REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Czy komornik po otrzymaniu zajętej wierzytelności jest podatnikiem VAT?

vat, podatek, faktura, księgowość
vat, podatek, faktura, księgowość
vat, podatek, faktura, księgowość
Shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Komornik po otrzymaniu kwoty potrąconej z tytułu zajęcia wierzytelności z tytułu faktury za najem i dzierżawę nie jest podatnikiem ani płatnikiem podatku VAT - tak wynika z interpretacji Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej (KIS). 

W planie podziału kwota brutto czy netto?

Wnioskodawca zadał pytanie, dotyczące podziału kwoty brutto lub netto w planie podziału sumy uzyskanej z egzekucji wierzytelności z tytułu zajęcia faktury za najem i dzierżawę. Podatnik oczekiwał odpowiedzi na pytanie, czy komornik po otrzymaniu kwoty potrąconej z tytułu zajęcia wierzytelności jest podatnikiem bądź płatnikiem podatku VAT i czy w planie podziału powinien dokonać podziału kwoty brutto czy też netto.

REKLAMA

Zadane pytanie brzmiało: Czy komornik po otrzymaniu kwoty potrąconej z tytułu zajęcia wierzytelności przysługującej dłużnikowi o zapłatę faktury za najem i dzierżawę w 100% przez trzeciodłużnika jest podatnikiem bądź płatnikiem podatku VAT i w związku z powyższym powinien w planie podziału dokonać podziału w/w kwoty brutto czy też netto?

Komornik jest zobowiązany do podziału kwoty brutto zajętych wierzytelności 

REKLAMA

W odpowiedzi na zapytanie podatnika, Dyrektor KIS stwierdził, że komornik po otrzymaniu kwoty potrąconej z tytułu zajęcia wierzytelności nie jest podatnikiem ani płatnikiem podatku VAT. Zgodnie z przepisami prawa, organy egzekucyjne, takie jak komornik, nie są uznawane za podatników VAT, za wyjątkiem czynności wykonywanych na podstawie zawartych umów cywilnoprawnych. Komornik jest zobowiązany do podziału kwoty brutto zajętych wierzytelności pomiędzy wierzycieli uczestniczących w egzekucji.

Organ powołał się na art. 15 ust. 6 ustawy o VAT, który wyłącza organy władzy publicznej oraz urzędy obsługujące te organy, z wyjątkiem czynności wykonywanych na podstawie umów cywilnoprawnych, jako podatników VAT. Ponadto, zgodnie z ustawą o komornikach sądowych, komornik jest organem władzy publicznej w zakresie wykonywania czynności w postępowaniu egzekucyjnym i zabezpieczającym. Ewentualny obowiązek podatkowy spoczywa na wystawcy faktury, a nie na komorniku. Wystawca faktury jest zobowiązany do odprowadzenia podatku VAT na rzecz państwa.

"Biorąc pod uwagę powołane przepisy, w szczególności art. 18 ustawy oraz art. 106c ustawy, należy stwierdzić, że komornik sądowy nie jest podatnikiem ani płatnikiem podatku VAT w przypadku zajęcia przez niego wierzytelności z tytułu usługi (np. wynajmu). To bowiem podatnik świadczący usługę jest zobowiązany do wystawienia faktury, wykazania jej w deklaracji VAT i zapłaty podatku od towarów i usług z tego tytułu. Natomiast komornik sądowy jest uprawniony do wystawienia faktury w imieniu i na rzecz dłużnika tylko w odniesieniu do dostawy towarów będących własnością dłużnika.

W konsekwencji powyższego w opisanej sytuacji powinien Pan w planie podziału dokonać podziału kwoty pomiędzy wierzycieli w kwocie brutto.

Zatem Pana stanowisko, że nie jest Pan podatnikiem lub płatnikiem podatku VAT z ww. tytułu oraz powinien Pan dokonać podziału kwoty w kwocie brutto jest prawidłowe." - wskazał organ.

Podsumowanie

Zgodnie z interpretacją, komornik po otrzymaniu kwoty potrąconej z tytułu zajęcia wierzytelności nie jest podatnikiem ani płatnikiem podatku VAT. Komornik jest zobowiązany do dokonania podziału kwoty brutto zajętych wierzytelności pomiędzy wierzycieli uczestniczących w egzekucji. Odpowiedzialność za odprowadzenie podatku VAT spoczywa na wystawcy faktury. 

