REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Czy można rozliczyć ulgę z zakupu kas fiskalnych w dowolnym okresie rozliczeniowym?

kasa fiskalna
kasa fiskalna

REKLAMA

REKLAMA

Dyrektor KIS potwierdził, że Wnioskodawca może dokonać obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę wydaną na zakup kas (w ramach ustawowych limitów) w rozliczeniu za dowolne okresy rozliczeniowe następujące po rozpoczęciu prowadzenia ewidencji obrotu na danej kasie fiskalnej.

Ulga z tytułu zakupu kas fiskalnych

REKLAMA

W związku z rejestracją spółki w KRS, podatnik zakupił 11 kas fiskalnych 16 marca 2015 r. i rozpoczął prowadzenie ewidencji na tych kasach 15 kwietnia 2015 r. W deklaracji VAT-7 za okres 8/2020 podatnik ujął ulgę z tytułu zakupu kas fiskalnych i odliczył kwotę 7.700 złotych. Pracownik Urzędu Skarbowego skontaktował się z biurem rachunkowym i sugerował, że ulgę tę rozliczono w nieprawidłowym okresie.

REKLAMA

W tym stanie sprawy we wniosku zostało zawarte pytanie: Czy w sytuacji opisanej w zaistniałym stanie faktycznym, a w szczególności przyjąwszy, że spełnione zostały wszystkie warunki uprawniające Państwo do nabycia prawa do skorzystania z ulgi z tytułu zakupu kas fiskalnych, przepis § 3 ust. 1 Rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 27 grudnia 2010 r. w sprawie odliczania i zwrotu kwot wydatkowanych na zakup kas rejestrujących (Dz. U. z 2013 r. poz. 163) pozwalał na rozliczenie tej ulgi tylko i wyłącznie w okresie, w którym rozpoczęliście Państwo ewidencjonowanie sprzedaży na kasie/kasach fiskalnych i ewentualnie kontynuować jej rozliczanie w kolejnych okresach, czy też zgodnie z tym przepisem ulgę tę można rozliczyć w dowolnym okresie rozliczeniowym, z zastrzeżeniem, że nie może to nastąpić wcześniej niż w okresie, w którym rozpoczęto stosowanie kasy/kas fiskalnych do ewidencji sprzedaży, a przy okazji nie został wyznaczony żaden końcowy termin, w którym z prawa do ulgi skorzystać można?

Stanowisko KIS/MF

REKLAMA

Według interpretacji udzielonej przez Dyrektora KIS, przepis § 3 ust. 1 Rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 27 grudnia 2010 r. w sprawie odliczania i zwrotu kwot wydatkowanych na zakup kas rejestrujących pozwala na rozliczenie ulgi z tytułu zakupionych kas fiskalnych w dowolnym okresie rozliczeniowym. Przepis ten ustala jedynie początkową granicę czasową dla możliwości ujęcia ulgi w rozliczeniu podatku VAT, czyli najwcześniej można to uczynić w deklaracji za okres, w którym rozpoczęto prowadzenie ewidencji przy użyciu zakupionych kas. Nie określa on jednak maksymalnego okresu lub konkretnego okresu, w którym ulgę należy rozliczyć.

"Zatem biorąc pod uwagę opis sprawy stwierdzić należy, że w sytuacji gdy zostały spełnione warunki określone w § 2 ust. 1 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 27 grudnia 2010 r. w sprawie odliczania i zwrotu kwot wydatkowanych na zakup kas rejestrujących, nabyliście Państwo prawo do odliczenia kwoty, o której mowa w art. 111 ust. 4 ustawy o podatku od towarów i usług za nabycie wszystkich kas, które zostały wcześniej zgłoszone, a realizacja tego prawa stosownie do zapisu § 3 ust. 1 ww. rozporządzenia, może być dokonana w deklaracji podatkowej dla podatku od towarów i usług za okres rozliczeniowy, w którym faktycznie rozpoczęto ewidencjonowanie obrotu i kwot podatku należnego za kwiecień 2015 r.

Jeżeli natomiast jak wynika z opisu sprawy nie dokonaliście Państwo odliczenia tzw. „ulgi” za zakup kas rejestrujących w deklaracji za ww. okres rozliczeniowy, tj. za okres rozliczeniowy, w którym faktycznie rozpoczęliście Państwo prowadzenie ewidencji obrotu na danej kasie fiskalnej, to możecie Państwo dokonać obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę wydaną na zakup kas (w ramach ustawowych limitów) w rozliczeniu za dowolne okresy rozliczeniowe następujące po wskazanym wyżej okresie rozliczeniowym np. za sierpień 2020 r." - wskazał organ. 

