Czy otrzymanie płatności za usługi przez platformę PayU zwalnia trenera personalnego od obowiązku posiadania kasy fiskalnej?
REKLAMA
REKLAMA
Zajęcia fitness on-line, a ewidencjonowanie wykonywanej usługi
Wnioskodawca, będący trenerem personalnym, prowadzącym jednoosobową działalność gospodarczą, świadczy stacjonarne usługi trenerskie osobom fizycznym. W kwietniu 2023 roku rozszerzył swoje usługi o płatne zajęcia fitness online, które prowadzi za pośrednictwem zewnętrznej platformy umożliwiającej webinaria. Płatności za te zajęcia są dokonywane przez system płatności online PayU, a środki są następnie przekazywane na firmowe konto bankowe Wnioskodawcy. Wnioskodawca posiada ewidencję i dowody dokumentujące zapłatę za usługi. Wynika z nich kto i za jakie czynności zapłacił.
REKLAMA
W tym stanie sprawy Wnioskodawca zapytał: Czy w celu ewidencjonowania wykonywanej usługi (tj. zajęć fitness on-line) Wnioskodawca jest zobligowany do posiadania kasy fiskalnej?
Stanowisko
Według Dyrektora KIS, otrzymanie przelewu z opisem danej usługi na konto bankowe za pośrednictwem systemu płatności PayU spełnia warunek płatności za pośrednictwem banku, co zwalnia Wnioskodawcę z obowiązku posiadania kasy fiskalnej.
REKLAMA
Wnioskodawca powołuje się na rozporządzenie Ministra Finansów z dnia 22 grudnia 2021 r., które zwalnia od tego obowiązku świadczenie usług na rzecz osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej, jeżeli zapłata za usługę jest dokonywana za pośrednictwem poczty, banku lub spółdzielczej kasy oszczędnościowo-kredytowej.
"Mając na uwadze powyższy opis sprawy oraz przytoczone przepisy wskazać należy, że zostały spełnione łącznie wszystkie warunki umożliwiające zwolnienie z obowiązku ewidencjonowania na kasie rejestrującej sprzedaży usług opisanych we wniosku, świadczonych przez Pana na rzecz osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej i rolników ryczałtowych, na podstawie § 2 ust. 1 rozporządzenia w zw. z poz. 37 załącznika do niego.
REKLAMA
Jak Pan wskazał, otrzymuje Pan w całości zapłatę za wykonywaną usługę na rachunek bankowy, a z posiadanych ewidencji i dowodów dokumentujących zapłatę jednoznacznie wynika kto i za jakie czynności zapłacił. Podał Pan również, że – Wpłata z systemu PayU jest opisana, widnieje na niej nazwa usługi – „Zajęcia on-line”. W danych wpłaty nie są wyszczególnione natomiast konkretne osoby fizyczne, od których pochodzi płatność. Jednak jest Pan w stanie wskazać te osoby ręcznie. Ponadto, co istotne usługi, które Pan świadczy – zgodnie z Pana wskazaniem – nie zostały wymienione w § 4 rozporządzenia.
Przy tak przedstawionym opisie sprawy, stwierdzić należy, że będzie Pan mógł na podstawie § 2 ust. 1 rozporządzenia w zw. z poz. 37 załącznika do niego, stosować zwolnienie z obowiązku ewidencjonowania opisanych we wniosku usług, za które otrzyma zapłatę w całości na rachunek bankowy, a z prowadzonej ewidencji i dowodów dokumentujących zapłatę jednoznacznie będzie wynikać, jakiej konkretnie czynności dotyczyła." - wskazał organ.
Podsumowanie
Z udzielonej interpretacji organu podatkowego wynika, że Wnioskodawca nie jest zobligowany do posiadania kasy fiskalnej w celu ewidencjonowania świadczonych usług (zajęć fitness online). Organ podatkowy przyjął stanowisko, że otrzymanie zapłaty za usługę na rachunek bankowy za pośrednictwem systemu płatności PayU spełnia warunek płatności za pośrednictwem banku, co zwalnia Wnioskodawcę z tego obowiązku.
Wnioskodawca powinien jednak zachować ewidencję i dowody dokumentujące zapłatę za usługi, aby jednoznacznie ustalić, jakiej konkretnie czynności dotyczyła dana płatność.
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.