REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Czy przekazanie przedsiębiorstwa spółki cywilnej na rzecz jednego wspólnika jest opodatkowane podatkiem VAT?

VAT
ShutterStock

REKLAMA

REKLAMA

Dyrektor KIS potwierdził, że nieodpłatne przekazanie przedsiębiorstwa tej spółki na rzecz jednego z jej wspólników nie będzie podlegało przepisom ustawy o podatku VAT. 

Nieodpłatne przekazanie przedsiębiorstwa

Wspólnikami pewnej spółki są dwie osoby – małżeństwo, które nie mają rozdzielności majątkowej. Żona, jeden ze wspólników, z uwagi na przejście na emeryturę oraz problemy zdrowotne chce zaprzestać prowadzenia działalności gospodarczej w ramach spółki. W związku z tym spółka zostanie rozwiązana. Przed rozwiązaniem ww. spółki cywilnej, kobieta zamierza dokonać nieodpłatnego przekazania przedsiębiorstwa tej spółki na rzecz męża - drugiego wspólnika. Mąż kobiety zamierza kontynuować działalność w formie indywidualnej działalności gospodarczej w tym samym zakresie. 

REKLAMA

REKLAMA

Mężczyzna zamierza przejąć całość pod względem organizacyjnym i funkcjonalnym: wszystkie zobowiązania, należności, pracowników, środki trwałe (nieruchomości i ruchomości ), kontrakty, w celu kontynuowania dalszej działalności gospodarczej w tej samej formie organizacyjnej. 

Majątek spółki cywilnej, który będzie przekazany na rzecz wspólnika będzie stanowić przedsiębiorstwo w rozumieniu art. 551 Kodeksu cywilnego. W umowie spółki jest zapis, że każdy ze wspólników ma prawo samodzielnego prowadzenia spraw oraz reprezentowania spółki.

W tym stanie sprawy zostało zadane pytanie: Czy nieodpłatne przekazanie przedsiębiorstwa tej spółki na rzecz jednego z jej wspólników będzie podlegało przepisom ustawy o podatku VAT na mocy artykułu 6 pkt 1? Czy przekazanie, zbycie przedsiębiorstwa aktem notarialnym będzie poza podatkiem VAT? Czy taka forma darowizny nie będzie podlegać opodatkowaniu?

Nie będzie podlegało opodatkowaniu podatkiem VAT

Dyrektor KIS potwierdził, że przekazanie majątku spółki na rzecz jednego wspólnika (męża) nie rodzi skutków w podatku VAT i nie jest opodatkowane.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

REKLAMA

"Z opisu sprawy wynika, że zostanie dokonane nieodpłatne przekazania przedsiębiorstwa na rzecz jednego ze wspólników spółki. Wspólnik zamierza kontynuować działalność w formie indywidualnej działalności gospodarczej – działalność w tym samym zakresie. Majątek spółki cywilnej, który będzie przekazany na rzecz wspólnika będzie stanowić przedsiębiorstwo w rozumieniu art. 551 Kodeksu cywilnego.

Wątpliwości Wnioskodawcy – wynikające z zadanych pytań – dotyczą ustalenia, czy nieodpłatne przekazanie przedsiębiorstwa na rzecz jednego ze wspólników będzie podlegało przepisom na mocy artykułu 6 pkt 1 ustawy.

Mając na uwadze powołane powyżej przepisy prawa oraz przedstawiony opis sprawy należy stwierdzić, że skoro przedmiotem nieodpłatnego przekazania będzie przedsiębiorstwo spełniające wymogi określone w art. 551 Kodeksu cywilnego, to tym samym, na podstawie art. 6 pkt 1 ustawy, nieodpłatne przekazanie całego przedsiębiorstwa spółki cywilnej do jednoosobowej działalności wspólnika nie będzie podlegało opodatkowaniu podatkiem VAT.

Podsumowując, nieodpłatne przekazanie przedsiębiorstwa na rzecz jednego ze wspólników nie będzie podlegało przepisom ustawy na mocy art. 6 pkt 1 ustawy." - wskazał organ. 

Podsumowanie

Zgodnie z interpretacją, przekazanie majątku spółki na rzecz jednego ze wspólników (męża) nie podlega opodatkowaniu podatkiem VAT. Oznacza to, że nieodpłatne przekazanie przedsiębiorstwa spółki cywilnej nie będzie stanowiło zbycia przedsiębiorstwa w rozumieniu przepisów o podatku VAT. 

