Czy zatrudnienie pracownika na pełen etat spełnia warunek opodatkowania estońskim CIT?
REKLAMA
REKLAMA
Zatrudnienie pracownika na pełen etat, a estoński CIT
Wnioskodawcą jest spółka, zarejestrowana w grudniu 2021 roku, która początkowo skoncentrowała się na zakupie działek i nieruchomości oraz przygotowaniach do inwestycji budowlanej, nie zatrudniając pracowników. W tym czasie spółka zleciła zewnętrznym podmiotom opracowanie projektów budowlanych, w tym uzyskanie niezbędnych pozwoleń i zgodności z przepisami budowlanymi. Dodatkowo zainicjowano prace związane z przygotowaniem terenu pod budowę, w tym montaż ogrodzenia oraz wykonanie niezbędnych przyłączy. Spółka planuje zatrudnienie jednej osoby na pełen etat w grudniu 2023 roku. Jest to spowodowane między innymi koniecznością nadzorowania prac budowlanych przez kierownika budowy oraz prowadzenia księgowości, co jest kluczowe dla skutecznego i sprawnego zarządzania prowadzonymi projektami.
REKLAMA
Wnioskodawca zadał pytanie KIS czy zatrudnienie jednego pracownika na pełny etat spełnia warunek opodatkowania ryczałtem? W ocenie spółki, istnieje możliwość korzystania z estońskiego CIT.
KIS: zatrudnienie pracownika przez spółkę spełnia warunek ryczałtu
REKLAMA
Według oceny KIS, przedstawione stanowisko przez wnioskodawcę jest prawidłowe. W opinii organu podatkowego planowane zatrudnienie przez spółkę spełnia warunki opodatkowania ryczałtem. KIS wyjaśniła, że ryczałt od dochodów spółek (tzw. estoński CIT) jest dostępny dla podatników mających siedzibę lub zarząd na terenie Polski, pod warunkiem spełnienia określonych kryteriów w każdym okresie opodatkowania ryczałtem. Jeden z warunków to zatrudnienie co najmniej trzech pracowników na pełny etat na podstawie umowy o pracę przez co najmniej 300 dni w roku podatkowym.
KIS wskazała, że wymóg zatrudnienia, o którym mowa w art. 28j ust. 1 pkt 3 ustawy o CIT, nie dotyczy roku rozpoczęcia działalności i dwóch następujących lat podatkowych. Od drugiego roku podatkowego podatnik musi jednak corocznie zwiększać zatrudnienie o co najmniej 1 etat. Organ uznał, że zatrudnienie jednego pracownika w grudniu 2023 roku spełnia określone wymogi, jako że ustawa nie precyzuje minimalnej długości zatrudnienia.
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.
REKLAMA