Czy spółka, która wykonuje prace rolnicze, może nabywać miał węglowy bez opodatkowania akcyzą?
REKLAMA
REKLAMA
Suszenie płodów rolnych i odsprzedaż
Pewna spółka działa głównie w sektorach związanych z usługami wspomagającymi produkcję roślinną oraz działalnością usługową po zbiorach. Jest zwolniona z opłaty akcyzowej zgodnie z wpisem w platformie PUESC.
REKLAMA
REKLAMA
Główną działalnością spółki jest suszenie kupowanych od rolników płodów rolnych (nasion kukurydzy, zbóż), które następnie są sprzedawane innym podmiotom. Te płody rolne mogą być dalej przetwarzane lub sprzedawane. Spółka zakupiła miał węglowy (kod CN 2702) do procesu suszenia. W związku z tym, chciała dowiedzieć się, czy nabycie przez nią miału węglowego (kod CN 2702), przeznaczonego do suszenia płodów rolnych, podlega zwolnieniu z akcyzy zgodnie z art. 31a ust. 1 pkt 6 ustawy o podatku akcyzowym.
Zdaniem spółki, jej działalność kwalifikuje się jako prace rolnicze, które zgodnie z art. 31a ust. 1 pkt 6 ustawy o podatku akcyzowym, są zwolnione z opłaty akcyzowej. Spółka jest przekonana, że jej działalność wchodzi w zakres tej definicji. Wnioskodawca dodatkowo podkreślił, że spełnili wszystkie formalności przy zakupie miału węglowego, w tym złożenie stosownych oświadczeń i zachowanie wymaganej dokumentacji. Na tej podstawie spółka jest przekonana, że nabycie miału węglowego do opisanych prac rolniczych powinno być zwolnione z akcyzy.
Zakup wyrobu węglowego z zawartym podatkiem akcyzowym
Organ podatkowy uznał stanowisko wnioskodawcy za nieprawidłowe. Dyrektor KIS uznał, że wnioskodawca nie spełnia warunków do zwolnienia z akcyzy zgodnie z ustawą o podatku akcyzowym.
REKLAMA
Organ odwołał się do art. 31a ust. 1 pkt 6 ustawy, który zwalnia od akcyzy czynności podlegające opodatkowaniu, których przedmiotem są wyroby węglowe przeznaczone do celów opałowych w pracach rolniczych, ogrodniczych, w hodowli ryb oraz w leśnictwie. Fiskus wyjaśnił, że zwolnienie to ma charakter przedmiotowy i odnosi się jedynie do określonych działań z zakresu uprawy i hodowli roślin oraz chowu i hodowli zwierząt gospodarskich, uprawy i hodowli warzyw, uprawy i uszlachetniania drzew i krzewów oraz uprawy roślin ozdobnych, planowej opieki nad wzrostem i rozwojem ryb ze szczególną dbałością o osobniki przeznaczone do rozmnażania oraz nauki związanej z gospodarką leśną.
Na tej podstawie organ podatkowy stwierdził, że działalność wnioskodawcy, polegająca na suszeniu płodów rolnych (nasion kukurydzy i innych zbóż) i ich sprzedaży rolnikom oraz innym podmiotom, nie mieści się w zakresie prac zwolnionych od akcyzy, co oznacza, że Wnioskodawca nie jest uprawniony do zakupu miału węglowego w ramach zwolnienia z podatku akcyzowego.
"Mając powyższe na uwadze, skoro Wnioskodawca będzie dokonywać suszenia płodów rolnych skupowanych od rolników (nasion kukurydzy i innych zbóż), które będą następnie sprzedawane przez Spółkę rolnikom i innym podmiotom, to będzie wykonywać inną działalność niż uprzywilejowana zwolnieniem od podatku (działalność ta nie mieści się w zdefiniowanym powyżej zakresie prac rolniczych czy też ogrodniczych, w hodowli ryb oraz w leśnictwie).
Reasumując, Wnioskodawca nie był uprawniony do zakupu miału węglowego o kodzie CN 2702 w ramach zwolnienia z akcyzy, o którym mowa w art. 31a ust. 1 pkt 6 ustawy o podatku akcyzowym. Tym samym winien on dokonać zakupu wyrobu węglowego z zawartym w cenie podatkiem akcyzowym." - wskazał organ.
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.