Dla pytającego oznacza to, że przekazanie przedsiębiorstwa na rzecz wspólnika nie będzie obciążone podatkiem VAT. 

Źródło: Interpretacja indywidualna z dnia 14 grudnia 2022 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0112-KDIL1-2.4012.512.2022.2.DS

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Podatki
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Czy masaże oferowane w SPA mogą korzystać ze zwolnienia od podatku VAT?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) potwierdziła, że usługi masażu klasycznego, relaksacyjnego i orientalnego świadczone w ramach działalności SPA mogą korzystać ze zwolnienia od podatku VAT. Warunkiem jest, aby były one wykonywane przez dyplomowanych fizjoterapeutów lub techników masażystów, służąc jednocześnie celom takim jak profilaktyka, zachowanie, przywracanie lub poprawa zdrowia.

Czy nadpłata zasiłku chorobowego umorzona pracownikowi generuje przychód podatkowy?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji potwierdziła, że nadpłacony zasiłek chorobowy, umorzony jako dług pracownika, nie generuje przychodu ze stosunku pracy. Tym samym nie wymaga odprowadzenia podatku dochodowego od osób fizycznych.

Czy wydatki na studia podyplomowe poniesione przed założeniem firmy można zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) potwierdziła, że wydatki na studia podyplomowe poniesione przed zarejestrowaniem działalności gospodarczej mogą być uznane za koszty uzyskania przychodów. Decyzja ta wynika z bezpośredniego związku tych wydatków z planowaną działalnością oraz ich wpływu na osiągnięcie i zabezpieczenie przyszłych przychodów.

Czy zakup okularów korekcyjnych można zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) wyjaśniła, że wydatku poniesionego na zakup okularów korekcyjnych do pracy przy komputerze nie można zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów, zgodnie z art. 22 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Wydatek ten jest traktowany jako osobisty, niezależny od prowadzenia działalności gospodarczej.

REKLAMA

Czy sprzedaż budynku restauracji może korzystać ze zwolnienia od podatku VAT?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) potwierdziła, że sprzedaż budynku restauracji może korzystać ze zwolnienia od podatku VAT. Decyzja ta oparta została na przepisach art. 43 ust. 1 pkt 10 ustawy o podatku od towarów i usług, które przewidują zwolnienie od podatku dla dostawy budynków po upływie co najmniej 2 lat od ich pierwszego zasiedlenia.

Czy wynagrodzenie pełnomocnika spółki cywilnej może być zaliczone do kosztów uzyskania przychodów wspólnika?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji wyjaśniła, że wynagrodzenie pełnomocnika spółki cywilnej może być zaliczone do kosztów uzyskania przychodów w prowadzonej przez wspólnika działalności gospodarczej proporcjonalnie do jego udziałów w zyskach spółki, jeśli spełnione są określone warunki.

Czy działalność w zakresie obsługi BHP przedsiębiorstw korzysta ze zwolnienia od podatku VAT?

Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej (KIS) potwierdził, że działalność w zakresie obsługi BHP przedsiębiorstw może korzystać ze zwolnienia od podatku VAT. Decyzja ta opiera się na spełnieniu kryteriów dotyczących limitu obrotów oraz rodzaju świadczonych usług.

Czy opłaty za aplikację radcowską można zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) potwierdziła możliwość zaliczenia opłat za aplikację radcowską, tj. opłaty rocznej i składki członkowskiej do kosztów uzyskania przychodów z prowadzonej działalności gospodarczej. Wydatki te spełniają wymogi określone w art. 22 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

REKLAMA

Czy odszkodowanie przyznane za nienależyte wykonanie zobowiązania przez doradcę podatkowego podlega opodatkowaniu PIT?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji wyjaśniła, że odszkodowanie przyznane przez ubezpieczyciela z tytułu ubezpieczenia majątkowego w związku z nienależytym wykonaniem zobowiązania przez doradcę podatkowego jest zwolnione z podatku dochodowego od osób fizycznych (PIT).

Czy sprzedaż samochodów po ich wykupie z leasingu korzysta ze zwolnienia od podatku VAT?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) wyjaśniła, że sprzedaż samochodów wykupionych z leasingu nie korzysta ze zwolnienia od podatku VAT. Interpretacja wskazuje, że kluczowym warunkiem zwolnienia jest wykorzystywanie pojazdów wyłącznie na cele działalności zwolnionej od podatku przez cały okres ich posiadania, co w tym przypadku nie zostało spełnione.

REKLAMA