REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Czy korepetycje z matematyki i fizyki są zwolnione z VAT?

nauczyciel, korepetycje
nauczyciel, korepetycje
shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) uznała, że usługi korepetycji mogą być zwolnione z VAT, jeśli nauczyciel ma odpowiednie wykształcenie w tej dziedzinie. 

Udzielanie korepetycji a zwolnienie z VAT 

Wnioskodawca jest korepetytorem z zakresu matematyki oraz fizyki. Podatnik skupiał się głównie na przygotowywaniu uczniów do egzaminu maturalnego z fizyki, choć również udzielał pomocy z materiałem bieżącym zgodnie z programem szkolnym. Usługi mężczyzny świadczone są dla osób fizycznych, które są prowadzone w formie online, wykorzystując tablet graficzny, komunikator oraz wirtualną tablicę. Wnioskodawca nie świadczy usług doradczych w zakresie prac dyplomowych czy projektów, ani nie prowadzi specjalistycznych szkoleń czy selektywnych kursów. 

REKLAMA

Mężczyzna zadał pytanie KIS czy usługi nauczania matematyki i fizyki nadal są zwolnione z VAT, nawet po przekroczeniu wartości sprzedaży 200 000 zł. Podatnik uważa, że usługi nauczania korzystają ze zwolnienia z zapłaty podatku od towarów i usług. 

KIS: korepetycje od nauczycieli z kwalifikacjami nie podlegają VAT

REKLAMA

Według oceny KIS, przedstawione stanowisko przez mężczyznę było w części prawidłowe, w części błędne. Organ podatkowy stwierdził, że w przypadku świadczenia usług nauczania przez nauczycieli, zwolnienie z podatku VAT jest dostępne, pod warunkiem, że nauczyciele posiadają odpowiednie wykształcenie kierunkowe związane z nauczaniem danej dziedziny. KIS zaznaczyła, że usługi udzielania korepetycji z fizyki przez osobę z wykształceniem i specjalizacją w fizyce kwalifikują się do zwolnienia z VAT. Organ wyjaśnił, że jeśli osoba nie posiada wykształcenia kierunkowego z zakresu matematyki, to usługi udzielania korepetycji z matematyki nie kwalifikują się do zwolnienia z VAT zgodnie z przepisami ustawy o VAT. W tym przypadku brak odpowiednich kwalifikacji związanych z nauczaniem matematyki uniemożliwiało skorzystanie ze zwolnienia.

Dodatkowo, organ podatkowy podkreślił, że po przekroczeniu wartości sprzedaży 200.000 zł, świadczone usługi nauczania będą objęte zwolnieniem od podatku od towarów i usług (VAT) na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 27 ustawy o VAT. KIS zaznaczyła, że przepis art. 43 ust. 1 pkt 27 ustawy o VAT mówi o zwolnieniu z VAT dla usług związanych z nauczaniem, w tym korepetycji z fizyki. Oznacza to, że podatnik nie musi naliczać ani płacić VAT od usług z nauczania fizyki, niezależnie od wartości sprzedaży. Natomiast dla usług związanych z nauczaniem matematyki, organ wyjaśnił, że nie stosuje identycznego zwolnienia z VAT. Oznacza to, że gdy mężczyzna przekroczy limit sprzedaży 200.000 zł (łącznie z usługami nauczania matematyki), będzie musiał zarejestrować się jako czynny podatnik VAT i będzie musiał naliczać oraz odprowadzać VAT od świadczonych usług.

Źródło: Interpretacja indywidualna z dnia 24 października 2023 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0113-KDIPT1-1.4012.521.2023.2.MSU

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code

  © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

  Podatki
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Czy działalność gospodarcza wnioskodawcy kwalifikuje się do opodatkowania ryczałtem?

  Krajowa Informacja Skarbowa w swojej interpretacji wyjaśniła, że działalność gospodarcza wnioskodawcy, obejmująca zarządzanie systemami informatycznymi i sprzedaż zestawów prezentowych, kwalifikuje się do opodatkowania w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych z 3% stawką podatku.

