboru zryczałtowanego podatku z tytułu wypłaty wynagrodzenia na rzecz Udziałowca będącego niemieckim rezydentem podatkowym w związku z dobrowolnym umorzeniem udziałów tego Wspólnika na podstawie wskazanych powyżej przepisów" - podsumował organ.
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.