Źródło: Interpretacja indywidualna z dnia 14 grudnia 2022 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0111-KDIB3-1.4012.660.2022.2.AB

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code

  © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

  Podatki
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Czy działalność gospodarcza wnioskodawcy kwalifikuje się do opodatkowania ryczałtem?

  Krajowa Informacja Skarbowa w swojej interpretacji wyjaśniła, że działalność gospodarcza wnioskodawcy, obejmująca zarządzanie systemami informatycznymi i sprzedaż zestawów prezentowych, kwalifikuje się do opodatkowania w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych z 3% stawką podatku.

  Czy wydatek na studia informatyczne pracownika może być kosztem uzyskania przychodu?

  Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji wyjaśniła, że wydatek na studia informatyczne pracownika, będącego jednocześnie wspólnikiem spółki, może stanowić koszt uzyskania przychodu, pod pewnymi warunkami.

  Czy kwota zwrotu poniesionych przez pracownika kosztów na ładowanie służbowego samochodu elektrycznego podlega opodatkowaniu PIT?

  Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) potwierdziła, że zwrot kosztów poniesionych przez pracownika w celu ładowania służbowego samochodu hybrydowego lub elektrycznego wykorzystywanego zarówno do celów służbowych, jak i celów prywatnych, nie będzie stanowił po stronie pracownika dodatkowego przychodu ze stosunku pracy, ani z innego źródła. Z uwagi na to, kwota zwrotu nie będzie podlegała opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych, a w konsekwencji, na pracodawcy nie będą ciążyły obowiązki płatnika z tego tytułu.

  Czy szkolenia z pierwszej pomocy kwalifikują się do zwolnienia z VAT?

  Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) stwierdziła, że szkolenia z pierwszej pomocy dla pracowników są zwolnione z VAT ze względu na ich związek z obowiązkowym przeszkoleniem zawodowym, natomiast usługi dla dzieci i uczestników eventów nie korzystają z tego zwolnienia, gdyż nie są związane z wykonywaniem zawodu ani obowiązkiem służbowym.

  REKLAMA

  Jaką stawką ryczałtu opodatkowane będą przychody ze świadczenia usług związanych ze zwalczaniem pożarów i zapobieganiem im?

  Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej (KIS) potwierdził, że przychody uzyskiwane przez podatnika w 2024 roku w ramach działalności gospodarczej ze świadczenia usług związanych ze zwalczaniem pożarów i zapobieganiem pożarom (PKWiU 84.25.11.0) będą mogły być opodatkowane 8,5% stawką ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych.

  Czy trzeba zapłacić podatek PIT w przypadku wypłaty wkładu mieszkaniowego?

  Krajowa Informacja Skarbowa wyjaśniła, że otrzymanie wypłaty wkładu mieszkaniowego podlega opodatkowaniu, jako przychód z innych źródeł zgodnie z ustawą o podatku dochodowym od osób fizycznych (PIT).

  Czy wykupienie ubezpieczenia na życie dla zarządu i współpracowników jest kosztem uzyskania przychodów?

  Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji wyjaśniła, że wydatki na ubezpieczenie na życie dla prezesa zarządu mogą być zaliczone do kosztów uzyskania przychodów, ale wydatki na ubezpieczenie współpracowników zatrudnionych na B2B nie.

  Czy ogłoszenie internetowe sprzedaży komputerów wyklucza zwolnienie z VAT?

  Według Krajowej Informacji Skarbowej (KIS mężczyzna zamieszczający ogłoszenie online dotyczące sprzedaży komputerów może skorzystać ze zwolnienia z VAT, ponieważ nie przekroczył limitu sprzedaży oraz zawierał umowy przy fizycznej obecności stron.

  REKLAMA

  Jaką stawką ryczałtu opodatkowane są przychody ze świadczenia usług wynajmu sprzętu bez obsługi?

  Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) potwierdziła, że do przychodów uzyskanych z tytułu świadczenia usług wynajmu sprzętu bez obsługi, mieszczących się w grupowaniach PKWiU 77.32.10.0 oraz PKWiU 77.39.19.0, stawka ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych wynosi 8,5%.

  Czy usługi trychologiczne korzystają ze zwolnienia od podatku VAT?

  Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej (KIS) wyjaśnił, że świadczone przez podatniczkę usługi trychologiczne mogą korzystać ze zwolnienia od podatku VAT, pod warunkiem, że są usługami w zakresie opieki medycznej, służą profilaktyce, zachowaniu, ratowaniu, przywracaniu i poprawie zdrowia, a także są wykonywane w ramach zawodu medycznego.

  REKLAMA