REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Czy przekazanie przedsiębiorstwa spółki cywilnej na rzecz jednego wspólnika jest opodatkowane podatkiem VAT?

VAT
ShutterStock

REKLAMA

REKLAMA

Dyrektor KIS potwierdził, że nieodpłatne przekazanie przedsiębiorstwa tej spółki na rzecz jednego z jej wspólników nie będzie podlegało przepisom ustawy o podatku VAT. 

Nieodpłatne przekazanie przedsiębiorstwa

Wspólnikami pewnej spółki są dwie osoby – małżeństwo, które nie mają rozdzielności majątkowej. Żona, jeden ze wspólników, z uwagi na przejście na emeryturę oraz problemy zdrowotne chce zaprzestać prowadzenia działalności gospodarczej w ramach spółki. W związku z tym spółka zostanie rozwiązana. Przed rozwiązaniem ww. spółki cywilnej, kobieta zamierza dokonać nieodpłatnego przekazania przedsiębiorstwa tej spółki na rzecz męża - drugiego wspólnika. Mąż kobiety zamierza kontynuować działalność w formie indywidualnej działalności gospodarczej w tym samym zakresie. 

REKLAMA

REKLAMA

Mężczyzna zamierza przejąć całość pod względem organizacyjnym i funkcjonalnym: wszystkie zobowiązania, należności, pracowników, środki trwałe (nieruchomości i ruchomości ), kontrakty, w celu kontynuowania dalszej działalności gospodarczej w tej samej formie organizacyjnej. 

Majątek spółki cywilnej, który będzie przekazany na rzecz wspólnika będzie stanowić przedsiębiorstwo w rozumieniu art. 551 Kodeksu cywilnego. W umowie spółki jest zapis, że każdy ze wspólników ma prawo samodzielnego prowadzenia spraw oraz reprezentowania spółki.

W tym stanie sprawy zostało zadane pytanie: Czy nieodpłatne przekazanie przedsiębiorstwa tej spółki na rzecz jednego z jej wspólników będzie podlegało przepisom ustawy o podatku VAT na mocy artykułu 6 pkt 1? Czy przekazanie, zbycie przedsiębiorstwa aktem notarialnym będzie poza podatkiem VAT? Czy taka forma darowizny nie będzie podlegać opodatkowaniu?

Nie będzie podlegało opodatkowaniu podatkiem VAT

Dyrektor KIS potwierdził, że przekazanie majątku spółki na rzecz jednego wspólnika (męża) nie rodzi skutków w podatku VAT i nie jest opodatkowane.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

REKLAMA

"Z opisu sprawy wynika, że zostanie dokonane nieodpłatne przekazania przedsiębiorstwa na rzecz jednego ze wspólników spółki. Wspólnik zamierza kontynuować działalność w formie indywidualnej działalności gospodarczej – działalność w tym samym zakresie. Majątek spółki cywilnej, który będzie przekazany na rzecz wspólnika będzie stanowić przedsiębiorstwo w rozumieniu art. 551 Kodeksu cywilnego.

Wątpliwości Wnioskodawcy – wynikające z zadanych pytań – dotyczą ustalenia, czy nieodpłatne przekazanie przedsiębiorstwa na rzecz jednego ze wspólników będzie podlegało przepisom na mocy artykułu 6 pkt 1 ustawy.

Mając na uwadze powołane powyżej przepisy prawa oraz przedstawiony opis sprawy należy stwierdzić, że skoro przedmiotem nieodpłatnego przekazania będzie przedsiębiorstwo spełniające wymogi określone w art. 551 Kodeksu cywilnego, to tym samym, na podstawie art. 6 pkt 1 ustawy, nieodpłatne przekazanie całego przedsiębiorstwa spółki cywilnej do jednoosobowej działalności wspólnika nie będzie podlegało opodatkowaniu podatkiem VAT.

Podsumowując, nieodpłatne przekazanie przedsiębiorstwa na rzecz jednego ze wspólników nie będzie podlegało przepisom ustawy na mocy art. 6 pkt 1 ustawy." - wskazał organ. 

Podsumowanie

Zgodnie z interpretacją, przekazanie majątku spółki na rzecz jednego ze wspólników (męża) nie podlega opodatkowaniu podatkiem VAT. Oznacza to, że nieodpłatne przekazanie przedsiębiorstwa spółki cywilnej nie będzie stanowiło zbycia przedsiębiorstwa w rozumieniu przepisów o podatku VAT. 

