REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

W jakiej wysokości można odliczyć podatek VAT od rat leasingowych oraz innych wydatków eksploatacyjnych kampera, który częściowo jest wykorzystywany w działalności gospodarczej?

Toyota Proace Verso kamper, Toyota Proace Verso kamper Tanuki
Toyota Proace Verso kamper, Toyota Proace Verso kamper Tanuki
Toyota Proace Verso kamper. Oto nowa zabudowa Tanuki
Materiały prasowe Toyota

REKLAMA

REKLAMA

Dyrektor KIS potwierdził, że osobie prowadzącej działalność gospodarczą w zakresie dietetyki, przysługuje prawo obniżenia podatku należnego o 50% kwoty podatku wynikającego z faktur wystawionych tytułem rat leasingowych oraz pozostałych wydatków eksploatacyjnych z tytułu nabycia pojazdu samochodowego typu kamper, bez prowadzenia ewidencji pojazdu i zgłoszenia VAT-26.

Umowa leasingu na pojazd typu kamper

REKLAMA

Wnioskodawca prowadzi jednoosobową działalność gospodarczą, świadcząc usługi z zakresu opieki zdrowotnej i paramedycznej. Mężczyzna wykonuje usługi polegające m.in. na układaniu indywidualnych planów dietetycznych dla swoich klientów, przygotowywaniu przepisów na posiłki dietetyczne zgodnie z indywidualnymi potrzebami klientów, wsparciu w przestrzeganiu diety oraz jej aktualizowaniu stosownie do wyników poszczególnych osób pozostających na diecie. 

REKLAMA

Jego klientami są osoby z różnych regionów Polski. Obecnie wszystkie konsultacje odbywają się zdalnie, więc wnioskodawca nie posiada biura, ani gabinetu w którym przyjmuje swoich klientów. Obecnie chciałby okresowo spotykać się z klientami osobiście. W tym celu zawarł umowę leasingu na pojazd typu kamper, który będzie używany zarówno do podróży po Polsce, jak i jako miejsce spotkań z klientami. 

W tym stanie sprawy podatnik chciał dowiedzieć się, czy przysługuje mu prawo do odliczenia podatku VAT od rat leasingowych oraz innych wydatków eksploatacyjnych z tytułu nabycia pojazdu samochodowego typu kamper, a przede wszystkim, czy może odliczać 100% czy też 50% podatku VAT naliczonego od kosztów.

Możliwość odliczenia 50% kwoty podatku naliczonego

REKLAMA

Według Dyrektora KIS, Wnioskodawcy przysługuje prawo do odliczenia podatku VAT od rat leasingowych i innych wydatków związanych z nabyciem pojazdu samochodowego typu kamper. Jednakże odliczenie to wynosi 50% kwoty podatku naliczonego, zgodnie z art. 86a ust. 1 pkt 1 ustawy o podatku od towarów i usług. 

W przypadku pojazdów samochodowych, odliczenie 100% podatku VAT nie jest możliwe, chyba że pojazd jest wykorzystywany wyłącznie do działalności gospodarczej podatnika lub jest przeznaczony do przewozu co najmniej 10 osób. W tej sprawie taki warunek nie został spełniony, ponieważ Wnioskodawca zamierza raz lub dwa razy do roku korzystać z przedmiotowego pojazdu podczas wyjazdów na urlopy wypoczynkowe. Wykorzystanie pojazdu będzie więc w sposób mieszany.

"Analiza okoliczności sprawy oraz treści powołanych przepisów prawa prowadzi do stwierdzenia, że w odniesieniu do opisanego we wniosku kampera, nie będą spełnione przesłanki do uznania, że jest on wykorzystywany wyłącznie do Pana działalności gospodarczej i tym samym nie nabędzie Pan prawa do odliczenia całości podatku naliczonego od rat leasingowych oraz innych wydatków eksploatacyjnych. Wskazany przez Pana sposób wykorzystania kampera potwierdza, że pojazd ten będzie służył do celów „mieszanych”, tj. do celów działalności gospodarczej oraz do celów prywatnych, co wyklucza pełne odliczenie podatku naliczonego od wydatków związanych z tym pojazdem.

Tym samym, skoro ww. kamper, będzie wykorzystywany do celów „mieszanych” będzie Panu przysługiwać prawo do odliczenia kwoty podatku naliczonego w wysokości 50% od rat leasingowych oraz innych wydatków eksploatacyjnych na podstawie art. 86a ust. 1 pkt 1, bez konieczności prowadzenia ewidencji przebiegu pojazdu, o której mowa w art. 86a ust. 7 ustawy o VAT oraz obowiązku zgłoszenia tego pojazdu do urzędu skarbowego na formularzu VAT-26." - wskazał organ. 

Podsumowanie

Wnioskodawcy przysługuje prawo do odliczenia podatku VAT od rat leasingowych i innych wydatków związanych z nabyciem pojazdu samochodowego typu kamper. Jednakże odliczenie to wynosi 50% kwoty podatku naliczonego. Wnioskodawca nie może odliczyć 100% VAT, ponieważ jego pojazd nie jest wykorzystywany wyłącznie do działalności gospodarczej ani nie jest przeznaczony do przewozu co najmniej 10 osób. 

