REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Czy skorzystanie ze zwolnienia VAT jest możliwe po zawieszeniu działalności gospodarczej?

VAT
ShutterStock

REKLAMA

REKLAMA

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji wyjaśniła, że podatnik, który zawiesił działalność gospodarczą, ale nadal generuje pewne przychody oraz utrzymuje status czynnego podatnika VAT, ma prawo do skorzystania ze zwolnienia podmiotowego od VAT, pod pewnymi określonymi warunkami.

Zawieszenie działalności gospodarczej a skorzystanie ze zwolnienia od VAT

Wnioskodawca jest czynnym podatnikiem podatku od towarów i usług nieprzerwanie od września 2006 roku i prowadził do końca marca 2022 roku działalność gospodarczą. Od kwietnia 2022 roku podatnik zawiesił działalność, w ramach której wykonywał usługi doradcze, o których mowa w art. 113 ust. 13 pkt 2 lit b) ustawy o VAT. Od dnia zawieszenia działalności gospodarczej nie wykonuje już czynności doradczych i w 2023 roku nie będzie wykonywał żadnych czynności określonych ww. uregulowaniu. W związku z wyprzedażą majątku firmy oraz wykonywaniem czynności opodatkowanych podatkiem VAT wnioskodawca ma status czynnego podatnika VAT. Wskazał także, że w 2022 roku obrót opodatkowany podatkiem VAT (brak obrotu zwolnionego od podatku) nie przekroczy w całym roku ze wszystkich czynności kwoty netto 200.000 zł. Natomiast w roku 2023 będzie uzyskiwał przychody z tytułu wynajmu (rzeczy, jak i części nieruchomości), a także przychody w postaci wynagrodzenia za prowadzenie spraw spółki osobowej, przewidzianego w uchwale wspólników.

REKLAMA

Wątpliwości zainteresowanego dotyczą możliwości skorzystania ze zwolnienia podmiotowego od podatku VAT, o którym mowa w art. 113 ust. 1 i ust. 11 ustawy o VAT, począwszy od stycznia 2023 roku.

Możliwość skorzystania ze zwolnienia podmiotowego od VAT

Dyrektor KIS wydał interpretację, w której stwierdził możliwość skorzystania ze zwolnienia podmiotowego od podatku od towarów i usług od stycznia 2023 roku. Podstawą stanowiska organu są przepisy art. 113 ust. 1 i ust. 11 ustawy o VAT. 

KIS stwierdziła, że co do zasady, podatnik, który utracił prawo do zwolnienia sprzedaży od podatku lub zrezygnował z tego zwolnienia, może ponownie skorzystać ze zwolnienia od podatku VAT w sytuacji, gdy spełnione zostaną następujące warunki:

‒ wartość sprzedaży u podatnika w poprzednim roku podatkowym nie może przekroczyć określonej wartości sprzedaży, wskazanej w art. 113 ust. 1 ustawy,

Dalszy ciąg materiału pod wideo

‒ podatnik nie może wykonywać czynności wymienionych w art. 113 ust. 13 ustawy.

REKLAMA

Na podstawie powyższego, organ podatkowy uznał, że skoro wnioskodawca utracił prawo do zwolnienia podmiotowego w roku 2006, a od roku 2023, w ramach prowadzonej działalności gospodarczej nie będzie wykonywał czynności, o których mowa w art. 113 ust. 13 ustawy o VAT oraz faktyczna łączna wartość sprzedaży w prowadzonej działalności gospodarczej w roku 2022 nie przekroczy 200.000 zł (bez kwoty podatku), tym samym począwszy od stycznia 2023 r., będzie przysługiwać mu prawo do skorzystania ze zwolnienia od podatku VAT przewidzianego w art. 113 ust. 1 ww. ustawy.

Ponadto, Dyrektor KIS podkreślił, że uzyskując możliwość skorzystania ze zwolnienia od podatku od stycznia 2023 r., wnioskodawca powinien złożyć w urzędzie skarbowym zgłoszenie aktualizacyjne VAT-R w terminie do 7 dni, licząc od dnia, w którym nabył prawo do tego zwolnienia. Jednocześnie, organ nadmienił, że przepis art. 113 ust. 11 ustawy o VAT nie uzależnia prawa do wyboru zwolnienia od terminu złożonego zawiadomienia w urzędzie. Zatem fakt złożenia przez podatnika zawiadomienia po upływie 7 dni, nie pozbawia go prawa do wyboru przysługującego mu zwolnienia.

"Zaznaczyć ponadto należy, że jeżeli, w ramach prowadzonej przez Pana działalności gospodarczej, wartość sprzedaży w trakcie roku 2023 (odpowiednio w latach następnych) przekroczy kwotę 200.000 zł (bez kwoty podatku), nie będzie Pan mógł ponownie skorzystać ze zwolnienia określonego w art. 113 ust. 1 ustawy. Wskazania wymaga również, że w przypadku wykonania jakiejkolwiek czynności wymienionej w art. 113 ust. 13 ustawy, również nie będzie Pan mógł ponownie skorzystać ze zwolnienia określonego w art. 113 ust. 1 ustawy" - podsumował organ.

