REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Czy sprzedaż złota inwestycyjnego wymaga szczegółowej dokumentacji? Co z zakupem złomu złota od osób fizycznych?

VAT
VAT
ShutterStock

REKLAMA

REKLAMA

Dyrektor KIS potwierdził, że dla celów podatku VAT, CIT czy prawa dewizowego nie ma obowiązku prowadzenia szczególnej ewidencji związanej z zakupem złomu złota od osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej. Wystarczające będzie prowadzenie rejestru transakcji, które będzie obejmować informacje: datę transakcji, opis przedmiotu zakupu (próba i waga złota) oraz cenę nabycia. Z kolei w zakresie sprzedaży złota inwestycyjnego, Wnioskodawca będzie zobowiązany jedynie do prowadzenia ewidencji o której mowa w art. 125 ust. 1 i 2 w zw. art. 109 ust. 3 ustawy o VAT.

Transakcje sprzedaży złota inwestycyjnego i nabycie złomu złota

Wnioskodawca prowadzi działalność gospodarczą, polegającą na sprzedaży i zakupie złota inwestycyjnego. W ramach tej działalności skupuje złom złota od osób fizycznych i przekazuje go do rafinacji, gdzie pozyskuje sztabki złota o próbie 995 – 999,9. Następnie sprzedaje te sztabki, płytki i blachy złota tylko i wyłącznie na rzecz podmiotów prowadzących działalność gospodarczą - złotników albo jubilerów. 

REKLAMA

Wnioskodawca zapytał: W jaki sposób winny być dokumentowane transakcje sprzedaży złota inwestycyjnego i nabycia złomu złota? Innymi słowy, w jakim trybie powinien być prowadzony rejestr zakupu złomu, a w jakim trybie powinien być prowadzony rejestr sprzedaży złota inwestycyjnego? (oznaczone we wniosku nr 2)

Dyrektor KIS z korzyścią dla Wnioskodawcy 

REKLAMA

Według Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej (KIS), dla celów podatku VAT, CIT oraz prawa dewizowego nie ma obowiązku prowadzenia szczególnej ewidencji związanej z zakupem złomu złota od osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej. W takim przypadku wystarczającym jest prowadzenie rejestru transakcji zakupu złomu złota, zawierającego informacje takie jak data transakcji, opis przedmiotu zakupu (próba i waga złota) oraz cena nabycia. Nie jest również wymagane zawarcie umowy dla dokumentowania każdej transakcji. 

"Odnośnie ewidencji zakupu złota, to trzeba zauważyć, że na gruncie podatku VAT nie trzeba wykazywać zakupów, które są nieopodatkowane, a także tych, które nie uprawniają do odliczania VAT. Takie informacje nie wywierają żadnego wpływu na prawidłowość rozliczenia podatku VAT. Nie mają także znaczenia dla wysokości zobowiązania podatkowego. Natomiast nie ma żadnych przeciwwskazań aby podatnik taką ewidencję prowadził.

Dlatego też z punktu widzenia podatku VAT nie ma żadnych przeszkód aby prowadzili Państwo rejestr transakcji zakupu złomu złota obejmującego co najmniej następujące informacje: datę transakcji, opis przedmiotu zakupu (próba i waga złota) oraz cenę nabycia." - wskazał organ. 

Natomiast w przypadku sprzedaży złota inwestycyjnego, Wnioskodawca powinien prowadzić ewidencję na podstawie art. 125 w zw. z art. 109 ust. 3 ustawy o VAT.

"Odnosząc się do kwestii obowiązku prowadzenia ewidencji sprzedaży złota inwestycyjnego należy wskazać, że art. 125 ust. 1 ustawy wprowadza dla podatników dokonujących dostaw złota inwestycyjnego obowiązek prowadzenia ewidencji sprzedaży, o której mowa w art. 109 ust. 3 ustawy. Dodatkowo ewidencja oprócz tych informacji, których ewidencjonowania wymaga art. 109 ust. 3 ustawy, powinna zawierać także dane nabywcy, które umożliwiają jego identyfikację (art. 125 ust. 2 ustawy)." - zaznaczył Dyrektor KIS. 