Informacja ta ma zastosowanie dla Wnioskodawcy, który będzie mógł obniżyć podatek należny o 50% VAT od rat leasingowych i innych wydatków eksploatacyjnych. 

Źródło: Interpretacja indywidualna z dnia 30 listopada 2022 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0111-KDIB3-1.4012.783.2022.1.ICZ

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code

  © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

  Podatki
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Czy działalność gospodarcza wnioskodawcy kwalifikuje się do opodatkowania ryczałtem?

  Krajowa Informacja Skarbowa w swojej interpretacji wyjaśniła, że działalność gospodarcza wnioskodawcy, obejmująca zarządzanie systemami informatycznymi i sprzedaż zestawów prezentowych, kwalifikuje się do opodatkowania w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych z 3% stawką podatku.

  Czy wydatek na studia informatyczne pracownika może być kosztem uzyskania przychodu?

  Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji wyjaśniła, że wydatek na studia informatyczne pracownika, będącego jednocześnie wspólnikiem spółki, może stanowić koszt uzyskania przychodu, pod pewnymi warunkami.

  Czy kwota zwrotu poniesionych przez pracownika kosztów na ładowanie służbowego samochodu elektrycznego podlega opodatkowaniu PIT?

  Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) potwierdziła, że zwrot kosztów poniesionych przez pracownika w celu ładowania służbowego samochodu hybrydowego lub elektrycznego wykorzystywanego zarówno do celów służbowych, jak i celów prywatnych, nie będzie stanowił po stronie pracownika dodatkowego przychodu ze stosunku pracy, ani z innego źródła. Z uwagi na to, kwota zwrotu nie będzie podlegała opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych, a w konsekwencji, na pracodawcy nie będą ciążyły obowiązki płatnika z tego tytułu.

  Czy szkolenia z pierwszej pomocy kwalifikują się do zwolnienia z VAT?

  Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) stwierdziła, że szkolenia z pierwszej pomocy dla pracowników są zwolnione z VAT ze względu na ich związek z obowiązkowym przeszkoleniem zawodowym, natomiast usługi dla dzieci i uczestników eventów nie korzystają z tego zwolnienia, gdyż nie są związane z wykonywaniem zawodu ani obowiązkiem służbowym.

  REKLAMA

  Jaką stawką ryczałtu opodatkowane będą przychody ze świadczenia usług związanych ze zwalczaniem pożarów i zapobieganiem im?

  Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej (KIS) potwierdził, że przychody uzyskiwane przez podatnika w 2024 roku w ramach działalności gospodarczej ze świadczenia usług związanych ze zwalczaniem pożarów i zapobieganiem pożarom (PKWiU 84.25.11.0) będą mogły być opodatkowane 8,5% stawką ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych.

  Czy trzeba zapłacić podatek PIT w przypadku wypłaty wkładu mieszkaniowego?

  Krajowa Informacja Skarbowa wyjaśniła, że otrzymanie wypłaty wkładu mieszkaniowego podlega opodatkowaniu, jako przychód z innych źródeł zgodnie z ustawą o podatku dochodowym od osób fizycznych (PIT).

  Czy wykupienie ubezpieczenia na życie dla zarządu i współpracowników jest kosztem uzyskania przychodów?

  Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji wyjaśniła, że wydatki na ubezpieczenie na życie dla prezesa zarządu mogą być zaliczone do kosztów uzyskania przychodów, ale wydatki na ubezpieczenie współpracowników zatrudnionych na B2B nie.

  Czy ogłoszenie internetowe sprzedaży komputerów wyklucza zwolnienie z VAT?

  Według Krajowej Informacji Skarbowej (KIS mężczyzna zamieszczający ogłoszenie online dotyczące sprzedaży komputerów może skorzystać ze zwolnienia z VAT, ponieważ nie przekroczył limitu sprzedaży oraz zawierał umowy przy fizycznej obecności stron.

  REKLAMA

  Jaką stawką ryczałtu opodatkowane są przychody ze świadczenia usług wynajmu sprzętu bez obsługi?

  Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) potwierdziła, że do przychodów uzyskanych z tytułu świadczenia usług wynajmu sprzętu bez obsługi, mieszczących się w grupowaniach PKWiU 77.32.10.0 oraz PKWiU 77.39.19.0, stawka ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych wynosi 8,5%.

  Czy usługi trychologiczne korzystają ze zwolnienia od podatku VAT?

  Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej (KIS) wyjaśnił, że świadczone przez podatniczkę usługi trychologiczne mogą korzystać ze zwolnienia od podatku VAT, pod warunkiem, że są usługami w zakresie opieki medycznej, służą profilaktyce, zachowaniu, ratowaniu, przywracaniu i poprawie zdrowia, a także są wykonywane w ramach zawodu medycznego.

  REKLAMA