REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Czy przekazanie przedsiębiorstwa spółki cywilnej na rzecz jednego wspólnika jest opodatkowane podatkiem VAT?

VAT
VAT
ShutterStock

REKLAMA

REKLAMA

Dyrektor KIS potwierdził, że nieodpłatne przekazanie przedsiębiorstwa tej spółki na rzecz jednego z jej wspólników nie będzie podlegało przepisom ustawy o podatku VAT. 

Nieodpłatne przekazanie przedsiębiorstwa

REKLAMA

Wspólnikami pewnej spółki są dwie osoby – małżeństwo, które nie mają rozdzielności majątkowej. Żona, jeden ze wspólników, z uwagi na przejście na emeryturę oraz problemy zdrowotne chce zaprzestać prowadzenia działalności gospodarczej w ramach spółki. W związku z tym spółka zostanie rozwiązana. Przed rozwiązaniem ww. spółki cywilnej, kobieta zamierza dokonać nieodpłatnego przekazania przedsiębiorstwa tej spółki na rzecz męża - drugiego wspólnika. Mąż kobiety zamierza kontynuować działalność w formie indywidualnej działalności gospodarczej w tym samym zakresie. 

REKLAMA

Mężczyzna zamierza przejąć całość pod względem organizacyjnym i funkcjonalnym: wszystkie zobowiązania, należności, pracowników, środki trwałe (nieruchomości i ruchomości ), kontrakty, w celu kontynuowania dalszej działalności gospodarczej w tej samej formie organizacyjnej. 

Majątek spółki cywilnej, który będzie przekazany na rzecz wspólnika będzie stanowić przedsiębiorstwo w rozumieniu art. 551 Kodeksu cywilnego. W umowie spółki jest zapis, że każdy ze wspólników ma prawo samodzielnego prowadzenia spraw oraz reprezentowania spółki.

W tym stanie sprawy zostało zadane pytanie: Czy nieodpłatne przekazanie przedsiębiorstwa tej spółki na rzecz jednego z jej wspólników będzie podlegało przepisom ustawy o podatku VAT na mocy artykułu 6 pkt 1? Czy przekazanie, zbycie przedsiębiorstwa aktem notarialnym będzie poza podatkiem VAT? Czy taka forma darowizny nie będzie podlegać opodatkowaniu?

Nie będzie podlegało opodatkowaniu podatkiem VAT

Dyrektor KIS potwierdził, że przekazanie majątku spółki na rzecz jednego wspólnika (męża) nie rodzi skutków w podatku VAT i nie jest opodatkowane.

REKLAMA

"Z opisu sprawy wynika, że zostanie dokonane nieodpłatne przekazania przedsiębiorstwa na rzecz jednego ze wspólników spółki. Wspólnik zamierza kontynuować działalność w formie indywidualnej działalności gospodarczej – działalność w tym samym zakresie. Majątek spółki cywilnej, który będzie przekazany na rzecz wspólnika będzie stanowić przedsiębiorstwo w rozumieniu art. 551 Kodeksu cywilnego.

Wątpliwości Wnioskodawcy – wynikające z zadanych pytań – dotyczą ustalenia, czy nieodpłatne przekazanie przedsiębiorstwa na rzecz jednego ze wspólników będzie podlegało przepisom na mocy artykułu 6 pkt 1 ustawy.

Mając na uwadze powołane powyżej przepisy prawa oraz przedstawiony opis sprawy należy stwierdzić, że skoro przedmiotem nieodpłatnego przekazania będzie przedsiębiorstwo spełniające wymogi określone w art. 551 Kodeksu cywilnego, to tym samym, na podstawie art. 6 pkt 1 ustawy, nieodpłatne przekazanie całego przedsiębiorstwa spółki cywilnej do jednoosobowej działalności wspólnika nie będzie podlegało opodatkowaniu podatkiem VAT.

Podsumowując, nieodpłatne przekazanie przedsiębiorstwa na rzecz jednego ze wspólników nie będzie podlegało przepisom ustawy na mocy art. 6 pkt 1 ustawy." - wskazał organ. 

Podsumowanie

Zgodnie z interpretacją, przekazanie majątku spółki na rzecz jednego ze wspólników (męża) nie podlega opodatkowaniu podatkiem VAT. Oznacza to, że nieodpłatne przekazanie przedsiębiorstwa spółki cywilnej nie będzie stanowiło zbycia przedsiębiorstwa w rozumieniu przepisów o podatku VAT. 