Źródło: Interpretacja indywidualna z dnia 30 listopada 2022 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0114-KDIP1-3.4012.459.2022.2.AMA

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Podatki
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Czy dostawa urządzeń wielofunkcyjnych dla placówek oświatowych podlega opodatkowaniu stawką 0% VAT?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) wyjaśniła, że dostawa urządzeń wielofunkcyjnych, łączących funkcje drukarki, skanera oraz dodatkowe funkcje kopiarki lub faksu, nie podlega opodatkowaniu stawką 0% VAT. Preferencyjna stawka podatku może być stosowana jedynie do towarów wymienionych w załączniku nr 8 do ustawy o VAT, a urządzenia wielofunkcyjne z dodatkowymi funkcjami nie są tam uwzględnione.

Czy wydatki na usługi fryzjerskie i kosmetyczne można zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji wyjaśniła, że wydatki na usługi fryzjerskie, manicure hybrydowy oraz usługi kosmetyczne nie mogą zostać zaliczone do kosztów uzyskania przychodów w ramach prowadzonej działalności gospodarczej. Wydatki te mają charakter wydatków osobistych i w konsekwencji nie można ich uznać za ściśle związane z działalnością gospodarczą.

Czy usługi ratownictwa wodnego mogą korzystać ze zwolnienia od podatku VAT?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji potwierdziła, że usługi ratownictwa wodnego mogą korzystać ze zwolnienia od podatku VAT na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 19 lit. c ustawy o podatku od towarów i usług, jeśli są one związane z opieką medyczną i służą profilaktyce, zachowaniu, ratowaniu, przywracaniu i poprawie zdrowia.

Czy zakup krzesła dla pracownika pracującego zdalnie stanowi przychód ze stosunku pracy?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) potwierdziła, że zakup krzesła dla pracownika świadczącego pracę zdalną, nie stanowi przychodu ze stosunku pracy, o którym mowa w art. 12 ust. 1 w zw. z art. 11 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. W konsekwencji pracodawca, jako płatnik, nie jest zobowiązany do obliczenia i pobierania z tego tytułu zaliczek na podatek dochodowy.

REKLAMA

Czy dofinansowanie z ZFŚS do wypoczynku dzieci pracowników jest zwolnione z PIT?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji wyjaśniła, że dofinansowanie z Zakładowego Funduszu Świadczeń Socjalnych (ZFŚS) do wypoczynku dzieci pracowników może zostać zwolnione z podatku dochodowego od osób fizycznych (PIT), jeśli spełnione są określone warunki.

Czy usługi coachingowe online mogą być zwolnione z obowiązku używania kasy fiskalnej?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) wydała interpretację, w której potwierdziła, że usługi coachingowe online mogą być zwolnione z obowiązku używania kasy fiskalnej, jeśli spełnione są określone warunki. Interpretacja ta dotyczy płatności realizowanych elektronicznie oraz odpowiedniego dokumentowania transakcji, co umożliwia zwolnienie z ewidencjonowania sprzedaży.

Czy usługi remontowe rozliczane przelewem zwalniają z obowiązku posiadania kasy fiskalnej?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji potwierdziła, że podatnik świadczący usługi remontowe, rozliczający się wyłącznie za pomocą przelewów bankowych, może korzystać ze zwolnienia z obowiązku prowadzenia ewidencji sprzedaży przy zastosowaniu kasy rejestrującej. Oznacza, to, że nie ma on obowiązku posiadania kasy fiskalnej.

Czy udzielanie korepetycji z programowania podlega zwolnieniu z podatku VAT?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji wyjaśniła, że korepetycje z programowania, obejmujące materiał dydaktyczny realizowany przez szkoły i uczelnie wyższe, świadczone przez osobę posiadającą kierunkowe wykształcenie, podlegają zwolnieniu z VAT na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 27 ustawy o VAT.

REKLAMA

Czy organizacja półkolonii i kolonii może korzystać ze zwolnienia z opodatkowania VAT?

Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej (KIS) w swojej interpretacji potwierdził, że organizacja półkolonii i kolonii oraz dostawa towarów i świadczenie usług ściśle z tymi usługami związane mogą korzystać ze zwolnienia z opodatkowania VAT na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 24 lit. a ustawy o podatku od towarów i usług.

Czy świadczenie usług dietetycznych podlega zwolnieniu z podatku VAT?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji wyjaśniła, że usługi dietetyczne świadczone dla osób z problemami zdrowotnymi mogą korzystać ze zwolnienia z VAT, podczas gdy te same usługi dla osób zdrowych nie są zwolnione z podatku. Interpretacja dotyczyła działalności podatniczki, która świadczyła konsultacje dietetyczne i tworzyła indywidualne jadłospisy.

REKLAMA