REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Czy można rozliczyć ulgę z zakupu kas fiskalnych w dowolnym okresie rozliczeniowym?

kasa fiskalna

REKLAMA

REKLAMA

Dyrektor KIS potwierdził, że Wnioskodawca może dokonać obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę wydaną na zakup kas (w ramach ustawowych limitów) w rozliczeniu za dowolne okresy rozliczeniowe następujące po rozpoczęciu prowadzenia ewidencji obrotu na danej kasie fiskalnej.

Ulga z tytułu zakupu kas fiskalnych

W związku z rejestracją spółki w KRS, podatnik zakupił 11 kas fiskalnych 16 marca 2015 r. i rozpoczął prowadzenie ewidencji na tych kasach 15 kwietnia 2015 r. W deklaracji VAT-7 za okres 8/2020 podatnik ujął ulgę z tytułu zakupu kas fiskalnych i odliczył kwotę 7.700 złotych. Pracownik Urzędu Skarbowego skontaktował się z biurem rachunkowym i sugerował, że ulgę tę rozliczono w nieprawidłowym okresie.

REKLAMA

W tym stanie sprawy we wniosku zostało zawarte pytanie: Czy w sytuacji opisanej w zaistniałym stanie faktycznym, a w szczególności przyjąwszy, że spełnione zostały wszystkie warunki uprawniające Państwo do nabycia prawa do skorzystania z ulgi z tytułu zakupu kas fiskalnych, przepis § 3 ust. 1 Rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 27 grudnia 2010 r. w sprawie odliczania i zwrotu kwot wydatkowanych na zakup kas rejestrujących (Dz. U. z 2013 r. poz. 163) pozwalał na rozliczenie tej ulgi tylko i wyłącznie w okresie, w którym rozpoczęliście Państwo ewidencjonowanie sprzedaży na kasie/kasach fiskalnych i ewentualnie kontynuować jej rozliczanie w kolejnych okresach, czy też zgodnie z tym przepisem ulgę tę można rozliczyć w dowolnym okresie rozliczeniowym, z zastrzeżeniem, że nie może to nastąpić wcześniej niż w okresie, w którym rozpoczęto stosowanie kasy/kas fiskalnych do ewidencji sprzedaży, a przy okazji nie został wyznaczony żaden końcowy termin, w którym z prawa do ulgi skorzystać można?

Stanowisko KIS/MF

REKLAMA

Według interpretacji udzielonej przez Dyrektora KIS, przepis § 3 ust. 1 Rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 27 grudnia 2010 r. w sprawie odliczania i zwrotu kwot wydatkowanych na zakup kas rejestrujących pozwala na rozliczenie ulgi z tytułu zakupionych kas fiskalnych w dowolnym okresie rozliczeniowym. Przepis ten ustala jedynie początkową granicę czasową dla możliwości ujęcia ulgi w rozliczeniu podatku VAT, czyli najwcześniej można to uczynić w deklaracji za okres, w którym rozpoczęto prowadzenie ewidencji przy użyciu zakupionych kas. Nie określa on jednak maksymalnego okresu lub konkretnego okresu, w którym ulgę należy rozliczyć.

"Zatem biorąc pod uwagę opis sprawy stwierdzić należy, że w sytuacji gdy zostały spełnione warunki określone w § 2 ust. 1 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 27 grudnia 2010 r. w sprawie odliczania i zwrotu kwot wydatkowanych na zakup kas rejestrujących, nabyliście Państwo prawo do odliczenia kwoty, o której mowa w art. 111 ust. 4 ustawy o podatku od towarów i usług za nabycie wszystkich kas, które zostały wcześniej zgłoszone, a realizacja tego prawa stosownie do zapisu § 3 ust. 1 ww. rozporządzenia, może być dokonana w deklaracji podatkowej dla podatku od towarów i usług za okres rozliczeniowy, w którym faktycznie rozpoczęto ewidencjonowanie obrotu i kwot podatku należnego za kwiecień 2015 r.

Jeżeli natomiast jak wynika z opisu sprawy nie dokonaliście Państwo odliczenia tzw. „ulgi” za zakup kas rejestrujących w deklaracji za ww. okres rozliczeniowy, tj. za okres rozliczeniowy, w którym faktycznie rozpoczęliście Państwo prowadzenie ewidencji obrotu na danej kasie fiskalnej, to możecie Państwo dokonać obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę wydaną na zakup kas (w ramach ustawowych limitów) w rozliczeniu za dowolne okresy rozliczeniowe następujące po wskazanym wyżej okresie rozliczeniowym np. za sierpień 2020 r." - wskazał organ. 

