REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Czy korepetycje z matematyki i fizyki są zwolnione z VAT?

nauczyciel, korepetycje
shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) uznała, że usługi korepetycji mogą być zwolnione z VAT, jeśli nauczyciel ma odpowiednie wykształcenie w tej dziedzinie. 

Udzielanie korepetycji a zwolnienie z VAT 

Wnioskodawca jest korepetytorem z zakresu matematyki oraz fizyki. Podatnik skupiał się głównie na przygotowywaniu uczniów do egzaminu maturalnego z fizyki, choć również udzielał pomocy z materiałem bieżącym zgodnie z programem szkolnym. Usługi mężczyzny świadczone są dla osób fizycznych, które są prowadzone w formie online, wykorzystując tablet graficzny, komunikator oraz wirtualną tablicę. Wnioskodawca nie świadczy usług doradczych w zakresie prac dyplomowych czy projektów, ani nie prowadzi specjalistycznych szkoleń czy selektywnych kursów. 

REKLAMA

Mężczyzna zadał pytanie KIS czy usługi nauczania matematyki i fizyki nadal są zwolnione z VAT, nawet po przekroczeniu wartości sprzedaży 200 000 zł. Podatnik uważa, że usługi nauczania korzystają ze zwolnienia z zapłaty podatku od towarów i usług. 

KIS: korepetycje od nauczycieli z kwalifikacjami nie podlegają VAT

REKLAMA

Według oceny KIS, przedstawione stanowisko przez mężczyznę było w części prawidłowe, w części błędne. Organ podatkowy stwierdził, że w przypadku świadczenia usług nauczania przez nauczycieli, zwolnienie z podatku VAT jest dostępne, pod warunkiem, że nauczyciele posiadają odpowiednie wykształcenie kierunkowe związane z nauczaniem danej dziedziny. KIS zaznaczyła, że usługi udzielania korepetycji z fizyki przez osobę z wykształceniem i specjalizacją w fizyce kwalifikują się do zwolnienia z VAT. Organ wyjaśnił, że jeśli osoba nie posiada wykształcenia kierunkowego z zakresu matematyki, to usługi udzielania korepetycji z matematyki nie kwalifikują się do zwolnienia z VAT zgodnie z przepisami ustawy o VAT. W tym przypadku brak odpowiednich kwalifikacji związanych z nauczaniem matematyki uniemożliwiało skorzystanie ze zwolnienia.

Dodatkowo, organ podatkowy podkreślił, że po przekroczeniu wartości sprzedaży 200.000 zł, świadczone usługi nauczania będą objęte zwolnieniem od podatku od towarów i usług (VAT) na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 27 ustawy o VAT. KIS zaznaczyła, że przepis art. 43 ust. 1 pkt 27 ustawy o VAT mówi o zwolnieniu z VAT dla usług związanych z nauczaniem, w tym korepetycji z fizyki. Oznacza to, że podatnik nie musi naliczać ani płacić VAT od usług z nauczania fizyki, niezależnie od wartości sprzedaży. Natomiast dla usług związanych z nauczaniem matematyki, organ wyjaśnił, że nie stosuje identycznego zwolnienia z VAT. Oznacza to, że gdy mężczyzna przekroczy limit sprzedaży 200.000 zł (łącznie z usługami nauczania matematyki), będzie musiał zarejestrować się jako czynny podatnik VAT i będzie musiał naliczać oraz odprowadzać VAT od świadczonych usług.

Źródło: Interpretacja indywidualna z dnia 24 października 2023 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0113-KDIPT1-1.4012.521.2023.2.MSU

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Podatki
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Czy zakup opatrunków hydrożelowych można odliczyć od dochodu w ramach ulgi rehabilitacyjnej?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji wyjaśniła, że wydatki poniesione na zakup opatrunków hydrożelowych nie mogą być uznane za wydatki rehabilitacyjne w rozumieniu art. 26 ust. 7a pkt 3 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Oznacza to, że nie można odliczyć tych wydatków od dochodu w ramach ulgi rehabilitacyjnej.