Dla pytającego oznacza to, że przekazanie przedsiębiorstwa na rzecz wspólnika nie będzie obciążone podatkiem VAT. 

Źródło: Interpretacja indywidualna z dnia 14 grudnia 2022 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0112-KDIL1-2.4012.512.2022.2.DS

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code

  © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

  Podatki
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Czy likwidacja spółki z o.o. generuje przychód podatkowy dla udziałowców?

  Krajowa Informacja Skarbowa w swojej interpretacji wyjaśniła, że likwidacja spółki z o.o. bez spłaty zobowiązań nie generuje przychodu podatkowego dla jej udziałowców.

  Czy zakup zegarka z funkcją chronografu może być odliczony od podatku VAT?

  Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) uznała, że zakup zegarka z funkcją chronografu przez mężczyznę nie kwalifikuje się jako wydatek związany z prowadzoną działalnością gospodarczą generującą podatek VAT, ponieważ służy on głównie poprawie wizerunku i prestiżu.

  Czy przychody z najmu majątku osobistego, tj. apartamentów, pokoi gościnnych oraz lokalu użytkowego można opodatkować ryczałtem?

  Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej (KIS) wydał interpretację, w której potwierdził możliwość opodatkowania przychodu uzyskanego z najmu majątku osobistego, tj. apartamentów, pokoi gościnnych oraz lokalu użytkowego ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych.

  Jaką stawką ryczałtu opodatkowane są przychody ze świadczenia usług przygotowywania raportów i analiz w systemie ERP?

  Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) potwierdziła, że przychody uzyskiwane ze świadczenia usług przygotowywania raportów i analiz w informatycznym systemie ERP (sklasyfikowanych według PKWiU 82.19.13.0.) mogą być opodatkowane 8,5% stawką zryczałtowanego podatku dochodowego od przychodów ewidencjonowanych.

  REKLAMA

  Czy kwota otrzymana za naprawę wad mieszkania jest przychodem podlegającym opodatkowaniu?

  Krajowa Informacja Skarbowa w swojej interpretacji wyjaśniła, że kwota otrzymana przez wnioskodawczynię od dewelopera za naprawę wad w budynku mieszkalnym stanowi przychód podlegający opodatkowaniu i powinna zostać uwzględniona w informacji PIT-11.

  Czy amortyzacja budynków mieszkalnych kwalifikuje się do kosztów uzyskania przychodu?

  Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji wyjaśniła, że odpisy amortyzacyjne od budynków mieszkalnych nie kwalifikują się do kosztów uzyskania przychodów od 1 stycznia 2023 r., na mocy zmienionego art. 16c ustawy o CIT.

  Czy usługi stomatologiczne kwalifikują się do zwolnienia z VAT?

  Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) uznała, że spółka stomatologiczna ma prawo do zwolnienia z zapłaty podatku od towarów i usług, uznając jej działalność za leczniczą zgodnie z ustawą o VAT i ustawą o działalności leczniczej, dzięki świadczeniu usług dentystycznych mających na celu diagnozowanie, leczenie i zapobieganie chorobom jamy ustnej.

  Czy bon na szczepienie ustanowiony przez radę gminy podlega opodatkowaniu PIT?

  Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej (KIS) wydał interpretację, w której potwierdził, że bon na szczepienie ustanowiony przez radę gminy nie generuje przychodu w rozumieniu przepisów ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych i w związku z tym nie podlega opodatkowaniu PIT.

  REKLAMA

  Czy działalność gospodarcza wnioskodawcy kwalifikuje się do opodatkowania ryczałtem?

  Krajowa Informacja Skarbowa w swojej interpretacji wyjaśniła, że działalność gospodarcza wnioskodawcy, obejmująca zarządzanie systemami informatycznymi i sprzedaż zestawów prezentowych, kwalifikuje się do opodatkowania w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych z 3% stawką podatku.

  Czy wydatek na studia informatyczne pracownika może być kosztem uzyskania przychodu?

  Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji wyjaśniła, że wydatek na studia informatyczne pracownika, będącego jednocześnie wspólnikiem spółki, może stanowić koszt uzyskania przychodu, pod pewnymi warunkami.

  REKLAMA