Podsumowanie

Na podstawie udzielonej interpretacji, Wnioskodawca może prowadzić rejestr transakcji zakupu złomu złota od osób fizycznych bez konieczności szczegółowej dokumentacji. Jednakże, w przypadku sprzedaży złota inwestycyjnego, musi być prowadzona ewidencja zgodnie z przepisami ustawy o VAT. Interpretacja ta jest ważna dla Wnioskodawcy, ponieważ pozwala mu na prawidłowe dokumentowanie transakcji w ramach prowadzonej działalności gospodarczej. 

Źródło: Interpretacja indywidualna z dnia 19 września 2023 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0111-KDIB3-3.4012.226.2023.2.PJ

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code

  © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

  Podatki
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Czy likwidacja spółki z o.o. generuje przychód podatkowy dla udziałowców?

  Krajowa Informacja Skarbowa w swojej interpretacji wyjaśniła, że likwidacja spółki z o.o. bez spłaty zobowiązań nie generuje przychodu podatkowego dla jej udziałowców.

  Czy zakup zegarka z funkcją chronografu może być odliczony od podatku VAT?

  Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) uznała, że zakup zegarka z funkcją chronografu przez mężczyznę nie kwalifikuje się jako wydatek związany z prowadzoną działalnością gospodarczą generującą podatek VAT, ponieważ służy on głównie poprawie wizerunku i prestiżu.

  Czy przychody z najmu majątku osobistego, tj. apartamentów, pokoi gościnnych oraz lokalu użytkowego można opodatkować ryczałtem?

  Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej (KIS) wydał interpretację, w której potwierdził możliwość opodatkowania przychodu uzyskanego z najmu majątku osobistego, tj. apartamentów, pokoi gościnnych oraz lokalu użytkowego ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych.

  Jaką stawką ryczałtu opodatkowane są przychody ze świadczenia usług przygotowywania raportów i analiz w systemie ERP?

  Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) potwierdziła, że przychody uzyskiwane ze świadczenia usług przygotowywania raportów i analiz w informatycznym systemie ERP (sklasyfikowanych według PKWiU 82.19.13.0.) mogą być opodatkowane 8,5% stawką zryczałtowanego podatku dochodowego od przychodów ewidencjonowanych.

  REKLAMA

  Czy kwota otrzymana za naprawę wad mieszkania jest przychodem podlegającym opodatkowaniu?

  Krajowa Informacja Skarbowa w swojej interpretacji wyjaśniła, że kwota otrzymana przez wnioskodawczynię od dewelopera za naprawę wad w budynku mieszkalnym stanowi przychód podlegający opodatkowaniu i powinna zostać uwzględniona w informacji PIT-11.

  Czy amortyzacja budynków mieszkalnych kwalifikuje się do kosztów uzyskania przychodu?

  Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji wyjaśniła, że odpisy amortyzacyjne od budynków mieszkalnych nie kwalifikują się do kosztów uzyskania przychodów od 1 stycznia 2023 r., na mocy zmienionego art. 16c ustawy o CIT.

  Czy usługi stomatologiczne kwalifikują się do zwolnienia z VAT?

  Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) uznała, że spółka stomatologiczna ma prawo do zwolnienia z zapłaty podatku od towarów i usług, uznając jej działalność za leczniczą zgodnie z ustawą o VAT i ustawą o działalności leczniczej, dzięki świadczeniu usług dentystycznych mających na celu diagnozowanie, leczenie i zapobieganie chorobom jamy ustnej.

  Czy bon na szczepienie ustanowiony przez radę gminy podlega opodatkowaniu PIT?

  Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej (KIS) wydał interpretację, w której potwierdził, że bon na szczepienie ustanowiony przez radę gminy nie generuje przychodu w rozumieniu przepisów ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych i w związku z tym nie podlega opodatkowaniu PIT.

  REKLAMA

  Czy działalność gospodarcza wnioskodawcy kwalifikuje się do opodatkowania ryczałtem?

  Krajowa Informacja Skarbowa w swojej interpretacji wyjaśniła, że działalność gospodarcza wnioskodawcy, obejmująca zarządzanie systemami informatycznymi i sprzedaż zestawów prezentowych, kwalifikuje się do opodatkowania w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych z 3% stawką podatku.

  Czy wydatek na studia informatyczne pracownika może być kosztem uzyskania przychodu?

  Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji wyjaśniła, że wydatek na studia informatyczne pracownika, będącego jednocześnie wspólnikiem spółki, może stanowić koszt uzyskania przychodu, pod pewnymi warunkami.

  REKLAMA