Czy zakup mieszkania z rynku wtórnego zwalnia od podatku PCC-3?
REKLAMA
REKLAMA
Plan zakupu pierwszego mieszkania z rynku wtórnego
W wrześniu 2023 r., Wnioskodawczyni wraz z mężem planuje zakup pierwszego mieszkania z rynku wtórnego. Para wcześniej posiadała mieszkanie nabyte z rynku pierwotnego, w którym każde z małżonków miało udział 50%. Obecnie małżonkowie nie są właścicielami żadnej nieruchomości.
REKLAMA
Kobieta chciała dowiedzieć się, czy będzie zobowiązana do uiszczenia podatku PCC-3 od zakupu nieruchomości z rynku wtórnego.
Wnioskodawczyni uważa, że istnieje podstawa do zwolnienia z podatku PCC-3, gdyż przepisy są niejasne. Podkreśla, iż jest to ich pierwszy zakup z rynku wtórnego, a wcześniejsze udziały w nieruchomości nie przekraczały 50%. Dodatkowo, obecnie nie są właścicielami innych nieruchomości.
Zwolnienie w PCC nie ma zastosowania
REKLAMA
Dyrektor KIS uznał stanowisko wnioskodawczyni za nieprawidłowe. Interpretując art. 9 pkt 17 ustawy, organ podatkowy stwierdził, że zwolnienie od PCC ma miejsce jedynie, gdy kupujący nie posiadał udziału większego niż 50% w prawach do nieruchomości, chyba że udział ten został nabyty w drodze dziedziczenia. W przypadku wnioskodawczyni, która posiadała 50% udział w nieruchomości nabytej z rynku pierwotnego (nienabyty w drodze dziedziczenia), to zwolnienie nie ma zastosowania.
Organ podatkowy podkreślił, że nie ma znaczenia fakt, iż wcześniejsze mieszkanie zostało nabyte na rynku pierwotnym. Kluczowe jest, że wnioskodawczyni była współwłaścicielem mieszkania (w udziale 50%) i udział ten nie został nabyty w drodze dziedziczenia. W związku z tym, wnioskodawczyni nie kwalifikuje się do zwolnienia z PCC-3 na podstawie art. 9 pkt 17 ustawy.
"Zatem mając na uwadze fakt, że była już Pani współwłaścicielem mieszkania w udziale 50%, a udział ten nie został nabyty przez Panią w drodze dziedziczenia, w przedmiotowej sprawie nie znajdzie zastosowania przepis art. 9 pkt 17 ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych.
W analizowanej sprawie nie ma znaczenia, że mieszkanie którego była Pani wcześniej współwłaścicielem zostało nabyte na rynku pierwotnym ani też czas, który minął od jego sprzedaży. Warunkiem do korzystania z ww. zwolnienia jest to, żeby kupującemu w dniu sprzedaży i przed tym dniem nie przysługiwało żadne z wymienionych w przepisie praw ani udział w tych prawach z wyjątkiem udziału, który nie przekracza lub nie przekraczał 50% i został nabyty w drodze dziedziczenia." - wskazał organ.
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.