W jakiej wysokości można odliczyć podatek VAT od rat leasingowych oraz innych wydatków eksploatacyjnych kampera, który częściowo jest wykorzystywany w działalności gospodarczej?
REKLAMA
REKLAMA
Umowa leasingu na pojazd typu kamper
Wnioskodawca prowadzi jednoosobową działalność gospodarczą, świadcząc usługi z zakresu opieki zdrowotnej i paramedycznej. Mężczyzna wykonuje usługi polegające m.in. na układaniu indywidualnych planów dietetycznych dla swoich klientów, przygotowywaniu przepisów na posiłki dietetyczne zgodnie z indywidualnymi potrzebami klientów, wsparciu w przestrzeganiu diety oraz jej aktualizowaniu stosownie do wyników poszczególnych osób pozostających na diecie.
REKLAMA
REKLAMA
Jego klientami są osoby z różnych regionów Polski. Obecnie wszystkie konsultacje odbywają się zdalnie, więc wnioskodawca nie posiada biura, ani gabinetu w którym przyjmuje swoich klientów. Obecnie chciałby okresowo spotykać się z klientami osobiście. W tym celu zawarł umowę leasingu na pojazd typu kamper, który będzie używany zarówno do podróży po Polsce, jak i jako miejsce spotkań z klientami.
W tym stanie sprawy podatnik chciał dowiedzieć się, czy przysługuje mu prawo do odliczenia podatku VAT od rat leasingowych oraz innych wydatków eksploatacyjnych z tytułu nabycia pojazdu samochodowego typu kamper, a przede wszystkim, czy może odliczać 100% czy też 50% podatku VAT naliczonego od kosztów.
Możliwość odliczenia 50% kwoty podatku naliczonego
Według Dyrektora KIS, Wnioskodawcy przysługuje prawo do odliczenia podatku VAT od rat leasingowych i innych wydatków związanych z nabyciem pojazdu samochodowego typu kamper. Jednakże odliczenie to wynosi 50% kwoty podatku naliczonego, zgodnie z art. 86a ust. 1 pkt 1 ustawy o podatku od towarów i usług.
REKLAMA
W przypadku pojazdów samochodowych, odliczenie 100% podatku VAT nie jest możliwe, chyba że pojazd jest wykorzystywany wyłącznie do działalności gospodarczej podatnika lub jest przeznaczony do przewozu co najmniej 10 osób. W tej sprawie taki warunek nie został spełniony, ponieważ Wnioskodawca zamierza raz lub dwa razy do roku korzystać z przedmiotowego pojazdu podczas wyjazdów na urlopy wypoczynkowe. Wykorzystanie pojazdu będzie więc w sposób mieszany.
"Analiza okoliczności sprawy oraz treści powołanych przepisów prawa prowadzi do stwierdzenia, że w odniesieniu do opisanego we wniosku kampera, nie będą spełnione przesłanki do uznania, że jest on wykorzystywany wyłącznie do Pana działalności gospodarczej i tym samym nie nabędzie Pan prawa do odliczenia całości podatku naliczonego od rat leasingowych oraz innych wydatków eksploatacyjnych. Wskazany przez Pana sposób wykorzystania kampera potwierdza, że pojazd ten będzie służył do celów „mieszanych”, tj. do celów działalności gospodarczej oraz do celów prywatnych, co wyklucza pełne odliczenie podatku naliczonego od wydatków związanych z tym pojazdem.
Tym samym, skoro ww. kamper, będzie wykorzystywany do celów „mieszanych” będzie Panu przysługiwać prawo do odliczenia kwoty podatku naliczonego w wysokości 50% od rat leasingowych oraz innych wydatków eksploatacyjnych na podstawie art. 86a ust. 1 pkt 1, bez konieczności prowadzenia ewidencji przebiegu pojazdu, o której mowa w art. 86a ust. 7 ustawy o VAT oraz obowiązku zgłoszenia tego pojazdu do urzędu skarbowego na formularzu VAT-26." - wskazał organ.
Podsumowanie
Wnioskodawcy przysługuje prawo do odliczenia podatku VAT od rat leasingowych i innych wydatków związanych z nabyciem pojazdu samochodowego typu kamper. Jednakże odliczenie to wynosi 50% kwoty podatku naliczonego. Wnioskodawca nie może odliczyć 100% VAT, ponieważ jego pojazd nie jest wykorzystywany wyłącznie do działalności gospodarczej ani nie jest przeznaczony do przewozu co najmniej 10 osób.
Informacja ta ma zastosowanie dla Wnioskodawcy, który będzie mógł obniżyć podatek należny o 50% VAT od rat leasingowych i innych wydatków eksploatacyjnych.
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.