  Czy wydatek na studia informatyczne pracownika może być kosztem uzyskania przychodu?

  Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji wyjaśniła, że wydatek na studia informatyczne pracownika, będącego jednocześnie wspólnikiem spółki, może stanowić koszt uzyskania przychodu, pod pewnymi warunkami.

  Czy kwota zwrotu poniesionych przez pracownika kosztów na ładowanie służbowego samochodu elektrycznego podlega opodatkowaniu PIT?

  Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) potwierdziła, że zwrot kosztów poniesionych przez pracownika w celu ładowania służbowego samochodu hybrydowego lub elektrycznego wykorzystywanego zarówno do celów służbowych, jak i celów prywatnych, nie będzie stanowił po stronie pracownika dodatkowego przychodu ze stosunku pracy, ani z innego źródła. Z uwagi na to, kwota zwrotu nie będzie podlegała opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych, a w konsekwencji, na pracodawcy nie będą ciążyły obowiązki płatnika z tego tytułu.

  Czy szkolenia z pierwszej pomocy kwalifikują się do zwolnienia z VAT?

  Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) stwierdziła, że szkolenia z pierwszej pomocy dla pracowników są zwolnione z VAT ze względu na ich związek z obowiązkowym przeszkoleniem zawodowym, natomiast usługi dla dzieci i uczestników eventów nie korzystają z tego zwolnienia, gdyż nie są związane z wykonywaniem zawodu ani obowiązkiem służbowym.

  REKLAMA

  Jaką stawką ryczałtu opodatkowane będą przychody ze świadczenia usług związanych ze zwalczaniem pożarów i zapobieganiem im?

  Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej (KIS) potwierdził, że przychody uzyskiwane przez podatnika w 2024 roku w ramach działalności gospodarczej ze świadczenia usług związanych ze zwalczaniem pożarów i zapobieganiem pożarom (PKWiU 84.25.11.0) będą mogły być opodatkowane 8,5% stawką ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych.

  Czy trzeba zapłacić podatek PIT w przypadku wypłaty wkładu mieszkaniowego?

  Krajowa Informacja Skarbowa wyjaśniła, że otrzymanie wypłaty wkładu mieszkaniowego podlega opodatkowaniu, jako przychód z innych źródeł zgodnie z ustawą o podatku dochodowym od osób fizycznych (PIT).

  Czy wykupienie ubezpieczenia na życie dla zarządu i współpracowników jest kosztem uzyskania przychodów?

  Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji wyjaśniła, że wydatki na ubezpieczenie na życie dla prezesa zarządu mogą być zaliczone do kosztów uzyskania przychodów, ale wydatki na ubezpieczenie współpracowników zatrudnionych na B2B nie.

  Czy ogłoszenie internetowe sprzedaży komputerów wyklucza zwolnienie z VAT?

  Według Krajowej Informacji Skarbowej (KIS mężczyzna zamieszczający ogłoszenie online dotyczące sprzedaży komputerów może skorzystać ze zwolnienia z VAT, ponieważ nie przekroczył limitu sprzedaży oraz zawierał umowy przy fizycznej obecności stron.

  REKLAMA

  Jaką stawką ryczałtu opodatkowane są przychody ze świadczenia usług wynajmu sprzętu bez obsługi?

  Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) potwierdziła, że do przychodów uzyskanych z tytułu świadczenia usług wynajmu sprzętu bez obsługi, mieszczących się w grupowaniach PKWiU 77.32.10.0 oraz PKWiU 77.39.19.0, stawka ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych wynosi 8,5%.

  Czy usługi trychologiczne korzystają ze zwolnienia od podatku VAT?

  Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej (KIS) wyjaśnił, że świadczone przez podatniczkę usługi trychologiczne mogą korzystać ze zwolnienia od podatku VAT, pod warunkiem, że są usługami w zakresie opieki medycznej, służą profilaktyce, zachowaniu, ratowaniu, przywracaniu i poprawie zdrowia, a także są wykonywane w ramach zawodu medycznego.

  REKLAMA