Jaką stawką ryczałtu opodatkowane są usługi wynajmu sprzętu bez obsługi?
REKLAMA
REKLAMA
- Usługi wynajmu sprzętu bez obsługi a ryczałt
- KIS: prawidłowa stawka ryczałtu dla świadczonych usług wynosi 8,5%
Usługi wynajmu sprzętu bez obsługi a ryczałt
Wnioskodawca jest podatnikiem podatku dochodowego od osób fizycznych i prowadzi jednoosobową działalność gospodarczą. Przedmiotem jego działalności jest świadczenie usług, które sklasyfikowane jest pod symbolem PKWiU 77.39.19.0 - Wynajem i dzierżawa pozostałych maszyn i urządzeń oraz dóbr materialnych, gdzie indziej niesklasyfikowanych, bez obsługi oraz PKWiU 77.32.10.0 - Wynajem i dzierżawa maszyn i urządzeń budowlanych oraz inżynierii lądowej i wodnej, bez obsługi. Firma dysponuje maszynami i urządzeniami znajdującymi zastosowanie w pracach budowlanych, malarskich i porządkowych, takimi jak podnośniki koszowe. Zdaniem przedsiębiorcy, przychody z wynajmu sprzętu bez obsługi osiągane za pośrednictwem prowadzonej działalności powinny być opodatkowane według stawki 8,5%.
REKLAMA
Z uwagi na powyższe, zainteresowany zwrócił się do organu podatkowego z pytaniem, przy zastosowaniu jakiej stawki powinien opodatkować przychody ze świadczenia usług wynajmu sprzętu bez obsługi osiągane za pośrednictwem prowadzonej działalności.
KIS: prawidłowa stawka ryczałtu dla świadczonych usług wynosi 8,5%
REKLAMA
KIS podzieliła stanowisko wnioskodawcy, powołując się na przepisy ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne. Dyrektor KIS stwierdził, że świadczone przez wnioskodawcę w ramach jednoosobowej działalności gospodarczej usługi wynajmu maszyn i urządzeń znajdujących zastosowanie w pracach budowlanych, malarskich i porządkowych nie są objęte pkt 1-4 oraz 6-8 ustawy o ryczałcie, więc podlegają opodatkowaniu stawką 8,5% przewidzianą w art. 12 ust. 1 pkt 5 lit. a ww. ustawy.
Organ podatkowy zaznaczył, że możliwość opłacania oraz wysokość stawki ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych uzyskanych w związku z prowadzoną działalnością gospodarczą zależy przy tym wyłącznie od faktycznego rodzaju świadczonych w ramach tej działalności usług. Zatem konieczne jest każdorazowe przypisanie rodzaju wykonywanych czynności do określonego grupowania PKWiU. Przy czym klasyfikacji tej do określonego symbolu PKWiU dokonuje sam podatnik.
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.