REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Czy sprzedaż klawiatur przez Internet może skorzystać ze zwolnienia z opodatkowania VAT?

komputer, laptop

REKLAMA

REKLAMA

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji wyjaśniła, że skoro wnioskodawca rozpoczął działalność w 2022 r. i przewidywana wartość sprzedaży określonej symbolem PKWiU 47.00.31.0, w proporcji do okresu prowadzonej działalności gospodarczej w roku podatkowym 2022 nie przekroczy kwoty 200.000 zł (bez kwoty podatku), to będzie miał on prawo korzystać ze zwolnienia od podatku VAT na podstawie art. 113 ust. 9 ustawy o VAT.

Sprzedaż klawiatur przez Internet a zwolnienie z opodatkowania VAT

Wnioskodawca zamierza prowadzić działalność gospodarczą, w ramach której będzie sprzedawać klawiatury, części do klawiatur oraz akcesoria związane z modyfikacją klawiatur i przełączników do klawiatur przez Internet. Zainteresowany nigdy nie był zarejestrowanym podatnikiem VAT. Oświadczył, że działalność w 2022 roku nie przekroczy sprzedaży na poziomie 200.000 zł w proporcji do okresu prowadzonej działalności gospodarczej. Przedsiębiorca wskazał, że prawdopodobnie nie przekroczy jej zarówno do końca roku, jak i w latach kolejnych. Symbol PKWiU każdego z wymienionych towarów, których dostawy wnioskodawca zamierza dokonywać w ramach planowanej działalności gospodarczej to 47.00.31.0 - Sprzedaż detaliczna komputerów, urządzeń peryferyjnych i oprogramowania. Wnioskodawca podkreślił również, że nie będzie wykonywał innych czynności, które zostały wymienione w art. 113 ust. 13 ustawy o VAT.

REKLAMA

Zainteresowany zwrócił się do organu podatkowego z pytaniem, czy na podstawie przedstawionego zdarzenia przyszłego jest uprawniony do skorzystania ze zwolnienia z podatku od towarów i usług na podstawie art. 113 ustawy o VAT.

KIS: wnioskodawca będzie miał prawo skorzystać ze zwolnienia od VAT 

REKLAMA

Dyrektor KIS zaznaczył, że wydana przez niego interpretacja nie rozstrzyga kwestii poprawności zaklasyfikowania klawiatur, części do klawiatur, akcesoriów związanych z modyfikacją klawiatur i przełączników do klawiatur, których dostawy wnioskodawca zamierza dokonywać w ramach planowanej działalności gospodarczej, do odpowiedniego grupowania PKWiU, ponieważ analiza prawidłowości dokonanej przez podatnika klasyfikacji statystycznej nie mieści się w ramach określonych przepisem art. 14b § 1 ustawy Ordynacja podatkowa. Organ podatkowy uznał, że nie jest uprawniony do zajmowania stanowiska w zakresie przyporządkowania formalnego towarów i usług do właściwych grupowań klasyfikacyjnych.

Z uwagi na powyższe, interpretacja indywidualna została wydana przy założeniu, że sprzedawane przez przedsiębiorcę towary tj. klawiatury, części do klawiatur, akcesoria związane z modyfikacją klawiatur i przełączników do klawiatur są prawidłowo zakwalifikowane do PKWIU 47.00.31.0.

REKLAMA

"W związku z powyższym, w okolicznościach wskazanych w opisanym zdarzeniu przyszłym na tle powołanych regulacji, wskazać należy, że skoro rozpoczął Pan działalność w 2022 r. i przewidywana wartość sprzedaży określonej symbolem PKWiU 47.00.31.0, w proporcji do okresu prowadzonej działalności gospodarczej w roku podatkowym 2022 nie przekroczy kwoty 200.000 zł (bez kwoty podatku), to będzie Pan miał prawo korzystać ze zwolnienia od podatku VAT na podstawie art. 113 ust. 9 ustawy. W kolejnych latach, jeżeli wartość sprzedaży świadczonych przez Pana usług nie przekroczy kwoty 200.000 zł, to nadal będzie Pan mógł korzystać ze zwolnienia podmiotowego, o którym mowa w art. 113 ust. 1 ustawy" - wskazał organ.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Jednakże KIS podkreśliła, że jeżeli wartość sprzedaży przekroczy u przedsiębiorcy ww. kwotę 200.000 zł, zwolnienie utraci moc, począwszy od czynności, którą zostanie przekroczona ta kwota. Również utraci on wtedy prawo do zwolnienia podmiotowego w przypadku wykonania jakiejkolwiek czynności wymienionej w art. 113 ust. 13 ustawy o VAT.