Podsumowanie

Wynika z interpretacji, że podatnik ma prawo do rozliczenia ulgi z tytułu zakupu kas fiskalnych w dowolnym okresie rozliczeniowym, z zastrzeżeniem, że nie może to nastąpić wcześniej niż w okresie, w którym rozpoczął ewidencjonowanie sprzedaży na kasach fiskalnych. W przypadku opisywanym w zapytaniu, gdzie podatnik rozpoczął ewidencjonowanie sprzedaży w kwietniu 2015 r., ulgę można było rozliczyć w deklaracji za okres 8/2020. 

Źródło: Interpretacja indywidualna z dnia 14 grudnia 2022 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0114-KDIP1-3.4012.537.2022.2.KP

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code

  © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

  Podatki
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Czy działalność gospodarcza wnioskodawcy kwalifikuje się do opodatkowania ryczałtem?

  Krajowa Informacja Skarbowa w swojej interpretacji wyjaśniła, że działalność gospodarcza wnioskodawcy, obejmująca zarządzanie systemami informatycznymi i sprzedaż zestawów prezentowych, kwalifikuje się do opodatkowania w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych z 3% stawką podatku.

  Czy wydatek na studia informatyczne pracownika może być kosztem uzyskania przychodu?

  Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji wyjaśniła, że wydatek na studia informatyczne pracownika, będącego jednocześnie wspólnikiem spółki, może stanowić koszt uzyskania przychodu, pod pewnymi warunkami.

  Czy kwota zwrotu poniesionych przez pracownika kosztów na ładowanie służbowego samochodu elektrycznego podlega opodatkowaniu PIT?

  Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) potwierdziła, że zwrot kosztów poniesionych przez pracownika w celu ładowania służbowego samochodu hybrydowego lub elektrycznego wykorzystywanego zarówno do celów służbowych, jak i celów prywatnych, nie będzie stanowił po stronie pracownika dodatkowego przychodu ze stosunku pracy, ani z innego źródła. Z uwagi na to, kwota zwrotu nie będzie podlegała opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych, a w konsekwencji, na pracodawcy nie będą ciążyły obowiązki płatnika z tego tytułu.

  Czy szkolenia z pierwszej pomocy kwalifikują się do zwolnienia z VAT?

  Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) stwierdziła, że szkolenia z pierwszej pomocy dla pracowników są zwolnione z VAT ze względu na ich związek z obowiązkowym przeszkoleniem zawodowym, natomiast usługi dla dzieci i uczestników eventów nie korzystają z tego zwolnienia, gdyż nie są związane z wykonywaniem zawodu ani obowiązkiem służbowym.

  REKLAMA

  Jaką stawką ryczałtu opodatkowane będą przychody ze świadczenia usług związanych ze zwalczaniem pożarów i zapobieganiem im?

  Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej (KIS) potwierdził, że przychody uzyskiwane przez podatnika w 2024 roku w ramach działalności gospodarczej ze świadczenia usług związanych ze zwalczaniem pożarów i zapobieganiem pożarom (PKWiU 84.25.11.0) będą mogły być opodatkowane 8,5% stawką ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych.

  Czy trzeba zapłacić podatek PIT w przypadku wypłaty wkładu mieszkaniowego?

  Krajowa Informacja Skarbowa wyjaśniła, że otrzymanie wypłaty wkładu mieszkaniowego podlega opodatkowaniu, jako przychód z innych źródeł zgodnie z ustawą o podatku dochodowym od osób fizycznych (PIT).

  Czy wykupienie ubezpieczenia na życie dla zarządu i współpracowników jest kosztem uzyskania przychodów?

  Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji wyjaśniła, że wydatki na ubezpieczenie na życie dla prezesa zarządu mogą być zaliczone do kosztów uzyskania przychodów, ale wydatki na ubezpieczenie współpracowników zatrudnionych na B2B nie.

  Czy ogłoszenie internetowe sprzedaży komputerów wyklucza zwolnienie z VAT?

  Według Krajowej Informacji Skarbowej (KIS mężczyzna zamieszczający ogłoszenie online dotyczące sprzedaży komputerów może skorzystać ze zwolnienia z VAT, ponieważ nie przekroczył limitu sprzedaży oraz zawierał umowy przy fizycznej obecności stron.

  REKLAMA

  Jaką stawką ryczałtu opodatkowane są przychody ze świadczenia usług wynajmu sprzętu bez obsługi?

  Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) potwierdziła, że do przychodów uzyskanych z tytułu świadczenia usług wynajmu sprzętu bez obsługi, mieszczących się w grupowaniach PKWiU 77.32.10.0 oraz PKWiU 77.39.19.0, stawka ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych wynosi 8,5%.

  Czy usługi trychologiczne korzystają ze zwolnienia od podatku VAT?

  Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej (KIS) wyjaśnił, że świadczone przez podatniczkę usługi trychologiczne mogą korzystać ze zwolnienia od podatku VAT, pod warunkiem, że są usługami w zakresie opieki medycznej, służą profilaktyce, zachowaniu, ratowaniu, przywracaniu i poprawie zdrowia, a także są wykonywane w ramach zawodu medycznego.

  REKLAMA