Czy koszty związane z kredytem i pożyczką podlegają wyłączeniu z kosztów uzyskania przychodów według ustawy o CIT?
REKLAMA
REKLAMA
Koszty finansowania dłużnego w świetle ustawy o CIT
Spółka, będąca podatnikiem CIT w Polsce, jest sukcesorem prawnym spółki z o.o., która w 2017 roku zaciągnęła kredyt i otrzymała pożyczkę od udziałowca. Środki te zostały wykorzystane na finansowanie bieżącej działalności i inwestycji. W 2022 roku spółka zaciągnęła kredyt refinansujący w niemieckim banku, ponosząc w związku z tym różne koszty.
REKLAMA
Czy koszty kredytu i pożyczki oraz koszty kredytu refinansującego stanowią koszty finansowania dłużnego i tym samym powinny być wyłączone z kosztów uzyskania przychodów na podstawie art. 16 ust. 1 pkt 13e Ustawy o CIT? Spółka była zdania, że wymienione koszty nie są wyłączone z kosztów uzyskania przychodów i zwróciła się do KIS z wnioskiem o wydanie indywidualnej interpretacji podatkowej.
Stanowisko organu podatkowego
REKLAMA
Organ dokonał podziału na koszty obligatoryjne i nieobligatoryjne. Koszty obligatoryjne, czyli te, które były warunkiem pozyskania finansowania, takie jak koszty usług prawnych związane z reprezentacją prawną banku lub koszty audytu ubezpieczeniowego, podlegają wyłączeniu z kosztów uzyskania przychodów na podstawie art. 16 ust. 1 pkt 13e ustawy o CIT. Koszty nieobligatoryjne, które nie były warunkiem pozyskania finansowania, nie podlegają wyłączeniu.
Organ podatkowy w uzasadnieniu interpretacji odwołał się do art. 15c ust. 12 ustawy o CIT, definiującego koszty finansowania dłużnego jako wszelkie koszty związane z uzyskaniem finansowania od innych podmiotów. Rozstrzygnięcie dotyczące tego, czy dany koszt stanowi koszt finansowania dłużnego, zależy od tego, czy jest związany z pozyskaniem środków finansowych od innych podmiotów.
Podsumowując, organ podatkowy stwierdził, że koszty związane z kredytem i pożyczką oraz koszty związane z kredytem refinansującym, są kosztami, które podlegają wyłączeniu z kosztów uzyskania przychodów na podstawie art. 16 ust. 1 pkt 13e ustawy o CIT, jeżeli są obligatoryjne.
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.