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Podsumowanie

Wynika z interpretacji, że podatnik ma prawo do rozliczenia ulgi z tytułu zakupu kas fiskalnych w dowolnym okresie rozliczeniowym, z zastrzeżeniem, że nie może to nastąpić wcześniej niż w okresie, w którym rozpoczął ewidencjonowanie sprzedaży na kasach fiskalnych. W przypadku opisywanym w zapytaniu, gdzie podatnik rozpoczął ewidencjonowanie sprzedaży w kwietniu 2015 r., ulgę można było rozliczyć w deklaracji za okres 8/2020. 

Źródło: Interpretacja indywidualna z dnia 14 grudnia 2022 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0114-KDIP1-3.4012.537.2022.2.KP

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Podatki
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Czy wydatki na sesje u psychoterapeuty można zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów w prowadzonej działalności gospodarczej?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji potwierdziła, że wydatki na sesje u psychoterapeuty można zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów w prowadzonej działalności gospodarczej, jeżeli wydatki te mają bezpośredni związek z działalnością i przyczyniają się do osiągnięcia, zachowania lub zabezpieczenia źródła przychodów.

Czy owoce winogron z własnej uprawy stosowane do produkcji wina mogą stanowić koszty uzyskania przychodów?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji wyjaśniła, że owoce winogron pochodzące z własnej uprawy rolnika, które są używane do produkcji wina, nie mogą być zaliczone do kosztów uzyskania przychodów.

Czy diety radnych za grudzień powinny być wykazywane w PIT-R za styczeń?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji wyjaśniła, że diety radnych za grudzień, wypłacane w styczniu, powinny być wykazywane w deklaracji PIT-R za styczeń nowego roku podatkowego.

Czy odsetki od zaciągniętej pożyczki można zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów?

Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej (KIS) w swojej interpretacji potwierdził, że odsetki od pożyczki zaciągniętej w celu finansowania bieżącej działalności spółki mogą być zaliczone do kosztów uzyskania przychodów.

REKLAMA

Czy sprzedaż rzeczy używanych może generować przychód podlegający opodatkowaniu?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) potwierdziła, że sprzedaż rzeczy nabytych w celach osobistych i posiadanych przez więcej niż pół roku nie stanowi źródła przychodu w rozumieniu art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. d) ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Tym samym, uzyskany z takiej sprzedaży przychód nie podlega opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych.

Czy można skorzystać z ulgi prorodzinnej na pełnoletnie uczące się dziecko prowadzące działalność gospodarczą?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji wyjaśniła, że rodzice pełnoletniego, uczącego się syna, który osiągnął przychody z działalności gospodarczej opodatkowanej podatkiem liniowym, nie mogą skorzystać z ulgi prorodzinnej na dziecko.

Czy dochód uzyskany ze sprzedaży działki w całości przeznaczony na cele mieszkaniowe podlega zwolnieniu z PIT?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji wyjaśniła, że dochód uzyskany z odpłatnego zbycia nieruchomości może być zwolniony od podatku dochodowego od osób fizycznych (PIT), jeśli środki zostaną przeznaczone na własne cele mieszkaniowe w ciągu trzech lat od końca roku podatkowego, w którym nastąpiła sprzedaż.

Czy zakup ładowarki teleskopowej zobowiązuje do złożenia informacji VAT-23 i zapłaty podatku VAT?

Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej (KIS) w swojej interpretacji wyjaśnił, że zakup od kontrahenta unijnego ładowarki teleskopowej nie zobowiązuje do złożenia informacji VAT-23 ani do zapłaty podatku VAT, ponieważ nie jest ona uznawana za środek transportu.

REKLAMA

Czy powiat ma prawo odliczyć VAT od zakupu samochodu elektrycznego?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji wyjaśniła, że powiat nie ma prawa do odliczenia VAT z tytułu zakupu samochodu elektrycznego, jeżeli nie jest on wykorzystywany do czynności opodatkowanych.

Czy opłata pobierana od opakowań jednorazowego użytku stanowi przychód w świetle ustawy o CIT?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) potwierdziła, że opłata pobierana od opakowań jednorazowego użytku, przekazywana w całości na rachunek bankowy marszałka województwa nie stanowi przychodu w świetle ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, ponieważ nie jest trwałym, bezzwrotnym i definitywnym przysporzeniem majątkowym dla przedsiębiorcy.

REKLAMA