Czy miasto może odliczyć VAT od inwestycji w system wypożyczalni rowerów publicznych?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) po ponownym rozpatrzeniu sprawy ostatecznie potwierdziła, że miasto realizujące projekt wypożyczalni rowerów publicznych ma prawo do odliczenia pełnej kwoty podatku naliczonego VAT. Decyzja ta została podjęta po uwzględnieniu wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego, który uznał, że działalność związana z wynajmem rowerów, mimo że częściowo bezpłatna, jest działalnością gospodarczą.

Czy w działalności nierejestrowanej można dokonywać amortyzacji środków trwałych?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) wyjaśniła, że w działalności nierejestrowanej nie można dokonywać amortyzacji środków trwałych. Interpretacja wskazuje, że możliwość ta jest zarezerwowana dla osób prowadzących działalność gospodarczą, które mają obowiązek prowadzenia ksiąg rachunkowych i ewidencji środków trwałych, oraz wartości niematerialnych i prawnych.

Czy dostawa urządzeń wielofunkcyjnych dla placówek oświatowych podlega opodatkowaniu stawką 0% VAT?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) wyjaśniła, że dostawa urządzeń wielofunkcyjnych, łączących funkcje drukarki, skanera oraz dodatkowe funkcje kopiarki lub faksu, nie podlega opodatkowaniu stawką 0% VAT. Preferencyjna stawka podatku może być stosowana jedynie do towarów wymienionych w załączniku nr 8 do ustawy o VAT, a urządzenia wielofunkcyjne z dodatkowymi funkcjami nie są tam uwzględnione.

REKLAMA

Czy wydatki na usługi fryzjerskie i kosmetyczne można zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji wyjaśniła, że wydatki na usługi fryzjerskie, manicure hybrydowy oraz usługi kosmetyczne nie mogą zostać zaliczone do kosztów uzyskania przychodów w ramach prowadzonej działalności gospodarczej. Wydatki te mają charakter wydatków osobistych i w konsekwencji nie można ich uznać za ściśle związane z działalnością gospodarczą.

Czy usługi ratownictwa wodnego mogą korzystać ze zwolnienia od podatku VAT?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji potwierdziła, że usługi ratownictwa wodnego mogą korzystać ze zwolnienia od podatku VAT na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 19 lit. c ustawy o podatku od towarów i usług, jeśli są one związane z opieką medyczną i służą profilaktyce, zachowaniu, ratowaniu, przywracaniu i poprawie zdrowia.

Czy zakup krzesła dla pracownika pracującego zdalnie stanowi przychód ze stosunku pracy?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) potwierdziła, że zakup krzesła dla pracownika świadczącego pracę zdalną, nie stanowi przychodu ze stosunku pracy, o którym mowa w art. 12 ust. 1 w zw. z art. 11 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. W konsekwencji pracodawca, jako płatnik, nie jest zobowiązany do obliczenia i pobierania z tego tytułu zaliczek na podatek dochodowy.

Czy dofinansowanie z ZFŚS do wypoczynku dzieci pracowników jest zwolnione z PIT?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji wyjaśniła, że dofinansowanie z Zakładowego Funduszu Świadczeń Socjalnych (ZFŚS) do wypoczynku dzieci pracowników może zostać zwolnione z podatku dochodowego od osób fizycznych (PIT), jeśli spełnione są określone warunki.

REKLAMA

Czy usługi coachingowe online mogą być zwolnione z obowiązku używania kasy fiskalnej?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) wydała interpretację, w której potwierdziła, że usługi coachingowe online mogą być zwolnione z obowiązku używania kasy fiskalnej, jeśli spełnione są określone warunki. Interpretacja ta dotyczy płatności realizowanych elektronicznie oraz odpowiedniego dokumentowania transakcji, co umożliwia zwolnienie z ewidencjonowania sprzedaży.

Czy usługi remontowe rozliczane przelewem zwalniają z obowiązku posiadania kasy fiskalnej?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji potwierdziła, że podatnik świadczący usługi remontowe, rozliczający się wyłącznie za pomocą przelewów bankowych, może korzystać ze zwolnienia z obowiązku prowadzenia ewidencji sprzedaży przy zastosowaniu kasy rejestrującej. Oznacza, to, że nie ma on obowiązku posiadania kasy fiskalnej.

REKLAMA