Dla pytającego oznacza to, że przekazanie przedsiębiorstwa na rzecz wspólnika nie będzie obciążone podatkiem VAT. 

Źródło: Interpretacja indywidualna z dnia 14 grudnia 2022 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0112-KDIL1-2.4012.512.2022.2.DS

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Podatki
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Czy usługi świadczone przez przedstawiciela regionalnego kwalifikują się do opodatkowania stawką 8,5% ryczałtu?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji wyjaśniła, że stawka 8,5% ryczałtu jest prawidłowa dla usług świadczonych przez regionalnych przedstawicieli, klasyfikujących swoją działalność pod symbolem 74.90.20.0 PKWiU.

Czy można skorzystać z ulgi termomodernizacyjnej, pomimo że budynek nie został formalnie oddany do użytkowania?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji wyjaśniła, że pomimo braku formalnego zakończenia budowy i zaświadczenia o zgodzie na użytkowanie budynku, podatnik zamieszkały w budynku w trakcie prac może skorzystać z ulgi termomodernizacyjnej na zakupiony system fotowoltaiczny i pompę ciepła.

Czy usługi podologiczne korzystają ze zwolnienia od podatku VAT?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) potwierdziła, że usługi podologiczne świadczone przez podmiot wykonujący działalność leczniczą, służące profilaktyce, zachowaniu, ratowaniu, przywracaniu i poprawie zdrowia korzystają ze zwolnienia od podatku VAT na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 18 ustawy o podatku od towarów i usług, jako usługi z zakresu opieki medycznej.

Czy sprzedaż nieruchomości może być uznana za działalność gospodarczą?

Krajowa Informacja Skarbowa w swojej interpretacji wyjaśniła, że sprzedaż nieruchomości przez podatnika w 2019 roku nie kwalifikuje się jako działalność gospodarcza ze względu na brak ciągłości, zarobkowości oraz zorganizowania transakcji, które są kluczowe dla takiej kwalifikacji.

REKLAMA

Czy usługi zarządzania projektami mogą być opodatkowane ryczałtem według stawki 8,5%?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji wyjaśniła, że usługi zarządzania projektami sklasyfikowane pod symbolem PKWiU 70.22.20.0 podlegają opodatkowaniu 8,5% stawką ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych określoną w art. 12 ust. 1 pkt 5 lit. a ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne.

Czy transakcja udzielenia pożyczki podlega opodatkowaniu VAT?

Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej (KIS) w swojej interpretacji potwierdził, że transakcja udzielenia przez pożyczkodawcę odpłatnej pożyczki, na rzecz pożyczkobiorcy, jako odpłatne świadczenie usług podlega opodatkowaniu podatkiem VAT.

Czy podmiot zwolniony od VAT może odzyskać podatek w ramach realizowanego projektu?

Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej (KIS) w swojej interpretacji potwierdził, że podmiot zwolniony od podatku VAT na podstawie art. 113 ust. 1 ustawy o podatku od towarów i usług nie może odzyskać podatku VAT w zakresie realizowanego projektu.

Czy przychody z tworzenia gier komputerowych mogą być uznane za działalność twórczą?

Krajowa Informacja Skarbowa w swojej interpretacji wyjaśniła, że przychody z przenoszenia autorskich praw majątkowych do utworów związanych z tworzeniem gier komputerowych mogą być traktowane jako przychody z działalności twórczej, podlegające preferencyjnym zasadom opodatkowania.

REKLAMA

Czy spółka pośrednicząca może korzystać ze zwolnienia akcyzowego na paliwo lotnicze?

Krajowa Informacja Skarbowa w swojej interpretacji wyjaśniła, że spółka pośrednicząca ma prawo do zwolnienia akcyzowego na dostarczane paliwo lotnicze, pod warunkiem spełnienia ściśle określonych warunków związanych z bezpośrednim dostarczeniem paliwa i właściwą dokumentacją.

Czy usługi akupunktury oraz zaleceń dietetycznych korzystają ze zwolnienia od podatku VAT?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) wyjaśniła, że usługi przeprowadzania zabiegów akupunktury oraz zaleceń dietetycznych nie kwalifikują się do zwolnienia od podatku VAT jako usługi w zakresie opieki medycznej. Brak odpowiednich kwalifikacji medycznych u osoby świadczącej te usługi uniemożliwia korzystanie ze zwolnienia określonego w art. 43 ust. 1 pkt 19 ustawy o podatku od towarów i usług.

REKLAMA