Czy komornik po otrzymaniu zajętej wierzytelności jest podatnikiem VAT?
![vat, podatek, faktura, księgowość](https://webp-konwerter.incdn.pl/eyJmIjoiaHR0cHM6Ly9nLmluZm9yLnBs/L3AvX2ZpbGVzLzM3NzQ5MDAwL3ZhdC1w/b2RhdGVrLWZha3R1cmEta3NpZWdvd29z/Yy0zNzc0ODkwMi5qcGciLCJ3Ijo3NzF9.jpg)
REKLAMA
REKLAMA
- W planie podziału kwota brutto czy netto?
- Komornik jest zobowiązany do podziału kwoty brutto zajętych wierzytelności
- Podsumowanie
W planie podziału kwota brutto czy netto?
Wnioskodawca zadał pytanie, dotyczące podziału kwoty brutto lub netto w planie podziału sumy uzyskanej z egzekucji wierzytelności z tytułu zajęcia faktury za najem i dzierżawę. Podatnik oczekiwał odpowiedzi na pytanie, czy komornik po otrzymaniu kwoty potrąconej z tytułu zajęcia wierzytelności jest podatnikiem bądź płatnikiem podatku VAT i czy w planie podziału powinien dokonać podziału kwoty brutto czy też netto.
REKLAMA
Zadane pytanie brzmiało: Czy komornik po otrzymaniu kwoty potrąconej z tytułu zajęcia wierzytelności przysługującej dłużnikowi o zapłatę faktury za najem i dzierżawę w 100% przez trzeciodłużnika jest podatnikiem bądź płatnikiem podatku VAT i w związku z powyższym powinien w planie podziału dokonać podziału w/w kwoty brutto czy też netto?
Komornik jest zobowiązany do podziału kwoty brutto zajętych wierzytelności
REKLAMA
W odpowiedzi na zapytanie podatnika, Dyrektor KIS stwierdził, że komornik po otrzymaniu kwoty potrąconej z tytułu zajęcia wierzytelności nie jest podatnikiem ani płatnikiem podatku VAT. Zgodnie z przepisami prawa, organy egzekucyjne, takie jak komornik, nie są uznawane za podatników VAT, za wyjątkiem czynności wykonywanych na podstawie zawartych umów cywilnoprawnych. Komornik jest zobowiązany do podziału kwoty brutto zajętych wierzytelności pomiędzy wierzycieli uczestniczących w egzekucji.
Organ powołał się na art. 15 ust. 6 ustawy o VAT, który wyłącza organy władzy publicznej oraz urzędy obsługujące te organy, z wyjątkiem czynności wykonywanych na podstawie umów cywilnoprawnych, jako podatników VAT. Ponadto, zgodnie z ustawą o komornikach sądowych, komornik jest organem władzy publicznej w zakresie wykonywania czynności w postępowaniu egzekucyjnym i zabezpieczającym. Ewentualny obowiązek podatkowy spoczywa na wystawcy faktury, a nie na komorniku. Wystawca faktury jest zobowiązany do odprowadzenia podatku VAT na rzecz państwa.
"Biorąc pod uwagę powołane przepisy, w szczególności art. 18 ustawy oraz art. 106c ustawy, należy stwierdzić, że komornik sądowy nie jest podatnikiem ani płatnikiem podatku VAT w przypadku zajęcia przez niego wierzytelności z tytułu usługi (np. wynajmu). To bowiem podatnik świadczący usługę jest zobowiązany do wystawienia faktury, wykazania jej w deklaracji VAT i zapłaty podatku od towarów i usług z tego tytułu. Natomiast komornik sądowy jest uprawniony do wystawienia faktury w imieniu i na rzecz dłużnika tylko w odniesieniu do dostawy towarów będących własnością dłużnika.
W konsekwencji powyższego w opisanej sytuacji powinien Pan w planie podziału dokonać podziału kwoty pomiędzy wierzycieli w kwocie brutto.
Zatem Pana stanowisko, że nie jest Pan podatnikiem lub płatnikiem podatku VAT z ww. tytułu oraz powinien Pan dokonać podziału kwoty w kwocie brutto jest prawidłowe." - wskazał organ.
Podsumowanie
Zgodnie z interpretacją, komornik po otrzymaniu kwoty potrąconej z tytułu zajęcia wierzytelności nie jest podatnikiem ani płatnikiem podatku VAT. Komornik jest zobowiązany do dokonania podziału kwoty brutto zajętych wierzytelności pomiędzy wierzycieli uczestniczących w egzekucji. Odpowiedzialność za odprowadzenie podatku VAT spoczywa na wystawcy faktury.
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.