Czy sprzedaż online podlega podatkowi od sprzedaży detalicznej?
REKLAMA
REKLAMA
Profil działalności spółki a ustawa o PSD
Wnioskodawcą była spółka akcyjna, która podlegała nieograniczonemu obowiązkowi podatkowemu w Polsce. Firma zajmowała się m.in sprzedażą sprzętu komputerowego, oprogramowania oraz elektroniki. Jednym z kanałów dystrybucji był sklep internetowy, gdzie transakcje realizowane były wyłącznie online, a towar dostarczany był przez firmę kurierską.
REKLAMA
Spółka chciała się dowiedzieć czy przychody z internetowej sprzedaży, gdzie umowa zawierana jest na odległość, kwalifikują się jako przychody ze sprzedaży detalicznej według art. 5 ustawy o PSD.
Wnioskodawca uważał, że przychody z umów zawieranych na odległość nie stanowią przychodów ze sprzedaży detalicznej.
KIS potwierdziła stanowisko podatnika
REKLAMA
KIS podzieliła stanowisko wnioskodawcy. Z art. 5 ustawy o PSD wynika, że przychód ze sprzedaży detalicznej obejmuje kwoty otrzymane przez podatnika z takiej sprzedaży, zaliczki, raty, przedpłaty i zadatki, również te otrzymane przed wydaniem towaru. Dla kwalifikacji przychodu jako przychodu ze sprzedaży detalicznej niezbędne jest spełnienie kilku warunków. Definicja sprzedaży detalicznej zawarta w art. 3 pkt 5 ustawy o PSD wskazuje, że musi to być odpłatne zbywanie towarów konsumentom w ramach działalności gospodarczej zbywcy, na podstawie umowy zawartej w lokalu przedsiębiorstwa lub poza nim.
Umowy, wskazane przez spółkę, nie były zawierane w lokalu przedsiębiorstwa ani poza nim, gdyż były zawierane elektronicznie. Nie było więc fizycznej obecności obu stron transakcji w miejscu zawarcia umowy, w konsekwencji, transakcja nie spełniała warunków uznania transakcji za objętą PSD.
Interpretacja ta jest istotna dla wszystkich podmiotów prowadzących sprzedaż online, gdyż wyjaśnia, jakie transakcje są objęte podatkiem od sprzedaży detalicznej, a jakie nie.
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.