Czy sprzedaż złota inwestycyjnego wymaga szczegółowej dokumentacji? Co z zakupem złomu złota od osób fizycznych?

REKLAMA
REKLAMA
- Transakcje sprzedaży złota inwestycyjnego i nabycie złomu złota
- Dyrektor KIS z korzyścią dla Wnioskodawcy
- Podsumowanie
Transakcje sprzedaży złota inwestycyjnego i nabycie złomu złota
Wnioskodawca prowadzi działalność gospodarczą, polegającą na sprzedaży i zakupie złota inwestycyjnego. W ramach tej działalności skupuje złom złota od osób fizycznych i przekazuje go do rafinacji, gdzie pozyskuje sztabki złota o próbie 995 – 999,9. Następnie sprzedaje te sztabki, płytki i blachy złota tylko i wyłącznie na rzecz podmiotów prowadzących działalność gospodarczą - złotników albo jubilerów.
REKLAMA
Wnioskodawca zapytał: W jaki sposób winny być dokumentowane transakcje sprzedaży złota inwestycyjnego i nabycia złomu złota? Innymi słowy, w jakim trybie powinien być prowadzony rejestr zakupu złomu, a w jakim trybie powinien być prowadzony rejestr sprzedaży złota inwestycyjnego? (oznaczone we wniosku nr 2)
Dyrektor KIS z korzyścią dla Wnioskodawcy
REKLAMA
Według Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej (KIS), dla celów podatku VAT, CIT oraz prawa dewizowego nie ma obowiązku prowadzenia szczególnej ewidencji związanej z zakupem złomu złota od osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej. W takim przypadku wystarczającym jest prowadzenie rejestru transakcji zakupu złomu złota, zawierającego informacje takie jak data transakcji, opis przedmiotu zakupu (próba i waga złota) oraz cena nabycia. Nie jest również wymagane zawarcie umowy dla dokumentowania każdej transakcji.
"Odnośnie ewidencji zakupu złota, to trzeba zauważyć, że na gruncie podatku VAT nie trzeba wykazywać zakupów, które są nieopodatkowane, a także tych, które nie uprawniają do odliczania VAT. Takie informacje nie wywierają żadnego wpływu na prawidłowość rozliczenia podatku VAT. Nie mają także znaczenia dla wysokości zobowiązania podatkowego. Natomiast nie ma żadnych przeciwwskazań aby podatnik taką ewidencję prowadził.
Dlatego też z punktu widzenia podatku VAT nie ma żadnych przeszkód aby prowadzili Państwo rejestr transakcji zakupu złomu złota obejmującego co najmniej następujące informacje: datę transakcji, opis przedmiotu zakupu (próba i waga złota) oraz cenę nabycia." - wskazał organ.
Natomiast w przypadku sprzedaży złota inwestycyjnego, Wnioskodawca powinien prowadzić ewidencję na podstawie art. 125 w zw. z art. 109 ust. 3 ustawy o VAT.
"Odnosząc się do kwestii obowiązku prowadzenia ewidencji sprzedaży złota inwestycyjnego należy wskazać, że art. 125 ust. 1 ustawy wprowadza dla podatników dokonujących dostaw złota inwestycyjnego obowiązek prowadzenia ewidencji sprzedaży, o której mowa w art. 109 ust. 3 ustawy. Dodatkowo ewidencja oprócz tych informacji, których ewidencjonowania wymaga art. 109 ust. 3 ustawy, powinna zawierać także dane nabywcy, które umożliwiają jego identyfikację (art. 125 ust. 2 ustawy)." - zaznaczył Dyrektor KIS.
Podsumowanie
Na podstawie udzielonej interpretacji, Wnioskodawca może prowadzić rejestr transakcji zakupu złomu złota od osób fizycznych bez konieczności szczegółowej dokumentacji. Jednakże, w przypadku sprzedaży złota inwestycyjnego, musi być prowadzona ewidencja zgodnie z przepisami ustawy o VAT. Interpretacja ta jest ważna dla Wnioskodawcy, ponieważ pozwala mu na prawidłowe dokumentowanie transakcji w ramach prowadzonej działalności gospodarczej.
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.
REKLAMA