Źródło: Interpretacja indywidualna z dnia 5 grudnia 2022 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0114-KDIP1-3.4012.479.2022.2.AMA

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Podatki
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Czy dostawa urządzeń wielofunkcyjnych dla placówek oświatowych podlega opodatkowaniu stawką 0% VAT?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) wyjaśniła, że dostawa urządzeń wielofunkcyjnych, łączących funkcje drukarki, skanera oraz dodatkowe funkcje kopiarki lub faksu, nie podlega opodatkowaniu stawką 0% VAT. Preferencyjna stawka podatku może być stosowana jedynie do towarów wymienionych w załączniku nr 8 do ustawy o VAT, a urządzenia wielofunkcyjne z dodatkowymi funkcjami nie są tam uwzględnione.

Czy wydatki na usługi fryzjerskie i kosmetyczne można zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji wyjaśniła, że wydatki na usługi fryzjerskie, manicure hybrydowy oraz usługi kosmetyczne nie mogą zostać zaliczone do kosztów uzyskania przychodów w ramach prowadzonej działalności gospodarczej. Wydatki te mają charakter wydatków osobistych i w konsekwencji nie można ich uznać za ściśle związane z działalnością gospodarczą.

Czy usługi ratownictwa wodnego mogą korzystać ze zwolnienia od podatku VAT?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji potwierdziła, że usługi ratownictwa wodnego mogą korzystać ze zwolnienia od podatku VAT na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 19 lit. c ustawy o podatku od towarów i usług, jeśli są one związane z opieką medyczną i służą profilaktyce, zachowaniu, ratowaniu, przywracaniu i poprawie zdrowia.

Czy zakup krzesła dla pracownika pracującego zdalnie stanowi przychód ze stosunku pracy?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) potwierdziła, że zakup krzesła dla pracownika świadczącego pracę zdalną, nie stanowi przychodu ze stosunku pracy, o którym mowa w art. 12 ust. 1 w zw. z art. 11 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. W konsekwencji pracodawca, jako płatnik, nie jest zobowiązany do obliczenia i pobierania z tego tytułu zaliczek na podatek dochodowy.

REKLAMA

Czy dofinansowanie z ZFŚS do wypoczynku dzieci pracowników jest zwolnione z PIT?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji wyjaśniła, że dofinansowanie z Zakładowego Funduszu Świadczeń Socjalnych (ZFŚS) do wypoczynku dzieci pracowników może zostać zwolnione z podatku dochodowego od osób fizycznych (PIT), jeśli spełnione są określone warunki.

Czy usługi coachingowe online mogą być zwolnione z obowiązku używania kasy fiskalnej?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) wydała interpretację, w której potwierdziła, że usługi coachingowe online mogą być zwolnione z obowiązku używania kasy fiskalnej, jeśli spełnione są określone warunki. Interpretacja ta dotyczy płatności realizowanych elektronicznie oraz odpowiedniego dokumentowania transakcji, co umożliwia zwolnienie z ewidencjonowania sprzedaży.

Czy usługi remontowe rozliczane przelewem zwalniają z obowiązku posiadania kasy fiskalnej?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji potwierdziła, że podatnik świadczący usługi remontowe, rozliczający się wyłącznie za pomocą przelewów bankowych, może korzystać ze zwolnienia z obowiązku prowadzenia ewidencji sprzedaży przy zastosowaniu kasy rejestrującej. Oznacza, to, że nie ma on obowiązku posiadania kasy fiskalnej.

Czy udzielanie korepetycji z programowania podlega zwolnieniu z podatku VAT?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji wyjaśniła, że korepetycje z programowania, obejmujące materiał dydaktyczny realizowany przez szkoły i uczelnie wyższe, świadczone przez osobę posiadającą kierunkowe wykształcenie, podlegają zwolnieniu z VAT na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 27 ustawy o VAT.

REKLAMA

Czy organizacja półkolonii i kolonii może korzystać ze zwolnienia z opodatkowania VAT?

Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej (KIS) w swojej interpretacji potwierdził, że organizacja półkolonii i kolonii oraz dostawa towarów i świadczenie usług ściśle z tymi usługami związane mogą korzystać ze zwolnienia z opodatkowania VAT na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 24 lit. a ustawy o podatku od towarów i usług.

Czy świadczenie usług dietetycznych podlega zwolnieniu z podatku VAT?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji wyjaśniła, że usługi dietetyczne świadczone dla osób z problemami zdrowotnymi mogą korzystać ze zwolnienia z VAT, podczas gdy te same usługi dla osób zdrowych nie są zwolnione z podatku. Interpretacja dotyczyła działalności podatniczki, która świadczyła konsultacje dietetyczne i tworzyła indywidualne jadłospisy.

REKLAMA